Sobota, 10 Grudnia 2022 | Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Multicentrum Victoria wychodzi z ziemi

Konferencja prasowa odbyła się w hotelu Bellevue w Charzykowach.

Konferencja prasowa odbyła się w hotelu Bellevue w Charzykowach.

W poniedziałek (4.03) w hotelu Bellevue w Charzykowach odbyła się pierwsza konferencja prasowa, którą zorganizował inwestor galerii handlowej Victoria Mariusz Sobol. Obecni byli przedstawiciele firmy projektowej, wykonawcy budowy, przyszłych najemców oraz burmistrz Arseniusz Finster.

Poprowadziła ją wiceprezes Polskiej Rady Centrów Handlowych Elżbieta Dmowska – Mędrzycka. Organizacja ta skupia nie tylko inwestorów, ale i branżę handlową oraz architektów. Konferencja odbywała się pod hasłem 3 x TAK dla Multicentrum Victoria, gdyż ta inwestycja rewitalizuje przestrzeń poprzemysłową; jest jedynym takim obiektem, który realizuje program wielofunkcyjnej śródmiejskiej galerii; będzie działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, promując technologie proekologiczne. Inwestycja ma kosztować 110 mln złotych. Znajdzie się w niej ponad 14 tys. m2 powierzchni handlowej, 80 sklepów, dwunastotorowa kręgielnia z klubem bilardowym i barem o pow. 1600 m2 (w roku 2014 będzie to 9 kręgielnia w Polsce firmy, która znajdzie się w Victorii), trzysalowe multikino (prawie 600 miejsc w największej, która może pełnić rolę sali koncertowej, ponadto o ok. 220 i 120 miejscach, prowadzone przez firmę z Białegostoku), centrum medyczne, kawiarnie, restauracja. Około 500 miejsc parkingowych zostanie ulokowane na dwóch najwyższych kondygnacjach galerii, gdyż w jej podziemiach zostanie wybudowana gruntowa wymiennikownia ciepła. Jest to podobno jedyne takie urządzenie we wschodniej Europie. Środki na jego budowę inwestor pozyskał z unijnego funduszu pożyczkowego Jessica. Wkrótce ma ruszyć, finansowana przez miasto, powiat chojnicki oraz spółkę Victoria Sobol, przebudowa układu drogowego. Jak przekazał nam Mariusz Sobol, jest podpisane wstępne porozumienie z Centrum Park w sprawie odbioru energii cieplnej z Victorii. - Jedynym kosztem, który będzie po stronie odbiorcy, to uregulowanie rachunku za energię elektryczną do pomp. Nie chcę na tym ani zarobić, ani stracić. Natomiast na 100% w marcu dostarczę do starostwa potrzebne dokumenty, które pozwolą zawrzeć władzom powiatu umowę ze zwycięzcą przetargu. Zakładam, że realizacja projektu przyczyni się do stworzenia kilkuset miejsc pracy. Dzięki takim rozwiązaniom, jak parking na dachu centrum, utworzymy kilkaset dodatkowych miejsc parkingowych blisko centrum miasta, nie tworząc jednocześnie betonowych placów w najbardziej reprezentatywnej części Chojnic. To nie będzie konkurencja dla Starówki, a uzupełnienie jej oferty – stwierdził Mariusz Sobol.

Reklama | Czytaj dalej »

Głos zabrał także burmistrz Arseniusz Finster: - Jestem przekonany, że determinacja inwestora jest bardzo duża. Plan miejscowy powstawał u nas dosyć długo. Pan Mariusz przeżywał również trudny okres związany z moją inicjatywą budowy w partnerstwie publiczno – prywatnym centrum kultury z galerią handlową. To wszystko minęło. Mam nadzieję, że do mnie nie ma o to żalu. (Nie, nie mam – wtrącił Sobol) Życzę powodzenia i proszę liczyć na moje wsparcie – zakończył swoją wypowiedź burmistrz Chojnic.

Jak zapewniał przedstawiciel wykonawcy budowy, harmonogram robót jest dotrzymany. Mimo ciężkich warunków gruntowych, dobiegają już końca prace przy fundamentach. Wkrótce mają zostać ustawione trzy żurawie wieżowe. Stan surowy zamknięty ma być gotowy przed kolejną zimą. Otwarcie galerii jest planowane w I kwartale 2014 roku. 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

42 komentarzy

~Charzykowian
Na 100% mamy już kwiecień.
Zaś p.Inwestor nie nazbierał piniążków na 100%
I znowu miałem rację!!!
09 Kwietnia 2013, godzina 21:53
Oceniono 9 razy 9
~ali
Boso , ale w ostrogach . Bez pitu, pitu .
07 Marca 2013, godzina 20:03
Oceniono 9 razy 5
~+-
A w czym to może komuś przeszkadzać? Brakuje w okolicy kina. Komercyjnego z nowościami, dobrym dźwiękiem i 3d a nie starociami w kiepskiej jakości. Lepiej jak by tam stały ruiny po zakładach mięsnych?
Pitu pitu
07 Marca 2013, godzina 19:50
Oceniono 7 razy 1
~ali
Według niektórych najważniejsze sprawą dla Chojnic i mieszkańców to kino . Ręce opadają .
07 Marca 2013, godzina 19:40
Oceniono 7 razy 3
~+-
Wszyscy pitu pitu a to jedyna opcja na jakieś normalne kino. W Bramie Pomorza dopiero " Inwestor rozważa także budowę wielosalowego kina". A tu już się budują.
07 Marca 2013, godzina 19:27
Oceniono 6 razy -2
~ciekawa
A gdzie małżonka szanowanego inwestora?
07 Marca 2013, godzina 17:39
Oceniono 2 razy -2
~kwas
Budzik , to nie jest marudzenie tylko realna ocena sytuacji w tym przypadku gospodarczej .Jeżeli uważasz , że wyrażanie opinii jest równoznaczne z marudzeniem to zapewniam Ciebie , jesteś w błędzie . Natomiast z przykładami które podałeś ja się zgadzam . Wystarczy rozejrzeć się co się dzieje w Chojnicach . Jeżeli ktoś chce wydać swoje pieniądze i to 110mln to jego problem . Nie marudzę stwierdzam fakty.
07 Marca 2013, godzina 16:24
Oceniono 5 razy 5
~budzik
No własnie rozumiem co inni piszą. Dać ci przykłady? Proszę bardzo:
~mil
Multigaleria byłaby genialnym pomysłem, ale 10-15 lat temu. Chojnice to ekonomiczna dziura.

~FX
Jest kapitalizm . Ale kapitalizm ma to do siebie , że lubi zysk . Ile lat trzeba czekać aby zwróciła się inwestycja w kwocie 110 mln ? Może się mylę , ale tych zysków zaistniałej sytuacji gospodarczej nie widzę . Gdyby galeria powstała w latach 90-tych to co innego , strzał w 10.

~iceman
chodzi raczej o podkreślenie braku sensu planowanej inwestycji. Victoria będzie świeciła pustkami. I jedynym jej sukcesem, będzie to, że znajdzie tam zatrudnienie kilka osób (zapewne po znajomości) i "zrewitalizuje przestrzeń poprzemysłową" czyli standardowo walory estetyczne najbardziej "priorytetowym priorytetem"

Mnie to jak najbardziej wygląda na marudzenie, że galeria to niewypał, że będzie świeciła pustkami, że ludzi nie stać na chodzenie po galeriach i zostawianie tam kasy. Skoro nie martwicie się o inwestora to o co? A skoro nie martwicie się o nic to po co marudzicie i 10 razy powtarzacie w kółko to samo?
07 Marca 2013, godzina 15:46
Oceniono 4 razy -2
~kwas
Budzik , czy Ty rozumiesz co inni piszą ? Nikt się nie martwi o nikogo a tym bardziej o jego pieniądze . Wyda na galerie czy na coś innego , to jego problem . Zyska albo utopi . To nie nasz cyrk i nie nasze małpy .
07 Marca 2013, godzina 15:35
Oceniono 1 raz 1
~budzik
Wszystko się zgadza. Ale ta galeria ma prywatnego inwestora i dlaczego całe Chojnice mają się martwić czy będzie on miał zysk czy nie. Jego rzecz czy dostanie po kieszeni. Naprawdę nie widzę powodu, dla którego przeciętny mieszkaniec Chojnic miałby się martwić o pana Sobola. Jedynym powodem do zmartwień będą utrudnienia w ruchu w czasie przebudowy ul. Zielonej i budowy rond. To co Sobol zrobi na swojej działce, o ile jest zgodne z planami zagospodarowania przestrzennego, to jest jego rzecz. Ktoś mu tę działkę sprzedał i ktoś wydał mu pozwolenie na budowę.
07 Marca 2013, godzina 15:09
Oceniono 1 raz 1
~mil
Za 110 mln to można się naprawdę zastanowić nad biznesem przez duże B - znaleźć niszę na rynku, stworzyć dobry biznesplan i wejść nań z jakąś innowacją, czymś co "chwyci", ale to wymaga myślenia, burzy mózgów, kreatywności... Multigaleria byłaby genialnym pomysłem, ale 10-15 lat temu. Chojnice to ekonomiczna dziura. Sklepy, banki, apteki, kościoły, banki, sklepy, kościoły, apteki... A gdzie przedsiębiorstwa? Potencjalni inwestorzy co najwyżej zechcą tu wydawać swoje pieniądze na wakacjach, a nie inwestować...
07 Marca 2013, godzina 13:57
Oceniono 10 razy 10
~Charzykowianin
A macie Republikę Bananową w tych Chojnicach.
Wasz Pan Burmistrz udziela publicznego wsparcia inwestorowi ,który nie dotrzymuje zobowiązań finansowych wynikających z zawartej umowy ,której gmina miejska jest jedną ze stron.
Paradoks???
A może konflikt interesów???
Panie Finster proszę o zachowanie odrobiny etyki w biznesie. Tak właśnie ,w bizniesie, bo do tego poziomu sprowadził Pan działalność samorządową.
A póki co radzę zaniechać wszelkich publicznych spotkań z inwestorem przynajmniej do czasu uzyskania pełnej wiarygodniości finansowej.
07 Marca 2013, godzina 13:13
Oceniono 15 razy 15
~FX
Budzik , ale się obudziłeś . Jeżeli ktoś chcę wybudować galerię to jego problem , nikt tego nikomu na tym forum nie zabrania . Jest kapitalizm . Ale kapitalizm ma to do siebie , że lubi zysk . Ile lat trzeba czekać aby zwróciła się inwestycja w kwocie 110 mln ? Może się mylę , ale tych zysków zaistniałej sytuacji gospodarczej nie widzę . Gdyby galeria powstała w latach 90-tych to co innego , strzał w 10.
07 Marca 2013, godzina 13:10
Oceniono 7 razy 7
~budzik
Działka po zakładach mięsnych do tej pory straszyła. Skrzyżowanie Zielonej, Derdowskiego, Mickiewicza i Wysokiej przyprawiało o ból głowy każdego przyjezdnego, a i nie każdy tutejszy wie jak się po nim poruszać. Miasto i Starostwo dokładają się jedynie do przebudowy układu drogowego, a do tych robót w końcu i tak musiało dojść. Cieszą się teraz, że każdy z nich płaci po 1/3 a nie po połowie. Galeria powstanie za pieniądze jej właściciela (nie ważne kto nim będzie). Jeżeli nawet będzie stała pusta, to jest jego i tylko jego problem. Wolę w tym miejscu pustą galerię niż rzeźnię. Jak ktoś ma chęć utopić 110mln zł to jest jego prywatna sprawa i taka osoba na pewno nie zmieni zdania po przeczytaniu kilku komentarzy na tym forum.
07 Marca 2013, godzina 12:20
Oceniono 9 razy -1
~iceman
I to wszystko za jedyne 110 milionów
07 Marca 2013, godzina 10:10
Oceniono 11 razy 9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 456.00 DKKDKK 61.10 62.40
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 470.00 485.00 NOKNOK 43.10 44.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-09 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.74 450.92 DKKDKK 61.20 62.40
EUREUR 466.61 471.28 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 473.81 481.00 NOKNOK 43.80 44.70
GBPGBP 542.08 548.65 SEKSEK 42.50 43.50
Aktualizacja: 2022-12-09 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz finansowanie programu In Vitro w Chojnicach?
Ceny paliw2022-12-08

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.44 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.52 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.59 zł 7.22 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij