Niedziela, 05 Lutego 2023 | Imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Oddali hołd na radzieckim cmentarzu

Ks. Jarosław Dmitruk odprawia modły przy płycie nagrobnej Piotra Oczerietnego. Pierwsi z prawej jego prawnuk i wnuk.

Ks. Jarosław Dmitruk odprawia modły przy płycie nagrobnej Piotra Oczerietnego. Pierwsi z prawej jego prawnuk i wnuk.

W poniedziałek (1.07) na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Kościerskiej wnuk i prawnuk jednego z poległych oddał hołd swemu przodkowi. W uroczystości wziął udział także prawosławny ksiądz z bydgoskiej parafii.

Piotr Wiktorowicz Oczieretny wraz ze swym synem, także Piotrem, dotarli do Chojnic w niedzielne popołudnie po ponad 20-godzinnej podróży samochodem z miasta Czkałowskij, niedaleko Moskwy. Najważniejszym punktem pobytu była wizyta na cmentarzu żołnierzy radzieckich, gdzie został pochowany dziadek i pradziadek gości z Rosji. Piotr Kuźmicz Oczieretny zmarł 22 lutego 1945 w chojnickim szpitalu na skutek odniesionych ran. O tym dowiedział się jego wnuk dopiero w 2011 roku. Jak już wcześniej pisaliśmy, przygotowania do wizyty rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Pod koniec czerwca na chojnickim cmentarzu zostały umieszczone przez urząd miejski dwie kolejne płyty nagrobne z nowymi nazwiskami poległych radzieckich żołnierzy. Jednym z nich jest właśnie Piotr Kuźmicz Oczieretny. Na zaproszenie jego wnuków do Chojnic przyjechał prawosławny ksiądz z parafii św. Mikołaja w Bydgoszczy Jarosław Dmitruk. Wraz z nim przybyła trzyosobowa grupa wiernych, którzy pomagali w modłach i śpiewach przy grobach radzieckich żołnierzy. – W modlitwie przy grobach powiedziałem, że ważna jest pamięć rodziny, która odnalazła swego przodka w Chojnicach. Ważna jest też pamięć władz miasta, że zadbali o ten cmentarz, gdzie są pochowani żołnierze, którzy oddali swe życie za wyzwolenie tego miasta. Widzimy na tym cmentarzu bardzo dobry porządek – przekazał nam ks. Dmitruk. Na cmentarzu był także obecny chojniczanin Krzysztof Jocek, który sprezentował rodzinie poległego płytę z wideoklipem przedstawiającym cmentarz radziecki wraz ze spisem żołnierzy w alfabecie rosyjskim. Jest on dostępny na jego facebookowym profilu.

Reklama | Czytaj dalej »

Gości z Rosji zaprosił do ratusza burmistrz Arseniusz Finster. Przekazali mu swoje wrażenia z pobytu w naszym mieście i w Charzykowach. Podziękowali serdecznie za opiekę nad cmentarzem przy ul. Kościerskiej. – Z wielką satysfakcją spotkałem się z gośćmi, którzy przyjechali spod Moskwy do Chojnic, by uczcić pamięć swego krewnego, poległego przy wyzwalaniu Chojnic. Podkreśliłem w swej rozmowie, że po raz pierwszy w ciągu 15 lat zdarzyła mi się taka sytuacja. Cieszy mnie ich bardzo pozytywna opinia o utrzymaniu tego cmentarza. Upewnia mnie to w przekonaniu, że należycie wywiązujemy się nie tylko z naszych obowiązków, ale pamiętamy o tych ludziach, którzy zginęli w 1945 roku – powiedział nam Arseniusz Finster.

"Odnalazł w Chojnicach mogiłę dziadka" - tekst z 11/2012

"Przyjedzie do Chojnic na grób dziadka" - tekst z 06/2013

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

86 komentarzy

~czy jeszcze obywatel Polski ???
~Spirit Bear nie jesteś sam, bo jest spora liczba ludzi w Polsce, które nie czuja się już Polakami, taki stan można podziękować solidarnościuchom co po 1989 roku rozprzedali,rozkradli Polskę doprowadzając do upadku tysięcy firm państwowych i do masowych zwolnień. Teraz tworzą historię, że za PRL-u była bieda i źle była a teraz mamy raj - według solidarnościuchów. Do tego chcą wszystko niszczyć co pozostało po PRL-u nawet cmentarze , nie wspominając naszego Cmentarza Radzieckiego gdzie na początku lat 90` solidarnościuchy chciały go zlikwidować. Do tego oni doprowadzili, że coraz więcej ludzi wyjeżdża i wstydzi się swojego obywatelstwa.
05 Września 2013, godzina 00:20
Oceniono 8 razy 6
Spirit Bear , zmiana obywatelstwa nie jest to takie proste, jeśli od pokoleń Twoja rodzina była Polakami, zamieszkująca na terenie Polski sprawa jest ciężka.
Jeśli chodzi o zrzeczenie się obywatelstwa Polskiego , to obywatel Polski może zrzec się obywatelstwa polskiego na swój wniosek po uzyskaniu zgody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego następuje w formie postanowienia.
Wymagane dokumenty:
-wypełniony wniosek skierowany do Prezydenta RP, sporządzony czytelnie w języku polskim, na formularzu urzędowo określonym;
-zdjęcie biometryczne;
-oświadczenie własnoręcznie napisane i czytelnie podpisane, ze przeciwko Wnioskodawcy nie toczy się postępowanie sądowe
-oryginał aktualnego tj. nie starszego niż 3 miesiące, odpisu zupełnego aktu urodzenia wydanego przez polski urząd stanu cywilnego;
-posiadane dokumenty potwierdzające że wnioskodawca jest obywatelem polskim: (np. kopia wszystkich zapisanych stron dowodu osobistego lub polskiego paszportu, decyzja właściwego wojewody stwierdzająca posiadanie obywatelstwa polskiego;
-dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa innego państwa lub przyrzeczenie jego nadania;
-aktualnie wydany odpis aktu małżeństwa w oryginale wydany przez polski urząd stanu cywilnego;
-poświadczona urzędowo kserokopia ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo małżonka wnioskodawcy.
Opłaty
Przyjęcie wniosku i opracowanie dokumentacji w sprawie o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego wraz z doręczeniem postanowienia o wyrażeniu zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego: $ 471. Przyjęcie oświadczenia w trybie art. 9 ust 2 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2012 r. poz. 161): $ 40. Opłaty należy wnosić w formie gotówki lub money order wystawionego na Embassy of Poland. Opłaty konsularne są pobierane z góry i nie są zwracane, niezależnie od wyniku postępowania.
Podstawa prawna
Art. 46 – 54 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2012 r., poz. 161) oraz przepisy rozporządzenia Prezydenta RP z dnia 7 sierpnia 2012 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego, wymogów dotyczących fotografii dołączanej do wniosku oraz wzoru zawiadomienia o treści postanowienia w sprawie wyrażenia zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego (Dz. U. z 2012 r., poz. 928)
04 Września 2013, godzina 22:55
Oceniono 10 razy 10
~Spirit Bear
Proszę mi powiedzieć jak mogę zrzec się obywatelstwa polskiego, bo ta Polska nie jest już moją ojczyzną!
04 Września 2013, godzina 22:29
Oceniono 13 razy 13
~S.B. - 58
"Jasny dzień zwycięstwa, kwitnie biały!
04 Września 2013, godzina 21:31
Oceniono 14 razy 14
День Победы 2013

https://www.youtube.com/watch?v=0QrUZqNt07E

Красная Армия Всех Сильней
04 Września 2013, godzina 20:40
Oceniono 15 razy 15
~............
Wiesław Bednarek - "Катюша"

http://www.youtube.com/watch?v=bc9rs0A8c74
03 Sierpnia 2013, godzina 23:46
Oceniono 16 razy 16
~//$$$//
Prawda Panie Kolego! Właściwie w Chojnicach jest tylko jeden kretyn który uważa się za Bóg wie kogo, obaj dobrze wiemy o kogo chodzi prawda?
03 Sierpnia 2013, godzina 21:52
Oceniono 19 razy 17
byłem dzisiaj się przejść na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, jednak większość społeczeństwa Chojnickiego nie dało sobie w mówić haseł antyrosyjskich głoszonych przez SAH i rozumie, że na tym cmentarzu są pochowani ludzie i należy się im też pamięć a dowodem na to są palące się tam znicze.
03 Sierpnia 2013, godzina 20:50
Oceniono 24 razy 22
~Jarosław K. TW-Balbina
Przeczytałem o tym radnym, w porządku chłopina tylko w złym miejscu stał /tam gdzie kiedyś stało ZOMO/ i nie wiedział, że go widzi kamera monitoringu! Ale my sprawiedliwi i prawi bronilibyśmy go jak niepodległości i będziemy bronić nawet gdyby brał udział w tzw. "POGROMIE KIELECKIM", bo sprawiedliwość musi być po naszej stronie i drżyjcie bo wkrótce dojdziemy do władzy i wtedy was wszystkich każę wtrącić do więzień, nie będziecie chlać piwska przed ekranem komputera i wpisywać na mnie i moją partię głupich komentarzy, oj nie będziecie - wróci cenzura, ale taka, że ta rodem z PRL-u to małe miki
14 Lipca 2013, godzina 15:21
Oceniono 30 razy 30
~DRAGON
Już Cię lubię "ONA75" - tak trzymać!!!
14 Lipca 2013, godzina 15:10
Oceniono 33 razy 33
~Archiwum X
Do "ona75". Jak chcesz wiedzieć więcej, wpisz w Google "Radny".
14 Lipca 2013, godzina 14:52
Oceniono 30 razy 28
~CIEKAWY - 2
Do "Ona75" - Nie wiem czy dobrze myślę, że jesteś z rocznika 1975, ale jesteś mądrą kobietą której żadne IPN-y i solidaruchy nie wyprały mózgu! POZDRAWIAM!


Mój ojciec był działaczem "s" w latach 80-tych, z pogardą zawsze mówił i mówi o innych ludziach co nie maja takich samych poglądów jak on. Chodziłam do podstawówki z kolegą, którego ojciec pracował SB, był i jest to wspaniały człowiek, ale mój ojciec próbował mi w mówić, że jest on synem takiego i owego człowieka i trzeba takich ludzi niszczyć, tzn. gardzić nimi i traktować jak zwierzęta. Dzięki mojemu tacie zrozumiałam co to jest wiara katolicka ( którą nie praktykuję ) i jaka polityka kryje się pod nazwą solidarność, po prostu nienawiść do ludzi o odmiennych poglądach politycznych jak i wyznaniowych.

~do powyżej
Nie mogła miec wypranego mózgu bo takowegoż nie posiada, stąd jej zwierzece przywiązanie do kacapów - ciagnie swój do swego.


twoja wypowiedź nie różni się od ludzi z pod znaku "s". . Znieważanie i sianie nienawiści do ludzi to główna domena silidarnościuchów, najlepiej byście tak po katolicku wszystkich ludzi o odmiennych poglądach politycznych i wyznaniowych spalili na stosie lub ukrzyżowali.

~Archiwum X
Radny skazany za "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". ...

Bardzo dobrze, niech poczują, że nie są ponad prawem i przestrzeganie prawa ich też dotyczy. Czasy bezprawnego panowania partii Kaczyńskiego się skończyło.
14 Lipca 2013, godzina 14:16
Oceniono 27 razy 25
~DRUH BORUCH
Mam głęboko w d.... senatorów, posłów, radnych i ich wodza z tej jedynej słusznej partii Widocznie tacy sami jak ten którego bronią !!!
14 Lipca 2013, godzina 14:07
Oceniono 27 razy 25
~Archiwum X
Radny skazany za "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Senatorowie PiS bronią kolegi
Gazeta Wyborcza ‎- 20 godz. temu
'Ten wyrok zagraża demokracji' - napisali senatorowie PiS w liście, w którym bronią skazanego radnego tej partii z powiatu kieleckiego.
14 Lipca 2013, godzina 13:58
Oceniono 25 razy 21
~do powyżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Lipca 2013, godzina 13:24
Oceniono 35 razy -29

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.00 443.00 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 466.00 478.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 40.40 42.10
Aktualizacja: 2023-02-05 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 433.00 439.00 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 469.00 475.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 468.00 475.00 NOKNOK 41.90 42.90
GBPGBP 522.00 527.00 SEKSEK 40.80 41.80
Aktualizacja: 2023-02-05 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-03

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij