Piątek, 08 Grudnia 2023 | Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Czy straż miejska jest potrzebna?

Leszek Redzimski i Janusz Dzięcioł.

Leszek Redzimski i Janusz Dzięcioł.

Nad tym zastanawiali się w czwartkowe popołudnie (11.04) uczestnicy debaty zorganizowanej przez zarząd powiatowy Platformy Obywatelskiej w Chojnicach. Zaproszenie przyjął poseł Janusz Dzięcioł, były komendant Straży Miejskiej w Świeciu i zwycięzca I edycji reality show Big Brother.

- Odbiór społeczny straży miejskiej jest różny. Tutaj zebrani też mają różne przeżycia, nie tylko mandatowe. W Chojnicach straż powołana została w 1991 roku, w Czersku jest od 5 lat. Czy to funkcjonuje tak jakbyśmy chcieli? Czy spełniły się te zamiary, które były, gdy straż była powoływana? - rozpoczął Leszek Redzimski, szef powiatowych struktur PO.

Reklama | Czytaj dalej »

Na spotkanie przybyło ok. 20 osób, co według gościa specjalnego, posła Janusza Dzięcioła, było dobrym wynikiem. - Myślałem, że będzie mniejsza frekwencja. Ludzie uciekają od polityki, bo politycy są drętwi i opowiadają bajdury. Ludzie tego nie chcą - stwierdził. - Nie jestem zwolennikiem likwidacji straży, ale zweryfikowania obowiązków i określenia, jakie punkty z kodeksu wykroczeń dotyczą jej zadań. Straż jest najlepszą formą pomocy przez samorządy dla policji - przyznał. Sam miał w kwestii tej współpracy wiele doświadczeń. Były komendant SM wspomniał o wspólnych patrolach policji i straży w Świeciu, czy nawet pożyczaniu służbowego auta policji, gdy ich limit benzyny był wyczerpany. - Jeżeli jest współpraca policji i SM, to jest idealnie. Dziś policja od pewnych obowiązków się odsuwa, nie chcą pracować na fotoradarach. Nie dziwię się, że mówią, że nie ma czasu - mówił Janusz Dzięcioł. Nie pozostając gołosłownym podał przykład ustawienia fotoradaru na 3 godziny przy drodze na Grudziądz z efektem 700 zdjęć i robotą dla strażników na 1,5 miesiąca. Poseł przyznał jednak, że fotoradary dyscyplinują kierowców. W toku tej dyskusji pojawił się wątek granic wolności i ich ograniczenia na rzecz bezpieczeństwa publicznego. - Polska staje się państwem mundurowym, donosicieli, aparatów w każdym miejscu. W którym kierunku my idziemy? Czemu nie mamy zaufania do społeczeństwa? - utyskiwał Mieczysław Bloch. Zastanawiał się nad sensem budowy sportowych obiektów, które potem trzeba przed kibicami chronić. - Kiedyś jechałem z Olsztyna do Grudziądza w takiej kolumnie - 23 radiowozy i 10 autokarów z kibicami. Odważyłem się wyprzedzić, za mną kolejny, który dostał butelką w auto - relacjonował poseł Dzięcioł. - To nie jest wina samorządu i policji. To wina społeczeństwa, że pięść i siła nami kieruje - stwierdził. Jan Zieliński przyznał, że niestety za większym bezpieczeństwem idzie ograniczenie wolności.

Dyskutanci przytoczyli też swoje własne doświadczenia ze strażą miejską. Nie najlepsze miała Jadwiga Zagozda, która napisała nawet skargę na municypalnych. Według jej relacji dostała mandat za wezwanie SM po tym jak interweniowała policji. - Przez 15 minut walili do drzwi. Zostałam upokorzona, łzy mi leciały - mówiła. Janusz Dzięcioł obiecał, że zadzowni do komendatna Tadeusza Rudnika, swojego kolegi, by wyjaśnić sprawę, bo nie zna takiego przepisu, na podstawie którego można za to ukarać.

Były municypalny, a aktualny poseł, kilkukrotnie wracał do swoich doświadczeń w Świeciu czy Grudziądzu. - 70 % interewncji tyczyło psów, pijaków, awantur, nieporządku. Reszta to fotoradar - opowiadał. - Chciałbym, żeby straż była taka jak np. w Grudziądzu, a nie Białym Borze - podsumował. Podczas spotkania ciekawe określenia padły na niechcianą korespondencję ze zdjęciem: "opłata za korzystanie z dróg w nadmiernym zakresie" i "dobrowolny podatek".

W trakcie debaty wielokrotnie podkreślano konieczność nieustannego szkolenia municypalnych. Janusz Dzięcioł przynał, że bardzo ważny jest też dobór ludzi, nie takich z przypadku, a tych którzy chcą taką służbę pełnić. Zawód poznał od podszewki. Komendantem był do 2008 roku, potem dostał się do sejmu. Janusz Dzięcioł scharakteryzował tę zmianę w swoim życiu zawodowym następująco: - Początkowo nie mogłem się przyzwyczaić, że mnie nie słuchali. Jak byłem komendantem, to takiej możliwości nie było - śmiał się.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

54 komentarzy

~gość
Kiedyś dostałem mandat najniższy, jak to SM zapewniał, min. 100zł powiedział mi, niższej kary za to wykroczenie nie przewidziano. Sprawdziłem w siedzibie SM, w Ratuszu - najniższa kara za to przewinienie było 20złotych. Nie mam dobrego zdania o SM, wolę POLICJĘ!!!!!!
23 Listopada 2014, godzina 19:21
Oceniono 5 razy 3
~pumeX
zlikwidujcie straż miejską, a wkrótce zobaczycie, jak bardzo będziecie za nią tęsknić!
nagle okaże się, że robią tyle dobrych rzeczy na co dzień niedostrzeganych...
czyli np. NIC
23 Listopada 2014, godzina 18:56
Oceniono 5 razy 5
~J.K.
Marnowanie publicznych pieniędzy. Nieroby, które przesypiają w samochodach większość dnia, a budzą się by wystawić w pośpiechu kilka mandatów komu popadnie...
23 Listopada 2014, godzina 17:20
Oceniono 5 razy 3
~kl
Zlikwidować Straż Miejską natychmiast a miliony za które jest utrzymywana z naszych podatków przeznaczyć na Policję
06 Października 2014, godzina 19:58
Oceniono 11 razy 7
~Zlikwidować straż miejską w Chojnicach
Zlikwidować straż miejska w Chojnicach, nic innego nie robią tylko kierowców karają. Żadnego bandyty nie złapali.
06 Października 2014, godzina 12:52
Oceniono 19 razy 1
~fragi
Przecież ja właśnie to piszę! Popełniamy różne "niecne" czyny i stróże prawa są potrzebni. Czy ja nie piszę po polsku? Ale gdzie na miłość boską mamy się "odlać po piwsku" jak kible są trzy na krzyż? Gdzie mamy wyrzucić papierek jak uliczne kosze ostatnio widziano za Gomułki? Ostatnio trochę się poprawia ale nawyki w ludziach są i nie znikną z dnia na dzień "bo tak". Myślenie życzeniowe nie jest rozsądne. Niestety jesteśmy, jak to określiłeś, "bydłem na pastwisku". Zauważyli to w innych krajach a Ty nie widzisz? Myślisz że to się zmieni jak będziemy tylko apelować "ludzie nie niszczcie ławek, nie przewracajcie koszy itd."? Ja myślę że nie, że trzeba bardziej zdecydowanych działań. Tylko służby porządkowe działają niestety po polsku, idą na łatwiznę, na kasę a nie w celu poprawy porządku i bezpieczeństwa. Ale receptą na to nie jest zlikwidowanie tej czy innej formacji tylko zmiana ich priorytetów. Zmiana mentalności funkcjonariuszy. To nie stanie się z dnia na dzień. Można straż miejską zlikwidować, można "wcielić" ich do policji ale czy inny kolor munduru coś tak naprawdę zmieni? Nie sądzę.
16 Kwietnia 2013, godzina 09:56
Oceniono 11 razy 7
~obiektywny
straz miejscka nie jest potrzebna. dwa radiowozy wiexej i wiecej patroli kosztuje 100 razy mniej w skali roku niz cala ta straz. fachowcy od niczego.
16 Kwietnia 2013, godzina 01:05
Oceniono 13 razy 7
~kolejne "mądrości" niejakiego fragi
Człowieku, co ty za bzdury piszesz! Były kraje, gdzie łamanie prawa było w stopniu minimalnym, wręcz znikomym dopóki nie pojawili się tam Polacy. W Norwegii i Szwecji ludzie nie zamykali domów, bo nie musieli. Ktoś tu pisał, że 18 wypadków drogowych rocznie chyba w Szwecji poruszyło administrację rządową i analizowali sytuację. Ty fragi na siłę bronisz nasze nieróbstwo, chamstwo, znajdujesz uzasadnienie dla nieprzestrzegania prawa. Człowieku, zastanów się nad sobą. Ja także uważam, że gdyby w nas - Polakach - było więcej kultury, szacunku do innych (i ich pracy), gdybyśmy nie łamali przepisów - nie podejmowano by tyle zaradczych środków. A prawda jest taka, że my uwielbiamy żyć wolno - czyli bez ograniczeń, odlać się po piwsku gdzie popadnie, zaparkować na trawniku albo może na środku Rynku. Jeździć samochodem bez przestrzegania przepisów drogowych, zaśmiecać i zanieczyszczać otoczenie. Można by wymieniać i wymieniać. Trochę jeżdżę po świecie i wiem, jak nas odbierają - jako pijaków, brudasów i złodziei. To nie wyczerpuje wszystkich zarzutów wobec naszego narodu. Jeżeli nie widzisz szansy na to, że możemy się zmienić - potwierdzasz, że też sam taki jesteś. Więc musimy być pilnowani i monitorowani, jak - przepraszam za określenie - bydło na pastwisku. Inaczej się nie da, jak sam stwierdziłeś fragi. Więc będzie więcej monitoringu, SM i policji.
15 Kwietnia 2013, godzina 09:35
Oceniono 17 razy 7
~chojniczanin
Ale mieszkancom to najwyrazniej odpowiada skoro akceptuja taki stan rzeczy. Mandat za skręt z Gdanskiej czy blokada kół dla nieswiadomych turystów to standard.
15 Kwietnia 2013, godzina 09:10
Oceniono 7 razy 3
~fragi
Co to za argument "gdyby wszyscy ludzie przestrzegali prawa to stróże prawa nie byliby potrzebni"? To żaden argument. Gdyby nie kradli to nie musielibyśmy zamykać domów na klucz, gdyby uczciwie płacili podatki to urząd skarbowy nie byłby potrzebny, itd. Gdyby. Ale nie przestrzegają, kradną, oszukują na podatkach, jeżdżą na gapę itd. Tak już jest i będzie, stróże prawa zawsze będą potrzebni choć niekoniecznie w takiej formie jak obecna straż miejska. O przepraszam miejsko-biznesowa.
15 Kwietnia 2013, godzina 09:08
Oceniono 9 razy -1
~Cytat z GP
Dzięki Straży Miejskiej zainteresowałem się Chojnicami. Wiecie Państwo kim byli słynni korsarze? Nie mylić z zwykłymi piratami! Korsarz to pirat działający na zlecenie władcy w czasie wojny lub pokoju, którego wynagrodzeniem była całość lub większość łupów.
Raz miałem okazję gościć w Chojnicach i to właśnie dzięki nawigacji (pewnie zmienili znaki) zapłaciłem wysoki mandat. Miejscowi korsarze czuwali i złupili. Nie pomogły tłumaczenia o zwykłym błędzie wskutek zagapienia nieznającego miasta kierowcy.
Ponieważ jestem też po części dziennikarzem ogólnopolskim, więc ostrzegam wszystkich znajomych i nieznajomych. Nie warto jeździć do Chojnic, bo tam grasują korsarze.
Miejscowi władcy dzieki temu zapewne odczują zmniejszone wpływy do miejskiej kasy, niestety branża handlowa, turystyczna też.

14 Kwietnia 2013, godzina 22:46
Oceniono 17 razy 7
~kierowca
jakie nazwisko, taki chłop-"dziecioł" żerujący na biednych kierowcach.
14 Kwietnia 2013, godzina 22:44
Oceniono 14 razy -2
~hi hi
A pani Jadzia znowu mogła się poskarżyć
14 Kwietnia 2013, godzina 21:47
Oceniono 12 razy 4
~do fragi
ty to chyba do reszty zgłupiałeś. Kiedyś fajnie się czytało co pisałeś, ale teraz to jest stek bzdur.
14 Kwietnia 2013, godzina 21:45
Oceniono 9 razy 1
Jak dla mnie SM to jest niepotrzebna instytucja. Która powinna być zlikwidowana. Przecież w Policji też są młodzi Aspiranci którzy mogą wykonywać ich funkcje.
14 Kwietnia 2013, godzina 20:53
Oceniono 14 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 411.00 DKKDKK 50.50 53.80
EUREUR 429.00 441.00 RUBRUB 4.10 4.35
CHFCHF 452.00 465.00 NOKNOK 29.50 32.50
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.40 38.30
Aktualizacja: 2023-12-07 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 399.48 404.97 DKKDKK 50.60 53.70
EUREUR 431.85 437.41 RUBRUB 4.00 4.31
CHFCHF 455.25 461.58 NOKNOK 29.60 32.40
GBPGBP 502.10 508.42 SEKSEK 37.40 38.20
Aktualizacja: 2023-12-07 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-07

E95 E98 ON LPG
BP 6.58 zł 7.22 zł 6.8 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 6.72 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.45 zł 6.69 zł 6.66 zł 2.9 zł
Orlen 6.52 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.49 zł - 6.69 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij