Środa, 06 Grudnia 2023 | Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Nowy lewoskręt na Sukienników. Aktualizacja

Z Sukienników można już skręcić w lewo na parking przy galerii.

Z Sukienników można już skręcić w lewo na parking przy galerii.

Funkcjonujące od wiosny 2012 roku w budynku dawnego Banku Gdańskiego centrum handlowe jest coraz lepiej skomunikowane z ul. Sukienników. Od połowy roku jest także możliwy wjazd na parking w lewo z kierunku ul. Gdańskiej.

Gdy w marcu 2012 pisaliśmy o zastosowanej na skrzyżowaniu ulic Cechowej – Sukienników organizacji ruchu drogowego, wjazd na parking przy galerii handlowej był możliwy jedynie prawoskrętem z kierunku ul. Człuchowskiej. Natomiast wyjazd z niego dopuszczalny był w prawo oraz w lewo. Takie rozwiązanie było przewidziane w dokumentacji modernizacji dawnej drogi krajowej nr 22, którą Urząd Miejski w Chojnicach zamówił w firmie Tebodin – Sap – Projekt Poznań. Po jej realizacji przy ul. Sukienników w kilku miejscach nie był już dopuszczalny manewr skrętu w lewo – z ul. Grunwaldzkiej przy rondzie, z ul. Wałowej, z ul. Sukienników w ul. Bankową.

Reklama | Czytaj dalej »

Wycinek dokumentacji technicznej modernizacji b. berlinki.

Jednym z niezadowolonych z takiego rozwiązania był właściciel galerii handlowej „K&M”. W marcu 2012 roku złożył wniosek do urzędu miejskiego o zgodę na umożliwienie wjazdu na parking poprzez lewoskręt z ul. Sukienników. Komisja ds. Oznakowania Dróg, w której skład wchodzą pracownicy wydziału komunalnego UM, straży miejskiej, policji oraz Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Drogowej w starostwie (przejął zadania Powiatowego Zarządu Dróg), negatywnie zaopiniowała wniosek. Uważała, że jego realizacja wprowadzi utrudnienia w ruchu, zwiększy ryzyko kolizji.

Po tej decyzji komisji, na prośbę wnioskodawcy, odbyły się dwie wizje w terenie z udziałem komendanta chojnickiej Straży Miejskiej, policji, także moim. W ich wyniku wypracowaliśmy kompromis, że odpowiedni wydział w starostwie powiatowym zajmie się wykonaniem analizy drogowej nowej organizacji ruchu. Wiem, że jej wynik był pozytywny dla właściciela nieruchomości, gdzie mieści się galeria handlowa. To było przesłanką dla burmistrza, by zaakceptować prośbę o lewoskręt z Sukienników na parking – wyjaśnił nam dyrektor wydziału komunalnego Jarosław Rekowski.

Zapytaliśmy Jacka Marciniaka, zastępcę dyrektora ds. infrastruktury drogowej, o to, kto był zleceniodawcą analizy, kto ją wykonał, jaki był jej koszt, kto go pokrył oraz jakie były argumenty za zgodą na dopuszczenie skrętu w lewo na parking.

Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że wykonanie analizy zlecił właściciel galerii K&M. Wykonał ją Daniel Folehr. Powiat nie wie, kto i ile zapłacił za tę analizę, gdyż nie był zleceniodawcą. Stwierdzono w niej, że nie zachodzą przesłanki eliminujące możliwość skrętu w lewo na parking. Jako argument za takim rozwiązaniem podano, że „trajektoria lewoskrętów na parking nie koliduje z  lewoskrętem w ul. Cechową. Podobny układ funkcjonuje np. na skrzyżowaniu Obrońców Chojnic – Gdańska – Subisława. Taki projekt organizacji ruchu uzyskał pozytywną opinię zarządcy drogi i policji.

Nasuwa się pytanie, co jest ważniejsze dla burmistrza, czy wspomniana analiza, wykonana na zlecenie i za pieniądze wnioskodawcy, czy stanowisko Komisji ds. Oznakowania Dróg przy Urzędzie Miejskim? Jeśli faktycznie nie ma problemu na ul. Sukienników z realizacją przez kierowców skrętów w lewo, to może nie warto dyskryminować taksówkarzy z postoju przy ul. Wałowej czy klientów marketu przy rondzie Solidarności?

Aktualizacja z 6.09.2012

Otrzymaliśmy od burmistrza Arseniusza Finstera informacje dotyczące poruszonego w artykule tematu, które przekazujemy. Jest standardem, że wnioskodawca zmiany w organizacji ruchu zleca na swój koszt opracowanie analizy drogowej, która posłuży do podjęcia ostatecznej decyzji. Podejmuje ją nie burmistrz, jak przekazał nam Jarosław Rekowski, a starosta chojnicki. Została wydana 26.04.2012, podpisał się pod nią – z upoważnienia Starosty – Jacek Marciniak, zastępca dyrektora w Wydziale Inwestycji i Infrastruktury Drogowej. Stwierdza się w niej, że „po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.03.2012 (…) dotyczącego zatwierdzenia projektu stałej organizacji ruchu drogowego w związku ze zmianą polegającą na (…) budowie zjazdu publicznego z drogi gminnej do budynku handlowo – usługowego przy ul. Sukienników 5 dla poprawienia bezpieczeństwa użytkowników drogi, zatwierdzam projekt organizacji ruchu drogowego (…) wg schematów załączonych do wniosku.”

Po wydaniu tej decyzji ponownie spotkała się Komisja ds. Oznakowania Dróg. Został przeprowadzony z udziałem pojazdów Straży Miejskiej eksperyment drogowy, który potwierdził zasadność opinii mgr inż. Daniela Folehra. W jego wyniku komisja pozytywnie podeszła do wniosku właściciela galerii przy ul. Sukienników. Natomiast ewentualne wprowadzenie lewoskrętu w ul. Sukienników z ul. Grunwaldzkiej (przy markecie) oraz z ulicy, na której jest postój taxi, nie jest możliwe z powodu bliskości ronda.

Zastanawiające w tej całej sprawie jest to, że burmistrz o decyzji starostwa powiatowego dowiedział się w momencie dostarczenia jej przez wnioskodawcę do Urzędu Miejskiego. Do wiadomości otrzymała jedynie Komenda Powiatowa Policji.

Wycinek projektu nowej organizacji ruchu przy wjeździe do galerii przy ul. Sukienników.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

10 komentarzy

~Jarek
A może postawić kolejne "światła" , mamy ich tyle. Jesteśmy chyba rekordzistą jeżeli chodzi o ich częstotliwość np ul. Gdańska.
07 Września 2012, godzina 11:31
Oceniono 7 razy 5
Właśnie z powodu bliskości ronda ten lewoskręt jest następnym debilizmem w organizacji ruchu w Chojnicach. A ten który napisał, że to dla bezpieczeństwa niech wezwie karetkę i na sygnale da się odwieść do Starogardu. To dla bezpieczeństwa mieszkańców Chojnic!
07 Września 2012, godzina 04:45
Oceniono 8 razy 4
~(oo)bserwator
Galeria ma dwa parkingi (drugi przy Narzędziowcu), nie było konieczności tworzenia lewoskrętu dla WJAZDU NA POSESJĘ! Ale cóż niech będzie, bardziej obawiam się "ślepoludzików" skręcających w lewo na Wysoką i w Bankową (zdarzają się często i to GCH....) Znaki drogowe dla niektórych pozostaną na zawsze tajemnicą. :-) Pozdr
06 Września 2012, godzina 23:17
Oceniono 7 razy -3
~optymista
Proponuję pozamykać wszystkie zjazdy i dojścia do galerii, pozwalniać wszystkie pracujące tam osoby - TAK BĘDZIE NAJBEZPIECZNIEJ
06 Września 2012, godzina 21:27
Oceniono 14 razy -4
~fragi
Ależ WSZĘDZIE MOŻE dojść do kolizji! Czy to powód żeby zakazać jazdy?
06 Września 2012, godzina 15:42
Oceniono 9 razy -7
~opoka
Przeciez tam moze dojsc do kolizji to tylko kwestia czasu mysle ze ktos rostropny moze to zaskarzyc i ktos bedzie mial cieplo.Ale musimy poczekac jak zwykle az sie zdarzy wypadek.No i co wy na to?
06 Września 2012, godzina 12:31
Oceniono 9 razy 7
~zorientowany
Na Szczegółowym Planie Miasta z 2010 roku wydanym pod patronatem UM i Promocji Regionu przez firmę Remedium z Torunia jest ul. Wałowa z zaznaczonym postojem TAXI. Kończy się pod Bramą Człuchowską. Z kolei faktycznie na skrzyżowaniu ulicy Sukienników z ulicą prowadzącą do postoju Taxi, opodal gmachu ZSP nr 3, jest tabliczka z nazwą ul. Grobelna. Można ją zobaczyć w tekście http://chojnice24.pl/artykul/13221/postoj-taxi-bedzie-oznakowany/. Nie jestem do końca pewny, czy (je) ma błąd, czy UM. Proponuję to wyjaśnić w odrębnym tekście. Gdy chciałem zweryfikować to na stronie miasta (http://www.miastochojnice.pl/?a=184), pojawił się komunikat "Ta witryna wymaga innego klucza interfejsu API Map Google. Nowy klucz można wygenerować pod adresem http://code.google.com/apis/maps/documentation/javascript/v2/introduction.html#Obtaining_Key.". I tak w każdej przeglądarce.
05 Września 2012, godzina 18:27
Oceniono 10 razy 0
Jest wiele debilizmów związanych z organizacją ruchu drogowego w Chojnicach! Pierwszym z brzegu jest spieprzenie Pl. Jagiellońskiego! Przed "modernizacją" o wiele łatwiej można było wyjechać z centrum przez w/w plac, a teraz? Porażka itd
Proponuję dyskusję na temat możliwych poprawek, ale w tym kraju to chyba bez sensu bo "projektanci" tworzący swoje dzieła za biurkami dbają tylko o to aby ładnie wyglądało na papierze (wysepki, zakola i inne pierdoły) a później się poprawi, albo i nie.
Jeszcze tak na marginesie, nie ma w Chojnicach ulicy Wałowej tylko Grobelna o której mowa w artykule
05 Września 2012, godzina 17:15
Oceniono 11 razy 9
~chłopek roztropek
A ja proponuję zlecić analizę ruchu profesorowi Jamrozowi. To taki żarcik.
A na poważnie, uważam, że żaden szanujący się projektant, nie podpisałby się pod takim rozwiązaniem. Pan Fohler jest prawdopodobnie jedynym projektantem drogowym w mieście, nie znaczy to jednak, że jest nieomylny. Można by w tym miejscu użyć jeszcze innego przymiotnika, ale nie będę się narażać. Jak można użyć argumentu, że wjazd na parking galeryjki handlowej jest równoważny ulicy Cechowej? Przecież nie jest. Z Cechowej nie ma możliwości wyjazdu w lewo. Co więcej to skrzyżowanie porównywane jest do skrzyżowania ul. Gdańskiej - Obrońców Chojnic i Subisława. Niech mi ktoś pokaże, w którym miejscu tego skrzyżowania przy skręcie w lewo trzeba przeciąć dwa pasy w przeciwnym kierunku. Skoro trajektoria lewoskrętów na parking nie koliduje z lewoskrętem w ul. Cechową to niech mi ktoś wytłumaczy, w jaki sposób wykonać manewr lewoskrętu na parking, gdy w tym czasie na końcu pasa (!) lewoskrętu w ul. Cechową będzie stał samochód? A może wybudujmy tam rondo? Jak widać w tym mieście dla kolegów wszystko.
05 Września 2012, godzina 16:53
Oceniono 22 razy 12
~fragi
Oczywiście że nie ma co dyskryminować, nie tylko tam. Po co dyskryminuje się wyjeżdżających z Angowickiej na Pl.Św.Jerzego? Chcących skręcić w Wysoką z Gdańskiej, z Tucholskiej w Towarową itd. itd. Odpowiedź jest tylko jedna : Bo Tak!
05 Września 2012, godzina 14:35
Oceniono 22 razy 6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 409.00 DKKDKK 51.00 54.80
EUREUR 428.00 440.00 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 452.00 465.00 NOKNOK 29.80 32.90
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.20 38.40
Aktualizacja: 2023-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 399.28 404.65 DKKDKK 51.50 54.70
EUREUR 431.11 436.32 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 454.71 460.98 NOKNOK 29.90 32.80
GBPGBP 501.51 507.78 SEKSEK 37.30 38.30
Aktualizacja: 2023-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-04

E95 E98 ON LPG
BP 6.58 zł 7.22 zł 6.8 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 6.72 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.47 zł 6.69 zł 6.69 zł 2.92 zł
Orlen 6.52 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij