Piątek, 02 Czerwca 2023 | Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Rada Strategii będzie odchudzona. Aktualizacja

Arseniusz Finster polemizuje z Jackiem Studzińskim w sprawie wydłużenia okresu realizacji Strategii.

Arseniusz Finster polemizuje z Jackiem Studzińskim w sprawie wydłużenia okresu realizacji Strategii.

We wtorek (6.11) na trzecim posiedzeniu spotkali się członkowie Rady Strategii Rozwoju Miasta Chojnice na lata 2012 – 2020. Frekwencja wyniosła na nim ponad 56%. Zapewne na kolejnym spotkaniu będzie wyższa.

Będzie to skutek wniosku Mariusza Brunki adresowanego do burmistrza Arseniusza Finstera, który w swoim zarządzeniu ustalił skład Rady Strategii. Domagał się, by usunąć z niej tych, co mają na koncie co najmniej dwie nieobecności. Burmistrz podzielił stanowisko wnioskodawcy. Sugestia autora propozycji weryfikacji składy rady, aby uzupełnić ją o przedstawiciela Urzędu Gminy Chojnice, skoro jest starosta chojnicki, nie zyskała przychylności burmistrza. Nie pomogły argumenty, że w przygotowanej diagnozie stanu miasta nie raz przywoływany był przykład sytuacji w gminie wiejskiej, ani to, że w lutowym numerze Czasu Chojnic padła taka deklaracja z ust Arseniusza Finstera. Przypomniał o tym Marek Wituszyński. W odpowiedzi burmistrz zadeklarował, że niektóre zapisy przygotowywanej strategii będą konsultowane z władzami gminy.

Reklama | Czytaj dalej »

Kolejna sprawa, która była do rozstrzygnięcia, to propozycja stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność, by wydłużyć horyzont czasowy strategii o 10 – 15 lat. Wniosek przedstawił na forum rady Jacek Studziński. Jednym z argumentów za takim rozwiązaniem, który wymienił, był aktualny okres ważności wieloletniej prognozy finansowej, która kończy się na 2043 roku. Wsparł go prezes fundacji ekologicznej Marek Wituszyński, ponownie odwołując się do wcześniejszej wypowiedzi prasowej burmistrza, który początkowo był zwolennikiem roku 2025. Polemizował ze Studzińskim Andrzej Gąsiorowski, który bronił stanowiska burmistrza sprzeciwiającego się wnioskowi PChS. Uważał, że wspomniana prognoza jest jedynie spełnieniem formalnego wymogu ustawy o finansach publicznych. W dyskusji głos zabrał także prof. Marek Dutkowski. Sugerował, by jednak ograniczyć zakres strategii do 2020 roku, gdyż wówczas kończy się sześcioletni budżet Unii Europejskiej. – Niewykluczone, że z następnego unijnego budżetu, po roku 2020, województwo pomorskie wcale nie skorzysta, gdyż będzie wtedy zbyt bogate – przekazał członkom rady Dutkowski. Wariant roku 2035 uzyskał poparcie dwóch osób, trzy wstrzymały się, trzydzieści cztery były przeciw. Podobny wynik był dla roku 2030.

Po przebrnięciu przez sprawy proceduralne profesor Dutkowski przedstawił informację o zaawansowaniu prac nad strategią rozwoju miasta oraz omówił najistotniejsze wnioski wynikające z diagnozy stanu Chojnic. Po nim głos zabrał burmistrz Arseniusz Finster, którego wystąpienie trwało ponad 40 minut. Prawie połowę tego czasu poświęcił na zreferowanie bilansu miejskich inwestycji za lata 1998 – 2011. Wspomógł się pokazem około 70 slajdów z tabelkami i słupkami, na których przedstawiono źródła pozyskanych środków finansowych, zrealizowane cele w najróżniejszych układach rzeczowych, rocznych i procentowych. Wkrótce będzie on dostępny na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. W drugiej części swojej przemowy włodarz miasta skupił się na skrótowym zaprezentowaniu 15 celów, które uważa za istotne dla rozwoju miasta do roku 2020. Zaliczył do nich między innymi radykalne zmniejszenie poziomu zadłużenia, rewitalizację obszarów miasta leżących poza jego centrum, usprawnienie istniejących połączeń komunikacyjnych wraz z dążeniem do wybudowania zachodniej obwodnicy Chojnic czy pozyskania nowych terenów pod inwestycje przemysłowe. Zapowiedział przekształcenie spółki Centrum Park w jednostkę budżetową, która zajmie się utrzymaniem wszystkich obiektów sportowych, nie tylko parkiem wodnym, ale i "orlikami". Opowiedział się za zakończeniem inwestowania poza terenem miasta, jak było w przypadku portu jachtowego w Charzykowach czy mostu zwodzonego w Małych Swornegaciach. Ponownie przedstawił założenia promocyjnej sprzedaży mieszkań komunalnych za 50% ich wartości. Nawiązał także do zgłoszonego przez klub radnych z PiS na październikowej sesji Rady Miejskiej pomysłu wprowadzenia ulg w podatku od nieruchomości dla inwestujących przedsiębiorców. Okazało się, że Arseniusz Finster zmienił krytyczne nastawienie do niego i zachęcał wnioskodawców o jego ponowne złożenie.

W dyskusji Bartosz Bluma zadeklarował dokonanie tego na najbliższej sesji. Przy okazji skrytykował brak w przygotowanej diagnozie odniesienia do powstającej już galerii w Pawłówku, skoro jest w niej o projektowanej galerii handlowej na terenach po zakładach mięsnych. Natomiast Mariusz Brunka skupił się na koncepcji prywatyzacji mieszkań, które są w zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Uważa, że proponowane przez burmistrza rozwiązanie jest o charakterze fiskalnym. – Obniżka w wysokości połowy wyceny nie przyczyni się do dziedziczności zamieszkania. To jest nadal za dużo dla młodych ludzi, którzy są na dorobku. Trzeba ich mocniej związać z naszym miastem, ściągnąć do niego nowych obywateli. Potrzebni są nam chojniczanie także z wyboru – stwierdził Brunka. Z kolei Marek Wituszyński zgłosił postulat, aby do drużyny burmistrza, do której zaliczył przede wszystkim radnych, dołączyli także mieszkańcy Chojnic. Domagał się także, aby bardziej liczono się ze zdaniem działaczy ekologicznych przy pracach nad kierunkami rozwoju miasta. – Teraz nie traktuje się nas, jak partnerów, a przeszkadzających – wyraził opinię Wituszyński. Natomiast Jacek Studziński uważał, że w wystąpieniu burmistrza było zbyt mało akcentów prorodzinnych w rodzaju budowy żłobka. Wyraził też obawę, czy budżet Chojnic da radę udźwignąć koszty funkcjonowania Centrum Kultury.

Obawy dyskutantów starał się rozwiać Arseniusz Finster – Nie ma katastrofy w parku 1000-lecia, współpracujemy z hospicjami, którym przekazujemy darowizny, promujemy zrównoważony rozwój. Prawdopodobnie nie wszystkich udało się przekonać. Szczególnie gorąca wymiana zdań była w przypadku polemiki z Markiem Wituszyńskim, który wypomniał, że do 2007 roku, póki nie interesowali się zbyt mocno jakością wody czy powietrza, były w ratuszu środki na szkolenia z zakresu ekologii.

Aktualizacja z 8.11.2012.

Otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego wyjaśnienie dotyczące kwestii nakładów na szkolenia o tematyce ekologicznej, o których w trakcie obrad Rady wspominał jej członek Marek Wituszyński.

"Pan Wituszyński snuje teorię „odwetu”, twierdząc, iż „do 2007 roku, póki nie interesowali się zbyt mocno jakością wody i powietrza były w ratuszu środki na szkolenia z zakresu ekologii”. Przytoczony cytat jednoznacznie sugeruje, iż obecnie samorząd nie realizuje tego zadania. Do 2007 roku o środki na edukację ekologiczną występowała jedynie Fundacja Ekologiczna i takowe wsparcie otrzymała. W 2008 roku do głównej edycji konkursu grantowego Fundacja nie przystąpiła. Uczyniła to w tzw. dogrywce i pieniądze (7,5 tys.zł) otrzymała. Od 2009 roku samorząd realizuje to zadanie poprzez Wydział Komunalny. Na rok 2013 zastosujemy w tej dziedzinie system mieszany, tj. część zadania realizować będą organizacje pozarządowe, część w dalszym ciągu Wydział Komunalny.

Wiceburmistrz Chojnic Edward Pietrzyk"

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

25 komentarzy

~Podatek od deszczu - rewelacja
Tak jak modlono się o deszcz to teraz trzeba będzie w drugą stronę. O suszę. Tylko żeby burmistrzowi nie wyschły stawy w parku.
08 Listopada 2012, godzina 09:04
Oceniono 19 razy 19
~do zero
Nie zgadzam się z Tobą. Podatek od deszczu, jeden z punktów burmistrza, to "genialne" rozwiązanie, które rozłoży przedsiębiorców i zarządców dróg na łopatki (są takie przedsiębiorstwa, których już dzisiaj nie stać na zapłacenie podatku od nieruchomości).
Przy okazji. Zarządcą większości dróg w mieście nie jest miasto? Samo sobie będzie płaciło? Przelewając z pustego w próżne? A za obsługę transakcji skasują banki - z budżetu? Dobre nieprawdaż?
08 Listopada 2012, godzina 09:00
Oceniono 22 razy 22
~zero
Panie Gąsiorowski, niech Pan wskaże ustawowy zapis zobowiązujący gminy do tworzenia strategii rozwoju, a już w szczególności do stosowania przyjętych przez Was okresów dla takich strategii.

Za chwilę obudzicie się w fatalnych okolicznościach, ale już nikt nie ma zamiaru, ani Wam przeszkadzać, ani Was ratować.

Miasto ubożeje, wyludnia się, upada gospodarczo. Najlepsza perspektywa w Chojnicach to uzbierać na bilet do bogatszego miasta, a najlepiej do innego kraju. To zaczyna być jedyna recepta. Nawet nie macie pojęcia, jak wiele rodzin w Chojnicach żyje z pracy swoich mężów/ojców na emigracji.

Obywatel jest dla Was na szarym końcu, priorytetem jest utrzymanie władzy. Ten kierunek Was pogrąży. Teraz należy już tylko cierpliwie czekać.

15 punktów burmistrza, do niczego nie prowadzi, są to hasła bez powera. Nie zmienią oblicza miasta i niekorzystnego trendu. A burmistrzowskie zawołania typu "mikro i makro" ekonomia to cała przyczyna zła, to postawa bierna.

08 Listopada 2012, godzina 08:31
Oceniono 26 razy 24
~ja
Wielka mi Rada Strategii, bla, bla, bla....jak za komuny, spotkamy i naradzamy sie, i tak sie naradzamy, ze w praktyce g....o z tego wychodzi. Miasto sie starzeje, mlodzi wyjezdzaja, pracy nie ma, wnioski sie same nasuwaja, wiec po co nam tu jakas Rada....
08 Listopada 2012, godzina 07:15
Oceniono 15 razy 13
~Ooo
Ooo...
07 Listopada 2012, godzina 23:26
Oceniono 6 razy 6
~xyz
W Chojnicach żyje się coraz gorzej. Młodzi wyjeżdżają nie mając żadnych perspektyw na nic. Brak mieszkań, godziwej płacy. Bida z nędzą. Za to mamy ładny ryneczek i park w który utopiono miliony.
Najlepsze jest to, jak donoszą jaskółki, że burmistrz nie mieszka w Chojnicach. Że wyprowadził się do sąsiadującej z miastem gminy.
A marynarze powiadają, że kapitan z okrętu schodzi ostatni.
07 Listopada 2012, godzina 19:32
Oceniono 31 razy 27
~wyborca
Podczas spotkania burmistrz zapowiedział nowy "podatek" od deszczu. Płacić mają zarządcy dróg i przedsiębiorcy. Zapewniał, że nie będą płacić mieszkańcy. Pożyjemy zobaczymy. To tak jak z parkingiem, który miał być bezpłatny. Był... przez pięć lat.
07 Listopada 2012, godzina 19:23
Oceniono 26 razy 24
~Wee
To prawda, ze "towarem deficytowym" dla miast, szczególnie takiej wielkości jak Chojnice stają się ludzie. O podatników trzeba walczyć.
07 Listopada 2012, godzina 18:27
Oceniono 15 razy 13
~chojniczanin z wyboru
No i gdzie te zapowiadane, rewolucyjne pomysły Wielkiego Szamana dotyczące rozwoju miasta? Nic nowego nie powiedział, no poza zrzuceniem na Tołdiego obowiązku zajęcia się Orlikami. To bardzo pomoże mieszkańcom. Od razu rozwiązują się wszystkie ich problemy egzystencjalne. Jestem chojniczaninem z wyboru, ale już nie długo. Nie chcę grać w jednej drużynie z burmistrzem.
07 Listopada 2012, godzina 15:40
Oceniono 23 razy 19
Redakcja zastrzega sobie możliwość wyboru komentarzy, które zostaną wydrukowane wraz z artykułem w Bezpłatnym Informatorze Chojnice24 (wyd. z 15.11.2012 r.). Wybierzemy spośród najciekawszych, najwyżej ocenianych przez Czytelników oraz komentarzy autorstwa zalogowanych użytkowników. Komentujący jednocześnie wyrażają zgodę na ich publikację w wydaniu papierowym.
07 Listopada 2012, godzina 15:15
Oceniono 3 razy 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 416.00 428.00 DKKDKK 51.00 60.00
EUREUR 448.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 457.00 472.00 NOKNOK 34.00 37.00
GBPGBP 520.00 535.00 SEKSEK 35.00 38.00
Aktualizacja: 2023-06-01 18:34
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 419.12 424.08 DKKDKK 51.10 59.90
EUREUR 450.73 456.17 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 459.00 465.00 NOKNOK 34.10 36.90
GBPGBP 522.00 530.00 SEKSEK 35.10 37.90
Aktualizacja: 2023-06-01 18:34
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że program imprez i wydarzeń kulturalnych odbywających się w ciągu roku w mieście jest atrakcyjny?

Ceny paliw2023-06-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.24 zł 6.27 zł 2.73 zł
Circle K 6.55 zł - 6.22 zł 2.7 zł
Lotos Optima 6.57 zł - 6.15 zł 2.75 zł
MZK 6.5 zł 6.89 zł 6.15 zł 2.73 zł
Orlen 6.57 zł 6.99 zł 6.25 zł 2.73 zł
PKS 6.57 zł - 6.2 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij