Piątek, 01 Grudnia 2023 | Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Burmistrz pyta stowarzyszenia

R.Sawicki i A.Finster na założycielskim zebraniu powiatowego porozumienia organizacji pozarządowych w marcu 2012.

R.Sawicki i A.Finster na założycielskim zebraniu powiatowego porozumienia organizacji pozarządowych w marcu 2012.

Pod koniec marca burmistrz Arseniusz Finster wysłał do czterech lokalnych organizacji, które znane są z krytycznego podejścia do jego działań, pismo z kilkoma pytaniami. Nie jest zadowolony z formy niektórych odpowiedzi.

W powiecie chojnickim swą działalność statutową, wg wykazu prowadzonego przez Starostwo Powiatowe, prowadzą aktualnie 94 stowarzyszenia. Ponad połowa z nich ma swą siedzibę w Chojnicach lub w nazwie zaznacza, że działa w stolicy powiatu, ale siedzibę ma w innym miejscu. Takim przypadkiem jest m.in. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Chojnicach, którego adres do korespondencji, to Krojanty Dwór, 89 – 641 Nowa Cerkiew. Burmistrz Arseniusz Finster zdecydował jednak, że tylko do trzech stowarzyszeń z tego wykazu (Wspólna Ziemia, Arcana Historii oraz Projekt Chojnicka Samorządność) oraz Fundacji im. Marcina Fuhrmanna, wyśle pismo o identycznej treści – Zwracam się z wnioskiem o wskazanie liczby członków Waszego stowarzyszenia. Dane to posłużą ustaleniu reprezentatywności organizacji społecznych z terenu miasta Chojnice przy ewentualnym zasięganiu opinii w sprawach społecznych. Proszę o podanie organu rejestrującego stowarzyszenie.

Reklama | Czytaj dalej »

Stowarzyszenie Arcana Historii nie zdecydowało się odpowiedzieć na pismo burmistrza. Tak uzasadnił tę decyzję jego prezes Marcin Wałdoch (fragment) - Gdyby Pan Finster chciał poznać liczbę członków, to najprostszym możliwym sposobem jest zgłoszenie akcesu do Stowarzyszenia Arcana Historii na podstawie wypisanej poprawnie deklaracji. Zarząd SAH z pewnością uwzględni podanie o przyjęcie w grono członków i o swej decyzji poinformuje Pana Finstera listownie. Na listy, które wysyła Pan Finster często nie odpowiadamy, bo trącą one w swej treści niepoczytalnością piszącego, co powinien zauważyć podpisujący się. Całość pisma wysłanego do portalu poniżej do pobrania.

Radosław Sawicki z Wspólnej Ziemi wysłał do UM pismo następujące - W odpowiedzi na Pański list odpowiadam, iż liczebność członkiń i członków Stowarzyszenia znacznie przekracza niezbędne minimum określone w ustawie o stowarzyszeniach i ma tendencję wzrostową. Reprezentatywność organizacji społecznych – w tym „Wspólnej Ziemi” – przy „ewentualnym zasięganiu opinii w sprawach społecznych” nie zależy od liczebności organizacji, tylko od samego faktu jej istnienia i działania w przestrzeni publicznej oraz od celów działania wskazanych w statucie. Określa to m.in. ustawa o organizacjach pożytku publicznego i o wolontariacie. Organem rejestracyjnym dla Stowarzyszenia „Wspólna Ziemia” jest Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VIII Wydział KRS. W załączeniu przekazuję Panu statut Stowarzyszenia „Wspólna Ziemia”.

Bardzo podobną odpowiedź wysłał Projekt Chojnicka Samorządność. – Wkrótce na najbliższym zebraniu będziemy kolejny raz zwiększać liczebność. Myślę jednak, że ilość członków nie jest najważniejszym wyznacznikiem ważności danej organizacji, a jej dotychczasowa działalność. Zachęcam media, aby zweryfikowały nie tylko nasze stowarzyszenie – przekazał nam prezes PChS Jacek Studziński.

Mariusz Brunka z Fundacji im.M.Fuhrmanna był zdziwiony, że burmistrz uważa ich za stowarzyszenie i pyta o ilość członków – W Fundacji działają jej założyciele, którzy obsadzili odpowiednie funkcje w Zarządzie. Ich nie łączy stosunek członkostwa.

Jak łatwo domyśleć się, forma i treść odpowiedzi nie przypadła do gustu burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi. – Napisałem te listy z ciekawości, gdyż na ogół stowarzyszenia zapraszają mnie na swe spotkania. Inne organizacje bez problemu podają ilość swych członków, czterej adresaci pism z UM udzielili wymijających odpowiedzi. Chciałbym być przez nie zaproszony na coroczne spotkania sprawozdawcze. Dochodzi do sytuacji dla mnie bardzo dziwnej i niekorzystnej. Otwieram się na organizacje pozarządowe. Gdy powstaje regionalne ich zrzeszenie, wchodzę do niego z Bankiem Żywności. Ja dojdę do tego, kto jest, kto nie. Nie można utajniać takich rzeczy – oświadczył burmistrz na piątkowej konferencji prasowej.

A.Finster o korespondencji z 4 stowarzyszeniami

Wyjaśnienie Marcina Wałdocha z SAH ws. pisma burmistrza.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

35 komentarzy

~Też niemłody
No, nie tylko młodzi! ;-) Jest jeszcze kilku ze szronem na głowie. Wszystko wskazuje na to, że kiedyś do Chojnic też zawita demokracja . A może już nie tak długo...
17 Kwietnia 2012, godzina 07:09
Oceniono 6 razy 2
~Charzykowianin
Pani Burmistrzu!

Moje szczere gratulacje!!!

W końcu dorobił się Pan godnej siebie konkurencji.
Młodzi ludzie,dobrze wykształceni,pochodzący z " dobrych domów" ,obiektywnie oceniający rzeczywistość,niezależni,majętni,niesfrustrowani, a do tego " pięknie się różniący"
16 Kwietnia 2012, godzina 20:25
Oceniono 10 razy 8
~bezproduktywny
Produkcja winna odbywać się zawsze w godzinach pracy, bez wyjątku. Chwała "uroczysko" za to, że jej się chce.
16 Kwietnia 2012, godzina 15:17
Oceniono 2 razy 2
~A jednak "uroczysko" sie produkuje w godzinach pracy
tylko pod innym nickiem:-)
16 Kwietnia 2012, godzina 12:31
~ufffffffffffffffffffffffffffffffff
jo też
16 Kwietnia 2012, godzina 11:58
~Ooo
Ooo...
16 Kwietnia 2012, godzina 11:36
Podzielam Twój pogląd, Podatniku. Trafnie zdiagnozowane zjawisko w odniesieniu do chojnickich realiów. Przepytywanie organizacji to właśnie jeden z ewidentnych przejawów autorytaryzmu. Mam nadzieję, że społeczeństwo potrafi właściwie ocenić ostatnie wydarzenia.
16 Kwietnia 2012, godzina 11:09
Oceniono 14 razy 14
~podatnik
Chyba jednak musimy się obawiać co nie jest równoznaczne z tolerowaniem takich zachowań.
Do Chojnic zawitał autorytaryzm? W mojej ocenie chyba jednak tak. Ale o tym przy innej okazji.
Dla niezorientowanych przywołam znaczenie tego słowa:
"Autorytaryzm – system rządów bezpartyjnych, opartych na autorytecie charyzmatycznego przywódcy, a często także na armii. Szczególnie rozpowszechniony w Europie w pierwszej połowie XX wieku, powstawał najczęściej wskutek nieefektywnego funkcjonowania systemów demokratycznych lub ich kompromitacji w oczach społeczeństwa. W przeciwieństwie do systemów totalitarnych, nie opiera się na uniwersalnej ideologii ani na masowym terrorze, lecz ogranicza się jedynie do represjonowania tych, którzy otwarcie go krytykują i dążą do jego obalenia". (Wikipedia)
16 Kwietnia 2012, godzina 09:38
Oceniono 20 razy 20
~Koszałek Opałek
Czy prokuratura nie powinna zainteresować się wypowiedzią burmistrza cyt. "Ja dojdę do tego, kto jest, kto nie." Jest to groźba, próba zastraszenia, czy dyskryminacja? Zgodnie z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Jak stanowi art. 32 ust.2 nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Najbardziej generalne sformułowanie tej zasady znalazło wyraz w stwierdzeniu, iż "wszyscy są wobec prawa równi". Oznacza to prawo do równego traktowania przez władze publiczne, której to zasady władze muszą przestrzegać. Jednakże z tej generalnej zasady wynika także zakaz stosowania dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. Dyskryminacji tego rodzaju nie mogą usprawiedliwiać żadne przepisy i żadne przyczyny. Od zasady równości Konstytucja nie zna żadnych odstępstw i wyjątków (Komentarz do art. 32 Konstytucji RP Wiesława Skrzydło). Mam nadzieję, że przyjdzie refleksja po tym niefortunnym stwierdzeniu. Jako społeczeństwo nie musimy chyba obawiać się władzy, którą sami wybraliśmy?
16 Kwietnia 2012, godzina 09:13
Oceniono 22 razy 22
~ciekawy
To ja w takim razie proszę burmistrza o podanie zleceniobiorców Urzędu Miasta, którzy wykonywali w przeciągu ostatnich lat zadania, które nie wymagały ogłaszania konkursu. To nie są poufne informacje, więc nie powinno być z tym problemu.
16 Kwietnia 2012, godzina 07:52
Oceniono 14 razy 14
~Lorelai
"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" stwierdził kiedyś Gautama Budda. Myślę, że ten cytat powinien stać się mottem chojnickiej opozycji . Aby zaistniały zmiany, potrzeba czasu. Najważniejsze, że ten pierwszy krok mamy już za sobą. Zarówno Radek Sawicki jak i Marcin Wałdoch (ten drugi - pomimo gorącego serca i głowy) postępują zgodnie z autentycznymi przekonaniami, są wiarygodni w tym co robią i mówią. Jacek Studziński i Mariusz Brunka także już pokazali, że nie brak im odwagi w prezentowaniu niezależnych opinii. Życzę im, a także wszystkim niezależnie myślącym, konsekwencji i stanowczości.
15 Kwietnia 2012, godzina 17:13
Oceniono 26 razy 24
Dziwię się burmistrzowi. Przecież jest wiele sposobów, by zaspokoić ciekawość. Zwłaszcza taką niezdrową. Po co tak publicznie przyznawać, że te organizacje są mu nie na rękę? Po co pokazywać, że idee demokracji są mu coraz bardziej odległe? Po co grozić na zasadzie radzieckiej kreskówki: "Nu pagadzi zajec"? Próba publicznego pokazu siły? Zastraszenia przeciwnika? Buta i arogancja władzy? Że burmistrz może wszystko? Nawet zabronić samodzielnego myślenia? Obawiam się, że to początek końca sprawowania dotychczasowego modelu władzy. Ludzie tak krótko trzymani przy pysku za wodze w końcu powiedzą wyraźnie NIE...
15 Kwietnia 2012, godzina 16:37
Oceniono 14 razy 14
~94 to dużo, czy mało, ile w tym żywotnych
W starostwie był kiedyś Wydział Spraw Obywatelskich, gdzie rejestrowano wszelkie stowarzyszenia i związki.
Dziś dowiaduję się, że nadal w Starostwie robią to samo, a więc tam są dane, bez IP, interesujące burmistrza.
Fundacja wspierająca dzieci, nie jest lożą masońską-utajnioną, i jak wszystkie stowarzyszenia, podlega kontroli urzędu, w którym została zarejestrowana.
14 Kwietnia 2012, godzina 17:57
Oceniono 1 raz 1
~Kaczor
Zadawać pytanie o liczbę członków fundacji, które zgodnie z polskim prawem nie posiadają instytucji "członkostwa" jest skrajnym przejawem niekompetencji.
14 Kwietnia 2012, godzina 09:44
Oceniono 14 razy 14
~potomek oficera katyńskiego

Mały jarek chce zapomnieć o własnej winie, o wypychaniu brata do władzy, którą sam pełnił zza jego pleców. Mały jarek nie pamietał nawet, że w tych dniach mija siedemdziesiąta druga rocznica wojennej zbrodni katyńskiej, pamieta tylko o sobie i o waaadzy, która mu umknęła wraz ze śmiercią brata. Nic poza waaadzą nie ma w swoim nędznym zyciu.
W imie tej waaadzy jest gotów zrobić wszystko, łącznie z pisaniem "adresów" na wschód i z przybieraniem masek dla "braci russ". Jest gotów rozpętać najgorsze piekło na polskiej ziemi. Najszkodliwszy to człowiek w Polsce - od wieków.
14 Kwietnia 2012, godzina 09:04
Oceniono 8 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 407.00 DKKDKK 51.10 54.90
EUREUR 431.00 443.00 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 451.00 464.00 NOKNOK 29.70 32.70
GBPGBP 498.00 511.00 SEKSEK 37.00 38.30
Aktualizacja: 2023-11-30 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.94 403.96 DKKDKK 51.60 54.80
EUREUR 433.36 438.15 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 453.65 460.99 NOKNOK 29.80 32.60
GBPGBP 500.79 507.13 SEKSEK 37.10 38.20
Aktualizacja: 2023-11-30 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-11-30

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.19 zł 6.77 zł 2.95 zł
Circle K 6.52 zł - 6.73 zł 2.95 zł
Lotos Optima 6.55 zł - 6.77 zł 2.95 zł
MZK 6.49 zł 6.69 zł 6.7 zł 2.95 zł
Orlen 6.53 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij