Piątek, 09 Grudnia 2022 | Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. je

Jaskółki wstrzymały budowę

Pod mostem w Małych Swornegaciach uwiły sobie gniazda jaskółki.

Pod mostem w Małych Swornegaciach uwiły sobie gniazda jaskółki.

Trwające od wiosny 2012 roku roboty na budowie mostu zwodzonego na Brdzie w Małych Swornegaciach napotkały na przeszkodę. Ornitolog wysłany na miejsce prowadzonych prac przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska stwierdził występowanie w najbliższym otoczeniu gniazd chronionego prawem ptaka.

Jak przekazał nam Marek Szczepański, członek zarządu powiatu, znaleziono w pobliżu mostu kilka gniazd jaskółek. Nie wiadomo, czy są w nich młode ptaki. - RDOŚ w Gdańsku przysłał do starostwa pismo z prośbą o wstrzymanie prac do momentu wyjaśnienia tej historii. Sądzę, że wkrótce będzie możliwe kontynuowanie prac – poinformował nas Marek Szczepański.

Reklama | Czytaj dalej »

Pierwszy o tej sprawie poinformował na stronie Wspólnej Ziemi znany działacz ekologiczny Radosław Sawicki. - Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku nakazała wstrzymanie budowy mostu zwodzonego w miejscowości Małe Swornegacie. Powodem takiej decyzji jest gniazdowanie w okolicach przebudowywanego mostu przedstawiciela chronionego prawem gatunku ptaka. Pracownik Wydziału Spraw Terenowych RDOŚ w Dziemianach nie potrafił nam udzielić szerszych informacji. Osoby odpowiedzialne za tę sprawę są obecnie niedostępne. Nie udało nam się zatem ustalić na jak długo nakazano wstrzymanie budowy.

Również nam nie udało się w gdańskiej siedzibie RDOŚ uzyskać więcej informacji, gdyż osoby uprawnione do tego były na urlopie lub w podróży służbowej.

Aktualizacja 22.06

Na razie nie wiadomo, na jaki czas zostaną wstrzymane prace. Być może do czasu wyprowadzenia się jaskółek z gniazda, co może nastąpić w lipcu. W Starostwie Powiatowym czekają na decyzje i zalecenia RDOŚ. Wiadomo jednak, że mimo ich wstrzymania, nie jest możliwy przejazd autami przez most. - Konstrukcja jest już na tyle naruszona, że nie ma mowy o przejezdności. Nie wiadomo też czy ludzie będą mogli przechodzić - powiedział wicestarosta Przemysław Biesek-Talewski. Na moście nie ma już barierek, więc wykonawca musiałby zapewnić bezpieczeństwo przechodniom.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

58 komentarzy

~Parnassius
...w świetle art.5 pkt.18 ustawy o ochronie przyrody za siedlisko ptaków przyjmuje się obszar ich występowania w ciągu całego życia lub w dowolnym stadium ich rozwoju . Zatem wszystkie miejsca lęgowe ptaków chronionych należy traktować jako ich siedliska podlegające ochronie prawnej.
Ustawa o ochronie przyrody jasno mówi, że zniszczenie siedlisk i miejsc lęgowych ptaków stanowi naruszenie obowiązujących przepisów (art.52 ust.1) i zgodnie z art. 127 tej ustawy działanie takie podlega karze aresztu lub grzywny.
Każdy obywatel, który zauważy, że naruszono zakazy obowiązujące w stosunku do ptakow objetych ochroną gatunkową powinien przedmiotową sprawę zgłosić do właściwych organów ścigania. Rejonowy Dyrektor Ochrony Środowiska nie jest właściwy do prowadzenia czynności w ramach postępowania w sprawach o wykroczenie ...

Od samego początku było widoć, że remont? przebudowa ? tego mostu spotka się z ogromnymi trudnościami jak i nie z blokowaniem tej budowy. Do kogo więc macie teraz pretensje ? Widać ktoś chciał być znowu mądrzejszy. Przepisy są dla wszystkich - i zgodnie z prawem należy ich przestrzegać. Są chętni oddać wolność za jaskółki ???
22 Czerwca 2012, godzina 10:43
Oceniono 22 razy 20
~gratuluję Wam
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Czerwca 2012, godzina 21:17
Oceniono 15 razy -11
~skandal!!!
Na rok głupki z powiatu zablokowali przejazd dla ludzi!!! Teraz do przyszłych wakacji będziemy jeździć przez Ciecholewy???? I to nie wina jaskółek, każdy wie że są tam co rok, oprócz inwestora!!!!! To dupala dali urzędnicy z ul. 31 Stycznia...
21 Czerwca 2012, godzina 19:45
Oceniono 16 razy 10
~ktosik
Do myślącego inaczej- jedno krótkie pytanie czy w powiecie nie ma innych, bardziej pilnych, koniecznych inwestycji niż most zwodzony za ca. 6 milinów złotych (po podwyżce, którą zakomunikował wykonawca?). Jedno krótkie, banalne pytanie...- czyli wracamy do początku, do samej ideii. Jaskółki, linia energetyczna, remonty mostu itd to tematy całkiem poboczne.
21 Czerwca 2012, godzina 14:55
Oceniono 18 razy 12
~do wyżej
Sam sobie czytaj! Twoje punkty są z czapy wyjęte. Aż żal się pochylać nad tym, by odpowiadać...
21 Czerwca 2012, godzina 14:24
Oceniono 14 razy 4
~myślący inaczej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Czerwca 2012, godzina 13:45
Oceniono 43 razy -21
~do fragi
Termin ekoterroryzm to spore nadużycie. Przemyśl to. Czy każde konsekwentne i radykalne działanie to terroryzm???
21 Czerwca 2012, godzina 11:32
Oceniono 12 razy 8
~fragi
Opary absurdu kiedyś nas wszystkich zaduszą. Pomysł mostu zwodzonego jest kompletnie idiotyczny. Wystarczyło most przebudować np. metr wyższy i bez filarów w nurcie rzeki. Byłby niewiele większy i droższy od tych których całą masę wybudowano w parku 1000-Lecia. Sprawa była by załatwiona. Ale władza lubi stawiać sobie pomniki za nasze pieniądze, tak wybraliśmy - tak mamy. Drugi absurd to cała ta ekoterrorystyczna działalność ludzi pokroju pana Sawickiego. Kiedy jest okres nie chronienia niczego ? Chyba nigdy. Cały czas jest okres lęgowy czegoś. A jak nie ma to jest okres ochrony czegoś innego. W zasadzie powinniśmy wszędzie zostawić skansen, usiąść i narzekać. Francuzi zazdroszczą nam zacofania ? Niech się tu przeprowadzą. Ja też w wakacje chętnie zaszyję się w chacie na odludziu bez prądu i wody ale nie chciałbym tam mieszkać na stałe. My im zazdrościmy autostrad, szybkich kolei, metra, tramwajów itd, itd,
21 Czerwca 2012, godzina 09:59
Oceniono 19 razy 7
~Kaziu
I jeszcze niech powie jakim sposobem podlegli mu urzędnicy, mając szczegółowe wytyczne od RDOŚ, wpuścili wykonawcę na plac budowy w okresie lęgowym ptaków. Całą winę za zaistniałą sytuację ponoszę urzędnicy, a w szczególności pan, który swoją twarzą firmuje tę "inwestycję".
21 Czerwca 2012, godzina 09:35
Oceniono 24 razy 20
~zdenerwowany podatnik
Marku Szczepański - wydaj oświadczenie! Podaj do publicznej wiadomości jak długo potrwa wstrzymanie prac, kto zawinił i ile to będzie (dodatkowo) kosztowało.
21 Czerwca 2012, godzina 09:10
Oceniono 22 razy 16
~pinio
Jednostki cumują tam gdzie cumują i nikomu nie robi to problemu. Problem pojawia się w momencie, kiedy właściciele dużych jednostek chcą przepłynąć z jednego jeziora na drugie. Nie ma ich znowu aż tak wielu, więc dla szczęścia i dobrego samopoczucia tych kilku lub kilkunastu osób, wszyscy składamy się na prezent, jakim będzie zwodzony most. Ilu z Was komentujących wie, że UM w Chojnicach posiada własną jednostkę pływającą?
21 Czerwca 2012, godzina 09:06
Oceniono 22 razy 8
~Grubba
Jeszcze jedno,a niby gdzie te jednostki miałyby cumować??? Przecież dla większych jednostek nie ma mariny,chyba że most jest budowany specjalnie dla gości "Przystań Kusznierewicza",aby mogli spokojnie wypływać na Jez.Charzykowskie???
21 Czerwca 2012, godzina 08:35
Oceniono 19 razy 11
~Grubba
A może komuś z Ośrodka Małe Swornegacie zależy na wstrzymaniu inwestycji na okres wakacyjny??? przecież turyści przyjeżdżający na wczasy chcą odpoczywać w ciszy i spokoju a nie od rana do nocy słuchać "warkotu" pracujących maszyn!
21 Czerwca 2012, godzina 08:28
Oceniono 21 razy 11
~podatnik
Najlepiej teraz wiadra pomyj wylać na Radka Sawickiego? Nie On w Polsce prawo tworzy. Ten most zwodzony jest nam niepotrzebny!
Do Krzysia. Masz wiele racji. Wymagać od maluczkich - to władza umie robić.
20 Czerwca 2012, godzina 23:52
Oceniono 29 razy 21
~Radek Sawicki
Pragnę poinformować wszystkich żywo zainteresowanych tematem, którzy swoimi domysłami i wątpliwościami dzielą się obficie ze światem, że to nie ja poinformowałem RDOŚ o gniazdach jaskółek. Nie wiedziałem o tych gniazdach, nie śledziłem w ostatnim czasie inwestycji, jaką jest zaplanowany most zwodzony w Sworach. O interwencji RDOŚ dowiedziałem się wczoraj popołudniu od znajomego; dziś dzwoniłem do biura RDOŚ, by potwierdzić te newsy. Po potwierdzeniu w oddziale terenowym w Dziemianach umieściłem notkę na stronie internetowej "Wspólnej Ziemi". Ot, cały mój udział w wydarzeniu.

Tym niemniej, przyznaję, gdybym osobiście stwierdził lęgi pod mostem to również zainteresowałbym służby ochrony przyrody. Nie ukrywałbym jednak tego faktu. Tak jak podpisywałem się swoim nazwiskiem gdy powiadamiałem RDOŚ o wycince w Parku Tysiąclecia w okresie lęgowym w minionym roku, tak i teraz zrobiłbym to jawnie. Lecz to nie ja tym razem spowodowałem interwencję RDOŚ.

Manekinie, Twoja pewność i przekonanie co do mojego udziału w "zbrodni przeciwko ludzkości" mnie zadziwia! Dobrze, że to tylko takie frajerskie gadanie o tym obcinaniu kończyn, bo by Cię ubyło nieco. Jeśli chcesz mnie wyrzucić z Chojnic to pofatyguj się do mnie osobiście i namów mnie do tego face to face.

Mieszkańcu Chojnic: za przestój maszyn - jeśli będzie to wywoływało skutki finansowe - zapewne zapłacimy tak samo, Ty i ja, jako podatnicy. Tymczasem etatowy członek zarządu powiatu ma się dobrze, a - zdaje się - to on nadzoruje tę inwestycję i jest odpowiedzialny za jej właściwe planowanie i przebieg. Nie widzę powodu, dla którego ja miałbym płacić za cudze błędy i niedopatrzenia, jeśli takowe nastąpiły!

Most zwodzony w Małych Sworach uważam za chybiony pomysł z punktu widzenia korzyści, jakie może on przynieść lokalnej społeczności. Tak jak napisano już powyżej będzie to bonus dla garstki bogatych żeglarzy z dużymi jednostkami. Podobnie jak sam pomysł, tak i jego realizacja pozostawia wiele do życzenia. Co dobitnie pokazał nieprzewidziany przez inwestora problem z ptakami. A przecież rozmowy z RDOŚ starostwo prowadzi od dawna i ustalało, zdaje się, warunki pracy na miejscu budowy...
20 Czerwca 2012, godzina 23:42
Oceniono 43 razy 37

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 440.00 450.00 DKKDKK 61.20 62.50
EUREUR 464.00 474.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 468.00 483.00 NOKNOK 43.20 44.90
GBPGBP 537.00 547.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-08 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 442.80 448.15 DKKDKK 61.30 62.50
EUREUR 466.11 471.10 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 471.26 477.00 NOKNOK 43.70 44.60
GBPGBP 538.85 545.20 SEKSEK 42.30 43.30
Aktualizacja: 2022-12-08 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz finansowanie programu In Vitro w Chojnicach?
Ceny paliw2022-12-08

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.44 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.52 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.59 zł 7.22 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij