Środa, 01 Lutego 2023 | Imieniny: Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Rewizyjna podsumowała kontrole

S.Kowalik, A.Szlanga, R.Dąbrowska i E.Gabryś są w składzie Komisji Rewizyjnej.

S.Kowalik, A.Szlanga, R.Dąbrowska i E.Gabryś są w składzie Komisji Rewizyjnej.

W środę (17.04) zespoły kontrolne złożone z członków Komisji Rewizyjnej przedstawiły na plenarnym posiedzeniu wnioski z przeprowadzonych badań w MOPS, bibliotece i wydziale gospodarowania przestrzenią w urzędzie miejskim.

Zespołem, który skontrolował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w zakresie realizacji usług opiekuńczych zwykłych i specjalistycznych, kierował przewodniczący komisji Edward Gabryś. Radni nie stwierdzili nieprawidłowości, ale mieli kilka zaleceń. Uważają, że należy zmienić dotychczasową lokalizację (jest w kondygnacji piwnicznej) tzw. sali doświadczania świata, z które korzystają przede wszystkim dzieci z autyzmem. Chcieliby ponadto połączyć prowadzone usługi opiekuńcze w tzw. Centrum Opieki nad Obłożnie Chorymi. Miałoby to przełożyć się w większą efektywność pomocy osobom jej potrzebującej.

Reklama | Czytaj dalej »

Zastępca szefa komisji rewizyjnej Antoni Szlanga prowadził pracami zespołu kontrolującego działalność statutową Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz wydatkowanych przez nią w ubiegłym roku środków finansowych na ten cel. W protokole zapisano same pochwały na temat działalności pracowników biblioteki. Także i w tym przypadku znalazły się w nim wnioski adresowane do władz miasta. Wszystkie powinny być uwzględnione przez radnych przy konstruowaniu kolejnych budżetów miasta. Radni z rewizyjnej domagają się znalezienia środków na kontynuację wymiany sprzętu komputerowego w bibliotece i mediatece, gdyż było zbyt mało pozyskano „pecetów” z programu walki z wykluczeniem cyfrowym. W związku z zakończeniem okresu gwarancyjnego na kompleks Wszechnicy Chojnickiej, radni postulują, by od przyszłego roku budżetowego fundusz remontowy był w takiej wysokości, by pozwolił na sfinansowanie bieżących prac remontowych.

Najgorętsza dyskusja wywiązała się, gdy przyszło do omawiania przez Krzysztofa Haliżaka raportu z przeglądu zaleceń, które podjętych podczas kontroli wykonania planu sprzedaży mienia komunalnego w okresie od stycznia do sierpnia 2012 r. Radny Haliżak był zdania, że jest lepiej, a zalecenia (szybsze przygotowywanie i ogłaszanie przetargów) zostały wykonane. Zgłosił przy okazji nowe spostrzeżenia. Chciał wyjaśnień, dlaczego niektóre nieruchomości zostały w 2012 skierowane do trybu rokowań po 5 – 6 nieskutecznych przetargach, a mieszkanie z ul. Ceynowy już po dwu przetargach. Krytykował ponadto brak pełnej informacji o terminie negocjacji na stronie internetowej ratusza. Za niewystarczające uważał podawanie ich tylko na tablicy ogłoszeń w budynku urzędu miejskiego. Antoni Szlanga nie widział w tym problemu, ale wraz z pozostałymi członkami komisji poparł wniosek, by w czerwcu została przeprowadzona szczegółowa kontrola sprzedaży nieruchomości w drodze rokowań.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

7 komentarzy

Ogłoszenie o przetargu poprzedzane jest informacją o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia poprzez zamieszczenie na wykazie nieruchomości. Zawiadomienie o wykazie zamieszczane jest w gazecie, a wykaz na stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń. Czas od zamieszczenia na wykazie do pierwszego przetargu jest nie krótszy niż 2,5 miesiąca. Nieruchomość oznaczona numerem oferty jest widoczna na wykazie do czasu jej sprzedaży.
Wszystkie przetargi i rokowania dotyczące zbycia nieruchomości poprzedzone są ogłoszeniami zamieszczanymi nie mniej niż na miesiąc wcześniej w internecie, gazecie i na tablicy.
Na stronie głównej UM Chojnice miastochojnice.pl, po prawej stronie jest przycisk z wytłuszczonym napisem Nieruchomości, po naciśnięciu którego włączają się podstrony:
- Nieruchomości miejskie przeznaczone do zbycia (jest to podstrona nieruchomosci.chojnice.pl)
- Przetargi i rokowania na nieruchomości miejskie (jest to podstrona nieruchomosci.chojnice.pl/?lg=pl&a=3).
Aktualne ogłoszenie przetargowe zamieszczono w Gazecie Pomorskiej z 12.04.2013 r.
J.Marczewski
P.S.
Przetarg ustny nieograniczony na lokal przy ul.Ceynowy oznaczony numerem oferty 3/12 z ceną wywoławczą 90 tys. zł przewidziany na 11.09.2012 r. ogłoszono w Gazecie Pomorskiej z 18.6.2012 r. Ogłoszenie do dnia przetargu było na stronie internetowej nieruchomosci.chojnice.pl/?lg=pl&a=3 (patrz archiwum), na tablicy urzędu oraz na portalu otodom.pl. W wyniku licytacji cena lokalu osiągnęła 100 tys. zł. i za tą cenę lokal został sprzedany.
23 Kwietnia 2013, godzina 10:40
Oceniono 3 razy 1
~zainteresowany
Zieliński nie potrafi powiedzieć niczego, czego ktoś wcześniej nie napisze mu na kartce. Jest najmniej "produktywnym" burmistrzem ze wszystkich 3. Nie posiada własnych pomysłów i popiera bezkrytycznie wszystko co wymyślą pozostali dwaj. Też zainteresowany jestem informacją, w jakiej gazecie ukazują się ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości? Jeszcze bardziej interesuje mnie w jakiej gazecie ukazują się ogłoszenia o rokowaniach. W dobie internetu ciężko wymagać od potencjalnych kupców, żeby co drugi dzień biegali do urzędu w celu przeczytania wszystkich ogłoszeń na tablicy. UM ma stronę internetową i najwyższa pora, żeby zaczął z niej korzystać tak jak się należy. Nie wybiórczo.
Jaka jest różnica pomiędzy wygraniem przetargu w Tucholi na "mówiące kamienie" przez żonę radnego (tucholanie oburzeni), a zakupem nieruchomości, w przetargu, czy bez, przez urzędniczkę przetarg ogłaszającą?
22 Kwietnia 2013, godzina 13:01
Oceniono 2 razy 2
~Z. Opas
Ministra Sportu przekazała na naukę pływania w Chojnicach 23 tysiące złotych. To niewiele, bo burmistrzowie razem wzięli prawie dwa razy tyle samej trzynastej pensji. Gdyby jeden z nich wsiadł w pociąg i pojechał do Warszawy, to może dotacja byłaby większa. Pytanie, który? Finster ostatnio tak reprezentował Urząd, że nie powiedział ani słowa. Pietrzyk mógłby utracić to, co już obiecano. Pozostaje Zieliński, który mógłby przy okazji zorganizować konferencję ogólnopolską i pochwalić się osiągnięciami swojego partyjnego kolegi.
22 Kwietnia 2013, godzina 11:50
Oceniono 10 razy 8
~zaciekawiony
W jakiej gazecie?
22 Kwietnia 2013, godzina 10:40
Oceniono 1 raz 1
Ogłoszenia o przetargach i rokowaniach na sprzedaż nieruchomości są ogłaszane w gazecie, na stronie internetowej www.miastochojnice.pl oraz na tablicy ogłoszeń w urzędzie.
Publikowane są także ogłoszenia na otodom.pl z odesłaniem do strony miejskiej.
Mieszkanie przy ul.Ceynowy sprzedano w przetargu.
Sprzedaż poprzedzona była ogłoszeniami.
J.Marczewski
22 Kwietnia 2013, godzina 10:33
Oceniono 2 razy 0
~Smutne, ale prawdziwe
Certyfikaty przejrzystej gminy, którymi chełpi się burmistrz są zatem fikcją...
20 Kwietnia 2013, godzina 23:01
Oceniono 19 razy 13
~nieśmiały parafianin
Witryna informacyjna urzędu miasta Chojnice miastochojnice.pl jest jedną z gorzej zorganizowanych, nieprzejrzystych, mało informatywnych, i kompletnie nieintuicyjnych w porównaniu do sąsiednich gmin i miast. Cała główna strona jest oklejona mało istotnymi galeriami, które poza ładnymi obrazkami nie informują społeczności o detalach działalności urzędu miasta. Poszczególne linki i strony z informacjami są tak zorganizowane aby zniechęcić mieszkańców Chojnic do używania witryny ratusza, i głównie eksponowane są na witrynie mało istotne i marginalne informacje, ogłoszenia i media. Brak jest przejrzystej i logicznej organizacji informacji i dokumentów ratusza. Wyszukiwarka jest zakodowana tak, że podaje głownie nieistotne informacje lub informuje, że szukana fraza, słowo, lub wyrażenie nie istnieje. Na przykład, szukając informacji "budżet 2013", wyszukiwarka na witrynie ratusza podaje nieistotne strony z planowanymi projektami sprzed kilku lat, a informacji o aktualnym budżecie miasta na rok 2013 nie znajdzie się nawet po przewertowaniu kilkudziesięciu stron z wynikami poszukiwań.

Na dodatek, cały czas okazuje się, że informacje przedstawiane są selektywnie i wiele dokumentów jest niekompletnych. Niektóre, wyselekcjonowane ważne dokumenty, są "oficjalnie publikowane" wyłącznie we formie papierowego wydruku w pomieszczeniach ratusza, które generalnie są zamknięte i niedostępne dla chojniczan. W czasach, gdy ponad 99 % dokumentów jest tworzonych elektronicznie, publikowanie niektórych wyłącznie w formie papierowej sugeruje, że jest to próba zatajenia ich przed społeczeństwem. Funkcjonalne utajnianie wyselekcjonowanych dokumentów nasuwa niestety podejrzenia o korupcje i być może o nadużycia finansowe w ratuszu. Na dodatek, pomimo wielokrotnych próśb i uwag od radnych, i wielu grup społecznych działających w Chojnicach, burmistrz i pracownicy urzędu nie poprawili przejrzystości i otwartości publikowania urzędowych dokumentów ratusza, i nie poprawili sposobu wyjaśniania i logicznego motywowania podejmowanych działań administracyjnych. Burmistrz i jego urzędnicy wolą cały czas działać za mgłą tajemnicy i zatajają detale działalności administracji. Czy burmistrz wstydzi się swoich decyzji, czy też ujawnienie wszystkich dokumentów mogło by ujawnić nadużycia, przestępstwa, lub korupcje w urzędzie miasta?
20 Kwietnia 2013, godzina 22:42
Oceniono 33 razy 27

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 428.00 440.00 DKKDKK 61.40 62.80
EUREUR 465.00 477.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 41.80 43.50
GBPGBP 527.00 542.00 SEKSEK 40.30 42.00
Aktualizacja: 2023-01-31 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.09 436.05 DKKDKK 61.50 62.70
EUREUR 468.71 472.97 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 468.85 474.71 NOKNOK 42.50 43.40
GBPGBP 529.91 536.16 SEKSEK 40.80 41.70
Aktualizacja: 2023-01-31 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-01-31

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.65 zł - 7.74 zł 3.32 zł
Lotos Optima 6.7 zł - 7.79 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.7 zł 7.32 zł 7.79 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.32 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij