Czwartek, 28 Września 2023 | Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Dni Chojnic od finansowej podszewki

Tak wyglądał Stary Rynek podczas Dni Chojnic 2012.

Tak wyglądał Stary Rynek podczas Dni Chojnic 2012.

Od tegorocznych Dni Chojnic upłynęły ponad trzy miesiące, ale dopiero niedawno otrzymaliśmy ostatnią odpowiedź na nasze pytania dotyczące „montażu finansowego” tej imprezy. Korespondencję z organizatorami rozpoczęliśmy 10 lipca.

Asumpt do niej dała nam wymiana zdań na sesji rady miejskiej z 2 lipca 2012 roku, która miała miejsce pomiędzy Bartoszem Blumą a Arseniuszem Finsterem. Okazją była nowelizacja uchwały budżetowej z powodu zwiększenia wydatków na kulturę o 28 tys. złotych, które miały posłużyć sfinansowaniu koncertu Roberta Janowskiego w czasie Dni Chojnic. - Czy ten koszt nie był wcześniej znany, dopiero po koncercie właściwie zatwierdzamy coś, co już miało miejsce. Tym bardziej, że w zeszłym roku rzeczywiście temat był też poruszany i tutaj szukaliśmy w zeszłym roku sponsorów i pytanie, czemu w tym roku na przykład nie skorzystaliśmy z tej furtki? – dopytywał Bluma.

Reklama | Czytaj dalej »

Burmistrz wyjaśniał, że w 2011 szukał sponsorów na koncert gwiazdy Dni Chojnic, ale w tegorocznej edycji wystrzegał się tego. - Nie mogę drenować rynku na Dni Chojnic, bo potem sponsorzy powiedzą, nie damy „Chojniczance”, nie damy ChKŻ-owi, nie damy na Boxing Show na przykład. Jestem rzecznikiem, żeby jednak pieniądze sponsorów przechodziły do organizacji pozarządowych. (…) Jeżeli chodzi o całościowe wydatki na Dni Chojnic, to one mają dwa źródła finansowania. Jedno to jest budżet miasta, a drugie źródło, to jest grant, który otrzymaliśmy w wysokości 11.000 euro. (…) W planie działania naszym mieliśmy taki oto cel, żeby pobyt delegacji zagranicznych sfinansować z grantu unijnego, natomiast inne działania kulturalne, związane z Dniami Chojnic, finansowaliśmy z budżetu miasta – odpowiedział Arseniusz Finster.

Dni Chojnic w 2012 roku, jak można przeczytać na stronie internetowej miasta w zapowiedzi tej imprezy oraz relacji z niej, to także Jarmark Świętojański, Prezentacje Gospodarcze, Dzień Kultury Młodzieżowej oraz Przegląd Piosenki Religijnej Credo. Jest tam też informacja, że „Sponsorem imprezy jest ENERGA S.A. Partnerami imprezy są Przedsiębiorstwo Robót Melioracyjnych i Ochrony Środowiska EKOMEL Sp. z o.o., Transport Krajowy i Międzynarodowy Bronisław Gwiździel, Bank BPH oraz Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o.”. Ci, co byli w czasie Dni Chojnic na Starym Rynku, mogli zaobserwować w czasie imprez reklamy na telebimie, banery dmuchane i wiszące przy scenie. Spora część płyty Starego Rynku była zajęta przez samochody jednego z dealerów.

Organizatorami Dni Chojnic, wg informacji zamieszczonej na stronie Urzędu Miejskiego, byli (kolejność oryginalna): Urząd Miejski, Promocja Regionu Chojnickiego Sp. z o.o., Muzeum Historyczno-Etnograficzne, Chojnicki Dom Kultury oraz Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej. Wysłaliśmy do nich w lipcu pytania dotyczące kosztu imprez, które odbywały się w przedostatni weekend czerwca, źródeł finansowania, wysokości wpłat i pomocy rzeczowej od sponsorów, partnerów Dni i uczestników Prezentacji oraz dotacji z budżetu miasta. Chcieliśmy dowiedzieć się do kogo trafiły wpływy z reklam na telebimie, a także czy wszyscy właściciele banerów reklamowych wnieśli opłaty za nie i mieli zgodę na ich montaż. Pierwszym adresatem był Urząd Miejski. Z odpowiedzi otrzymanej 17.07 wynika, że nie jest znany władzom miasta całkowity koszt imprez, które odbywały się przez trzy dni czerwca w ramach Dni Chojnic, gdyż nie są jedynym ich organizatorem. Jako współorganizator wydało miasto 56905 zł, z czego 28905 zł kosztował koncert Roberta Janowskiego, a 28000 zł pochłonęły rachunki za wynajem sceny, nagłośnienia i oświetlenia. Z grantu unijnego nie pokrywano kosztów występów przybyłych gości. Urząd nie znał wysokości wpływów od uczestników prezentacji gospodarczych, wysokości i formy wpłat lub pomocy od firm wymienionych, jako partnerzy i sponsor. Nie zajmował się także ustawieniem na Starym Rynku telebimu.

Kolejnym naszym krokiem było wysłanie identycznego, co wcześniej do ratusza, pisma do pozostałych organizatorów imprez, które przeprowadzono w czasie Dni Chojnic. Pierwsza odpowiedź wpłynęła od Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej. Koszt organizacji Dnia Kultury Młodzieżowej w wysokości 8053,90 zł pokryły granty udzielone przez powiat Chojnicki i Urząd Miejski. Na pozostałe pytania odpowiedź była negatywna. Chojnicki Dom Kultury wyjaśnił nam, że jego działania dotyczące Dni Chojnic ograniczyły się do przekazania na warsztaty plastyczne końcówek materiałów oraz występy zespołów działających w nim. Współorganizacja Dni przez Muzeum Historyczno – Etnograficzne polegała wyłącznie na prezentacji tej placówki, jako promotora twórczości ludowej w zamian za użyczenie sprzętu wystawienniczego do prezentacji dorobku twórców kultury.

Pod koniec lipca wysłaliśmy drugie już pismo do Urzędu Miejskiego. Tym razem prosiliśmy wskazanie wszystkich organizatorów i współorganizatorów Dni Chojnic, przekazanie kopii umowy dotyczącej unijnej dotacji wykorzystanej na sfinansowanie pobytu zagranicznych delegacji, uszczegółowienie rozliczenia kwoty 28 tys. zł wydanej m.in. na wynajem sceny. Interesowała nas także informacja o ilości wydanych decyzji na zajęcie pasa drogowego na Starym Rynku i przyległych ulicach. Okazało się, że organizatorem „Dni Chojnic w dn. 22.06 – 24.06.2012, Jarmarku Świętojańskiego i Prezentacji Gospodarczych była Promocja Regionu Chojnickiego”. Pozostałe wcześniej wymienione instytucje, włącznie z Urzędem Miejskim, były jedynie współorganizatorami. Otrzymana z ratusza kopia umowy projektu finansowanego z programu „Europa dla obywateli” była… wyłącznie w języku angielskim. Jej wartość to 11000 euro. Podpis burmistrza Arseniusza Finstera znaleźliśmy na niej jedynie na pierwszej stronie przy adnotacji o skierowaniu jej do Wydziału Programów Rozwojowych. Wyjaśniono nam, że scena, nagłośnienie oraz oświetlenie za 28 tys. złotych służyło wszystkim przez trzy dni Dni Chojnic. W czasie tego święta urząd wydał 18 decyzji na zajęcia pasa drogowego wraz z naliczeniem stosownych opłat. Było w tym także 12 decyzji na umieszczenie nośnika reklamowego.

Z Promocji Regionu Chojnickiego uzyskaliśmy następujące informacje. Spółka ta wydała na „realizację Dni Chojnic, Jarmarku Świętojańskiego, Prezentacji Gospodarczych oraz Dnia Kultury Młodzieżowej 29399,67 zł”. Jak widać, tak jak i Urząd Miejski, Promocja Regionu nie zalicza do Dni Chojnic jarmarku, prezentacji i piątkowych działań chojnickiej młodzieży. Może w przyszłym roku należałoby wyprodukować co najmniej 4 plakaty o imprezach organizowanych na czerwcowe święto miasta? Kwota prawie 30 tys. złotych pochodziła ze środków własnych Promocji, od uczestników prezentacji i jarmarku oraz od „sponsora i partnerów imprezy”. Ta ostatnia pozycja wynosiła 15940 złotych. Wydano je na „pokrycie kosztów imprezy”. Czy prezesowi Romanowi Guzelakowi chodziło o Dni Chojnic czy np. jarmark lub dzień kultury młodzieżowej, już nie dochodziliśmy. Telebim na Starym Rynku funkcjonował na zasadach umowy barterowej. Promocja nie miała żadnych kosztów ani zysków z reklam pozyskiwanych przez właściciela telebimu. Powinien on pomiędzy reklamami pokazywać to, co dzieje się na scenie. Banery, które były umieszczone przy scenie, miały zgodę Spółki. Opłata za nie mieściła się „w kwotach i usługach na realizację Dni Chojnic i imprez towarzyszących”. Największy problem Promocja Regionu miała z odpowiedzią na pytania dotyczące rozdziału na poszczególne firmy i podmioty kwoty pozyskanej od sponsorów, partnerów i właścicieli banerów; jak i danych firm, które zarobiły na Dniach Chojnic wykonując różne usługi. Tylko część z nich zgodziła się na ujawnienie nam tych informacji. Są to: Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (wpłata 2460 zł za usługi promocyjne), Resler Plus (rachunek na prawie 100 zł na zakup artykułów spożywczych), Szpital Specjalistyczny (rachunek za 154 zł za „zabezpieczenie medyczne imprezy masowej”), Urząd Miejski (opłata skarbowa w wysokości 82 zł za wydanie decyzji o imprezie masowej), PZU (rachunek za 143 zł za ubezpieczenie imprezy) oraz Poczta Polska (269,70 zł za wysyłkę listów z zaproszeniami).

Tak skomentował nasze ustalenia autor zapytania z lipcowej sesji radny Bartosz Bluma:  "Analizując zebrane przez Chojnice24.pl informacje wynika jednoznacznie, że kwota 28 tys. zł, o jakie w lipcu zostały zwiększone wydatki na kulturę, to tylko niewielka część wydatków jakie de facto my wszyscy ponieśliśmy na tą imprezę. Najbardziej jednak martwi mnie ilość organizatorów. Dlaczego nie można było pozostawić organizacji tej imprezy jednemu podmiotowi? Niemal naturalnym wydaje się, że Promocja Regionu Chojnickiego powinna być instytucją ponoszącą pełną odpowiedzialność za tę imprezę. Dodatkowo taka mnogość organizacyjna nie wpływa na transparentność finansowania i rozliczania tak dużej i ważnej imprezy. Osobiście boli mnie brak właściwego zaplanowania wydatków na organizację Dni Chojnic i konieczność zwiększania wydatków już po fakcie."

Fragment protokołu z obrad RM Chojnic z 2.07.2012 z dyskusją ws. nowelizacji budżetu

Uchwała RM z 2.07.2012 ws. nowelizacji budżetu

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

25 komentarzy

~mlody
Panie Guzelak to niech nam tu napisze ile dała każda z firm sponsorujących i ile Pan zapłacił za poszczególne usługi?
05 Października 2012, godzina 16:17
Oceniono 15 razy 9
~R.Guzelak
Proszę przeczytać moją wypowiedź jeszcze raz - tam jest odpowiedź.
05 Października 2012, godzina 15:19
Oceniono 28 razy -8
~czytajacy
do p.Guzelaka - jeśli nie jest problemem podanie jaka firma ile dała i ile zapłaciliście poszczególnym firmom to czemu pan tego nie uczynił?
05 Października 2012, godzina 15:07
Oceniono 17 razy 7
~ak
Najlepsze w tym jest to, że dziennikarz dostał dokumenty z języku angielskim
Coś mi się wydaje, że jeżykiem URZĘDOWYM w Polsce jest język polski. Więc urzędy powinny posługiwać się tym językiem, mają wręcz obowiązek!
05 Października 2012, godzina 14:56
Oceniono 17 razy 9
~hucuł
A ty OoO przeczytałeś go? Mam wrażenie,że nie -odpowiedź prezesa o.k.
05 Października 2012, godzina 14:45
Oceniono 17 razy -7
~OoO
Niby prezes, a czytać ze zrozumieniem nie potrafi :-)
05 Października 2012, godzina 14:37
Oceniono 16 razy 4
~test
test, czy przejdzie komentarz
05 Października 2012, godzina 14:30
~R.Guzelak
Ja Panie piszący ten artykuł nie mam i nie miałem problemu z odpowiedzią na pytania dot. rozdziału na poszczególne firmy. Pan i Państwo Tabath uważaliście,że podawanie szczegółów dot. umów sponsorskich czy innych umów na wykonywane usługi są informacją publiczną. Nie podzielam tego poglądu,stąd też zwróciłem się do poszczególnych firm z zapytaniem o dostęp do informacji handlowych. Zdecydowana większość z nich odmówiła. Te,które nie odmówiły są w "artykule" wyszczególnione. Był Pan wśród orędowników występu "gwiazd" podczas Dni Chojnic. Dziś, kiedy się pojawił Maleńczuk czy Janowski, pokazuje Pan koszty,żeby zaugerować- ILE TO MIASTO WYDAJE NA TĘ IMPREZĘ!!! Sąsiednie samorządy wydają zdecydowanie więcej.
05 Października 2012, godzina 14:26
Oceniono 38 razy -8
~Chochoł
44 770 ,- przeznaczone na pobyt delegacji zagranicznych... To za przeproszeniem ile to musi osób przyjechać by te pieniądze wydać ? O ile w ogóle te pieniądze jeszcze są...
05 Października 2012, godzina 14:03
Oceniono 17 razy 11
~eva
jeśli coś jest mało przejrzyste ..staje się niewiarygodne, więc odnoszę wrażenie, że zostałam jako mieszkanka, a także osoba płacąca podatki oszukana... poza tym uważam za skandal, że unijne granty są wydawane na finansowanie wyjazdów zagranicznych radnych, te wyjazdy niczego nie wnoszą..partnerstwo wygląda zupełnie inaczej
05 Października 2012, godzina 13:58
Oceniono 20 razy 14

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 436.00 446.00 DKKDKK 52.00 56.00
EUREUR 460.00 470.00 RUBRUB 4.30 4.90
CHFCHF 473.00 486.00 NOKNOK 31.50 36.60
GBPGBP 531.00 544.00 SEKSEK 38.10 40.00
Aktualizacja: 2023-09-28 14:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 438.54 443.29 DKKDKK 52.10 55.90
EUREUR 462.14 466.94 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 475.73 481.96 NOKNOK 31.60 36.50
GBPGBP 533.73 539.48 SEKSEK 38.20 39.90
Aktualizacja: 2023-09-28 14:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij