Środa, 01 Lutego 2023 | Imieniny: Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. ms

„To realizacja orwellowskiej wizji”

Michał Januszewski był ostatnim świadkiem w sprawie o zakłócanie protestu z września 2011.

Michał Januszewski był ostatnim świadkiem w sprawie o zakłócanie protestu z września 2011.

Poniedziałek (20.05) był ostatnim dniem postępowania sądowego, które ma ustalić, czy doszło do zakłócenia przez burmistrza Arseniusza Finstera protestu przeciw prywatyzacji PS9. Wydarzenia miały miejsce we wrześniu 2011 roku na Starym Rynku. Jutro (21.05) zostanie wydane orzeczenie.

Wreszcie udało się przesłuchać ostatniego świadka w toczącym się przed chojnickim Sądem Rejonowym postępowaniu, które prowadzone jest z wniosku Stowarzyszenia Wspólna Ziemia. Michał Januszewski, jeden z prelegentów zaproszonych do zabrania głosu przez organizatorów zgromadzenia, przedstawił swoją relację z tamtego dnia. Najbardziej szczegółowe pytania zadawał obrońca obwinionego mecenas Wojciech Schmidt. Dotyczyły m.in. ilości na rynku w czasie protestu takich osób, jak dziennikarze, organizatorzy, uczestnicy i słuchacze. Świadek miał podać długość elektrycznego przedłużacza; odległość od miejsca, gdzie stał do ogródka piwnego; kto zdecydował o takiej, a nie innej lokalizacji miejsca prowadzenia protestu; czy zwrócił się do Mieczysława Blocha o użyczenie dodatkowego kabla. Sporo pytań było również z dziedziny akustyki.

Reklama | Czytaj dalej »

Ostatnim materiałem dowodowym, z którym zapoznali się uczestnicy postępowania, była prawie godzinna relacja video z portalu chojnice.com. Do sądu dostarczyła ją strona oskarżona o zakłócanie. Potem przyszedł czas na mowy końcowe przedstawicieli obydwu stron. Mecenas Marek Sosnowski, pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego, podtrzymał stanowisko zawarte we wniosku do sądu. – Obwiniony dezintegrował to zebranie z premedytacją. Korzystał z nierównowagi sił. Wykazał elementarną agresję wobec społeczeństwa obywatelskiego. Naruszył konstytucyjne prawo do wolności zgromadzeń i słowa poprzez celowe przeszkadzanie legalnego zgromadzenia. Tolerowanie tego typu działań obwinionego prowadzi do tego, że posłowie mówią o naszej ojczyźnie, że jest to dziki kraj. (…) Arseniusz Finster robił rzeczy sprzeczne z zasadami dobrego wychowania. Nie tylko łamał artykuł 52 kodeksu wykroczeń, ale i kindersztuby – stwierdził na sali sądowej Marek Sosnowski.

Całość mowy końcowej mec. M.Sosnowskiego

Radosław Sawicki także nie zmienił zdania: - W mojej ocenie działania burmistrza, pełne premedytacji, zmierzające do odebrania nam głosu, są realizacją ponurej wizji opisanej przez Georga Orwella. (…) Po raz pierwszy od 15 lat, kiedy działam w organizacjach pozarządowych, miałem do czynienia z sytuacją, by przedstawiciel władzy próbował odebrać głos przedstawicielom takich organizacji.

Całość mowy końcowej R.Sawickiego

Wypowiedź Wojciecha Schmidta chwilami miała charakter mowy oskarżycielskiej. Sugerował, że nie zrealizowanie jednego z założonych celów przez organizatorów, jakim była wyższa frekwencja, doprowadziła do frustracji i agresji. Przypomniał także, że w swym wniosku Wspólna Ziemia nie wskazała konkretnego miejsca na Starym Rynku, gdzie zamierzała przeprowadzić protest. Nie było w nim też żądania wyłączności do organizowania działań na tym placu. – Dyskomfort, jaki doznali organizatorzy może być dla nich dotkliwy, ale kierowanie sprawy na drogę postępowania karnego jest nieproporcjonalne. Chyba, że znowu chce się zaistnieć. Nie przez przypadek na sali rozpraw mamy czterech przedstawicieli mediów (także chojnice.com, Gazeta Pomorska oraz Radio Weekend – przyp. je) – zauważył obrońca Arseniusza Finstera. Ocenił także zachowanie Magdaleny Chusteckiej z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza: - Był jeden moment, kiedy nałożyły się wypowiedzi. W trakcie wypowiedzi burmistrza zaczęła swoje wystąpienie pani określona przez świadka, jako gwiazda z Warszawy. W pewnym momencie, stosownie do tego, jak zachowują się warszawskie gwiazdy, rozhisteryzowanym głosem zaczęła krzyczeć, co tu się dzieje! W trakcie mowy zadał także retoryczne pytanie zaadresowane do Radosława Sawickiego. – Dlaczegoż to ci, którzy puszczali muzykę spod domu towarowego, nie zostali oskarżeni o zakłócanie zgromadzenia? Odpowiedź jest jasna. To nie byłoby takie chwytliwe. To nie rajcowałoby miejscowej sensacyjnej części społeczeństwa, chcącej poczytać o be-burmistrzu. W podsumowaniu swej wypowiedzi mecenas Wojciech Schmidt stanowczo stwierdził, że jego klientowi nie można przypisać winy umyślnej. Nie widzi on też żadnych przesłanek pozwalających na przyjęcie, iż Arseniusz Finster zrealizował znamiona czynu zabronionego zarzucanego w jednym z artykułów kodeksu wykroczeń.

Całość mowy końcowej mec. W.Schmidta - 17 minut.

Najkrótsze wystąpienie na sali sądowej miał obwiniony Arseniusz Finster. – Filmy pokazały, że na rynku można równolegle realizować wiele działań. Nie będę natomiast odnosił się do tych kwestii, które pan mecenas mówił o wychowaniu, ani też do folwarku Orwella, bo nie ma to dla mnie wielkiego sensu. Czuję się skrzywdzony takimi porównaniami – stwierdził burmistrz.

Całość mowy końcowej A.Finstera

Nim sędzia Tomasz Biernikowicz poinformował, że ogłoszenie orzeczenia nastąpi następnego dnia (wtorek 21.05) o 12.00, doszło jeszcze do ostrej polemiki pomiędzy pełnomocnikami obydwu stron. Marek Sosnowski zauważył w niej m.in., że obrońca nie jest od oskarżania oskarżyciela posiłkowego, a od bronienia swojego klienta.

Polemika mecenasów. Plik powstał z 3 odcinków zawierających wystąpienia obydwu stron.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~w temacie:
http://www.wspolnaziemia.org/?a=1&id=522&lg=pl
22 Maja 2013, godzina 11:38
Oceniono 1 raz -1
~podatnik
Z tego kraju - koko. Z tego kraju...
Jeden sędzia tego samego sądu w wyroku nakazowym uznaje winę a inny w postępowaniu sądowym niewinność.
W tym kraju już tak jest. Zwykłego Kowalskiego "za kurę" skażą. Rządzącym "włos z głowy nie spada".
21 Maja 2013, godzina 13:48
Oceniono 10 razy 4
~koko
Skończyło się jak zawsze Z tego miasta należy spieprzać. To miasto drąży rak.
21 Maja 2013, godzina 13:09
Oceniono 9 razy 3
~ogłoszenie
Obiektywna prasa nie musi chodzic na takie sprawy, dostana jedynie słuszną informację z jedynie wiarygodnego źródła.
21 Maja 2013, godzina 10:31
Oceniono 11 razy 5
~Jaś Kubiak
Ja dziwię się, że z weekend.fm ktoś był. Tam ostatnio również panuje ostra cenzura, zwłaszcza przy weryfikacji komentarzy.
21 Maja 2013, godzina 10:18
Oceniono 10 razy 2
~wyborca
A "Czasu Chojnic" nie było?... Ciekawa sprawa?
21 Maja 2013, godzina 09:26
Oceniono 15 razy 3
~jan
Ten burmistrz już powinien odejśc, odbija mu!
21 Maja 2013, godzina 08:49
Oceniono 17 razy 1
~Kargul
BĄDZIORNO . Sąd sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie.A tak poważnie,nie wierzę w sprawiedliwość sądu.Tam też są układy.Silniejszy tak łatwo z koryta się nie da wypchnąć i finito.Pozdrawliaju PO i reszta gangu
21 Maja 2013, godzina 08:04
Oceniono 16 razy 2
~Marzenna Osowicka
Ironiczno – kpiarski ton burmistrzowego pełnomocnika próbującego zdyskredytować organizatorów zgromadzenia, strategia oparta na dezawuowaniu ich działań, doszukiwanie się wyimaginowanych przejawów frustracji i agresji („To zgromadzenie miało sparaliżować rynek!” ), makiaweliczna, budząca zażenowanie argumentacja uzasadniająca nieomal wyższą konieczność obecności burmistrza w tym samym miejscu i czasie co uczestnicy legalnego zgromadzenia – to refleksje po wysłuchaniu mowy mecenasa W. Schmidta. Wyrazy uznania dla mecenasa Sosnowskiego za wysoką kulturę, elegancję wypowiedzi i rzeczowość.
21 Maja 2013, godzina 07:34
Oceniono 16 razy 12
~Finster musi odejść!
Co za szopka. Odwracanie kota ogonem. Wiadomo, że burmistrz zakłócał. Widać to na filmach. O czym tu gadać?!?!
20 Maja 2013, godzina 22:46
Oceniono 28 razy 18
~DRAGON
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Maja 2013, godzina 22:44
Oceniono 28 razy -16
~Malina Malinowska
Ty "dzidziuś" zrób jakikolwiek doktorat, wtedy będziesz mógł mówić o tych zrobionych w Moskwie, bo na razie zostało dowiedzione, że po studiach skończonych w Polsce wiele osób pozostaje matołami jak przed studiami, zwłaszcza ci którzy pracę magisterską sobie kupili, a takich jest coraz więcej!
20 Maja 2013, godzina 22:38
Oceniono 19 razy -9
~as wywiadu
Nasze podatki idą także na bardziej absurdalne wydatki, a to przez to, że w podobnych przypadkach jak rozpatrywany ludzie odpuszczają i władza czuje się bezkarna. Trza nauczyć Finia szacunku dla obywateli i ich pieniędzy!!!
20 Maja 2013, godzina 21:59
Oceniono 23 razy 15
~mieszkaniec Chojnic
Czy już nie czas zakończyć ten kabaret. Co niektórzy panowie przekroczyli już dawno granice absurdu. Sądy za nasze podatki muszą zajmować się takimi pierdołami kto gadał głośniej przez megafon
20 Maja 2013, godzina 21:49
Oceniono 21 razy -5
~DZidzius
Co ma wspólnego to ,że na Finstera głosowała wiekszość chojniczan!!! On jest dobrym włodarzem miasta, ale na pikiecie Sawickiego zachował sie jak prostak!!! Najgorsze ,że nie potrafi przyznać się do błedu!!! Won do MOskwy z takimi doktorami!!!
20 Maja 2013, godzina 21:30
Oceniono 25 razy 17

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 428.00 440.00 DKKDKK 61.40 62.80
EUREUR 465.00 477.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 41.80 43.50
GBPGBP 527.00 542.00 SEKSEK 40.30 42.00
Aktualizacja: 2023-01-31 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.09 436.05 DKKDKK 61.50 62.70
EUREUR 468.71 472.97 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 468.85 474.71 NOKNOK 42.50 43.40
GBPGBP 529.91 536.16 SEKSEK 40.80 41.70
Aktualizacja: 2023-01-31 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-01-31

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.65 zł - 7.74 zł 3.32 zł
Lotos Optima 6.7 zł - 7.79 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.7 zł 7.32 zł 7.79 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.32 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij