Czwartek, 30 Listopada 2023 | Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Marcin Wałdoch, fot. je

„Opuszczam Radę Strategii”

Marcin Wałdoch głosuje na I posiedzeniu Rady Strategi w marcu 2012

Marcin Wałdoch głosuje na I posiedzeniu Rady Strategi w marcu 2012

Publikujemy oświadczenie Marcina Wałdocha, prezesa Stowarzyszenia Arcana Historii, który postanowił zrezygnować z prac w Radzie Strategii Rozwoju Miasta Chojnice.

„Szanowni Państwo, działając w imieniu własnym, jak i członków Stowarzyszenia Arcana Historii, po konsultacjach w gronie przyjaciół, informuję, że opuszczam Radę Strategii pracującą nad dokumentem Strategia Rozwoju Miasta na lata 2012 - 2020.

Zadecydowało o tym wiele spraw, niektóre z nich przedstawię celem uzasadnienia swojej decyzji. Chciałbym, aby mieszkańcy miasta mieli szansę zapoznać się z naszym punktem widzenia. Burmistrz Finster przedłożył na ostatnim spotkaniu Rady Strategii 15 - punktowy plan. Jest to plan bez wizji, jednocześnie przyjęty autorytarnie przez burmistrza. Nie ma on w sobie nic ze strategii. Nie daje nadziei na rozwiązanie problemów miasta, ani w skali 8 lat, ani 10 czy 20. Bo na dłuższą perspektywę tego, co ma się dziać w mieście, planu nie ma w ogóle.

Reklama | Czytaj dalej »

Od początku istnienia Rady zastanawiały mnie takie sprawy, jak sama umowa z Zespołem prof. Dutkowskiego, który podobno miał prowadzić pracę nad strategią (w obliczy 15 punktów Finstera obyłoby się bez wydatku tych powiedzmy 40 tysięcy); brak materiałów przed spotkaniami zespołów szczegółowych (praca na zasadzie grup fokusowych, to na bazie nauki przeżytek z lat 60 - tych); materiałów, które pozwalałyby na wyciąganie szczegółowych wniosków z zaprezentowanych informacji; opór, co do kwestii wydłużenia okresu, jaki objęłaby strategia; obsadzenie na czele Rady Strategii zasłużonego w okresie PZPR Antoniego Szlangi (nie pamiętam, aby któryś z planów ekonomicznych z okresu PRL skończył się sukcesem, można rzec, co strategia, to porażka). Ogólnie definiując Radę można stwierdzić, że była to i jest dla osób w niej pozostających, instytucja fasadowa służąca legitymizacji władzy burmistrza Arseniusza Finstera - poprzez uczestnictwo w jej pracach osób spoza swego kręgu (wspomnę, że 11 członków Rady wskazało mnie, jako przewodniczącego dla tej instytucji).

Przerażającym jest to, że burmistrz Chojnic nie traktuje poważnie wyzwań, z jakimi zmagają się chojniczanie. Spadające zarobki, brak pracy, rosnąca emigracja, brak perspektyw w takim środowisku dla młodych, zła gospodarka mieszkaniowa, niedobra atmosfera wokół finansowania organizacji pozarządowych (sport), brak aktywnych działań pro - biznesowych, brak tolerancji politycznej. Za to promowanie artystów i utrzymywanie im lokum, ładowanie milionów w nikomu nie przydatne przedsięwzięcia i inwestycje niekreujące pracy i przychodu, ale tylko kolejne koszty dla miasta, ergo jego mieszkańców. Utrzymywanie na zasadzie "starego koleżeństwa" osób i instytucji generujących koszty - myślę o Parku Centrum i Panu Paluchu.

Wziąłem udział w pracach Rady, ponieważ łudziłem się, że jakiekolwiek opinie dążące do wpłynięcia na zmianę charakteru władzy, jej oblicza i przyjęcie nowych założeń i dalekosiężnych celów może się spotkać z przychylnością. A co za tym idzie, z korzyściami dla obywateli. Niestety, celem samym w sobie jest utrzymanie władzy dla... władzy. To jest moje zasadnicze oskarżenie, tak wobec burmistrza, jak i wobec jego "dworu". Jeśli sądzą inaczej, proszę niech udowodnią, niech przedstawią dane przeczące druzgocącemu obrazowi ich władzy (patrz: statystki).

Nie mam zamiaru uczestniczyć w spotkaniach, które kończą się prezentacją burmistrza, który niczym "Filip z konopi" wyskakuje ze swoimi propozycjami, a medialnie uznaje się je za propozycje rady, po czym okazuje się, że będą one realizowane jako ustalenia tejże. Po co w takim razie ta Rada? Po co jej spotkania? Na to już odpowiedziałem w powyższych akapitach.

Bardzo też bolesne było dla mnie rozeznanie, że żadne dokumenty Rady, ani też żaden etap jej prac, nie dotyczył sektora organizacji pozarządowych. Czy taki stosunek do tej części sfery życia społeczno - politycznego zapowiada jakąkolwiek jakość? Proszę spojrzeć, co dzieje się wokół grantów na sport rokrocznie. Jakie są metody przeznaczania tych pieniędzy? Ile mamy w Chojnicach naprawdę niezależnych organizacji i środowisk?

Miasto jest w złej sytuacji, a postawa włodarza i jego radnych nie zapowiada poprawy. Burmistrz rządzi miastem od 1998 roku. Wielu powie, że zmieniło się sporo. Oczywiście, ciężko temu zaprzeczyć. Niestety, w ujęciu syntetycznym zmieniło się niewiele. Miasto nie zmierza w jakimś konkretnym kierunku i przez wzgląd na różne czynniki jest spychane na margines tego, co dzieje się nie tylko w Polsce, ale nawet w naszym województwie.

Nic z działań Rady, nic też z jej bardzo niefachowej, a czasami wręcz trywialnie prymitywnej (mam na myśli Pana Przemysława Wojnarowskiego i słynną już aferę "doktorzenia") pracy Zespołu nie może zapowiadać nowej jakości dla miasta, jasnych planów i priorytetów. Wynika z tego, w mojej opinii, że jesteśmy prowincją, mamy nią pozostać, a kolejne spotkania i dokumenty mają utrwalać niekorzystny dla obywatela status quo, na który się po prostu nie zgadzam. Mówię wprost, "Finster musi odejść". Dopóki to się nie stanie, nic w tym mieście się nie zmieni. Udział w pracach Rady Strategii to był czas stracony, niestety nie tylko dla mnie. To zabawa w demokrację, na która w Chojnicach nie ma miejsca.

Dziękuję pozostałym członkom Rady za współpracę. Obywatelom życzę innej władzy, a tym samym dogłębnego namysłu przy wyborach samorządowych w 2014 roku.

Marcin Wałdoch

Prezes Stowarzyszenia Arcana Historii"

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

35 komentarzy

~mały
wypierdek..
06 Grudnia 2012, godzina 21:43
Oceniono 22 razy 10
~a gdzie się podziała
Osowicka z swoimi pieniami o wielkości Marcina???
06 Grudnia 2012, godzina 21:38
Oceniono 31 razy 5
~Beata
Taki sam sfrustrowany i ogarnięty manią wielkości człowieczek jak jego guru Jarosław Smoleński!
06 Grudnia 2012, godzina 21:32
Oceniono 29 razy 7
~DRAGON
Już się zaczął Marcin W. odwdzięczać Panu burmistrzowi za ratowanie lokomotywy którą ten doprowadził do do takiego stanu, że wygląda jak wrak czekający przed hutą na wrzut do pieca! Porwała się bida z motyką na słońce! Ktoś napisał, że M.W. nie dopuszcza na swoim blogu do wpisów które go krytykują i potwierdzam, że tak jest, spróbujcie coś do niego napisać a się przekonacie!
06 Grudnia 2012, godzina 21:19
Oceniono 31 razy 9
~maciora
młode i się już do koryta pcha
06 Grudnia 2012, godzina 08:45
Oceniono 31 razy 7
~BRAWO MARCIN, BRAWO, BRAWO
DZIĘKI TWOJEJ DECYZJI O WYSTĄPIENIU - POMNIEJSZYŁEŚ GRONO - JAK WSPOMNIAŁEŚ - ( CZY TO PRAWDA ??? ) - GRONO ZASRAŃCÓW SPOŚRÓD FAJNYCH LUDZI ???
06 Grudnia 2012, godzina 07:36
Oceniono 34 razy 0
~Historyk
Wałdoch i Historia , bo pęknę ze śmiechu hahahahahaha...
Facet założył Stowarzyszenia Arcana Historii by politycznie się wybić i tak jak Kaczyński po chrześcijańsku siać nienawiść do ludzi myślących inaczej niż on....
06 Grudnia 2012, godzina 00:47
Oceniono 54 razy 12
~IXI
Niech Wałdoch spada jak najdalej od Chojnic i nie zatruwa nam powietrza w Chojnicach
06 Grudnia 2012, godzina 00:33
Oceniono 66 razy -4
~nonek
Trudno nie przyznać Panu Marcinowi racji...
05 Grudnia 2012, godzina 23:57
Oceniono 51 razy -3
~sajone
Burmistrz chyba już się wypalił. Gdzie się nie ruszy, to mu źle wychodzi. Ludzi zaczyna to męczyć. Szastano publiczną kasą na różne dziwne inwestycje o których pisano powyżej. A co my zwykli mieszkańcy mamy z tego, że jest park za ponad 20 mln zł, ma być nie wiadomo po co bałturium. Nie wiem, co jeszcze wymyślą. A kto pyta nas czego my oczekujemy i jakie mamy potrzeby? Dlaczego zadłuża się miasto bez naszej zgody? A my będziemy to spłacać. Ludzie sa coraz biedniejsi i mają w nosie bałturium czy wypicowany park. Ludzie chcą po prostu pracy, aby godnie żyć i wtedy będzie można myśleć o kulturze i rozrywce.
05 Grudnia 2012, godzina 23:08
Oceniono 39 razy 1
~domino
brawo Marcin, dobra decyzja, tak trzymać...
05 Grudnia 2012, godzina 22:46
Oceniono 39 razy 1
~Endy
Należałoby sobie zadać pytanie czy coś nie tak jest z Chojniczanami. Maja burmistrza który remontuje im tylko skwerki i chodniki - jak przysłowiowa firma budowlana, Sukcesem finstera jest basen, obwodnica, remont rynku, ale to trochę mało jak na 15 lat !!!

Nie sprowadził do miasta żadnego inwestora, nie inwestuje w zdrowie - programy zdrowotne, nie umie zadbać o połączenia komunikacyjne, wydaje niepotrzebnie pieniądze miasta na niezrozumiałe inwestycje w naukę - gdzie chyba sam wykłada, nie wiem czy to nie konflikt interesu, oczywiscie nie jestem pewien czy tak jest - chciałbym uniknąć potencjanego procesu, myślę że chojniczanie zasłużyli na lepszego moim skronym zdaniem burmistrza który sensowniej wyda ich nie za duże pieniądze, pozdrawiam wszystkich
05 Grudnia 2012, godzina 22:42
Oceniono 42 razy 4
~anonim z bloga Wałdocha
Hi , hi Pan Wałdoch fajnie prowdzi swój blog. Otóż pod blogiem jest mozliwośc zamieszczania komentarzy, ale o tym czy komentarz się ukaże dycyduje sam autor. Jak komentarz chwali Pana Wałdocha to sie ukazuje, negatywny nie. Wczoraj umiesciłem tam komentarz negatywny pod artykułem o biedzie w Chojnicach. Komentarz sie nie ukazał. Napisałem ponowny post z zapytaniem czemu nie umieścił mojego postu. Pan Wałdoch napisał ,że post był obelzywy co nie jest zgodne z prawdą , ale postu nie umieścił. Następnie umieśicłem następny post, rownież się nie ukazał ,ale został skometowany przez Pana Wałdocha. Ponieważ zabawa w głuchy telefon mnie nie bawi dałem sobie spokój. Dawno temu za komuny ówczesne władze jak nie chciały czegos opublikować to była informacja ( kreski i ocenzurowano zgodnie z ). Proponuje Panu Wałdochowi to samo , czyli ocenzurowano Marcin Wałdoch. Wtedy przynajmniej cześciowo zblizy się do standardów komunistów
05 Grudnia 2012, godzina 22:21
Oceniono 59 razy 3
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
05 Grudnia 2012, godzina 21:57
Oceniono 165 razy -67
~ojejjku !
No to teraz z Chojnicami koniec !!!!! Nic już nas nie uratuje !!!!
05 Grudnia 2012, godzina 21:25
Oceniono 39 razy 19

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 407.00 DKKDKK 51.10 54.90
EUREUR 431.00 443.00 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 451.00 464.00 NOKNOK 29.70 32.70
GBPGBP 498.00 511.00 SEKSEK 37.00 38.30
Aktualizacja: 2023-11-30 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.94 403.96 DKKDKK 51.60 54.80
EUREUR 433.36 438.15 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 453.65 460.99 NOKNOK 29.80 32.60
GBPGBP 500.79 507.13 SEKSEK 37.10 38.20
Aktualizacja: 2023-11-30 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-11-30

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.19 zł 6.77 zł 2.95 zł
Circle K 6.52 zł - 6.73 zł 2.95 zł
Lotos Optima 6.55 zł - 6.77 zł 2.95 zł
MZK 6.49 zł 6.69 zł 6.7 zł 2.95 zł
Orlen 6.53 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij