Środa, 29 Czerwca 2022 | Imieniny: Pawła, Piotra, Salomei chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. archiwum

Doniesienia na policję wstrzymane

Osiedle Kolejarz z lotu ptaka.

Osiedle Kolejarz z lotu ptaka.

Burmistrz Arseniusz Finster zdecydował o wstrzymaniu przez Miejskie Wodociągi zgłaszania chojnickiej policji faktów nielegalnego podłączania odpływów wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej. Wiele takich przypadków stwierdzono na osiedlu Kolejarz.

Jest to efekt kontroli prowadzonej w tym rejonie miasta przez pracowników Miejskich Wodociągów. Celem było zapobieżenie wydostawania się ścieków z kanalizacji sanitarnej w ul. Sobierajczyka. Ich poziom w czasie większych deszczy wzrastał dwu – trzykrotnie. Kilkunastu mieszkańców osiedla Kolejarz, u których stwierdzono nieprawidłowe odprowadzanie wód opadowych, musiało z tego tłumaczyć się chojnickim policjantom. – Jeśli Wodociągi stwierdzą, że wody deszczowe są odprowadzane do kanalizacji sanitarnej, to zgodnie z prawem powinny zawiadamiać policję, a nie pukać do drzwi mieszkańca i prosić go o zaprzestanie takich praktyk. By uniknąć niepokojów społecznych, postanowiłem wstrzymać tę procedurę, gdyż w kolejce do zgłoszenia na policję czeka kolejnych prawie 100 osób. Nie mogę walczyć w taki sposób z mieszkańcami miasta, którego jestem burmistrzem. Nie chodzi o elektorat, ale o zasadę – oświadczył kilka dni temu Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Burmistrz A.Finster o problemie z wodami deszczowymi i efektach kontroli MW

Burmistrz zdecydował, że mieszkańcy poszczególnych ulic osiedla Kolejarz, gdzie nie ma kanalizacji deszczowej, będą sukcesywnie zapraszani na spotkania w Urzędzie Miejskim. W ich trakcie będzie tym osobom wyjaśniany stan prawny. Otrzymają także sugestie, co powinni zrobić z „deszczówką” w czasie, który dostaną od władz miasta na rozwiązanie tego problemu. – Prawo stanowi, że jeśli nie ma w ulicy kanalizacji deszczowej, to właściciel nieruchomości powinien wody opadowe zagospodarować na jej terenie poprzez np. wykonanie studni. To osiedle zostało wybudowane bez tej kanalizacji. Gdy w ostatnich latach były remontowane ulice, jak Mieszka I czy 18 Pułku Ułanów, to odbywało się to wraz z budową kanalizacji deszczowej. Potrzeba jeszcze kilkanaście mln zł, by na całym osiedlu była ta kanalizacja. Na dziś nie mamy takich pieniędzy w budżecie – przekazał burmistrz Arseniusz Finster.

Budowę kanalizacji deszczowej na osiedlu Kolejarz włodarz miasta ma zamiar wpisać do tworzonej właśnie Strategii Rozwoju Chojnic na lata 2013 – 2020.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

28 komentarzy

~nie tylko na Kolejarzu
np. na os. Leśnym też opadowe trafiają do kanalizy i nie tylko tam.
15 Września 2012, godzina 15:53
Oceniono 3 razy 3
~Ciekawie temat się rozwija, prezes nie powinien być karany
by zasiadać w Zarządzie spółki. Chyba że to Amber Gold Może się zdarzyć, oczywiście nie przed chojnickim sądem(jakie są sądy słychać w mediach ogólnopolskich). Rażące zaniedbania, przekroczenie uprawnien itd.
13 Września 2012, godzina 16:32
Oceniono 4 razy 4
~ixi
Do pana O,B. Istotnie proszę Pana, niektóre ulice na os. Kolejarz posiadają kanalizację deszczową, która została nieudolnie położona przed ok. 8 laty. Od tego czasu była raz gruntownie przebudowana i wielokrotnie równie nieudolnie "poprawiana".

Przypomnę, osiedle powstało w latach '73-75. Wówczas kanalizacji deszczowej nie było, a obowiązująca ustawa Prawo Wodna z '74 nie zabraniała podłączania studzienek odpływowych do kanalizacji sanitarnej.

Nadto co bardziej gorliwi mieszkańcy (sprawdziłem, zapytałem) posiadają jeszcze potwierdzenia odbioru takich przyłączy i instalacji podpisane przez kompetentne osoby.

Nie przypominam sobie również, aby istniały przepisy przejściowe w związku z nową ustawą z 2002r., które nakładałyby na obywateli konieczność dokonywania modyfikacji swoich przyłączy we własnym zakresie. Ugruntowany pogląd SN, w przypadku braku odrębnych regulacji, w podobnych sprawach przewiduje natomiast, że koszt doprowadzenia stanu faktycznego do zgodnego z przepisami, które zaczęły obowiązywać po zakończeniu inwestycji budowlanej wcale nie spoczywa na właścicielu nieruchomości. Nadto, w trakcie tej pseudo-budowy szczątkowej kanalizacji deszczowej, jaka na osiedlu istnieje inwestor (czyli miasto) miał OBOWIĄZEK (zgodnie z ustawą i przepisami wykonawczymi) doprowadzić przyłącza do granic nieruchomości, czego oczywiście nie zrobił.

Na tej podstawie życzę szczęścia tak Panu Klamanowi i Burmistrzowi. Nie ma prawnej możliwości ukarania mieszkańców osiedla. Propaganda i demagogia, zabawa w "złego i dobrego policjanta". Wygląda to tak, że jeden mieszkańców straszy, a drugi próbuje udowodnić, jaki jest miłosierny.

Istnieje natomiast bardzo prosta opcja pociągnięcia do odpowiedzialności choćby Pana Klamana, jako dyrektora wodociągów (zdaje się, że był nim również wspomniane 8 lat temu), w związku z licznymi nieprawidłowościami w budowie rzeczonej kanalizacji deszczowej, a i jeszcze kilka innych, nawet bardziej poważnych, zarzutów związanych z instalacją wod-kan na osiedlu by się znalazło.

Więc proszę pamiętać, każdy kij ma dwa końce.
13 Września 2012, godzina 15:21
Oceniono 15 razy 15
~wer
Mnie, sytuacja z odprowadzaniem deszczówki, kojarzy się bardzo z meldowaniem ludzi na terenie ogródków działkowych. Tam też burmistrz apelował do Inspektora Nadzoru Budowlanego o wstrzymanie procedur kontrolnych. Jak widać, to nie pierwszy raz, kiedy burmistrz instruuje urzędników jakie przestępstwa mają ścigać.
13 Września 2012, godzina 14:05
Oceniono 7 razy 3
~słuchaczka
Na weekend.fm jest taka wypowiedź pana Klemanna:
Nie ma możliwości załatwienia sprawy polubownie. Jeśli istnieje fakt popełnienia przestępstwa, muszą organy ścigania rozstrzygnąć, na ile to było szkodliwe.

Ja z tego wnioskuję, że on nie zamierza się podporządkowywać rozkazom burmistrza.
13 Września 2012, godzina 09:40
Oceniono 7 razy 5
~do xyz
Woda popłynie wężykiem, wężykiem. Prosto do piwnic.
13 Września 2012, godzina 08:12
Oceniono 6 razy 6
~xyz
A w ul. 14 lutego wbudowano odpowiedni kolektor deszczowy jak była niedawno remontowana? Taki co mógłby przyjąć jeszcze wody z Osiedla Kolejarz? Bo szkoda byłoby zrywać dopiero co położony asfalt.
13 Września 2012, godzina 08:10
Oceniono 9 razy 9
~Asfalt
A zaraz po tym położą tam nowiutki asfalt. Tylko niech nie zapomną zrobić większej tej kanalizacji, co galeria będzie mogła skorzystać...
12 Września 2012, godzina 10:14
Oceniono 7 razy 7
~koko
A co radio szambo musi mieć kanalizę...są grzeczni to mają co trzeba.
12 Września 2012, godzina 09:59
Oceniono 5 razy 1
~Chochoł
Przecież budowa/remont deszczówki i kanalizacji na towarowej jest teraz ważniejsza.
12 Września 2012, godzina 09:50
Oceniono 7 razy 3
~O,B
Nie którzy z przedmówców mają dobrą wiedzę i wiele racji szczególnie w szczególności w wypowiedzi Andrzeja S. Ci co bronią się, uważając że nie ma deszczówki na osiedlu mają tylko rację w 50 %. Otóż kanalizacja deszczowa znajduję się na wielu ulicach tego osiedla między innymi na ul. Armii Ludowej, Pomorskiej, Czynu zbrojnego Kolejarzy, 18 Pułku Ułanów, Mieszka I, 3 Maja, Jedności Robotniczej, Wyszyńskiego, Mastalerza, Kazimierza Jagiellończyka i mimo to wielu mieszkańców tych ulic nie przełączyło się z kanalizacji sanitarnej do deszczowej. Pewnie powody są różne , brak finansów, brak czasu a może tak po prostu łatwiej.
12 Września 2012, godzina 08:22
Oceniono 18 razy 6
~Ostatni sprawiedliwy
Nie chodzi o elektorat, ale o zasadę – oświadczył kilka dni temu Arseniusz Finster.
O jaką zasadę chodzi temu panu? O to, że wiedząc o popełnionym przestępstwie (podłączania instalacji deszczowej do sanitarnej) burmistrz będzie zatajać takie informacje przed policją? Czy o tą drugą, że wszyscy są winni poza urzędnikami? Miasto już dawno miało możliwość uporania się z tym problemem. Ale niestety UM zamiast zająć się wykonywaniem najpotrzebniejszych inwestycji, które są potrzebne od co najmniej kilkunastu lat, zajął się np. remontem baszty dla Pana Trzebiatowskiego, budową Baszty Nowej, super nowoczesną toaletą, budową mostu zwodzonego w Swornegaciach itd. można sobie wymieniać. W skrócie wieloma mało ważnymi a nawet bezsensownymi inwestycjami, które kosztowały podatnika miliony złotych. Za co bierze i co gorsza wcześniej też brał pieniądze ten pan od strategii naszego miasta, że pominął tak istotną sprawę dla naszych mieszkańców. To są bardziej podstawowe rzeczy niż chociażby walka z wykluczeniem cyfrowym mieszkańców, z którym nasze miasto bierze udział. Ale ktoś to chyba ma głęboko w d.... skoro zgadza się na to, żeby spora część mieszkańców musiała przy dużych opadach deszczu brodzić w gównie.
12 Września 2012, godzina 06:56
Oceniono 15 razy 7
~anonim
Burmistrz ma prawny obowiązek zawiadamiania o przestępstwach, jeśli tego nie robi sam popełnia przestępstwo. Moim zdaniem, nie może "nakazać" nic nie robienia, jeżeli pracownicy Wodociągów już stwierdzili nieprawidłowości. A co z już ukaranymi? Okazuje się, że zapłacili kary, a teraz ich sąsiedzi nie zapłacą, bo tak zdecydował Burmistrz. Są równi i równiejsi?
12 Września 2012, godzina 03:59
Oceniono 14 razy 10
~zero
Niech burmistrz nie udaje dobrotliwego. Mieszkańcy, poszczególnych ulic kierowali w ostatnim dziesięcioleciu prośby o podjęcie działań w sprawie kanalizacji deszczowej na Osiedlu Kolejarz. I z pewnością nie chodzi o elektorat, skoro najpierw podejmuje się inwestycje typu na pokaz, a o realnej infrastrukturze myśli się na końcu, robiąc mieszkańcom łaskę, że się ich nie poda na policję. Co mieszkańcy mają zrobić z deszczówką? Wypić ją? Osiedle jest położone w jednym z najwyższych punktów miasta i nie podjęcie praca nad kanalizacją deszczową w ciągu 14 lat rządów to po prostu śmiech.

Mieszkańców odsyłało się przez lata z przysłowiowym kwitkiem. Ktokolwiek by nie podejmował tego drażliwego tematu. Mieszkańcy chcieli dobrze, czego dowodem jest korespondencja w sprawie z Urzędem Miejskim. Sami mieli wybudować kanalizację deszczową? Na co miasto liczyło? Może mieli się na to złożyć?

Pamięta ktoś z okresu kampanii wyborczej jak Pan Finster zapowiadał, że opodatkuje mieszkańców Os. Kolejarz na cel wykonania kanalizacji deszczowej? Dostał na tym osiedlu najmniej głosów w wyborach w całych Chojnicach - nie bez podstaw. Ludziom znudziło się proszenie o coś co powinno być w interesie miasta.

Teraz rzeczywiście wielka łaska...nie poda mieszkańców na policję. A może tak mieszkańcy pokuszą się o pozew zbiorowy wobec organów miasta za te lata zapomnienia o sprawie, bo koszty zalanych piwnic i innych dolegliwości z kanalizą można łatwo podliczyć...?
12 Września 2012, godzina 03:25
Oceniono 20 razy 12
~Czyli bez zgody można było
się wpinać (i wypinać) kto gdzie chce?
11 Września 2012, godzina 22:40
Oceniono 14 razy 4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 441.00 453.00 DKKDKK 61.90 63.50
EUREUR 465.00 476.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 460.00 475.00 NOKNOK 44.20 45.80
GBPGBP 536.00 549.00 SEKSEK 43.00 44.60
Aktualizacja: 2022-06-29 13:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.49 449.50 DKKDKK 62.51 63.24
EUREUR 467.56 472.50 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 466.51 471.00 NOKNOK 44.86 45.67
GBPGBP 538.70 544.00 SEKSEK 43.63 44.36
Aktualizacja: 2022-06-29 13:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-06-27

E95 E98 ON LPG
BP 7.82 zł 8.5 zł 7.85 zł 3.36 zł
Circle K 7.77 zł - 7.8 zł 3.33 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.82 zł 3.35 zł
MZK 7.83 zł 8.43 zł 7.8 zł 3.33 zł
Orlen 7.69 zł 8.25 zł 7.85 zł 3.36 zł
PKS 7.85 zł - 7.83 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij