Środa, 01 Lutego 2023 | Imieniny: Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Pomysł nie znalazł akceptacji

Janusz Ziarno przedstawia wnioski z narady dyrektorów miejskich szkół.

Janusz Ziarno przedstawia wnioski z narady dyrektorów miejskich szkół.

Koncepcja utworzenia zespołu szkół, który w grudniu ubiegłego roku zgłosiła dyrektor Gimnazjum nr 1 Małgorzata Henszke, nie uzyskała poparcia uczestników ubiegłotygodniowej narady (17.01). Zorganizował ją dyrektor Wydziału Edukacji Janusz Ziarno.

Wzięli w niej udział wszyscy dyrektorzy miejskich placówek oświatowych oraz przewodniczący komisji edukacji Bogdan Kuffel. Wnioski z narady przedstawił na ostatnim posiedzeniu tej komisji rady miejskiej Janusz Ziarno. Na wstępie przekazał podstawowe dane statystyczne związane z demografią. Wynika z nich, że jeśli utrzyma się aktualna tendencja zniżkowa urodzeń, to nie będzie tłoku w naszych szkołach. Z zestawień danych dotyczące ilości dzieci urodzonych i zameldowanych na terenie naszego miasta, które otrzymali radni, można dowiedzieć się, że najmniej liczne roczniki (od 368 do 399) były w latach 2002 – 2006, a także w 2012 (368). Z kolei najwięcej dzieci jest z lat 2008 – 2010 (483 – 512). Ziarno zauważył, że ewentualne utworzenie zespołu szkół przy ul. Młodzieżowej nie wpłynęłoby tylko na pobliską SP – 5, ale i na pozostałe szkoły w mieście. Nieuniknione byłyby także ruchy kadrowe wśród chojnickich nauczycieli. – Po powstaniu oddziałów szkolnych w Gimnazjum nr 1, szkole bardzo dużej kubaturowo, zapewne spadłby tam koszt utrzymania jednego oddziału, ale wzrósłby w SP -5. Po analizie argumentów za i przeciw jestem przekonany, że ta propozycja zburzyłaby nam aktualnie funkcjonujący system szkolny. Ponadto dane statystyczne wykazują, że kiedy za kilka lat do gimnazjum pójdą roczniki liczniejsze, to może być tam ciasno – zauważył szef miejskiej edukacji. Podczas spotkania radnych z komisji edukacji przekazał także swoistą radę dla kierownictwa gimnazjum nr 1. – Należy zadać pytanie, dlaczego mamy tak mało dzieci w tej szkole. W jej obwodzie mieszka 626 gimnazjalistów, spośród których uczy się w niej tylko 439 dzieci. Na dziś ogółem jest w tym gimnazjum 549 uczniów, czyli jest 100 dzieci z innych obwodów lub z gminy. Gimnazjum powinno znaleźć mechanizmy, zmienić trochę swój wizerunek, by te dzieci chciały do tej szkoły chodzić. Zaznaczam jednak, że przyjęte granice obwodów mają charakter porządkujący i rodzice mają prawo wyboru szkoły dla swego dziecka – stwierdził Janusz Ziarno.

Reklama | Czytaj dalej »

Jako kolejny argument przeciw akceptacji pomysłu szefowej Gimnazjum nr 1 podał, że jednym z założeń reformy oświatowej było utworzenie samodzielnych, działających w odrębnych budynkach, szkół podstawowych i gimnazjów. Kolejny zespół szkół po „siódemce” przy ul. Tuwima, byłby zachętą dla pozostałych dyrektorów szkół, by u siebie wnioskować o takie samo rozwiązanie. Zapewnił także, że dyrektor SP5 Małgorzata Zakaszewska nie widzi problemu z przyjęciem w niedalekiej przyszłości wszystkich sześciolatków wraz z siedmiolatkami. – Gdyby były jednak jakieś kłopoty, to zawsze można zrezygnować z przyjęcia gminnych dzieci, których teraz w tej szkole jest około 50 – dodał dyrektor wydziału edukacji. Dyskusji wśród radnych na ten temat nie było.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

36 komentarzy

Rodzice mają wybór i na pewno nie bedzie to katolik
06 Lutego 2013, godzina 22:10
Oceniono 2 razy 2
~nieśmiały parafianin
Podziwiam oddanie i profesjonalizm chojnickich nauczycieli propagujących swoje szkoły w czasie "otwartych drzwi", pomimo kampanii oszczerstw i nieumotywowanych podejrzeń burmistrza o to, że chojniccy nauczyciele rutynowo oszukują otrzymując nieuczciwie chorobowe zwolnienia lekarskie.
Cala ta procedura terroryzowania i pseudo-kontroli nauczycieli to nic tylko zawoalowany mobbing, ponieważ z góry zakłada nieuczciwość nauczycieli i zmusza wyselekcjonowanych nauczycieli by sami udowadniali swoja uczciwość. Jeżeli są podejrzenia o zasadność wystawienia zwolnień to jest to przede wszystkim problem z wiarygodnością i profesjonalizmem lekarzy, którzy wystawiają zwolnienia, a nie problem chorego nauczyciela, który zgłasza się do lekarza z prośbą o fachową pomoc. Poza tym nawet uczeń 5-tej klasy wie, że infekcje nasilają się w okresie zimowym, gdy w naturalnym cyklu rocznym system immunologiczny człowieka jest najbardziej osłabiony w czasie okresu zimowego (grudzień - marzec) niż w czasie lata. Dodatkowo, nauczyciele są wyeksponowani na infekcje jak żadna inna grupa zawodowa bo przebywają godzinami w małych pomieszczeniach z dużymi grupami dzieci, a chore dzieci są największym (większym niż dorośli) źródłem infekcyjnych wektorów - wirusów, bakterii, sporów. Na dodatek, stres pracy i w szczególności mobbing w niektórych szkołach dodatkowo obniża efektywność ochronna systemu immunologicznego nauczycieli. Na przykład, w szkołach jak chojnickie Gimnazjum numer 1 każdy komentarz na temat szkoły jest przez dyrektorkę traktowany jako akt wypowiedzenia jej osobiście wojny, na który dyrektorka odpowiada z agresją, personalnie atakując osoby wypowiadające swoje zdanie. Jest to jeden z chojnickich przykładów szkół, gdzie profesjonalna dyscyplina i dobra organizacja pracy jest rutynowo mylona przez dyrektorkę i zastępowana agresywnym, autorytarnym mobbingiem nauczycieli. Nawet, na żądanie dyrektorki wszelkie komentarze są blokowane w artykułach na temat Gimnazjum 1 w Chojnicach (tak jak tutaj w portalu chojnice24.pl). A nauczycielom w ich trudnej pracy należy się przede wszystkim wsparcie, zaufanie do ich profesjonalnych umiejętności i ich profesjonalnej etyki, a nie steki wymyślanych zarzutów i mobbing prze sfrustrowaną dyrekcje szkoły. Nauczycielom należy się szacunek w szczególności ponieważ ich praca jest wynagradzana poniżej pensji jakie otrzymywali by w konkurencyjnych organizacjach i zakładach pracy, które wymagają wysokich kwalifikacji, takich jakie wymaga się od nauczycieli.
Gdzie nauczyciele powinni oczekiwać szacunku za profesjonalizm i zaangażowanie w swoją prace jak nie od swoich przełożonych? Jak na razie pedagodzy doświadczają bezpodstawnych oskarżeń o oszustwa od burmistrza i mobbing przez dyrekcje w wielu chojnickich szkołach. Burmistrz i dyrekcje niektórych szkół traktują nauczycieli jako bandę złodziei i oszustów. Najwyższy czas by to zmienić.
06 Lutego 2013, godzina 21:53
Oceniono 5 razy 3
~gość
procedury antymobbingowe w szkołach..kto to opracował? znowu ratuszowe rottweilery? PORAŻKA
26 Stycznia 2013, godzina 07:08
Oceniono 17 razy 13
~podstawowe pytanie
Czy to już jest traktowanie szkoły i kadry jak własnego folwarku?
26 Stycznia 2013, godzina 00:45
Oceniono 16 razy 12
~Konkluzja
Jaka jest różnica miedzy podejściem dyrektorów do swojej rady pedagogicznej.
Pani H. do dzisiaj nie poinformowała swoich nauczycieli o pomyśle z zespołem szkół, nauczyciele, jeśli chcą czegoś dowiedzieć się na ten temat muszą na bieżąco śledzić artykuły w internecie lub dopytywać się znajomych z innych szkół, którzy zostali powiadomieni o planach p. H. przez swoich przełożonych.
Z kolei pani dyr. Zakaszewska, jak tylko dowiedziała się o planach koleżanki dyrektorki, zwołała radę pedagogiczną i przedyskutowała problem z pracownikami.
Ciekawe jak się to ma do art. 41 ust. 2 pkt 1 ustawy o systemie oświaty.

Dla pani H. która zapewnie po tym wpisie będzie chciała odtajnić moje IP powołując się m. in. na tajemnicę rady pedagogicznej, śpieszę z wyjaśnieniami, że zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy o systemie oświaty:
osoby biorące udział w zebraniu rady pedagogicznej są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na zebraniu rady pedagogicznej, które mogą naruszać dobra osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły lub placówki.

(Podejrzewam, że dokładnie ten sam zapis funkcjonuje w regulaminie RP Gim nr 1.)

Zatem tajemnica rady pedagogicznej nie obejmuje wszystkich dyskutowanych kwestii. Nauczyciele nie mają prawa ujawniać spraw, które mogą naruszać dobro osobiste określonych w treści przepisu osób.

Co za tym idzie szczególnie nie można naruszyć tajemnicy RP, jeśli mówi się lub pisze w Internecie, że jakiejś sprawy nie poruszano na radzie pedagogicznej.

No chyba, że akurat w tym gimnazjum można
24 Stycznia 2013, godzina 15:06
Oceniono 35 razy 29
~Do ~kj
Nie rozumiem, a o co dyrektorzy mieliby wytoczyć sprawę p. Ziarno?
24 Stycznia 2013, godzina 13:21
Oceniono 20 razy 20
~Do ~;)
Nawet nie masz pojęcia z jaką dziką rozkoszą przedstawilibysmy ci "sprawozdanie z tego spektaklu z gimnazjum nr 1". Moze kiedyś w przyszłości. Na razie z pensji nauczycielskich nie stać nas na adwokatów
24 Stycznia 2013, godzina 13:20
Oceniono 25 razy 21
~kj
Oby tylko żaden dyrektor nie wytoczył p. Ziarno sprawy sądowej.....
24 Stycznia 2013, godzina 12:04
Oceniono 15 razy 15
~Do Rozczarowanego
Już jeden z jażąbków kiedyś w zwiazku z tą sprawą oskarżał kogoś o "przepelnienie nienawiscią". Ale przecież ta osoba "nie czyta tego", co piszą w internecie, to chyba tym bardziej nie pisze
24 Stycznia 2013, godzina 11:55
Oceniono 21 razy 21
~zorientowany
Jasne że nie wymyśliła. Kilka lat temu z taką inicjatywą wyszli nauczyciele Gimnazjum 1. Ale wtedy dyrektorka sama nie była zainteresowana tworzeniem zespołu szkół więc pomysł upadł.
24 Stycznia 2013, godzina 11:01
Oceniono 25 razy 23
~Babka z bukowego lasu
Pani Henszke sama tego nie wymyśliła tylko ktoś jej doradził i czekał na reakcję rodziców i nauczycieli.
24 Stycznia 2013, godzina 08:35
Oceniono 25 razy 23
~Pani Marzenko
czasami pozory mylą Po tym, co stało się ze sprawą tej sławnej skargi, mam już ograniczone zaufanie do tego urzędu.
24 Stycznia 2013, godzina 08:10
Oceniono 34 razy 22
~rozczarowany
.. jest bardzo miłą i wspaniałą osobą tylko dla donosicieli.
23 Stycznia 2013, godzina 22:15
Oceniono 50 razy 42
~Też do rozczarowanego
Kogo masz na myśli, pisząc o ludziach żyjących w nienawiści?
23 Stycznia 2013, godzina 22:04
Oceniono 24 razy 20
~Ty Rozczarowany
Kpiny sobie urządzasz
23 Stycznia 2013, godzina 21:54
Oceniono 28 razy 20

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 426.00 438.00 DKKDKK 61.30 62.70
EUREUR 465.00 477.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 42.00 43.70
GBPGBP 523.00 538.00 SEKSEK 40.40 42.10
Aktualizacja: 2023-02-01 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.68 435.86 DKKDKK 61.40 62.60
EUREUR 469.03 472.93 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 468.13 473.99 NOKNOK 42.30 43.20
GBPGBP 526.79 533.13 SEKSEK 40.70 41.60
Aktualizacja: 2023-02-01 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.32 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij