Niedziela, 03 Lipca 2022 | Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Jak remontować zabytki?

Budynek przy ul. Świętopełka 5 jest miejskim zabytkiem. Wybudowano go w 1924.

Budynek przy ul. Świętopełka 5 jest miejskim zabytkiem. Wybudowano go w 1924.

Do niedawna Chojnice posiadały tylko 20 obiektów i obszarów zabytkowych, które znajdowały się w wojewódzkim rejestrze. Od września 2011 funkcjonuje Gminna Ewidencja Zabytków, która ma łącznie 360 pozycji.

Znalazły się w niej te obiekty, które nadal widnieją w wojewódzkiej ewidencji i rejestrze, oraz te, które zaproponowały władze miasta i zaakceptował Pomorski Konserwator Zabytków Marian Kwapiński. Jak przekazała nam Marlena Pawlak, Konserwator Zabytków Miasta Chojnice, umieszczone zostały w niej te budynki i obiekty, które uważa za warte zachowania, mają ciekawe detale architektoniczne. Najmłodsze budynki z tej listy pochodzą z czasów okupacji niemieckiej. Dotyczy to kamienic z 1940 przy ul. Człuchowskiej 41, 43 i 45. Najstarsze powstały w XIV wieku. Są to baszty przy ul. Podmurnej i Sukienników. Kilkadziesiąt przykładów lokalizacji zabytków z gminnej ewidencji z ulic Ceynowy, Kościerskiej, Świętopełka, Piłsudskiego, Warszawskiej, Drzymały, Żwirki i Wigury oraz Gdańskiej, umieściliśmy w galerii zdjęć. Sporo z nich posiada współczesne okna, pokrycia dachowe i docieplenia. Są i takie z odpadającym tynkiem.

Reklama | Czytaj dalej »

We wrześniu ub. roku właściciele nieruchomości, które są w Gminnej Ewidencji Zabytków, otrzymali pismo z Referatu Architektury Miejskiej i Konserwacji Zabytków. Podpisała je miejska konserwator Marlena Pawlak. Informuje w nim, że ich budynek jest wpisany do wspomnianej ewidencji. – W związku z powyższym wszelkie prace remontowe dotyczące elewacji budynku i klatki schodowej oraz umieszczania reklam na obiekcie muszą zostać uzgodnione z Konserwatorem Zabytków Miasta Chojnice – takie sformułowanie zawarte jest w urzędowej korespondencji. Autorka pisma powołuje się w nim na treść porozumienia z marca 2011 pomiędzy Wojewodą Pomorskim a miastem Chojnice. Dotyczy ono zakresu spraw, które wojewódzki konserwator przekazuje chojnickiemu odpowiednikowi. Wśród 18 dziedzin, które są wymienione w par. 1, trzy dotyczą zabytków ujętych w gminnej ewidencji. Jest to uzgadnianie projektów decyzji o: ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, warunkach zabudowy oraz o pozwoleniu na budowę. Natomiast akceptowanie prowadzenia robót budowlanych w zabytkach oraz umieszczanie na nich urządzeń technicznych, tablic i reklam, dotyczy wyłącznie obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz znajdujących się w strefie urbanistycznej Starego Miasta (jest ona pozycją w rejestrze zabytków), zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków.

Naszym zdaniem zapisy porozumienia nie dają podstaw nakazywania właścicielom obiektów ujętych wyłącznie w gminnej ewidencji, uzgadniania z miejskim konserwatorem zabytków jakichkolwiek remontów czy zamiarów umieszczania reklam. Nie można również uważać, że jest potrzebne pozwolenie na budowę przy wykonywaniu prac remontowych. Jest ono wymagane, zgodnie z prawem budowlanym, tylko w wypadku przeprowadzania ich w budynkach umieszczonych w rejestrze zabytków i wspomnianej strefie. Drugim przypadkiem, który dopuszcza porozumienie z marca 2011, są odpowiednie zapisy w planach miejscowych. Nasze miasto jeszcze nie posiada ważnych tych dokumentów dla całego obszaru. Uchwalony w kwietniu 2011 plan dla terenu w północnej części miasta, który obejmuje odcinek ulicy Gdańskiej od granicy miasta do skrzyżowania z ul. Tucholską, wymienia w nim budynki podlegające ochronie konserwatorskiej. Są to posesje przy ul. Gdańskiej 87, 89 i 91, Ceynowy 2 do 18.

W 2011 roku miasto dołożyło do remontu elewacji Gimnazjalnej 7 kwotę 54 tys. złotych.

Gdy trwały prace nad powstaniem miejskiej ewidencji, przedstawiciele władz miasta zaznaczali, że po wejściu jej w życie, będzie możliwe skorzystanie przez właścicieli budynków umieszczonych w niej z dotacji na remont. Przyjęta w kwietniu 2005 roku uchwała dała możliwość uzyskania „dofinansowania prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków znajdujących się na obszarze Gminy Miejskiej Chojnice”. Mimo przyjęcia we wrześniu 2011 roku miejskiej ewidencji zabytków, uchwała nie została jeszcze znowelizowana w tym kierunku. Ze sprawozdania z realizacji miejskiego programu ochrony zabytków, który w styczniu 2012 przedstawiła radnym Marlena Pawlak, wynika, że w 2011 taką dotację uzyskały trzy budynki. Jeden z nich nie jest w wojewódzkim rejestrze zabytków. Stoi od II połowy XIX wieku przy ul. Gimnazjalnej 7. Na prace konserwatorskie jego elewacji z budżetu miasta wydano 54 tys. złotych. Jako uzasadnienie podano, że znajduje się w układzie urbanistycznym Starego Miasta. Zaliczanie do zabytków budynków, które go tworzą, doprowadzi do tego, że nie będzie można odmówić dotacji właścicielowi domu towarowego czy wybudowanej od podstaw kamieniczki przy ul. 31 Stycznia i Szewskiej. Twórca tego pomysłu terminował chyba u Lecha Falandysza.

Od autora. Próbowałem uzyskać w czasie rozmowy telefonicznej przeprowadzonej w dniu wczorajszym (9.05) od Marleny Pawlak odpowiedź na pytanie, który zapis porozumienia wojewody z burmistrzem dał jej podstawę do żądania uzgadniania z nią planów remontowych budynków, które figurują jedynie w gminnej ewidencji zabytków. Nie była w stanie odpowiedzieć. Uzgodniliśmy wtedy, że uzyskam odpowiedź następnego dnia rano w Urzędzie Miejskim. Po przybyciu do ratusza  o umówionej porze okazało się, że nasza rozmowa musi toczyć się w obecności sekretarza generalnego Roberta Wajlonisa. Nie miał jednak w tym momencie czasu i poprosił o przekazanie pytań do miejskiego konserwatora na piśmie. Zostały wysłane dziś (10.05) pocztą elektroniczną. Nie dostałem też zgody  na otrzymanie kopii jakiejkolwiek karty ewidencyjnej miejskiego zabytku.

Do tematu na pewno wrócimy.

Porozumienie z marca 2011 ws. przekazania miastu Chojnice części uprawnień dot. ochrony zabytków.

Zarządzenie burmistrza z 1.09.2011 oraz Gminna Ewidencja Zabytków.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~Do Mateusza44
Te Twoje bunkry to nic innego jak doraźne schrony przeciwlotnicze w postaci zwykłych piwnic, oznaczane w czasie wojny przez Niemców wymalowanymi przy drzwiach frontowych budynku białymi, ukośnymi strzałkami skierowanymi w dół. Takich Luftschutzraumów było Chojnicach kilkadziesiąt. Gdyby były to bunkry to Chojnice jako tzw. Rejon Umocniony zwiedzaliby dzisiaj miłośnicy techniki wojskowej i militariów.
13 Maja 2012, godzina 15:11
Oceniono 2 razy 2
~bp
w. to jest prawnik??? mam nadzieję, że kiedy władzę przejmie inny burmistrz, to natychmiast dyscyplinarnie za butę, arogancję, notoryczne wywyższanie się, poniżanie podwładnych i wszelkie niegodziwości zwolni go..
12 Maja 2012, godzina 14:23
Oceniono 6 razy 6
~Mnietek
Świętopełka 5 z 1924 roku ?
"ciekawe detale architektoniczne" ? hmm.. ciekawe jak to przepchnięto ?
Wieży ciśnień z 1899r jakoś nie daje się "wciągnąć" w zabytki, za duża czy co ?
Nie wiem jak Wam, ale mi tu śmierdzi.
Może chodzi o zabytkową instalację elektryczną ? na zdjęciu elewacji widać różnorodne detale z czasów wczesnej elektryfikacji, a kto wie, może konserwatorka odkryła tam freski Michała Anioła ?
Tak czy inaczej znalezisko musi być cenne, skoro szczegółów nie podaje się do publicznej wiadomości.
11 Maja 2012, godzina 12:54
Oceniono 6 razy 6
~fax
wajlonis to najgorszy urzędas w chojnickim ratuszu.. nie warto panie redaktorze z tym pokurczem dyskutować, ale oczywiście należy jego działania dokładnie kontrolować
11 Maja 2012, godzina 12:26
Oceniono 11 razy 9
~Kasia
A na ul. Mickiewicza stoi piekny zabytek koło Banku Spóldzielczego z Czerska i nikt go nie chce przywrócić do stanu świetności.
11 Maja 2012, godzina 10:24
Oceniono 3 razy 1
~ciekawski
A mnie zastanawia ile z tych budynków jest zarządzanych przez ZGM? Czyżby ktoś tutaj próbował się wbić na listę budynków dotowanych i odremontować coś na koszt podatników?
11 Maja 2012, godzina 08:51
Oceniono 1 raz 1
~mloda chojniczanka
No tak, ale budynku ze zwirki i wigury 4 nikt nie sfotografował, a to najgorszy budynek w Chojnicach...i starszy niz sfotografowany po przeciwnej stronie ulicy...no coz. Wladze problem omijaja szerokim lukiem!
11 Maja 2012, godzina 08:17
Oceniono 3 razy 3
~anonimowy anonim
A może Promocja Regionu zleci wykonanie serii widokówek z miejskim zabytkami? Musi na niej być piękna inaczej kamienica przy ul. Świętopełka 5. Powinien sfinansować je właściciel pięknej normalnie kamienicy przy ul. Gimnazjalnej 7. Sądząc po liście najemców lokali użytkowych, która widnieje przy wejściu do niej, powinien mieć za co. Może dlatego jeszcze miasto dołożyło jemu do remontu?
11 Maja 2012, godzina 07:56
Oceniono 5 razy 5
~fr.
świętopełka 5 "późne rokokoko
11 Maja 2012, godzina 01:45
Oceniono 3 razy 3
~fragi
To nie żadne zabytki, to są po prostu stare budy. Trzeba być tępym jak obuch żeby sądzić że budynek przy Świętopełka 5 jest "warty zachowania" albo "ma ciekawe detale architektoniczne".
10 Maja 2012, godzina 21:37
Oceniono 8 razy 8
~SPECKOMISARZ
pewnie tą listę ustalała, albo chociaż pomagała ustalać, SPECKOMISJA DO SPRAW TRUDNYCH.
HA HA HA!
10 Maja 2012, godzina 20:42
Oceniono 6 razy 6
~Chris
Mateusz44 prawdopodobnie miałeś na myśli schrony przeciwlotnicze,bo bunkrów to tam na 100% nie było.
A swoją drogą te domy-zabytki na Żwirki to jakiś śmiech-zwykłe "familoki",takich starych domów w PL są tysiące.Rozumiem zachować starą zabudowę w centrum ,ale na obrzeżach nie powinno być takich rygorów i wciskania budynków na siłę na listę.
10 Maja 2012, godzina 19:32
Oceniono 4 razy 4
teraz pewnie do pomocy Wajlonis bedzie musial poprosic Gabrysia i Szlange, a moze i nawet samego Skibe zeby wytlumaczyc "pospulstwu" jak to dofinansowano remont kamienicy ktorej dofinansowac nie mozna bylo... a swoja droga to czemu nie dofinansowano remontu "stryropianowej kamienicy"? nastepna budowla w kolejce to "tymczasowe" centrum , czyli "szopa" pana O.. skoro nie mozna wyegzekwowac jej rozbiorki(podobno jest to budowla czasowa-ponadczasowa) to moze sfinansowac z publicznych pieniedzy jej remont kapitalny? w koncu to taki chojnicki "skansen dzialan wladz miasta"...
10 Maja 2012, godzina 17:30
Oceniono 10 razy 10
~Mateusz44
Do Ja czy czasami nie wiesz że w Budynkach na ulicy Żwirki i Wigry znajdowały się Bunkry?. No niestety trzeba się wgłębiać w wartości historyczne a odkryjesz sedno sprawy
10 Maja 2012, godzina 17:06
Oceniono 8 razy -2
~wyborca
Co się czepiacie? Nuda w urzędzie to trzeba sobie jakieś zajęcie znaleźć? Jakoś pomnika Kopernika nie udało się uratować? Kpina. Anteny przekaźnikowe na Domu Towarowym też nie przeszkadzały? Zlikwidować etaty architekta miejskiego i konserwatora zabytków. Zbędne i tyle.
Chociaż w ramach oszczędności robiłaby to jedna z tych osób. Mam nadzieję, że ktoś zrobi z tym porządek. Prędzej czy później, ale zrobi.
10 Maja 2012, godzina 16:37
Oceniono 23 razy 21

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 457.00 DKKDKK 61.90 63.50
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 461.00 476.00 NOKNOK 44.10 45.70
GBPGBP 536.00 551.00 SEKSEK 42.70 44.30
Aktualizacja: 2022-07-03 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 452.00 DKKDKK 62.30 63.20
EUREUR 466.00 471.00 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 465.00 472.00 NOKNOK 44.50 45.40
GBPGBP 539.00 545.00 SEKSEK 43.10 44.00
Aktualizacja: 2022-07-03 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-01

E95 E98 ON LPG
BP 7.66 zł 8.46 zł 7.77 zł 3.36 zł
Circle K 7.69 zł - 7.72 zł 3.31 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.74 zł 3.33 zł
MZK 7.59 zł 8.39 zł 7.59 zł 3.09 zł
Orlen 7.66 zł 8.25 zł 7.74 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij