Sobota, 10 Grudnia 2022 | Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Śmieciowy bałagan

Od lewej: Jarosław Rekowski, Arseniusz Finster i Edward Gabryś.

Od lewej: Jarosław Rekowski, Arseniusz Finster i Edward Gabryś.

Wczoraj przedstawialiśmy spostrzeżenia mieszkańców Chojnic na temat wprowadzania reformy śmieciowej. Brak pojemników, harmonogramów, czy wręcz niewywożenie śmieci - to sygnały, które docierają do urzędu miejskiego, odpowiedzialnego za nowy system. - Mam mnóstwo telefonów, w tym takie, że mieszkańcy do ratusza śmieci przywiozą - mówił dziś burmistrz podczas obrad komisji: komunalnej i ochrony środowiska. Bałagan jest tak duży, że na jutro włodarz zwołał spotkanie dyscyplinujące z firmami wywozowymi. Najlepiej według urzędników na razie wypada firma Andrzeja Pestki z Klawkowa. Najgorzej Zakład Usług Komunalnych z Czerska. Na SITĘ z Kościerzyny też narzekają.

Miasto podzielone zostało na cztery strefy. Dwie z nich obsługuje ZOM Pestka, po jednej SITA i ZUK Czersk. - Dopuszczam nawet rozwiązanie umów i nowe przetargi - stwierdził Arseniusz Finster. Włodarz poinformował, że w Karsinie chcą rozwiązać umowę z czerskim ZUK-iem. Nieruchomości powinny być zaopatrzone w pojemniki, tymczasem z tym bywa różnie. Są przypadki, że dostarczane są brudne lub tylko worki na odpady segregowane. Jak wyjaśnił dyrektor wydziału komunalnego Jarosław Rekowski, obie wersje, czyli pojemnik lub worek, są dopuszczalne na segregowane odpady. Nadal są miejsca, gdzie w ogóle nie ma pojemnika, bo został zabrany przez inną firmę z ostatnim wywozem. - Stare umowy wygasły i zabrali kontenery. Tak zrobiła SITA, choć były rozmowy by je zostawić. Kontenery zniknęły i to wprowadziło totalny chaos, szczególnie w domach wielorodzinnych. Do tej pory nie ma kontenerów lub są zastępniki, a czasem w ogóle nic - relacjonował dyrektor Jarosław Rekowski.

Reklama | Czytaj dalej »

Przewodniczący osiedla Słonecznego Edward Gabryś podczas obrad komisji odebrał telefon od Jacka Studzińskiego z informacją, że on i jego sąsiedzi zaczną zwozić śmieci na posesję szefa osiedlowego samorządu. Po interwencji telefonicznej burmistrza, miały tam zostać wysłane śmieciarki. Przewodniczący osiedla nie był zadowolony ze sposobu wdrażania reformy. - Na początku była inna rozmowa. Mówili, że odbiór raz na tydzień. Pojemnik też, jaki się chce. Zamiast jednego 240-litrowego, dostałem dwa 120-litrowe. Ja muszę przecież miejsce na nie wygospodarować. W ogóle duża ilość mieszkańców osiedla nie ma jeszcze kontenerów - skarżył się radny. Zarzucił też, że w urzędzie źle opracowano specyfikację przetargową. - Nie jest prawdą, że jest zła specyfikacja, tylko źle jest interpretowana - odpowiedział burmistrz Finster.

Na totalny bałagan, w szczególności w rejonie obsługiwanym przez ZUK, narzekali Stanisław Kowalik, który wytknął brak pojemników, oraz przewodniczący osiedla Kolejarz Kazimierz Drewek: - Wczoraj ulicami przejechały samochody ZUK i nie zabrali pełnych pojemników. Ludzie, jak mamy płacić, jak oni niczego ani razu nie zabrali - oburzył się. Burmistrz podzielił jego oburzenie, uznając to za niedopuszczalne. Przyznał, że sytuacja z firmami wywozowymi, poza Pestką, jest zła. Andrzej Pestka przekazał też pewną uwagę do urzędu, mianowicie, że nieoczekiwanie wzrosła produkcja śmieci i to nawet dwukrotnie... Tymczasem, jak przyznał dyrektor komunalki, nie zna jeszcze dokładnych liczb z deklaracji śmieciowych. - Na pewno jest dużo mniej niż 40 tysięcy, nawet poniżej 30 - stwierdził.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

43 komentarzy

~podsumowanie
tytuł artykułu pasuje jak ulał, nic dodać, nic ując. BAŁAGAN!!! Tylko pogratulować.
10 Lipca 2013, godzina 21:28
Oceniono 9 razy 9
~p9
u pestki swego czasu szlo sie do biura ktore miesci sie naprzeciwko szkoły muzycznej i wszystko bylo jasne, zawsze pełne i dokładne informacje od miłej pani.A teraz syf, gnoj i kurczę na mojej ulicy zamiast pestek jeżdzic maja laczkarze.U siebie maja burdel w czersku to teraz wyeksportowali gnój i bezholowie do chojnic.Ku... gdzie ja żyję?
10 Lipca 2013, godzina 18:26
Oceniono 9 razy 5
~Joanna
~do:Harmonogramu wywozu śmieci
Skąd masz linka do tej strony ? Dlaczego NIGDZIE nie jest on podany? Na stronie UM tym bardziej ??

@ ~do:Harmonogramu wywozu śmieci
Mieszkam w rejonie, którym zajmuje się pan Pestka i on (lub jego pracownicy) w zeszłym tygodniu roznosili worki do segregacji (bo jeszcze nie ma pojemników) wraz z wydrukowanym harmonogramem wywozu, a że widzę, że ludzie nie mają i są niedoinformowani, to postanowiłam Wam pomóc i wrzuciłam do internetu skan kartki, którą dostaliśmy od pana Pestki.
10 Lipca 2013, godzina 18:02
Oceniono 10 razy 4
~Barbara
Witam.Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sprawa z pojemnikami na śmieci w prywatnych sklepach.Dosłownie przed chwilą widziałam Panią ,która zamknęła sklep i dość sporą reklamówkę wrzuciła do kosza miejskiego na śmieci na ulicy.Czy ktoś jest władny w tej sprawie aby udzielić mi takiej informacji?Bo myślę sobie skoro może tak robić ta Pani to może i ja tak będę robiła i wówczas p.Pestka mógłby wywozić ode mnie śmieci 1 raz w m-cu.
10 Lipca 2013, godzina 17:39
Oceniono 8 razy 4
~Smerf Maruda
Panie Rekowski! Załamuje mnie Pana niewiedza ws. ilości chojniczan zidentyfikowanych "śmieciowo". Przecież Pana podwładny/a przekazał dziennikarzowi ch24 informację, że bez spółdzielców mają podliczonych "aż" 15000 chojniczan! Tak jest podane w tekście z 2 lipca - http://chojnice24.pl/artykul/16116/rewolucja-smieciowa-zainaugurowana/
10 Lipca 2013, godzina 17:14
Oceniono 10 razy 10
~nena
pojemnik jest ale tylko jeden i 4 worki foliowe i kazdy worek w inny dzien miesiaca wywozony ,prawdziwa paranoja....
10 Lipca 2013, godzina 16:56
Oceniono 12 razy 12
~zorro
Co wynika harmonogramu ? Wynikają terminy wywozu śmieci i podział na strefy . A do czego się odnoszą gwiazdki ? Gdzie w deklaracji śmieciowej ( którą złożyłem ) jest zobowiązanie mnie do wystawiania śmieci ? Chyba że nie doczytałem .
10 Lipca 2013, godzina 16:22
Oceniono 12 razy 12
~dot. "Panie Rekowski"
Pięknie napisane !! Niech Burmistrz w końcu coś z nim zrobi
10 Lipca 2013, godzina 16:04
Oceniono 10 razy 10
~do zorro
10 Lipca 2013, godzina 16:02
Oceniono 7 razy 7
~Panie Rekowski!
Zawsze ktoś jest odpowiedzialny za wdrażanie nowego systemu. Rozumiem, że za wdrażanie ustawy śmieciowej w naszym mieście odpowiedzialny jest bezpośrednio Pan, jako dyrektor wydziału związanego z ochroną środowiska. Pana wypowiedź cyt. "obie wersje, czyli pojemnik lub worek, są dopuszczalne na segregowane odpady." każe zadać pytanie:
decyzja o wyborze sposobu składowania odpadów została pozostawiona mieszkańcom, czy też firmom?
Żeby złożyć deklarację trzeba było swoje odczekać na ratuszowym korytarzu, więc i deklaracji można było się lepiej przyjrzeć. Jakoś nie zauważyłem w niej wzmianki, że o sposobie składowania odpadów decyduje firma, która będzie je odbierać, co więcej wybór, w jaki będą śmieci przez nas - mieszkańców składowane, został pozostawiony ..... nam samym. To my - mieszkańcy mieliśmy się zadeklarować, czy będziemy odpady zbierać w worki i trzymać je wewnątrz budynków, czy może będziemy chcieli je zbierać do pojemników ustawianych przed posesją.
Może dla Pana jest to wszystko jedno, jak te odpady będą zbierane, bo dla mnie nie. Jeżeli wybór: worek/pojemnik ma być dokonywany przez firmę, tzn., że ktoś w tym momencie zmienia warunki mojej deklaracji i to bez mojej zgody.
Mam nadzieję, że sprawa ta zostanie ostatecznie wyjaśniona na czwartkowym posiedzeniu i o wynikach rozmów zostaną poinformowani wszyscy zainteresowani.
Jeżeli miałoby się okazać, że obie formy są dopuszczalne i decyzję o tym pozostawia się firmom, to musi się Pan wytłumaczyć jakim prawem zostały zmienione postanowienia mojej deklaracji i dlaczego nie zapytano się mnie, czy wyrażam na to zgodę. Nie muszę chyba dodawać, że taka sytuacja byłaby dla mnie bardzo oburzająca i rodząca pytanie o prawidłowe przygotowanie programu wdrożenia nowych rozwiązań. Z poważaniem.
10 Lipca 2013, godzina 15:53
Oceniono 25 razy 25
~zorro
Cierpliwa. Podaj mi kto i dlaczego zobowiązuje Ciebie do wystawiania śmieci na ulice przed domem .A spółdzielnie mieszkaniowe też wystawiają ? Płace regularnie za wywóz śmieci i nic więcej mnie nie chce interesować .
10 Lipca 2013, godzina 15:36
Oceniono 11 razy 11
~Rower
Tymczasem, jak przyznał dyrektor komunalki, nie zna jeszcze dokładnych liczb z deklaracji śmieciowych.


deklaracje były składane do końca maja, choć pewnie nie jeden się obudził po tygodniu, ale mamy 10 lipca i jeszcze nie wiadomo ile osób złożyło deklarację? Wprowadza to dziurkacz do programu/systemu czy jak?
10 Lipca 2013, godzina 15:27
Oceniono 14 razy 12
~do:Harmonogramu wywozu śmieci
Skąd masz linka do tej strony ? Dlaczego NIGDZIE nie jest on podany? Na stronie UM tym bardziej ??
10 Lipca 2013, godzina 15:14
Oceniono 10 razy 8
~juka
Do Cierpliwej . Oczywiście że można , wszystko można , oczywiście wystawić pojemnik też można . Ale nakładane są na społeczeństwo coraz to nowe obowiązki i opłaty ( i to coraz wyższe ) . Idźmy dalej , proponuję gdy przyjedzie śmieciarka , samodzielnie zawiesić kubeł i opróżnić go a najlepiej wywieść śmieci na wysypisko samemu .
10 Lipca 2013, godzina 15:01
Oceniono 15 razy 15
~cierpliwa
Przecież można wystawić pojemnik poprzedzającego dnia wieczorem nikt nie robił problemów z tego powodu. Ale os. Kolejarz (bynajmiej ja) nie otrzymało żadnego harmonogramu. Nie mam pojęcia kiedy mam wystawić pojemniki (ha pojemniki) raczej worki. Chcę tylko wiedzieć kiedy i co mam wystawiać przed dom. Chcę mieć także porządek wokół domu dlatego pytam: kiedy będą odpowiednie pojemniki a nie worki na plastik czy papiery?
10 Lipca 2013, godzina 14:42
Oceniono 18 razy 12

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 456.00 DKKDKK 61.10 62.40
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 470.00 485.00 NOKNOK 43.10 44.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-09 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.74 450.92 DKKDKK 61.20 62.40
EUREUR 466.61 471.28 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 473.81 481.00 NOKNOK 43.80 44.70
GBPGBP 542.08 548.65 SEKSEK 42.50 43.50
Aktualizacja: 2022-12-09 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz finansowanie programu In Vitro w Chojnicach?
Ceny paliw2022-12-08

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.44 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.52 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.59 zł 7.22 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij