Wtorek, 06 Grudnia 2022 | Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Drogowy Sajgon

Od prawej: Magdalena Kosobucka z zarządu osiedla, burmistrz Arseniusz Finster i Marek Szmagliński, przewodniczący osiedla.

Od prawej: Magdalena Kosobucka z zarządu osiedla, burmistrz Arseniusz Finster i Marek Szmagliński, przewodniczący osiedla.

Najwięcej emocji podczas zebrania osiedla nr 2 wywołał stan dróg, ich oznakowanie, a także śmieciowa reforma.

- Ubiegły rok w porównaniu do 2011 był skromny, jeśli chodzi o inwestycje drogowe - podsumował przewodniczący osiedla Marek Szmagliński. Powstało oświetlenie i część chodnika przy Asnyka, zasypano dziury w tym rejonie (Asnyka do Leśmiana i Leśmiana do Człuchowskiej). - Współczuję tym, którzy płacą podatki i grzęzną w błocie - mówił przewodniczący osiedla. - To jest kompletny Sajgon - padło z sali. Od kilku lat mieszkańcy czekają na rozwiązanie problemu ul. Żeromskiego i poszerzenie jej fragmentu w pobliżu posesji Andrzeja Stępkowskiego. Aby pobudować szerszą drogę, potrzeba terenu. Według burmistrza mieszkaniec Żeromskiego miał w 2007 roku obiecać, że odda część swojej działki za darmo. - Czemu miałbym to zrobić, a co pan podarował mieszkańcom? - pytał zdziwiony. - Po prawej stronie jest kilku właścicieli. Czy wszyscy będą wywłaszczeni czy tylko ja? - dopytywał pan Stępkowski. - Pewnie wszyscy, ale nie jestem omnibusem i nie mam całej wiedzy urzędu w głowie - odpowiedział burmistrz Arseniusz Finster. - Będzie pan wywłaszczony i koniec tematu. Pana postawa jest aspołeczna. Pan mi odbiera zdrowie i kilka lat życia. Z pana dokumentów wystawę mógłbym zrobić. Obrażasz pan moich urzędników - zakończył poirytowany włodarz. - Mówi się, że jest coś robione, ale nie dzieje się nic - stwierdził jeden z mieszkańców. Włodarz poinformował, że sprawa jest na etapie wypowiedzenia dzierżawy i wykupu gruntów.

Reklama | Czytaj dalej »

- Dlaczego chcecie poszerzać miasto na rzecz tych, którzy nielegalnie się wybudowali na Metalowcu i inwestować tam pieniądze?- zapytano burmistrza. - Tylko pieniądze z wykupu działek posłużą do inwestowania - zapewnił burmistrz Finster. Dodał, że nie może karać ludzi, dla których nie było mieszkań komunalnych, a którzy wzięli sprawy w swoje ręce. - A potem pewnie będą polbruki tam położone - niedowierzano. - Kiedy ul. Staszica będzie zrobiona? - pytano. - Jak tylko będą pieniądze - zapewnił Arseniusz Finster, ale konkretnej daty nie podał. Dodał też, że miasto planuje budowę dróg, są przygotowane projekty np. na Asnyka. - Problem w tym, że osiedle nie jest jeszcze mocno zainwestowane - argumentował. Włodarz spodziewał się pytań o drogi, dlatego już na wstępie zaznaczył, że lokalny samorząd czeka trudny rok, bo kryzys trwa, a firmy, jak np. Mostostal, zalegają z podatkami.

Pojawił się też problem oznakownia dróg. Ze skrzyżowania ulic Moniuszki i Chopina zniknął znak, a pech chciał, że mieszkanka osiedla Bytowskie miała kolizję, co kosztowało ją punkty karne i mandat. Potem znak ustąp pierwszeństwa przejazdu wrócił. - Policjanci nie znają na pamięć oznakowania i biorą stan faktyczny. Można nie przyjąć mandatu - pouczyła ją dzielnicowa Katarzyna Solarek. Komendant straży miejskiej Tadeusz Rudnik mówił, że mają być podjęte kroki by stawiać jak najmniej znaków na rzecz stosowania zasady prawej strony.

Dyrektor wydzialu komunalnego Jarosław Rekowski wyjaśnił mieszkańcom osiedla Bytowskie jak od 1 lipca będzie wyglądał wywóz śmieci i opłaty za niego. Sam burmistrz przyznał: - Patrzymy krytycznie na reformę, która odbije się na kieszeni obywatela. Podatek śmieciowy na osobę to 10 zł za posegregowane i 13,50 zł nieposegregowane odpady. Ratuszowy urzędnik wyjaśnił, że można zmienić wielkość pojemników, a cena pozostanie ta sama. Segregujący na swojej posesji postawią 4 sztuki, a w przyszłym roku dodatkowo kolejny na popiół. Wkrótce do mieszkanców trafi korespondencja z urzędu ze szczegółowym objaśnieniem i deklaracją do wypełnienia.

Nowością zapowiedzianą przez przewodniczącego osiedla, będzie przeznaczenie w tym roku 600 zł na inicjatywę mieszkańców dotyczącą zorganizowania imprezy lub innego wydarzenia.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

No bardzo ładna zasłonka Mostostalem burmistrzu tylko, że:
Włodarz miasta szacuje, że w skali roku ta podwyżka da wzrost wpływów do budżetu o ok. 600 tys. zł. – Mostostal nie płaci miastu podatku od nieruchomości od 1,5 roku. Na dziś jego zaległość urosła do 1,5 mln zł. Ta podwyżka tego nie zrekompensuje. Uważam, że w czasie kryzysu nie powinniśmy mocno naciskać na portfele firm i osób fizycznych – jako uzasadnienie podał Arseniusz Finster.

http://chojnice24.pl/artykul/11403/podatki-w-gore/
Już pan ukarał społeczeństwo za Mostostal (w tym także pracowników Mostostalu, którzy przecież muszą płacić podatki), teraz się pan ponownie nim zastawia i zamyka usta tym, którzy się czegoś domagają. Nam, pracownikom Mostostalu podczas spotkania z syndykiem też pan obiecywał pomoc, wsparcie itd. A podczas tego spotkania wyciera się pan m.in. tym zakładem. Wychodzi na to, że zapala pan Panu Bogu świeczkę a Diabłu ogarek. Nooo, super.
06 Kwietnia 2013, godzina 17:23
Oceniono 4 razy 4
~Rafał
Burmistrz wreszcie powinien opamiętać się.
06 Kwietnia 2013, godzina 07:19
Oceniono 3 razy 3
~Chojniczanin
Stękowski dawał a burmistrz nie brał??????????????????.Kto tu jest idiotrą i chamem. Kto tu jest winien że ulica jest jaka jest. I tak to burmistrz, jak zawsze działa na niekorzyść miasta i jego mieszkańców....Stękowski dawał a burmistrz nie brał??????????????????..........................................................................................................................................................
05 Kwietnia 2013, godzina 18:29
Oceniono 6 razy 4
~zniesmaczony
Panie Finster, obrażasz pan pana Stepkowskiego i nas wmawiając że Stępkowski to idiota i cham który obiecuje i nie wywiazuje się z obietnicy podarowania ziemi.Udowodnij pan że Stępkowski w 2007 roku publicznie obiecał tą ziemię za darmo. Robisz pan człowiekowi wielką krzywdę swoim niegodnym postepowaniem. Za truskawki Stepkowskiemu nie chce pan załacić od ponad pietnastu lat. Nie godzi się tak postepować panie Finster.
05 Kwietnia 2013, godzina 18:15
Oceniono 7 razy 5
~ania
"Pan mi odbiera zdrowie i kilka lat życia. Z pana dokumentów wystawę mógłbym zrobić" .
Już kolejny raz Pan Burmistrz posługuje się swoja starą śpiewką.
Panie Burmistrz proszę łykać witaminy jeśli obawia się Pan o swoje zdrowie.
A co do dokumentów ..., to z urzędowych niewłaściwie sprecyzowanych pism również mógłby Pan zrobić wystawę. Uważam, za bardzo właściwe zbieranie dokumentów, a nie wierzenie na słowo urzędnikom.
05 Kwietnia 2013, godzina 10:14
Oceniono 12 razy 12
~Teraz
''Według burmistrza mieszkaniec Żeromskiego miał w 2007 roku obiecać, że odda część swojej działki za darmo.'' Teraz p. Andrzej Stępkowski powinien zacytować słowa chojnickiego klasyka ''Demokracja polega na tym, że MOGEM ALE NIE MUSZEM".
05 Kwietnia 2013, godzina 04:01
Oceniono 15 razy 13
~Aby żyło się lepiej
W Niemczech nie wybudujesz domu, zanim do działki nie będzie wyasfaltowana droga i wszystkie media... W Emszteten tego włodarzom nie pokazali ?

a u nas wszystko jakby odwrotnie i tak jak autostrady 2 razy drożej, a potem jeszcze 10 razy ryje się w ulicy, jest robota, są pieniądze i interes się kręci

Pewną jaskółką jest Pan wójt, działki, które sprzedaje na zapadłej wsi mają już gaz "na dzień dobry"
04 Kwietnia 2013, godzina 16:04
Oceniono 17 razy 13
~zbych
który to ten stypułkowski ??!
04 Kwietnia 2013, godzina 15:52
Oceniono 10 razy -6
~wyborca
Za to znajdą się pieniądze na adaptację dawnej poradni pedagogicznej przy ul. Jeziornej na potrzeby Chojniczanki. Centrum monitoringu, centrum prasowe itd. Ludzie natomiast dalej po błocie będą chodzić. Czas na zmiany dojrzał. Temu Panu już dziękujemy.
04 Kwietnia 2013, godzina 14:24
Oceniono 18 razy 14
~burdel na kółkach
Ciekawe czym Pan Stępkowski tak zdenerwował burmistrza. Tym, że nie zgadza się na odebranie mu kawałka gruntu? Podobno kiedy ktoś chce podzielić dużą działkę na mniejsze musi wydzielić też drogę. Ta wydzielona droga musi mieć szerokość zgodną z przepisami. Dlaczego w tym wypadku zachodzi konieczność odebrania kawałka działki mieszkańcowi miasta? Czyżby jakiś urzędnik nie dopełnił obowiązków i nie dopilnował, żeby pas przeznaczony na drogę był odpowiednio szeroki?
Słusznie mieszkańcy przypomnieli sprawę Metalowca. Po wykupieniu działek na Metalowcu tam też trzeba będzie budować drogi. Ciekawe jak tam mają powstać ulice szerokie zgodnie z przepisami? Dodatkowo należy wspomnieć, że tam domów nie stawiali tylko ci, którzy nie mogli się doczekać na mieszkania komunalne. Mnóstwo osób tam mieszkających miało wcześniej własne mieszkania w blokach, które sprzedali, żeby wybudować sobie dom na nie swojej działce. Burmistrz niezgodnie z prawem zameldował tych ludzi na terenie ogródków działkowych, a teraz, nieudolnie się tłumacząc, ratuje m.in. własny tyłek. Osiedle Asnyka zamieszkane jest legalnie, ale to nie znaczy, że mieszkającym tam ludziom należy się droga. Dokumentacja projektowa i pozwolenie na budowę, o której wspominał włodarz, niedługo straci ważność.
04 Kwietnia 2013, godzina 13:34
Oceniono 20 razy 12
~dub
Finiusz znowu obraża ludzi inaczej niż on myślących... Co za typ... ;-(
04 Kwietnia 2013, godzina 13:29
Oceniono 21 razy 9
~kabel
Gdyby to włodarz tak mi powiedział to bym go wyzwał od ch*ma i pros**ka. Jak w ogóle można tak się odnosić do obywatela ? Nie rozumiem toku myślenia i działania burmistrza... Kolejny strzał w kolano.
04 Kwietnia 2013, godzina 13:26
Oceniono 19 razy 9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 453.00 DKKDKK 61.10 62.40
EUREUR 465.00 475.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 469.00 484.00 NOKNOK 43.90 45.60
GBPGBP 540.00 552.00 SEKSEK 42.20 43.90
Aktualizacja: 2022-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 445.52 450.70 DKKDKK 61.20 62.30
EUREUR 468.74 473.98 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 473.00 478.00 NOKNOK 44.40 45.20
GBPGBP 541.00 548.00 SEKSEK 42.60 43.50
Aktualizacja: 2022-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-05

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij