Czwartek, 30 Listopada 2023 | Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. je, mz, aw

Śmieciowy raport

Mieszkaniec Wielewskiej 4 może wrzucić śmieci jedynie do pojemnika na zmieszane odpady.

Mieszkaniec Wielewskiej 4 może wrzucić śmieci jedynie do pojemnika na zmieszane odpady.

Sprawdziliśmy dziś (9.07) na jakim etapie jest wdrażanie nowych zasad gospodarki odpadami. Spytaliśmy co sądzą o trzech realizatorach wywozu odpadów mieszkańców osiedli przez nich obsługiwanych.

Sektor III obejmuje przede wszystkim osiedla 700 – lecia i Kaszubskie. Przetarg na jego obsługę wygrała firma SITA z Kościerzyny. Najwięcej domów na tych osiedlach jest własnością Spółdzielni Mieszkaniowej, która zdecydowała o nieuczestniczeniu w systemie segregowania odpadów. Pozostali zarządcy mieszkaniowi, z których najwięcej budynków ma Chojnickie TBS oraz Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, zdecydowali, że ich lokatorzy będą segregowali odpady. Jednak z rekonesansu w tym sektorze wynika, (z pojedynczymi wyjątkami) że przy budynkach są tylko pojemniki na odpady zmieszane. Trafiają na razie do nich także te segregowane. Stert śmieci walających się obok pojemników praktycznie nie ma. Pojawiły się na trawnikach kolejne zabudowy śmietnikowe zamykane na klucz, jak przy Wielewskiej 5. Jak przekazał nam mieszkaniec Wielewskiej 2, bywa z nimi problem. – Wczoraj byłem świadkiem, jak pojazd firmy SITA podjechał pod spółdzielczą altanę śmietnikową, która jest w pobliżu Wielewskiej 1. Nie udało im się otworzyć drzwi i pojechali dalej bez śmieci. Przy moim bloku, który należy do TBS-u, do czerwca był kontener oraz pojemniki na szkło, plastiki i papier. ZOM Pestka je już zabrał, a SITA do dziś dla dwóch bloków po 24 mieszkania w każdym, postawiła jedynie dwa pojemniki po 1100 litrów na zmieszane odpady – zauważył Kazimierz Wilkowski. Z aktualnej sytuacji nie jest także zadowolony inny mieszkaniec TBS-owskiego domu, którego spotkaliśmy przy wspomnianych pojemnikach od SITY. – Właśnie wrzucam do pojemnika na zmieszane odpady plastikowe butelki i puszki po napojach. Sądzę także, że zmuszanie chojniczan, by odpady niebezpieczne, które nie mogą trafić do pojemników przy domach, zawozili do Nowego Dworu, jest nieporozumieniem. W naszym mieście powinien powstać punkt ich odbioru, gdyż inaczej ludzie będą je wrzucać gdzie popadnie – przekazał nam jeden z mieszkańców Wielewskiej 4. Zapewne kolejnym problemem, przed którym stanie SITA na tym blokowisku, to grodzone śmietniki. Wybudowane w latach 80. jako otwarte dla wszystkich, teraz niektóre z nich mają nawet 4 gospodarzy, którzy postawili dobudówki lub przegrodzili istniejące boksy. W niektórych z nich zmieści się tylko jeden, maksimum dwa, pojemniki. Niewykluczone, że zamiast nich SITA dostarczy specjalne worki. Warunki przetargu dopuszczają takie rozwiązanie. W całym mieście obowiązkowo muszą być przy posesjach tylko pojemniki na odpady zmieszane. Na segregowane niekoniecznie.

Reklama | Czytaj dalej »

Pani Maria Gatz mieszka przy ul. Prochowej. Z tego rejonu odpady odbiera ZOM Pestka. - Mam teraz trzy duże kubły na odpady mieszane. Wcześniej była SITA, która odbierała śmieci raz w tygodniu. Byliśmy bardzo zadowoleni. Segregowaliśmy odpady i mieliśmy na to specjalne pojemniki - relacjonowała mieszkanka Prochowej. Problem w tym, że w kamienicy, którą zarządza, jest 11 mieszkań, więc uznała, że worki na segregację to zły pomysł. - Kto będzie to wszystko mył i po workach trzymał, zresztą gdzie? Jedna rodzina to może, ale nie 11 - argumentowała. Czy trzy pojemniki i odbiór raz na dwa tygodnie wystarczą na potrzeby mieszkańców kamienicy, to się dopiero okaże. - Dopiero 17 lipca odbiorą śmieci, to wtedy zobaczymy. W urzędzie mówili, że dołożą pojemnik, jak będzie potrzeba - mówiła Maria Gatz. Mogłaby wstawić jeden duży kontener na taką ilość ludzi, ale jest jeden istotny problem.

Z podwórka jest bardzo stromy podjazd do ulicy, gdzie pojemniki przed 6 rano muszą stać. - Ja sama nawet tych mniejszych nie wystawię. Dla mnie to jest największy problem - żaliła się chojniczanka. Dla wszystkich mieszkańców kamienicy reforma oznacza wyższe rachunki za śmieci. - Do tej pory płaciliśmy 430 zł na kwartał, teraz to wyjdzie chyba ponad 300 zł miesięcznie - wyliczała pani Maria. Z posesji przy Prochowej SITA do tej pory nie odebrała swoich pojemników. Aktualnie pod adresem stoi łącznie sześć pojemników.

Mieszkańcy ul. Brzozowej 55, również rejon obsługiwany przez ZOM Pestka, ze zmian zbytnio zadowoleni nie są. - Jest mowa, żeby wszystko myć, za wodę trzeba zapłacić, no i w ogóle drożej jest - skarżyło się małżeństwo. Podobnie jak sąsiadka z Prochowej, stwierdzili, że problemem jest trzymanie osobno wszystkich odpadów. Stąd zdecydowali się na jeden 360-litrowy pojemnik na zmieszane odpady na cztery osoby.

Rejon I obsługiwany jest przez Zakład Usług Komunalnych z Czerska. Obejmuje osiedla: Kolejarz, Bytowskie, Słoneczne i Leśne. Pan Ryszard Jażdżewski, mieszkający przy ulicy Marii Konopnickiej, z nowego systemu zadowolony bynajmniej nie jest. - Miasto powinno wypowiedzieć umowy wszystkim nowym firmom i wrócić do starego porządku, który się sprawdził. Wszyscy na osiedlu mówią, że jest bajzel. Podobno nie dostaniemy nowych pojemników tylko worki - relacjonował chojniczanin. Choć Państwo Jażdżewscy zadeklarowali, że swoje odpady będą segregować, to są w rozterce. - Nie wiemy nawet kiedy poszczególne śmieci mają być odbierane. Brak jest jakiejkolwiek informacji. W tej sytuacji pozostaje mi jedynie wyrzucać śmieci przez płot do sąsiada.

Pani Aleksandra Smuszkiewicz z ulicy Leśnej wybrała wraz z rodziną selektywny sposób zbiórki odpadów. - Chcieliśmy kontynuować segregację. Wcześniej segregacja była jasna, teraz nie wiadomo co gdzie włożyć. Został nam jeden pojemnik po Pestce, z ZUK-u dostaliśmy tylko worki - żali się mieszkanka. - Wcześniej śmieci były zabierane w czwartki, teraz nie wiadomo kiedy. Mimo to ludzie wystawiają swoje śmieci przed posesję, aby nie przegapić dnia zbiórki. Beznadziejna sytuacja, lepiej było tak jak było. W dodatku worki ze śmieciami mogą zostać rozszarpane przez zwierzęta i przyciągać gryzonie - dodała pani Aleksandra.

Link do informacji na stronie UM z mapą sektorów i danym kontaktowymi do firm, które wywożą odpady.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

32 komentarzy

~chojniczanka
Harmonogram wywozu odpadów z MIASTA CHOJNICE na III kwartał 2013r.
FIRMY ZUK CZERSK JEST DOSTĘPNA NA ICH STRONIE http://www.zuk-czersk.pl/userfiles/file/Harmonogram%20wywozu%20odpad%C3%B3w%20z%20MIASTA%20CHOJNICE%20%20na%20III%20kwarta%C5%82%202013r%20(2).pdf

LUB STRONIE URZEDU MIASTA CHOJNICE
JAKO PIERWSI PODALI HARMONOGRAM
15 Lipca 2013, godzina 21:28
Oceniono 2 razy 2
~Mika
Nam Firma Pestki nie dostarczyła ani worków ani informacji o wywozie śmieci. Niby miał to zrobic urząd. Żadna firma nie wywiązała się ze swoich obowiązków. Winę za to ponosi Urząd. A konkurencja musi być. Jedna firma bez przetargu kasowała by zbyt duzo pieniędzy a to jeszcze bardziej by pociągneło po naszych kieszeniach. Widać po przetargach mozna wywozic taniej śmieci. Więc Urząd niech zrobi rachunek i obnizy koszty. Bo zdecydowanie są za wysokie. A niech przestaną żerować na biednych obywatelach bo już chodza pogłoski o premiach.
12 Lipca 2013, godzina 05:49
Oceniono 9 razy 9
~ja
dzięki Joanna,właśnie sobie spisałem,wychodzi że na nowym mieście odbierają śmieci w wtorki,u mnie byli wczoraj i o dziwo dzisiaj,ale pojemników na segregowane jeszcze nie ma
10 Lipca 2013, godzina 14:41
Oceniono 4 razy 4
~Joanna
Nam pan Pestka już dawno dostarczył harmonogram wywozów śmieci (jakiś tydzień temu).
Pod podanym linkiem zamieściłam skan wywozów, w rejonie, którym zajmuje się pan Pestka (ZOM Klawkowo).

http://zapodaj.net/425e729ccef49.jpg.html
10 Lipca 2013, godzina 13:10
Oceniono 9 razy 5
~Nie zapłacę!
Kto zapłaci za "wywóz śmieci" do 15stego ???? Niech mi nałożą karę, za niezapłacenie w terminie to się posądzimy KTO Z CZEGO SIĘ NIE WYWIĄZAŁ. Mam płacić z góry za usługi, które dopiero ZOSTANĄ wykonane? Niech w końcu Burmistrz wyciągnie konsekwencje od dyrektora działu, zajmującego się ustawą śmieciową-tak nie może być.
10 Lipca 2013, godzina 12:34
Oceniono 9 razy 7
~chojniczanka
na ul. Działkowej SITA też nie odebrała pojemników, stoją pełne od czerwca, teraz wozi PESTKA tamtych nie zabierze bo nie jego - to mogę jeszcze zrozumieć, ale dlaczego dają nam wybór przy zamawianiu pojemników na selekcję śmieci a potem okazuje się że pojemników nie ma i nie będzie bo PESTKA posiada tylko worki. Te worki mogą sobie wsadzić ....... , nie będę ich wieszać na płocie . Niech się na coś zdecydują, bo bieganie po urzędzie i zmienianie umowy mnie nie bawi. KPINA!!!!!!
10 Lipca 2013, godzina 11:20
Oceniono 11 razy 11
~DoDaniela
Jeżeli chodzi o terminy wywozów to URZĄD MIASTA miał sporządzić harmonogram a nie firmy wywozowe, więc pretensje do urzędników proszę a nie do p.Pestki/SITY/firmy z Czerska. SKANDAL !!!!
10 Lipca 2013, godzina 11:11
Oceniono 9 razy 9
~Ja
Oczywiście jako przykładny mieszkaniec naszego grajdołka, wstąpię po drodze do ratusza i z niekłamaną przyjemnością zapłacę za tę możliwość.
10 Lipca 2013, godzina 11:00
Oceniono 8 razy 8
~Ja
Zaczynam segregować robale. Białe mady na resztkach od kurczaka do jednego wora, czarne chrząszczyki do drugiego. Jutro idę z moimi robalami na rynek. Może wypuszczę stworzonka do fontanny
10 Lipca 2013, godzina 10:57
Oceniono 11 razy 11
~podatnik
Może burmistrz Finster zabierze głos i poinformuje kiedy ogłoszono i rozstrzygnięto przetargi? Ile dano czasu potencjalnym przedsiębiorcom na przygotowanie. Kto z ramienia urzędu, który z burmistrzów biorących niezłą pensję, jest koordynatorem tej "akcji". Śmiało Panie Finster - pochwal się.
A może PChS jest winny? Ludzie z tego ugrupowania przewidzieli, że taki może być efekt wprowadzania tej "reformy" w naszym mieście. Apelowali o zaskarżenie ustawy śmieciowej.
Ten jeden wielki śmietnik to nic innego jak jeden z wielu przykładów nieudolnego stylu rządzenia miastem.
10 Lipca 2013, godzina 09:52
Oceniono 13 razy 13
~Renia
Jak nie zapłacisz to starszą wysokimi karami. Ciekawe za co płacić , jak urząd miasta bo to ich wina nie potrafi sprawdzic firm, czy wywiązały się z dostarczenia informacji i pojemników do każdej rodziny, którą przecież mają na liście. Co to ma być tym damy tamci niech się sami dowiedzą. O co chodzi. Jaki pracodawca da ci wypłatę za cały miesiąc z góry. A urząd żada zapłaty z góry za jeszcze nie wywiązanie się z usług. Powinni byc sami ukarani a nie zacierac ręce a w oczach widzieć tylko pieniądze. Jak my mamy przepłacać to czas najwyższy rozliczać urząd niech wezną sie do pracy. Brali deklaracje niech ruszą tyłki i zapewnią sprawnośc systemu.
10 Lipca 2013, godzina 07:48
Oceniono 13 razy 13
~Daniel
Dziwną sprawą jest to, że część mieszkańców poszczególnych ulic, których obecnie śmieci ma wywozić firma Pana Pestki dostała jakieś informacje a część nie. Co to ma być w drodze losowania, czy jakieś lenistwo ze strony pracowników tej firmy. Jak oni chcą wywozić śmieci jak ludzie nie mają pojęcia o terminach. A gdzie worki do segregacji?. Urząd tylko pieniądze chce. Ciekawe na co pójdzie nadwyżka tych pieniędzy???? Niech ruszą tyłki i sprawdzą te firmy jak zadbały o mieszkańców czy każdy dostał informację, pojemniki, worki. Płacić za co??? za nie wywożenie śmieci!!!!!!!!!!!!!! Skandal!!!!!!!!!!!!!!!
10 Lipca 2013, godzina 07:32
Oceniono 11 razy 11
~ A my, niektórzy mieszkańcu ul. Strzeleckiej
11 lipca dalej nie mamy pojemników na śmieci, ale za 4 dni mamy zapłacić za ich posiadanie i wywóz śmieci. Chyba też wysypiemy nasze wory z odpadami przed ratusz. Będzie zabawnie, jak nasze dwutygodniowe robactwo rozejdzie się po chojnickim rynku
10 Lipca 2013, godzina 07:15
Oceniono 13 razy 13
~mieszkanka Chojnic
Totalna porażka! Frustracja mieszkańców narasta. Ja także - nie wiedząc co zrobić ze śmieciami, których góra narasta - rozważam możliwość przywiezienia ich pod ratusz. Nie będę się wahać.
10 Lipca 2013, godzina 06:30
Oceniono 9 razy 9
POlska ,dziwny kraj.Myślałem że wszystko już widziałem.W Chojnicach trzeba być gotów na wszystko. Jak tu nie podziwiać radnych-bezradnych,ale zaradnych.Samorządowcy myślą że wszystko się samo zarządzi i rozporządzi.Urzędnicy myślą jak tu kogoś urządzić.POlicja i SM naśladują Janosika,tylko że inaczej.Rewolucja jest konieczna,tylko niech jej nie uchwala sejm bo ją sP....Oli.A wracjąc do śmieci to sypać na ulice jak na Sycylii.
10 Lipca 2013, godzina 05:57
Oceniono 5 razy 5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 407.00 DKKDKK 51.10 54.90
EUREUR 431.00 443.00 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 451.00 464.00 NOKNOK 29.70 32.70
GBPGBP 498.00 511.00 SEKSEK 37.00 38.30
Aktualizacja: 2023-11-30 18:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.73 403.73 DKKDKK 51.60 54.80
EUREUR 433.29 438.29 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 453.96 461.29 NOKNOK 29.80 32.60
GBPGBP 500.84 507.19 SEKSEK 37.10 38.20
Aktualizacja: 2023-11-30 18:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-11-30

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.19 zł 6.77 zł 2.95 zł
Circle K 6.52 zł - 6.73 zł 2.95 zł
Lotos Optima 6.55 zł - 6.77 zł 2.95 zł
MZK 6.49 zł 6.69 zł 6.7 zł 2.95 zł
Orlen 6.53 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij