Wtorek, 06 Czerwca 2023 | Imieniny: Laury, Laurentego, Nory chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Ratusz ankietuje stowarzyszenia

Lutowa debata na temat inicjatywy PChS była otwartym spotkaniem, o którym informowały wszystkie lokalne media.

Lutowa debata na temat inicjatywy PChS była otwartym spotkaniem, o którym informowały wszystkie lokalne media.

Władze miasta zdecydowały zapytać grupę stowarzyszeń działających w Chojnicach, czy popierają wdrożenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, którą zaproponowało Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność. Tylko działacze Ligi Ochrony Przyrody nie są jej przeciwnikami.

Wciąż nie ma jednoznacznego stanowiska miejskich rajców wobec wniosku PChS, które byłoby podjęte w czasie obrad rady. Raczej mało prawdopodobne, aby skłoniły ich do poparcia wspomnianego pomysłu wyniki ankiety, którą niedawno przeprowadził Urząd Miejski. Pod pismami do 22 działających w Chojnicach stowarzyszeń podpisał się wiceburmistrz Edward Pietrzyk. Zapytano je, czy uważają za potrzebne przyjęcie rozwiązania, które umożliwi grupie obywateli wnoszenie pod obrady Rady Miejskiej własnych projektów uchwał. Jedynie koło LOP wybrało odpowiedź neutralną. Wszystkie pozostałe opowiedziały się przeciw. Są to następujące organizacje: Partnerstwo Miast, ChTS „Futsal – 5”, Europejskie Stowarzyszenie „Pomerania”, zespół pieśni i tańca „Kaszuby”, Towarzystwo Przyjaciół LO, oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, Miłośnicy Zwierząt, Polski Związek Wędkarski, SIS Samorządni, Cyklista, MKS Chojniczanka, ChKŻ, UKS Ogólniak, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, „Szukam Drogi”, oddział TPD, Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Francuskiej, Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Bank Żywności, Stowarzyszenie Diabetyków oraz Bractwo Kurkowe. – Podczas przeprowadzania ankiety pierwszym zaskoczeniem był fakt, że na ogół musieliśmy tłumaczyć, o co chodzi. Z tego badania są dwa wnioski. Inicjatywa jest bardzo słabo rozreklamowana u stowarzyszeń, ale nie jest to zarzut z mojej strony. Poza tym widać, że nie są one zainteresowane przyjęciem wniosku PChS. Reszta jest w rękach radnych – poinformował podczas wczorajszej (22.10) sesji burmistrz Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Jedynym radnym, który dociekał szczegółów tej ankiety, był Krzysztof Haliżak. – Panie burmistrzu, a jaki jest odsetek w grupie ankietowanych stowarzyszeń tych, które otrzymują dotacje z budżetu miasta?Jest ich szesnaście. – odpowiedział Finster. – Wiem, że nie zapytałem UKS Ósemki, Wspólnej Ziemi czy Arcan Historii, ale skoro Marzenna Osowicka, Radosław Sawicki i Marcin Wałdoch są członkami PChS, to nie będę je pytał. PChS to konglomerat kilku stowarzyszeń, który ma jakieś wyższe cele prospołeczne, jak mówi – dodał burmistrz. Podpowiedział też działaczom Projektu Samorządność, jaki powinien być najlepszy sposób na rozreklamowanie ich pomysłu. – Nie ma promocji tej inicjatywy w stowarzyszeniach. Nie ma sensu przychodzenie z nim tylko do radnych i do mediów, jeżeli mówimy, że jest to pomysł obywatelski. Miejscem jego inkubacji powinny być stowarzyszenia, poziom społeczny. Dopiero potem idziemy z tym wszystkim wyżej. A tu rodzi się coś zupełnie odwrotnie – doradził Arseniusz Finster.

Tak skomentował to działanie urzędu przewodniczący PChS Jacek Studziński: - Uważam, że ta ankieta powinna być skierowana przede wszystkim w stronę lokalnych oddziałów organizacji politycznych czy partii. Poza tym jednym z celów, które zamierzamy osiągnąć dzięki ewentualnemu wprowadzeniu naszego pomysłu, jest zaktywizowanie obywateli Chojnic, którzy nie są w żadnym stowarzyszeniu.

W Biuletynie Informacji Publicznych UM Chojnice znajduje się wykaz organizacji działających w Chojnicach. Stowarzyszeń społecznych i zawodowych jest 43, fundacji - 4 (nie ma w nim im.M.Fuhrmanna), stowarzyszeń sportowych - 18, uczniowskich klubów sportowych - 6, stowarzyszeń kulturalnych - 10.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

155 komentarzy

~Archiwum X
Do"Radek Sawicki". Panie Radku, ciecia Anioła przytoczono przy okazji tematu mobbingu w szkole. Został wyminusowany przez koalicję rodzinno-klesiowską.
29 Października 2012, godzina 19:56
Oceniono 13 razy 1
~;)
~p. Marzenno
w takim razie przyjemności z parabolicznej do naszej rzeczywistości lektury życzę
tylko czekać aż rewizor przyjedzie )))
koleżanka po fachu
29 Października 2012, godzina 18:54
Oceniono 13 razy 1
~Radek Sawicki
Pani Marzenno: bardzo trafne uwagi!!! Czytając o sprawdzaniu IP krytycznych internautów, przypomniał mi się - nie wiedzieć czemu - cieć Anioł z "Alternatywy 4", zagrany pięknie przez Romana Wilhelmiego. Konkretnie jego próba kontrolowania lokatorów poprzez zaglądanie do ich skrzynek listowych ;-)
29 Października 2012, godzina 18:14
Oceniono 17 razy 3
~Marzenna Osowicka
Nadrobię zaległości w lekturach, oj nadrobię! Z dziką rozkoszą...
29 Października 2012, godzina 18:11
Oceniono 17 razy 1
~literacko
Pani Marzenno: z uśmiechem i ku radosnemu przypomnieniu czasów studenckich polonistki przywołuję Bałuckiego "Burmistrza z Pipidówki" i Lama "Wielki świat Capowic"
29 Października 2012, godzina 17:52
Oceniono 17 razy 1
~Marzenna Osowicka
Wypowiedzi internautów jednoznacznie wskazują, że Pański ogląd na sprawy naszego miasta z wysokości ratusza znacznie różni się od tego, co myśli i czuje społeczność lokalna. Ten dysonans pozwala mi powziąć domniemanie, że wchodzi w grę symptom wyalienowania z rzeczywistości. W zamian za to za wszelką cenę stara się Pan narzucić mieszkańcom Chojnic swój punkt widzenia, czyli syndrom grupowego myślenia. Ponadto na głosy konstruktywnej krytyki reaguje Pan w sposób nieadekwatny do sytuacji. Próbując zamknąć usta oponentom i narzucić swoją wolę przekracza Pan granice moralne i etyczne przyjęte w naszym społeczeństwie. Nie jestem osobą, na którą można wpłynąć telefonując do jej bliskich (nota bene mój mąż nie ma najmniejszej ochoty z Panem rozmawiać!). Taka próba dyscyplinowania mnie, przedmiotowego traktowania, uwłacza mojej kobiecej godności. To przejaw dyskryminacji. Żyjemy w kraju, w którym każdy człowiek zasługuje na szacunek. Gdzie równouprawnienie kobiet jest faktem. Pan stara się coś załatwić za moimi plecami, bez mojego udziału, postraszywszy wcześniej sądem. Nie godzę się na takie traktowanie.
Proszę się opamiętać. Próby zamykania ludziom ust, wkraczanie butami w ich życie prywatne to nie jest europejski standard sprawowania władzy. Rodzina to sacrum. Nie jest to być może zrozumiałe dla wszystkich, ale dla tych, którzy ją posiadają i cenią, to sfera świętości. Pan usiłuje zmieszać ją ze sferą profanum traktując ludzi przedmiotowo – skoro w dialogu społecznym nie odniósł pan sukcesu, uważa Pan, że należy sięgnąć po środki radykalne: rozmowę dyscyplinującą z partnerem osoby, którą zamierza Pan zdominować. Zachowuje się Pan jak skarżypyta! Na co Pan liczy? Jaki jest Pana cel? Zawłaszczenie umysłów? Nie tędy droga… Nie wyrażam zgody na próby manipulowania mną i moim najbliższym otoczeniem.
Natomiast wyłudzanie z prokuratury numerów IP niepokornych internautów i gromadzenie ich w segregatorku nie czyniąc z nich użytku w sądzie, a czyniąc w Internecie, rzuca na Pana cień jako na włodarza nadużywającego swojej funkcji. Czy ma Pan prawo podawać do publicznej wiadomości dane tych osób? Czy jest Pan pewien, że nie narusza Pan ich dóbr osobistych? Pańskie metody sprawowania kontroli są nie do zaakceptowania. Stawiam veto!
PS
Tezę amerykańskiego psychologa Irvinga Janisa stawiam pod rozwagę także radnym miejskim:
syndrom grupowego myślenia albo gromadomyślenie (ang. groupthink) – termin w psychologii społecznej oznaczający uleganie ograniczającej sugestii i naciskowi grupy, której jest się członkiem. W wyniku narzuconej autocenzury członkowie grupy podlegającej temu zjawisku zubażają dobrowolnie swoje zdolności intelektualne. Myślenie grupowe prowadzi w skrajnym stadium do zupełnej utraty przez grupę poczucia rzeczywistości, przecenianie własnej siły i możliwości działania. Syndrom ten oznacza również izolację grupy od otoczenia i zamknięcie się grupy we własnym świecie.
29 Października 2012, godzina 17:17
Oceniono 21 razy 5
~xyz
Towarzysze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dziura w statku! Idziemy na dno. Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
27 Października 2012, godzina 20:09
Oceniono 13 razy 5
~konsultacje?
Cytat z artykułu:
Pod pismami do 22 działających w Chojnicach stowarzyszeń podpisał się wiceburmistrz Edward Pietrzyk. Zapytano je, czy uważają za potrzebne przyjęcie rozwiązania, które umożliwi grupie obywateli wnoszenie pod obrady Rady Miejskiej własnych projektów uchwał.

Cytat z ostatniej wypowiedzi burmistrza:
Konsultacje kosztowały 22 połączenia telefoniczne.

To w końcu jak było? Były pisma, czy rozmowy telefoniczne? Jeśli rozmowy to z kim? Dzięki chochlikowi dowiedzieliśmy się, że kilka z tych stowarzyszeń posiada w zarządzie te same osoby. Czy w takim przypadku konieczne było dzwonienie np. do Pana Kuffla najpierw jako członka Stowarzyszenia Przyjaciół LO, a później jako v-ce prezesa Chojnickiego Towarzystwa Nauk (2 oddzielne połączenia)?
Pod petycją w sprawie likwidacji przedszkola samorządowego Skrzaty podpisało się 1600 osób. Po złożeniu petycji, na obradach RM, o ile pamięć mnie nie myli, wypytywał pan, burmistrzu, czy osoby, które podpisywały listę wiedziały co podpisują. Dostał pan informację, jak opisana była każda strona, czym zamknięto panu usta. Mam wrażenie, że w tym momencie nawet się Pan zapowietrzył. Już wtedy planował pan zdyskredytować całą akcję. Teraz myśli pan, że z powodu upływu czasu już nikt o tym nie pamięta? Skąd dane, że 1500 osób nie wiedziało co podpisuje? Wykonał pan 1500 połączeń telefonicznych, czy burmistrz Pietrzyk rozesłał 1500 pism z pytaniem? Jak można tak zakłamywać rzeczywistość? Rozumiem, że ankieta przeprowadzona przez ratuszowe stażystki pod najdroższą toaletą w Polsce (która nota bene straciła już ten status) były ważniejsze i lepiej skonstruowane. No i grupa ankietowanych była na pewno "bardziej" reprezentatywna.
27 Października 2012, godzina 11:22
Oceniono 12 razy 4
Nowy dzień nowe wieści, kogo IP burmistrz dziś obwieści ?
27 Października 2012, godzina 08:43
Oceniono 12 razy 12
~gle gle
Nasz burmistrz zapomniał, gdy sam był radnym. Jego wystąpienia i atakowanie ówczesnej władzy dobrze pamiętam. Na tym wypłynął i został burmistrzem. A teraz ma pretensje do tych, którzy go krytykują. No tak to jest, niestety. Robił kiedyś dokładnie to samo...
27 Października 2012, godzina 01:14
Oceniono 20 razy 12
~uważny widz
Stowarzyszenia korzystają z grantów i nie będą sobie psuć stosunków z ratuszem. Rzecz normalna. Partie polityczne są niezależne. Finster po ostatnim spotkaniu PChS-su, między innymi z przedstawicielami partii politycznych boi się konsultacji w powyższej sprawie z nimi. Strzałem w kolana byłoby negowanie udziału obywateli w stanowieniu prawa. Po prosu byliby głupi, gdyby przyjmowali trend ratusza. Finster i jego polityka dobiega końca. Może jeszcze uda mu się wygrać następne wybory. Niemniej jest szansa, że przyszła rada ukróci zapędy zadłużanie miasta w nie do końca przemyślane inwestycje. To rada będzie rządzić miastem. Burmistrz będzie wykonywał zalecenia organu stanowiącego prawo. Stanowisko drugiego wiceburmistrza też nie będzie miało racji bytu. Szef Samorządnych zrozumie za jakiś czas jaki popełnił błąd twierdząc, że inicjatywa obywatelska nie jest mu potrzebna. Zaprzeczył tym samym celom które wpisali w swoją strategię. Spodziewam się też reakcji ze strony PChS-su na te pseudo konsultacje. Komitet wyborczy Arseniusza Finstera nabiera wody. Za chwilę "szczury" zaczną opuszczać okręt. PO natomiast uwolni się i rozwinie skrzydła. Redzimski jest człowiekiem godnym zaufania. Trzymam kciuki, że w sprawach lokalnych będzie umiał się porozumieć. Jest człowiekiem, który rozsądnie poukłada wiele spraw. Jacek Kowalik z SLD też ma duże doświadczenie. Ufam, że nastanie nowa jakość. Smuci, że zostanie bagaż zadłużenia miasta po ekipie Finstera.
26 Października 2012, godzina 22:25
Oceniono 23 razy 11
~Radek Sawicki
Panie Burmistrzu,

Pańską agresję werbalną tłumaczę sobie bólem, jaki czuje Pan zapewne w sytuacji narastającego oporu społecznego wobec Pańskiej polityki. Po niemal 15 latach monopolu na władzę i monopolu na rację, spotyka się Pan z rosnącym sprzeciwem wobec podejmowanych przez Pana decyzji, jak i wobec stylu sprawowania władzy, jaki Pan reprezentuje. Ten ból wynika z braku otwarcia się na krytykę. Jako frontalny atak na Pańską osobę odbiera Pan wszelkie inicjatywy, które nie są Pana autorstwa lub nie są pobłogosławionymi przez Pana pomysłami! Pan toczy prawdziwą wojnę i narzuca wszystkim wojenną narrację! To Pana święta wojna o Ratusz, który jest Pana pałacem. Zapewne psychologia określa taką postawę "okopywania się" specjalnym fachowym terminem. Może warto zajrzeć do literatury lub podpytać specjalistę, by znaleźć ukojenie i spokój ducha w tych niespokojnych czasach zmian?

Pana drobne i w sumie przypadkowe sukcesy w konfrontacji w oponentami (np. radosne nowiny z gdańskiego WSA, wynikłe z błędów formalnych skarżących, a nie z przesłanek merytorycznych) są przez Pana nagłaśniane z energią godną olimpijczyka! Niestety, takiej energii nie wkłada Pan w informowanie mediów i opinii publicznej o błędach i porażkach Ratusza - jak choćby o tej dotyczącej naliczania dopłat dla przedszkoli. Wszak Rada Miejska musiała poprawić uchwałę zgodnie z wskazówkami "Wspólnej Ziemi".

Raz się wygrywa, raz się przegrywa. Wspominałem już kiedyś w kontekście naszych konfliktów, że są one w ostatecznym efekcie motorami zmian na lepsze. W sensie społecznym. Musi być ruch i tarcie, by coś się narodziło! Nie twierdzę, że zawsze mam rację, nie ma osób nieomylnych. Sztuka polega na tym, by uczyć się z błędów - zarówno swoich, jak i cudzych. Pan daje mi sporo lekcji, za co dziękuję. W minionym tygodniu poduczyłem się w zakresie k.p.a. ;-)

W obliczu Pańskich niewybrednych deklaracji i działań, manipulacji i werbalnej agresji, niestety śmiesznie brzmią Pana ciągłe deklaracje o gotowości do współpracy, o dialogu, otwartości na pomysły wygenerowane poza Ratuszem. Pan przecież już knuje jak zobrzydzić ludziom Marcina Wałdocha w roku wyborczym - sam Pan wspomniał, że gromadzi jego wypowiedzi na forum, by przypomnieć je wyborcom gdy nadejdzie czas. Podpowiem życzliwie, że to broń obosieczna!

Złość, którą Pan coraz mocniej emanuje, szkodzi zdrowiu, nie tylko Pańskiemu. Życzę opamiętania i uspokojenia nerwów. Naprawdę, ani PChS, ani Wspólna Ziemia nie polują na Pana.

Szczerze życzę i Panu, i sobie, by nastał moment autentycznego DIALOGU, którego celem będzie dobro społeczne, a nie polityczne rozgrywki i knowania jak utrzymać / przejąć władzę...
26 Października 2012, godzina 17:36
Oceniono 32 razy 22
NUDY !!! TAŃCZMY !!

https://www.youtube.com/watch?v=egRwZyec1SY
26 Października 2012, godzina 17:18
Oceniono 13 razy 13
prosze zwrocic uwage na kilka faktow:
1. pchs sklada propozycje zmian w statucie RM Chojnice. statut dotyczy dzialania RADY MIASTA CHOJNICE .
2. takiej zmiany moze dokonac jedynie RADA MIASTA CHOJNICE .
3. dla RADNYCH-czyli osob ktorych pracy zmiana dotyczy i ktorzy moga tej zmniany dokonac PCHS organizuje spotkanie w RATUSZU i prezentacje projektu .
4. RAdni przez 10 miesiecy nie sa w stanie odpowiedziec czy sa za czy przeciw pomyslowi .
5. BURMISTRZ - czyli organ ktorego pracy projekt nie dotyczy zaczyna pytac inne organizacje czy pomysl jest im znany i co o nim sadza .
6. BURMISTRZ wypowiada sie publicznie o opiniach wyrazajac swoje zdanie w temacie ktory jego jako urzedu w sposob bezposredni NIE DOTYCZY .
zadaje wiec publicznie pytanie :
KTO W TYM MIESCIE STANOWI PRAWO ?
KOMU POMYLILY SIE FUNKCJE ? BURMISTRZOWI CZY RADNYM ?
czy chodzi tylko o strach finstera ze mogloby dojsc do sytuacji ze musialby wykonac uchwale ktora przygotowaliby mieszkancy Chojnic ? (np. o likwidacji strazy miejskiej , lub "eksmisji" artysty "nie dla holoty" z baszty za 100.000,-/rocznie
CO ROBIA RADNI ?
26 Października 2012, godzina 16:59
Oceniono 23 razy 21
~do prezes jednego ze stowarzyszeń
To właśnie urząd przeprowadził konsultacje telefoniczne z 22 organizacjami. W tym z prezesem Finsterem?
26 Października 2012, godzina 16:59
Oceniono 21 razy 19

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 412.00 424.00 DKKDKK 48.00 57.00
EUREUR 442.00 454.00 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 454.00 469.00 NOKNOK 34.00 36.80
GBPGBP 512.00 527.00 SEKSEK 36.00 38.50
Aktualizacja: 2023-06-05 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 416.06 420.73 DKKDKK 48.10 56.90
EUREUR 445.57 450.56 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 457.00 464.00 NOKNOK 34.10 36.70
GBPGBP 515.00 523.00 SEKSEK 36.10 38.40
Aktualizacja: 2023-06-05 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że program imprez i wydarzeń kulturalnych odbywających się w ciągu roku w mieście jest atrakcyjny?

Ceny paliw2023-06-05

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.26 zł 6.29 zł 2.66 zł
Circle K 6.51 zł - 6.22 zł 2.63 zł
Lotos Optima 6.51 zł - 6.24 zł 2.68 zł
MZK 6.5 zł 6.89 zł 6.15 zł 2.73 zł
Orlen 6.52 zł 6.99 zł 6.23 zł 2.66 zł
PKS 6.57 zł - 6.2 zł 2.69 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij