Wtorek, 28 Czerwca 2022 | Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Ks. Dawidowski Mecenasem Sztuki

Ks. Jacek Dawidowski odbiera tytuł Mecenasa Sztuki.

Ks. Jacek Dawidowski odbiera tytuł Mecenasa Sztuki.

Przed rozpoczęciem wczorajszej (28.01) sesji Rady Miasta ks. prałat Jacek Dawidowski został uhonorowany tytułem Mecenasa Sztuki. Przyznany został przez Kapitułę, którą tworzą członkowie Rady Programowej Galerii Muzeum Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego.

Patron galerii osobiście wygłosił okolicznościową laudację, w której szeroko uzasadnił decyzję kapituły. Za najistotniejsze dokonania proboszcza Bazyliki Mniejszej Trzebiatowski uznał wkład w organizowanie w zabytkowych murach świątyni koncertów muzyki poważnej, wystaw malarstwa. Docenił także wkład w przeprowadzenie rewitalizacji kościoła gimnazjalnego, które staje się nowym centrum kultury, gdzie już odbywają się ciekawe wydarzenia artystyczne. Zapowiedział, że kolejnym celem władz lokalnych oraz kościelnych będzie ratowanie starej plebanii kościoła farnego.

Reklama | Czytaj dalej »

W uroczystości wziął udział także starosta chojnicki Stanisław Skaja oraz burmistrz Arseniusz Finster. Nagrodzony ks. Jacek Dawidowski dziękując za nagrodę stwierdził, że dużą rolę w odniesieniu przedstawionych dokonań było możliwe dzięki dobrze układającej się współpracy z władzami miasta i powiatu.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

30 komentarzy

~popieram
obleśny kołtun d. .. jak widzę to mam ochotę wsadzić mu zapaloną gromnicę w tłuste dupsko
04 Lutego 2013, godzina 21:39
Oceniono 7 razy 7
~nieśmiały parafianin
Czy wielebny dobroczyńca proboszcz Jacuś Dawidowski idzie na emeryturę bo ostatnio próbuje sprzedać 40 ha swojej ziemi ornej w Nieżychowicach na przeciwko stacji benzynowej? Czy pieniądze są przeznaczone na wygodną emeryturę, czy na spłatę zaległości alimentacyjnych na dzieci, czy też aby kupić czyjeś milczenie w jakieś brudnej sprawie?
04 Lutego 2013, godzina 18:40
Oceniono 15 razy 11
~Teraz
Teraz ''nieśmiały parafianinie", całkowicie Cię popieram i zgadzam co do słowa. Brawo tak trzymaj. PS. Podsunąłeś mi wątek do obchodów rocznicy morderstwa (proboszcz-mecenas Dawidowski) zakonnicy.
03 Lutego 2013, godzina 22:59
Oceniono 5 razy 5
~nieśmiały parafianin
Czy kościół katolicki i zakony są uczciwe? Wystarczy spojrzeć na na działalność komisji majątkowej - kradzież własności społecznej szla przez lata na gigantyczną skale, a politycy (głownie kaczyści) i policja pomagali w złodziejskim procederze w zamian za polityczne poparcie z ambony. Polityczna policja IV RP - CBA zamiast łapać skorumpowanych złodziei z komisji majątkowej gdzie kradzież szla w miliardy złotych fabrykowali dowody przeciwko kardiochirurgowi G. o łapówki wartości 17.3 tysiąca złotych. Czy jest chociaż jeden ksiądz i zakon w Chojnicach prowadzący skromne życie (bez wystawnych samochodów i willi) i uczciwie i publicznie rozliczający się z otrzymanych pieniędzy (od wiernych, z gminy, z dotacji, z grantów, z budżetu państwa)? Jak by nie patrzeć - kościół to korumpująca mafijna organizacja skupiona na grabieży i władzy, używająca do swych celów otumanionych pięknymi słowami pachołków. Kościelne złodziejstwo jest otoczone tajemnicą tak jak kościelna pedofilia, mordowanie przez księży własnych dzieci, posiadanie przez księży dzieci, gwałty na klerykach przez hierarchów kościelnych, wykorzystywanie seksualne zakonnic przez hierarchów, homoseksualizm pomiędzy hierarchami kościoła katolickiego, i rutynowe zapewnianie bezkarności kryminalistom w sutannach. Tylko ktoś kompletnie naiwny lub skorumpowany przez kościół będzie twierdzić, że kościół katolicki to uczciwa organizacja. Nie trzeba nawet się wysilać by zobaczyć że proboszcz Dawidowski nie jest leszy niż reszta księży i hierarchów kościoła katolickiego.
03 Lutego 2013, godzina 21:10
Oceniono 19 razy 19
Chciało by się rzec:
precz z brudnymi łapami od wielebnego!!


......żartowałem
01 Lutego 2013, godzina 19:36
Oceniono 5 razy 5
~ali
No cóż taka historia Polski . Biednej Polski .
31 Stycznia 2013, godzina 22:43
Oceniono 2 razy 2
~Kilka faktów z historii"kościelnych" patriotów
... cyt"Ksiądz Stanisław Stasic podczas bojów sejmowych o opodatkowanie Kościoła proponował by biskupom ustalić roczną pensję 3tys.zł,co uważano za wystarczające także dla ich kochanek i dzieci. Brali nie tylko złoto i gotówkę. O wiele bardziej dochodowe były kanonie, opactwa prebendy i probostwa. Kolekcjonerzy mieli po kilka; często nie oglądali ich w ogóle, liczyły się tylko podatki, czyli kasa! Najtłuściejszym kąskiem były biskupstwa. Biskupi awansowali na coraz bogatsze kolejne diecezje dające krociowe dochody. Najbogatsza diecezja krakowska dawała przed I rozbiorem w zrujnowanym wojnami konfederacją barską kraju około 1min 200tys.zł rocznego dochodu tj.ok.230kg złota! Uzyskanie tych godności i dochodów wymagało zgody króla (czytaj rosyjskiego ambasadora) i papieża (czytaj: poparcia Habsburgów i Rosji w Rzymie). Bez wysługiwania się zaborcom nie było poparcia, nie było pieniędzy. System selekcji zdrajców był niezawodny. Polska musiała zginąć. Musiała, bo wszyscy biskupi ordynariusze byli polskimi senatorami, a senatowi przewodził prymas. Prymasi byli interreksami, a biskupi sprawowali władzę wykonawczą, bo kanclerzem(dzisiejszy premier) lub podkanclerzem zawsze był biskup, zatem opanowali dyplomację. Kościół(jezuici i pijarzy) dzierżyli niepodzielnie oświatę i wyłomu nie zdołała tu zrobić nawet Komisja Edukacji Narodowej po kasacji jezuitów."Takie będą rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie..." To Kościół wychował rzesze szlacheckich warchołów i kołtunów, obrońców złotej wolności, liberum veto i "wiary katolickiej"; to Kościół nie płacił podatków i doprowadził do redukcji wojska polskiego; to Kościół wraz z Rosją wprowadził saskich uzurpatorów na polski tron i torpedował wszelkie próby reform; to Kościół poparł targowicę, za co uzyskał zwrot majątków zajętych na utworzenie wojska polskiego oraz powrót monopolu w edukacji Polaków.
prymas Andrzej Olszowski - biskup chełmiński od 1661r., arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski (1674-1677),senator, podkanclerzy koronny (1666-1676). Wychowanek jezuitów. Brał pieniądze od Austriaków, Francuzów, Prusaków i Rosji
prymas Michał Radziejowski - książę biskup warmiński od 1677r., arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski w latach 1687-1705,senator,kardynał. Podkanclerzy koronny od 1685 do 1689r., interreks w latach 1696-1697. Wychowanek jezuitów. Syn zdrajcy- katolika Hieronima - który ściągnął na Polskę potop szwedzki. Godny syn swego ojca: patologiczny zdrajca, łajdak łasy na zaszczyty, bezwzględny chciwiec i łapówkarz, zdradzał wszystko i wszystkich. Trzy razy sprzedał koronę Polski i Litwy tym którzy dawali więcej. W 1697r zawarł pisemny układ z posłem francuskim o poparcie elekcji księcia Contiego, a z olbrzymiej łapówki francuskiej (ponad 200tys.talarów! 1talar=5zł) wziął 60tys.talarów.Resztą podzielili się Sapiehowie, Lubomirski i biskup Załuski
Krzysztof Białłozor kanonik wileński kanclerz kapituły wileńskiej i smoleńskiej - prowadził prywatną wojnę z Sapiehami. W swojej zemście kanonik uciekał się do wielu zdrad w tym: Jako rezydent Wielkiego Księstwa Litewskiego przy carze Piotrze I w latach 1702-1703 podpisał umowę oddającą Litwę pod kuratelę Rosji. Było to faktyczne rozwiązanie unii polsko-litewskiej. To ten ksiądz zdrajca po raz pierwszy wprowadził w granice Rzeczypospolitej wojska rosyjskie! Wziął za to rosyjskie srebrniki. W 1708r. został schwytany przez Sapiehów i siedział w ich więzieniu do 1710r. - uwolnili go dopiero Rosjanie. Ksiądz Białłozor reprezentował miłosierdzie typowe dla Kościoła, bo zwykle - tak jak podczas zamordowania Michała Sapiehy - on tylko podjudzał. To typowa metoda jezuitów. 220lat później podobny był scenariusz zamordowania prezydenta Gabriela Narutowicza.
prymas Stanisław Szembek - biskup pomocniczy krakowski od 1690r., biskup kujawski od 1700r, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski w latach 1706-1721, senator. W 1697.poparł bezprawną elekcję Augusta II, za co otrzymał sowitą zapłatę oraz szybkie awanse biskupie i związane z tym beneficjenta. Po abdykacji Augusta II biskup Szembek na polecenie cara Piotra I - ogłosił bezkrólewie i pod rosyjskimi bagnetami sprawował władzę w części Polski okupowanej przez Rosjan
Kazimierz Łubieński - biskup chełmski od 1705r., krakowski w latach 1710-1719,senator.Wychowanek jezuitów. To on wraz z drugim zdrajcą - biskupem Szaniawskim - jest sprawcą uchwały o zmianie liczebności wojsk polskich i litewskich przygotowanej w porozumieniu z Rosją, w jej interesie pod jej bagnetami i za jej pieniądze. Było to faktyczne rozbrojenie Polski i rzucenie jej na łup zaborców.

Konstanty Felicjan Szaniawski - biskup kujawski od 1705r., krakowski w latach 1720-1732, senator. To on wraz z hetmanem litewskim L. Pociejem doprowadził do wezwania Rosji na rozjemcę. Wojska rosyjskie wkroczyły do Polski w 1716r. Z tego okresu zachowały się też dowody przekazania biskupowi pieniędzy od Jakuba Flemminga, zaufanego Sasów. Był - razem z innymi zdrajcami w sutannach - jednym z organizatorów Sejmu Niemego w 1717. To wtedy Polska straciła suwerenność i stała się rosyjskim protektoratem. To Szaniawski oraz Łubieński doprowadzili do zmniejszenia wojsk polskich i litewskich. Skutki Sejmu Niemego są porównywalne z sejmem rozbiorowym. Ten biskup zdrajca realizował politykę papieży, współpracujących zawsze z silniejszymi - z Rosją, Austrią i Sasami Ironicznie mogę rzec że za te "zasługi" jego szczątki spoczywają w katedrze wawelskiej obok królów gdzie został pochowany.
prymas Krzysztof Antoni Szembek - biskup inflancki od 1710r., poznański od 1717, kujawski od 1719, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski w latach 1739-1748, senator. Odegrał haniebną rolę w "tumulcie toruńskim" który przyniósł Polsce niebywałe szkody polityczne w całej Europie, bo wyrobił Polsce opinię barbarzyńców i fanatyków religijnych. Był bliskim współpracownikiem Augusta II i.... cara Piotra I, także w czasie Sejmu Niemego. Ich poparcie w Rzymie zapewniało mu szybką karierę w Kościele i wspaniałe dochody z beneficjentów.
Jan Aleksander Lipski - biskup łucki od 1732r., krakowski (i książę siewierski) w latach 1732-1746, senator, kardynał. Od 1724 roku podkanclerzy koronny i prezydent Trybunału Koronnego. Na elekcji w 1733r. Dokonał zdrady stanu wspierając zbrojną interwencję rosyjską wraz z drugim zdrajcą w sutannie biskupem Stanisławem Hozjuszem.
Stanisław Józef Hozjusz - biskup inflancki od 1720r., kamieniecki od 1722r., poznański w latach 1733-1738, senator. Wychowanek jezuitów ,zdrajca Polski, wierny sługa Sasów. Nepota, wspierał karierę kościelną swojego siostrzeńca, Józefa Kierskiego, zabiegając o awanse dla niego u Sasa, w Rosji i w Rzymie. Rosyjski kolaborant, wspólnik zdrajcy Lipskiego. To on wraz z nuncjuszem Albanim załatwił u papieża unieważnienie przysięgi sejmu konwokacyjnego wykluczającego wybór cudzoziemca. Nawiasem mówiąc papież unieważnił uchwały sejmu polskiego!!!
Adam Stanisław Grabski - biskup sufragan poznański od 1733r. (przy Hozjuszu), biskup chełmiński od 1736r., kujawski od 1739r., biskup warmiński w latach 1741-1766, senator. Wychowanek jezuitów, zausznik zdrajcy biskupa Lipskiego. Spiskował z Sasami i Rosją nad sposobami pacyfikacji prawowitego króla Leszczyńskiego dla uzurpatora Sasa i posłował do Rzymu. Nagrodzono go biskupstwem chełmińskim, później bogatszym kujawskim i jeszcze bogatszym warmińskim (z tytułem książęcym!).
Andrzej Stanisław Załuski - biskup płocki od 1723r., łucki od 1736r, chełmiński od 1739r., krakowski (tytularny książę siewierski) w latach 1746-1758, senator. Kanclerz wielki koronny od 1735 do 1746roku. Karierę zawdzięczał protekcji rodzinnej i wysługiwaniu się Sasom i Rosji. Już w wieku 13 lat, stryj Andrzej, biskup warmiński, zrobił go kanonikiem krakowskim ,a drugi stryj, Ludwik, biskup płocki - dziekanem kolegiaty w Pułtusku i proboszczem płockim. A przecież to było jeszcze dziecko! Nie trzeba dodawać, że szły za tym olbrzymie dochody.( nawiasem mówiąc, w historii zdarzali się papieże nieletni ten przypadek w tym zestawieniu "blednie". A.Załuski dzięki poparciu carycy Rosji Anny w 1735r. został kanclerzem wielkim koronnym. Ten rosyjski kolaborant jest pochowany w katedrze wawelskiej."
31 Stycznia 2013, godzina 20:58
Oceniono 7 razy 5
~Fragment książki o pedofilii w polskim kościele
cyt "..."Blizna"

"Miałem dziewięć lat. Ksiądz uczył mnie religii przez dwa lata: czwarta i piąta klasa szkoły podstawowej. Lekcje odbywały się w budynku przykościelnym. Kazał mi przyjść na takie dodatkowe zajęcia, gdzie miał mnie dopytać, ale już nie w sali katechetycznej, tylko w jego mieszkaniu. Mieszkanie było na pierwszym piętrze; takie charakterystyczne, miało w środku przeszklone drzwi, duże przeszklone drzwi. Kazał mi usiąść obok siebie na fotelu. No i zaczął mnie pytać, jaką mam rodzinę, skąd pochodzę. A ja pochodzę z rodziny rozbitej, bo ojciec zginął młodo w wypadku. Rodzeństwa piątka, razem ze mną. No i pod pozorem, że on mi poradzi, zaczął mnie delikatnie głaskać i w pewnym momencie - ciężko mi mówić o tym, niestety - dość brutalnie posadził mnie u siebie na kolanach.

Zorientowałem się, że coś jest nie tak, bo poczułem jego wzwód. No i zaczął bardzo się ze mną szarpać. Zaczął mi wkładać rękę do rozporka, usiłował zdjąć mi bieliznę. Ja próbowałem się wyrwać. Zacząłem się szarpać, ale byłem bardzo chudym, drobnym dzieckiem. Nie dałem rady. On był dużo silniejszy ode mnie. Rozpiął sobie rozporek i tak mnie trzymał, że nie mogłem ruszać rękami. I mi tam - nie wiem, jak to powiedzieć - gmerał, no po prostu dotykał moich narządów. Sam też się onanizował. Kiedy skończył, ten uścisk zelżał i się wyrwałem".
31 Stycznia 2013, godzina 14:19
Oceniono 11 razy 7
Od 1543 roku nic się nie zmieniło.
http://pl.wikisource.org/wiki/Krótka_rozprawa.../Rozprawa

i gadaj dupa z panem,na wieki-wieków-Amen.
31 Stycznia 2013, godzina 14:01
Oceniono 12 razy 8
Panie DAWIDOWSKI proponuję poczytać Ewangelię i się zastanowić poważnie nad swoim powołaniem, bo jak do tej pory to pan nie jesteś kapłanem tylko jesteś biznesmenem a z prawdziwym kapłaństwem nic nie masz wspólnego jak zresztą 99% księży-biznesmenów .
31 Stycznia 2013, godzina 13:46
Oceniono 9 razy 5
~Panie "mecenasie" chciałbym wystawić parę obrazów
komu i ile mam przekazać?
31 Stycznia 2013, godzina 12:48
Oceniono 8 razy 0
~Katolik
Skoro mowa o księżach to pozwólcie drodzy chojniczanie, że scharakteryzuję chojnickich proboszczów.

1. Jacek Dawidowski (Bazylika) - fałszywy , sztucznie uśmiechający się kaszub , pieniądze, znajomości to podstawa , Pani Stanisławska i te sprawy...
2. Henryk Cyrzan (św. Jadwiga k. szpitala) święty i pobożny kapłan , budowniczy wielu świątyń
3. Jarosław Burandt (Rzepakowa) oddany kapłaństwu, życzliwy, uczciwy wobec siebie i Chrystusa. Takich nam potrzeba i takich niestety brakuje.
4. Wiesław Madziąg (fatimska) dobry, aczkolwiek z wieloma słabościami i przypadłościami / problemy z prawem etc...
5. Mirosław Zabrocki (Parafia zakonna Duchaczy) Jest w porządku
6. Adam Matuszewski (Matki Bożej Królowej Polski) Nie miałem okazji poznać.
30 Stycznia 2013, godzina 22:01
Oceniono 11 razy 3
~Katolik
Skoro mowa o księżach to pozwólcie drodzy chojniczanie, że scharakteryzuję chojnickich proboszczów.

1. Jacek Dawidowski (Bazylika) - fałszywy , sztucznie uśmiechający się kaszub , pieniądze, znajomości to podstawa , Pani Stanisławska i te sprawy...
2. Henryk Cyrzan (św. Jadwiga k. szpitala) święty i pobożny kapłan , budowniczy wielu świątyń
3. Jarosław Burandt (Rzepakowa) oddany kapłaństwu, życzliwy, uczciwy wobec siebie i Chrystusa. Takich nam potrzeba i takich niestety brakuje.
4. Wiesław Madziąg (fatimska) dobry, aczkolwiek z wieloma słabościami i przypadłościami / problemy z prawem etc...
5. Mirosław Zabrocki (Parafia zakonna Duchaczy) Jest w porządku
6. Adam Matuszewski (Matki Bożej Królowej Polski) Nie miałem okazji poznać.
30 Stycznia 2013, godzina 22:01
Oceniono 10 razy 6
~Chojniczanin
Ks. Dawidowski jest mecenasem Pani Stanisławskiej. Wszystko w temacie.

Byłem światkiem kiedy podczas porannej mszy do ołtarza podeszła kobieta z ok. 5 letnią córeczką. Zbliżała się stopniowo do ołtarza, aż wreszcie podeszła i strzeliła w twarz Ks. Proboszczowi z otwartej dłoni.

Myślę, że to wszystko wyjaśnia. To nie jest ksiądz tylko człowiek, który wie jak zrobić parking za miejskie pieniądze lub wyremontować kościół, ale nie oto chodzi w kapłaństwie Księże Jacku.....

Najgorsze jest kiedy księża mieszają się w politykę albo co gorsza trzymają się koryta władz.

Nie będę publicznie pisać kogo można spotkać na plebanii bazyliki siedzącego przy butelce koniaku, bo połowa ludzi wyprowadziłaby się z Chojnic, a druga poddałaby się apostazji (oficjalnemu odejściu z Kościoła Katolickiego)
30 Stycznia 2013, godzina 21:53
Oceniono 15 razy 7
~No to mamy dwóch mecenasów
jeden daje (burmistrz) i jeden bierze kase (Dawidowski). Jest jeszcze kilku tragarzy Rost...
30 Stycznia 2013, godzina 20:00
Oceniono 11 razy 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 438.00 451.00 DKKDKK 62.10 63.70
EUREUR 464.00 477.00 RUBRUB 5.70 7.30
CHFCHF 459.00 474.00 NOKNOK 44.30 45.90
GBPGBP 537.00 552.00 SEKSEK 43.30 44.90
Aktualizacja: 2022-06-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 442.76 449.00 DKKDKK 62.50 63.30
EUREUR 466.89 472.50 RUBRUB 5.80 7.20
CHFCHF 462.63 469.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 539.69 546.00 SEKSEK 43.70 44.50
Aktualizacja: 2022-06-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-06-27

E95 E98 ON LPG
BP 7.82 zł 8.5 zł 7.85 zł 3.36 zł
Circle K 7.77 zł - 7.8 zł 3.33 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.82 zł 3.35 zł
MZK 7.83 zł 8.43 zł 7.8 zł 3.33 zł
Orlen 7.69 zł 8.25 zł 7.85 zł 3.36 zł
PKS 7.85 zł - 7.83 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij