Sobota, 02 Lipca 2022 | Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

„Przy ulewach jest trzy razy więcej ścieków”

Prezes Tomasz Klemann na sesji z 24.09.2012 wyjaśnia problemy z deszczówką.

Prezes Tomasz Klemann na sesji z 24.09.2012 wyjaśnia problemy z deszczówką.

Wywołana przez burmistrza Arseniusza Finstera sprawa prowadzonych na osiedlu Kolejarz kontroli podłączeń odpływów wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej przez pracowników Miejskich Wodociągów, była jednym z tematów naszej rozmowy z prezesem tej firmy Tomaszem Klemannem.

- Głośnym echem odbiły się prowadzone przez MW kontrole użytkowania kanalizacji sanitarnej. Jak one są przeprowadzane?

- Wykonujemy je od około dwóch lat, kiedy to zakupiliśmy specjalistyczny zestaw. W dużym skrócie jest to generator dymu. Jego końcówkę nasi pracownicy wkładają do studzienki kanalizacyjnej i obserwują, gdzie pojawia się dym. Często są to rynny czy rury spustowe. Wówczas nasza ekipa, jeśli w domu będzie właściciel, dokonuje dodatkowej weryfikacji swego spostrzeżenia, wpuszczając do instalacji deszczowej specjalny fluoroscencyjny płyn. Jeśli pojawi się w kanalizacji sanitarnej, to jest sporządzany protokół. Umieszczana jest w nim informacja, że mieszkaniec podłączył się do kanalizacji sanitarnej z wodami deszczowymi ze swojej nieruchomości, co jest niezgodne z prawem. Nie ma w nim zalecenia, by w jakimś określonym czasie usunął tę nieprawidłowość. Gdy nagromadzi nam się większa ilość tych protokołów, to przekazujemy je policji. Kontrolę rejonu osiedli Prochowa i Kolejarz rozpoczęliśmy, gdy nasiliły się skargi na zalewanie piwnic domów przy ul. Sobierajczyka. Wcześniej nasza ekipa sprawdzały m.in. domy przy ul. Wicka Rogali czy Żwirki i Wigury. Chwilowo nie wykonujemy tych kontroli, gdyż zepsuł się agregat prądotwórczy w tym zestawie.

Reklama | Czytaj dalej »

- Ile stwierdziliście przypadków podłączeń wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej?

- Na osiedlu Kolejarz na razie jest ich około 80. W ciągu miesiąca powinniśmy uporać się z ich weryfikacją. Wówczas przekażemy te sprawy policji. Trafiło tam już 18 zgłoszeń dotyczących okolic ul. Sobierajczyka. To zestawienie ma burmistrz miasta. Są wśród nich przypadki niepodłączenia się do kanalizacji deszczowej, mimo istnienia jej w ulicy, gdzie mieszka sprawca. Co dalej z tymi zgłoszeniami, to już decyzja sądu. Różnie się to kończy w naszym kraju. Wpłacane są nawiązki na rzecz fundacji w wysokości od 500 do 1000 zł. Ustawa o zaopatrzeniu w wodę mówi, że ta kwota może dojść do 10 tys. zł.

- Nasi czytelnicy twierdzą, że w okresie, gdy było budowane osiedle Kolejarz, PKP przekazało miastu pieniądze z przeznaczeniem na wykonanie uzbrojenia w m.in. kanalizację deszczową. Czy potwierdza Pan ten fakt?

- Od czasu do czasu dochodzą do mnie takie głosy, że w tamtych czasach taka rzecz miała miejsce. Nie widziałem natomiast nigdy dokumentów, które by to potwierdziły.

- Inni internauci mają pytania dotyczące kwestii, kto powinien wybudować przyłącza do waszych sieci.

- Zgodnie z prawem realizacją przyłączy, studni wodomierzowych, pomieszczeń na wodomierz główny, zapewnia na swój koszt właściciel nieruchomości. W ustawie o zaopatrzeniu w wodę jest zapis definiujący przyłącze do kanalizacji sanitarnej. Jest to odcinek przewodu łączący instalację wewnętrzną budynku odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką rewizyjną, licząc od strony budynku. W przypadku braku tej studzienki, do granicy nieruchomości. W wydawanych przez nas warunkach technicznych podajemy z reguły obowiązek budowy takiej studzienki i jej lokalizację. Podobnie może postępować właściciel kanalizacji deszczowej, czyli urząd miejski.

- Kolejna sprawa poruszana przez naszych czytelników, to fakt wydawania w przeszłości przez miasto zgód na podłączenie odpływów deszczówki do kanalizacji sanitarnej. Czy potwierdza Pan ten fakt?

- Nie widziałem takich dokumentów. W Prawie Wodnym obowiązującym od 1974 roku nie były uregulowane takie sytuacje. Pierwsze przepisy prawne próbujące to uporządkować pojawiły się w latach 90. ubiegłego wieku. Kiedyś projektowało się zbiorniki retencyjne na wody deszczowe, by móc przepłukać kanalizację sanitarną. Wtedy jeszcze nie było pojazdów, które robiły to wodą pod ciśnieniem. Były czasy, że nikt nie miał nic przeciwko temu, by włączać większe obszary miasta z wodami opadowymi do kanalizacji sanitarnej. Nie było wówczas zakazu takich podłączeń.

- O ile wzrasta w czasie większych ulew ilość ścieków dopływających do miejskiej oczyszczalni?

- Nawet do trzech razy. Bywało i 15 tys. m3 na dobę. Jest to maksimum zdolności hydraulicznych oczyszczalni. To świadczy o skali problemu. Wówczas dochodzi do sytuacji, że woda deszczowa z posesji X miesza się ze ściekami z domu Y, by trafić do piwnicy w nieruchomości Z.

- Jak Pan zapatruje się na ewentualne przekazanie przez miasto wodociągom sieci kanalizacji deszczowej?

- Gdyby tak się stało, to zgodnie z nieraz cytowaną przeze mnie ustawą, musimy mieć pieniądze na jej eksploatację. Sprawdził się model, że to my jesteśmy inwestorem w budowę sieci kanalizacji sanitarnej. Mamy na to środki z opłat za odprowadzanie ścieków przekazywanych na amortyzację, czyli odtworzenie naszej sieci. Powinniśmy robić to z zysku, ale nasz majątek ma długi okres amortyzacji, więc możemy sobie na to pozwolić. Od nowego majątku byłyby także naliczane odpisy amortyzacyjne. Ponadto prawo wymaga od nas, abyśmy wtedy wprowadzili opłaty za odprowadzanie ścieków deszczowych.

Rozmawiał Jerzy Erdman

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

14 komentarzy

~anonim
Ludzie a widzieliście podtopioną ul. Sukienników? Myślicie, że w czasie przebudowy ktoś zajął się kolektorem deszczowym? Nie. A dlaczego? Bo tak było taniej! Kolektora pod ziemią nie widać!
28 Września 2012, godzina 18:14
Oceniono 3 razy 1
~do Zielony
Pretensje do ratusza.
28 Września 2012, godzina 16:54
Oceniono 1 raz 1
~Zielony
Panie Prezesie łatwo powoływać się na ustawę i przpisy, i straszyć karą. A co Wy robicie by tą sytuację naprawić. Jak to wygląda - przykład z ostatniego czasu. Mamy XXI wiek jest budowana ulica Ducha Św. (cała była rozkopana) i nie budujecie kanalizacji deszczowej, to jest sabotaż. Jest to klasyczny przykład Waszego podejścia. Ludzi karać a Wy nic nie musicie. Ręce opadają!!!!!!!!!!!
28 Września 2012, godzina 14:51
Oceniono 5 razy 5
~kopiko
@do wyżej - nie, nie należy odłączyć przyłączy deszczowych, należy wybudować profesjonalną kanalizacją sanitarną i równie profesjonalną deszczową, wtedy można "odłączać". puki co to jest - przynajmniej na os. Kolejarz - śmierdząca fuszerka.

ale dlaczego miasto i wodociągi miałoby to robić? lepiej zrzucić winę na mieszkańców i buntować jednych przeciw drugim. tak jest taniej i zabawniej, prawda panie burmistrzu?
28 Września 2012, godzina 14:24
Oceniono 9 razy 9
~ZABIĆ SMRÓD
PŁACIMY ZA KANALIZACJĘ Z KTÓREJ W DOMACH ŚMIERDZI A FUJ NALEŻY ODLĄCZYĆ PRZYŁĄCZA DESZCZOWE
28 Września 2012, godzina 11:02
Oceniono 3 razy 1
~okruszek
mietek, w latach 70 to "finio" był w uczniem szkoły średniej. Nie przyszło ci do głowy, że burmistrz dba o elektorat? Wyobrażasz sobie co by było, gdyby nakazał zapłacić kary tak dużemu osiedlu? Ilu ludzi tam mieszka? Ile potencjalnych głosów mniej w wyborach samorządowych? Nie przypomina ci to Metalowca? Mi przypomina. Tam też "finio był w temacie".
28 Września 2012, godzina 10:14
Oceniono 4 razy 4
~mietek
prawdopodobnie finio "był w temacie" dlatego stanął po stronie mieszkańców, natomiast prezes kompletnie nie orientuje się w swoim podwórku - zwolnić !
28 Września 2012, godzina 09:42
Oceniono 8 razy 2
~dociekliwiec
skoro miasto się nie kwapi do odnalezienia w/w dokumentów to zgłoście się do PKP, może oni jako druga strona mają takie dokumenty, im zależałoby żeby te dokumenty nie zginęły, no ale nigdy nic nie wiadomo na kolei dużo się zmieniło
28 Września 2012, godzina 07:10
Oceniono 2 razy 2
~kopiko
taaak, chojniczaninie. egzekFować. i lepiej przeczytaj jeszcze raz, co jest napisane wyżej - dlaczego ludzie mają ponosić koszty czegoś, czego sami źle nie zrobili? miasto nie dotrzymało danej przed laty obietnicy, a teraz próbuje przerzucić odpowiedzialność na mieszkańców, którzy zrobili wszystko zgodnie z prawem, które było, gdy budowali domy.

no chyba, że teraz przyjmiemy, że każdy kto ma dom, powinien śledzić wszystkie zmiany prawa i robić remonty i zmiany w domu, bo tak nakazują nowe przepisy?

a to, że śmierdzi po deszczu, zgadzam się... i nadal - miasto się tym powinno zająć. to, że kanalizacja w chojnicach jest do d**** nie znaczy, że winni są mieszkańcy. prędzej wodociągi.
27 Września 2012, godzina 23:57
Oceniono 17 razy 17
~chojniczanin
po każdym deszczu śmierdzi i podnoszą się ścieki skoro jest przepis że nie wolno kierować deszczówki do kanalizacji NALEŻY TO EGZEKFOWAĆ
27 Września 2012, godzina 23:21
Oceniono 9 razy 1
~fragi
No więc to mamy już wyjasnione. Pozostaje pytanie kto ma teraz doprowadzić ten bajzel do porządku. Moim zdaniem urząd miasta. Należy wpisać to zadanie do "strategii rozwoju miasta".
27 Września 2012, godzina 22:43
Oceniono 7 razy 7
~opoka
P.Klamman zrozumiales pan co-ixi-napisal?Jak nie to jeszcze raz i kolejny czytaj. pan az zaskoczysz bos pan jak pana czytam taki niegramotny a na takim stanowisku.No zaskoczyles pan czy jeszcze nie?
27 Września 2012, godzina 18:46
Oceniono 9 razy 7
~ixi
Panie Klamann, to że "nie widział Pan" dokumentów poświadczających fakt przekazania miastu pieniędzy w czasach, gdy był Pan prawdopodobnie jeszcze zbyt młody, aby pełnić obecną funkcję, nie znaczy, że takie dokumenty nie istnieją. Skoro "od czasu do czasu" dochodzą Pana takie słuchy należałoby dopełnić obowiązku i tematem się aktywnie zainteresować, miast próbować wyłudzać nienależne świadczenia od mieszkańców osiedla.

Jeżeli w protokołach pokontrolnych nie są umieszczane wezwania do usunięcia uchybień, zgodnie z Pana ulubioną ustawą, nie może Pan zgłosić wniosku o ściganie. Proszę doczytać ustawę. Ciąży na wodociągach obowiązek wezwania do usunięcia wad instalacji (tak samo, jak Pan nie podaje konkretnych artykułów z ustawy, tak i ja sobie na to pozwolę, choć przed chwilą upewniłem się, co do ich istnienia - proszę się we własnym zakresie doszkolić i trochę bardziej wysilić).

Wróćmy teraz do kwestii przyłączy. Sam Pan stwierdza, że ustawa Prawo Wodne z 1974r. nie definiowała obowiązków, które teraz próbuje Pan wymuszać. Co za tym idzie, zgodnie z podstawowymi zasadami prawodawstwa w odniesieniu do obywateli, co nie jest zabronione - jest dozwolone. Muszę tłumaczyć dalej?

Nadto nie ma Pan (ani nawet policja) prawa stwierdzić, czy takie przyłączenie odpływu deszczówki do kan. sanitarnej jest nielegalne. Zgodnie bowiem z kodeksem karnym, aby uznać działanie lub zaniechanie za czyn zabroniony konieczna jest możliwość przypisania podmiotowi winy w chwili popełnienia określonego czynu lub zaniedbania.

Natomiast mieszkańcom osiedla, którzy posiadali takie przyłączenie na prawie 20 lat przed nową ustawą i dobre 30 lat przed budową tej szczątkowej kanalizacji deszczowej na osiedlu nie można przypisać winy w chwili popełnienia czynu, bowiem wówczas obowiązywało inne prawo, a kan. deszczowa nawet nie istniała.

Prawo, poza pewnymi szczególnymi wyjątkami (do których ta kwestia nie należy), nie działa wstecz.

Nowe przepisy obowiązują więc tylko tych mieszkańców, którzy od czasu obowiązywania nowych przepisów i istnienia przy ich działkach przyłączy do kan. deszczowej wykonywali remonty uwzględniające ingerencję w instalacją kanalizacyjną. Dodatkowo to na wodociągach ciąży ciężar udowodnienia tego faktu!

Przypominam również, że niektórzy mieszkańcy (co, jak pisałem wcześniej - osobiście sprawdziłem), posiadają dokumenty z "tamtych czasów" poświadczające odbiór instalacji wod-kan. z uwzględnieniem odprowadzenia deszczówki do sieci kan.

Czystą przyjemnością będzie napisanie skargi na Pana działania (w tym: zaniedbanie, przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków i próbę wymuszenia), gdy tylko otrzymamy dokumenty związane z czynnościami wodociągów w sprawie mojej nieruchomości.
27 Września 2012, godzina 15:26
Oceniono 38 razy 36
Redakcja zastrzega sobie możliwość wyboru komentarzy, które zostaną wydrukowane wraz z artykułem w Bezpłatnym Informatorze Chojnice24 (wyd. z 4.10.2012 r.). Wybierzemy spośród najciekawszych, najwyżej ocenianych przez Czytelników oraz komentarzy autorstwa zalogowanych użytkowników. Komentujący jednocześnie wyrażają zgodę na ich publikację w wydaniu papierowym.
27 Września 2012, godzina 12:51
Oceniono 1 raz 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 457.00 DKKDKK 61.90 63.50
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 461.00 476.00 NOKNOK 44.10 45.70
GBPGBP 536.00 551.00 SEKSEK 42.70 44.30
Aktualizacja: 2022-07-02 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 452.00 DKKDKK 62.30 63.20
EUREUR 466.00 471.00 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 465.00 472.00 NOKNOK 44.50 45.40
GBPGBP 539.00 545.00 SEKSEK 43.10 44.00
Aktualizacja: 2022-07-02 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-01

E95 E98 ON LPG
BP 7.66 zł 8.46 zł 7.77 zł 3.36 zł
Circle K 7.69 zł - 7.72 zł 3.31 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.74 zł 3.33 zł
MZK 7.59 zł 8.39 zł 7.59 zł 3.09 zł
Orlen 7.66 zł 8.25 zł 7.74 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij