Poniedziałek, 15 Sierpnia 2022 | Imieniny: Marii, napoleona, Stelii chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. mz

NSA przyznał rację dyrektorkom przedszkoli

Dyrektorki niepublicznych przedszkoli w marcu 2011 roku przekonywały do swych racji radnych z komisji edukacji.

Dyrektorki niepublicznych przedszkoli w marcu 2011 roku przekonywały do swych racji radnych z komisji edukacji.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w środę (20.03) oddalił skargę kasacyjną, którą władze Chojnic wniosły w sierpniu 2011 roku od niekorzystnego wyroku sądu niższej instancji. Rzecz dotyczy sposobu naliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli.

Spór pomiędzy właścicielkami pięciu niepublicznych przedszkoli rozpoczął się w styczniu 2011 roku, kiedy to burmistrz Arseniusz Finster wydał zarządzenie o algorytmie wyliczania na ten rok dotacji dla nich. Od tej chwili nie były uwzględniane w podstawie wpływy przedszkola samorządowego nr 9 wnoszonej przez rodziców opłaty stałej. Po przemnożeniu wskaźnikiem 75% kosztów bieżących (już bez tej opłaty), jednostkowa dotacja na jedno dziecko spadła o ok. 70 złotych w porównaniu do roku 2010.

Reklama | Czytaj dalej »

W lutym 2011 dyrektorki wezwały burmistrza do usunięcia naruszenia prawa poprzez uchylenie wspomnianego zarządzenia. Arseniusz Finster odpowiedział wówczas, że nie widzi podstaw faktycznych i prawnych do zaakceptowania tego wniosku. W tym samym czasie złożyły one do Rady Miejskiej skargę na burmistrza Arseniusza Finstera z powodu wydania tego zarządzenia. I komisja rewizyjna, i rada miejska, odrzuciły tę skargę. Dyrektorki nie złożyły broni i wniosły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o uchylenie zarządzenia burmistrza z stycznia 2011. W sierpniu 2011 roku została sprawa rozpoznana po myśli wnioskodawczyń. W uzasadnieniu podano m.in., że „(…) Z analizy kalkulacji stanowiącej załącznik zaskarżonego Zarządzenia, zaplanowana w budżecie kwota wydatków całkowitych na przedszkole publiczne została pomniejszona o kwoty stanowiące równowartość dochodów służących ich pokryciu (np. opłata stała od rodziców). Taka sytuacja jest niedopuszczalna i stanowi naruszenie dyspozycji art. 90 ust. 2b u.s.o.” Z takim wyrokiem władze miasta nie pogodziły się i wkrótce została wniesiona do NSA w Warszawie skarga kasacyjna. „Już” po 19 miesiącach trafiła na wokandę. Ponownie została przyznana racja dyrektorkom niepublicznych przedszkoli, gdyż wyrok WSA w Gdańsku został podtrzymany. W ciągu 30 dni zostanie przygotowane jego uzasadnienie.

Tak skomentowała go Elżbieta Stanke, dyrektorka przedszkola przy ul. Reymonta: - Cieszymy się z tego postanowienia NSA w Warszawie. Mamy wiele telefonów z całej Polski od innych prowadzących niepubliczne przedszkola, które mają podobne spory z władzami swoich gmin. Na dzisiejszym (22.03) okręgowym spotkaniu dyrektorek pomorskich niepublicznych przedszkoli przedstawimy nasze doświadczenia. Szkoda, że potrzeba było do udowodnienia naszej racji zaangażować WSA i NSA, co zajęło ponad 2 lata. Od początku mówiliśmy panu burmistrzowi i radnym, że te działania wokół naliczania dotacji dla naszych placówek są nieprawidłowe. Czekamy teraz na propozycje władz miasta na załatwienie naszych postulatów.

Poprosiliśmy także burmistrza Arseniusza Finstera o odniesienie się do tej sprawy. – Sądy administracyjne zajmują się formą i trybem stanowienia prawa miejscowego. Nie mamy jeszcze uzasadnienia wyroku, ale jestem przekonany, że NSA nie rozstrzyga sporu, czy trzeba dwa razy płacić za opłatę stałą. Jestem przekonany, że będzie on musiał być wyjaśniony albo w drodze naszego dialogu z dyrektorkami, albo przed sądem powszechnym. Problem wyjaśnię na takim przykładzie. Rodzic wpłaca do kasy przedszkola opłatę stałą. Właścicielki niepublicznych przedszkoli uważają, że ratusz powinien tę kwotę w 75% przekazać jeszcze raz w dotacji do przedszkola. Tak więc otrzymałyby one tę opłatę stałą dwukrotnie. Raz od rodziców, drugi raz od podatników chojniczan. Nadal uważamy, że w tym sporze mamy rację i będziemy starali się na drodze prawnej ją udowodnić. Ale jest też możliwość dialogu i kompromisu, ponieważ od 2012 roku do teraz płacimy więcej na jedno dziecko, niż to wynika z algorytmu i jest z tego tytułu pewna nadwyżka. Zaistniałą sytuację dokładniej przedstawię na sesji rady w poniedziałek 25 marca. Być może wtedy radni ukierunkują nasze dalsze działania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~W przedszkolach euforia...Żadne środki odwoławcze już nie przysługują.W środę zapadł wyrok. Korzyst
Właścicielki niepublicznych przedszkoli z Chojnic wygrały walkę o większą dotację Dodano: 21 marca 2013, 15:58 Autor: Maria E. Jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie zarządzenia burmistrza zmniejszającego wymiar miejskiego zastrzyku do niepublicznych przedszkoli. I chyba Arseniusz F. będzie musiał kupić kwiaty i czekoladki. Na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie zarządzenia burmistrza zmniejszającego wymiar miejskiego zastrzyku do niepublicznych przedszkoli trzeba było czekać pół roku Podziel się Przeczytaj więcej Ratusz planuje znacznie podnieść stawki czynszu przedszkolom niepublicznym Dyrektorka przedszkola w Chojnicach oburzona zarzutami Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność nadal krytykuje ratusz Reklama Szukamy przedsiębiorczych Pań! Artykuł premium Ale nie tylko, bo chodzi przecież o pieniądze. W 2011 r. burmistrz wydał zarządzenie, na mocy którego dotacja do niepublicznych przedszkoli miała być obcięta o 70 zł na dziecko. Właścicielki protestowały, ostrzegały, że może się to skończyć podniesieniem opłaty dla rodziców i zwracały uwagę, że działania ratusza są bezprawne. Nic to nie dało, bo burmistrz trwał przy swoim, więc zdesperowane panie w końcu poszły do sądu. WSA w Gdańsku wydał w sierpniu 2011 r. korzystny dla nich wyrok, ale miasto złożyło skargę kasacyjną do NSA. W środę zapadł tam wyrok. Sąd oddalił skargę i utrzymał w mocy wyrok WSA w Gdańsku. - Żadne środki odwoławcze już nie przysługują - mówią w wydziale informacji sądowej NSA w Warszawie. - W ciągu trzydziestu dni sąd przygotuje pisemne uzasadnienie, które potem dotrze do zainteresowanych. W przedszkolach euforia. I nie ma się co dziwić. To było półtora roku czekania na tę wiadomość. Swego czasu burmistrz obiecywał, że jeśli panie dowiodą mu, że nie ma racji, to kupi im kwiaty i czekoladki. Ale po wyroku WSA stwierdził, że to jeszcze daleka droga, by uznać, że jest po wszystkim. Teraz już wyjścia nie ma. Trzeba będzie nie tylko kupić słodkości i bukiet, ale też wyrównać stratę. To może być bolesne dla budżetu. - To przecież pan burmistrz nas sam do tego sądu wysyłał - przypomina Mirosława P., właścicielka przedszkola "Jarzębinka". - No i wypada żałować, że ta sprawa miała swój finał w sądzie, bo przecież przedkładałyśmy dowody, że mamy rację. Były to orzeczenia Regionalnej Izby Obrachunkowej i wyroki sądowe. To wszystko było jednak za mało...
22 Marca 2013, godzina 15:17
Oceniono 51 razy 43
~Przedszkoli wygrały w sądzie z ratuszem...
Właścicielki przedszkoli wygrały w sądzie z ratuszem...Właścicielki przedszkoli wygrały w sądzie z ratuszem Naczelny Sąd Administracyjny poparł właścicielki niepublicznych przedszkoli w Chojnicach i oddalił skargę kasacyjną ratusza w sprawie naliczania dopłat do działalności tych placówek. W 2011 roku miejscy urzędnicy zmienili interpretację przepisów i dopłaty na każde dziecko w przedszkolu zmniejszyły się o ponad 70 złotych. Z takim działaniem nie zgodziły się właścicielki placówek, które wskazywały na zły tryb wprowadzenia nowych przepisów, czyli zarządzeniem burmistrza. Poparł je także Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ratusz wystąpił o kasację do NSA i... przegrał - Mówi Radiu Weekend dyrektor Niepublicznego Przedszkola ´Wesołe Przedszkolaki´ Elżbieta S.: - Myśmy wcześniej prosili już burmistrza o jakieś polubowne załatwienie. Cały czas był opór, po prostu twierdził, że on ma rację. Sam nas wysyłał do sądu: ´jeżeli mi udowodnicie - to są jego słowa - to wszystko wam zwrócę´.
22 Marca 2013, godzina 15:12
Oceniono 54 razy 46
~do powyżej
no to teraz bezwąsacz- podnóżek naczelnego wąsacza powinien podać się do dymisji, a brakujących pieniędzy ( wszak panie prowadzące przedszkola niepubliczne muszą otrzymać niesłusznie zagrabione środki wraz z zaległymi odsetkami ) nie szukać w drastycznych oszczędnościach w szkołach publicznych, tylko zerknąć do na swoje zapełnione konto bankowe !!! kary finansowe dla urzędników za źle podejmowane decyzje powinny być płacone z PRYWATNYCH PIENIĘDZY
22 Marca 2013, godzina 15:02
Oceniono 46 razy 40
~żenady ciąg dalszy
Co burmistrzowi jakieś tam WSA i NSA. On i tak wie lepiej. Jak zawsze. Przecież ma rewelacyjnego prawnika na przydupkowym stanowisku.
22 Marca 2013, godzina 14:50
Oceniono 35 razy 27

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 450.00 463.00 DKKDKK 61.50 63.20
EUREUR 460.00 473.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 475.00 490.00 NOKNOK 46.20 47.90
GBPGBP 542.00 557.00 SEKSEK 43.50 45.20
Aktualizacja: 2022-08-14 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 454.50 460.50 DKKDKK 62.00 62.90
EUREUR 463.00 470.00 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 479.00 486.00 NOKNOK 46.70 47.60
GBPGBP 546.00 553.00 SEKSEK 44.00 44.90
Aktualizacja: 2022-08-14 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.62 zł 7.39 zł 6.99 zł 2.97 zł
Circle K 6.6 zł - 6.97 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.6 zł - 6.99 zł 2.96 zł
MZK 6.59 zł 7.99 zł 6.97 zł 2.97 zł
Orlen 6.6 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.99 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij