Piątek, 29 Września 2023 | Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Tu parkować nie wolno

Rowerzyści zaparkowanego na ścieżce golfa musieli omijać.

Rowerzyści zaparkowanego na ścieżce golfa musieli omijać.

Kierowca vw golfa, który w sobotę (20.07) zaparkował samochód na środku ścieżki rowerowej między Funką a Bachorzem, po powrocie z plaży zastał niemiłą niespodziankę - liścik od policji. Zapewne wybrał to miejsce, gdyż wjazd do lasu zagrodzony został drewnianymi słupkami. Nieopodal innym kierowcom udało się jeszcze gdzieś wcisnąć. Im podobnych zamiast policji ukarać może strażnik leśny.

W sąsiedztwie drogi między Funką a Bachorzem Nadleśnictwo Rytel postawiło, oprócz słupków, też wiatę w ramach projektu "Zagospodarowanie turystyczne parkingów leśnych". Miejsce postoju i wiata przeznaczone są jednak tylko dla rowerzystów. - Poprzednio w tym miejscu stały słupki, ale na czas budowy ścieżki rowerowej zostały zdemontowane. Postawiliśmy nowe słupki ograniczające, ale przed chwilą wysłałem strażnika, bo dostaliśmy sygnał, że stoją tam auta. Na terenie leśnym nie można stawać samochodem. Grozi za to mandat nawet do tysiąca złotych - poinformował nadleśniczy Nadleśnictwa Rytel Leszek Popowski. Tłumaczył, że kiedyś w tym miejscu możliwy był postój pojazdów, ale kierowcy nagminnie zjeżdżali w dół do lasu. - Nawet potrafili samochody myć, zlikwidowaliśmy więc to miejsce. Do lasu nie można wjechać, gdy nie ma znaku, że droga jest udostępniona do ruchu. Nie muszą wszędzie stać znaki zakazu wjazdu - wyjaśnił nadleśniczy. W sobotnie popołudnie nasza reporterka zrobiła zdjęcia, na których widać łącznie cztery auta. Jedno stało na ścieżce rowerowej, inne na poboczu, a trzy kolejne za ścieżką w lesie.

Reklama | Czytaj dalej »

Informacje o zakończeniu projektu "Zagospodarowanie turystyczne parkingów leśnych" Nadleśnictwo Rytel umieściło na swojej stronie internetowej: "Projekt polegał na rewitalizacji siedmiu miejsc postoju pojazdów, które zostały wyposażone w nowe wiaty drewniane oraz tablice edukacyjne. Miejsca postoju położone są w atrakcyjnych, z punktu widzenia podróżujących i turystów, lokalizacjach: przy głównych ciągach komunikacyjnych, w miejscowościach wypoczynkowych, z możliwością rozniecenia ogniska a nawet nad jeziorami.

Ułatwianie dostępu do terenów leśnych i działania na rzecz lokalnej społeczności są dla nas, jako leśników, szczególnie ważne. Chcielibyśmy aby mieszkańcy naszego regionu mogli cieszyć się estetyczną i funkcjonalną infrastrukturą turystyczną, ułatwiającą aktywny wypoczynek na łonie natury oraz pozwalającą docenić ogólnodostępność państwowych lasów.

Projekt został w 85 % dofinansowany z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”, Osi priorytetowej 4 „Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa”.


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

9 komentarzy

~fragi
Debile zarządzający drogą i lasami w akcji.
24 Lipca 2013, godzina 22:11
Oceniono 3 razy 1
~Obserwator
Jaki jest sens naszego pisania, przecież żaden z Ważnych tzw. osobistości nigdy nam nic mądrego nie odpowie( może udadzą się głupie brednie tak dla śmiechu). Panie i Panowie - Twórcy Wielkiego I Wspaniałego Regionu Turystycznego do dzieła. Czas na odpowiedź. Widziałem, że na otwarcie mostu przyjechaliście samochodami nie na rowerach.
24 Lipca 2013, godzina 22:02
Oceniono 3 razy 3
~nieśmiały parafianin
Ten konflikt użytkowników regionu charzykowskiego został stworzony już w momencie planowania przestrzennego, bo nie zaplanowano wielofunkcyjnego użytkowania tego miejsca i innych podobnych wzdłuż brzegów jeziora Charzykowskiego, i innych w naszym regionie. Budowanie jedynie drogi i miejsca postojowego dla rowerów, z eliminacją miejsc parkingowych dla samochodów jest psuciem naszej przestrzeni użytkowej i obniżaniem jej wartości turystycznej i wartości utylitarnej dla mieszkańców naszego regionu.

Jedynym wyjaśnieniem tak prymitywnego planowania i wykonywania projektu trasy rowerowej z eliminacją przestrzeni dla użytkowników samochodów jest chęć by łupić kierowców z pieniędzy egzekwując mandaty (z wykorzystaniem policji i straży leśnej), gdy z braku legalnego miejsca do parkowania kierowcy zaparkują samochody gdziekolwiek znajdą trochę miejsca na poboczu lub w lesie. Taki system (braku parkingów) ma jedynie na celu kolekcje pieniędzy z mandatów, z wykorzystaniem systemu prawnego jako wymówki, gdyż kierowcy w takiej sytuacji nie mają nawet szansy zaparkować legalnie, bo nie pobudowano dla nich w tym miejscu ani jednego legalnego miejsca parkingowego. Celem systemu prawnego jest by ułatwiać nasze życie poprzez eliminacje społecznie szkodliwych zachowań, a nie by dawać wymówkę lokalnym władzom do dodatkowego opodatkowania poprzez mandaty gdy egzekwowanie prawa jest jedynie fałszywą przykrywką i wytłumaczeniem na takie nieuczciwe postępowanie. Poczucie krzywdy i niesprawiedliwości będą mieć i lokalni kierowcy jak i turyści, którzy zostaną ukarani mandatami w tej bez-parkingowej pułapce.
23 Lipca 2013, godzina 15:41
Oceniono 11 razy 9
~kazik
Już tam przestałem jeździć ! Są w Naszym Regionie o wiele ładniejsze miejsca niźli parking u p.Kornowskiej. Nie będę nikomu nabijał kasy tylko po to aby oglądać ten bubel za parę milionów.
23 Lipca 2013, godzina 08:12
Oceniono 6 razy 6
~Obserwator
Sytuacja z samochodami powtórzyła się w niedzielę. Było ich znacznie więcej. Sam widziałem jadącego citroena około 50 m ścieżką rowerową w poszukiwaniu miejsca aby wcisnąć samochód między drzewa.
Ścieżkę samochody zniszczą w kilka dni. Jeśli do końca sierpnia będzie ciepło to możemy o ścieżce rowerowej tam zapomnieć bo będzie rozjechana przez samochody. Z drugiej strony może jednak jakiś mały parking trzeba by wybudować ( choćby wysypane piaskiem miejsce). Tam ludzie przyjeżdżali od lat
- to nawet przyzwyczajenie i nie wszyscy będą chcieli zawracać do domu lub jechać na parking w M. Sworach. Tam parking jest przy restauracji - ale jeśli nie masz paragonu z restauracji albo tawerny to płacisz - nie wiem ile. Dawny parking przy plaży też zastawiony słupkami z informacją o płatnym miejscu parkingowym. Jeśli ktoś chce zobaczyć tylko podnoszenie mostu to też na obiad lub colę. Przypadek czy celowe działanie dla zwiększenia komuś interesu.
Trochę dziwne podejście dla rozwoju turystyki - jeśli jest droga rowerowa to wara do Sworów samochodem tylko rower i koniec. Mnóstwo ludzi zrezygnuje z tego miejsca. Myślę, że więcej zrezygnuje niż przyjedzie nowych
22 Lipca 2013, godzina 16:33
Oceniono 16 razy 16
~Kazik
U nas zawsze przegięcie w jakąś stronę .Powinno być miejsce i dla rowerzystów i dla kierowców . Czy to tak trudno zrozumieć, że nie kazdy może korzystać z roweru z różnych przyczyn . Rządzący powinni pamiętać że kierowca to główny sponsor budowy dróg a także wyborca . Poza tym odnoszę wrażenie że nasz piękny region który jest chlubą pomorza i powinien służyć obywatelom jest coraz bardziej izolowany . Turystyka powinna przynosic pieniadze przede wszystkim dla obywateli bo to obywatel powinien być bogaty nie państwo czy samorzad .Przypominam że bezrobocie w rejonie chojnickim wynosi ok 30% .
22 Lipca 2013, godzina 16:17
Oceniono 13 razy 13
~Wojciech Czapiewski
Taka jest właśnie kultura w narodzie. Dziś usłyszałem, że podobno można było zobaczyć na tym szrucie ślady końskich kopyt? Jeżeli to się potwierdzi, to w połączeniu z świętymi krowami parkującymi na tej "ścieżce" marszruta za długo nie pociągnie a przecież jej oficjalnie nie oddali do użytku.
22 Lipca 2013, godzina 16:17
Oceniono 9 razy 5
~Rowerzysta
Bardzo dobrze, że w końcu wzięli się za kierowców którzy parkują gdzie popadnie. Problem można zlikwidować powiększając parking w Bachorzu jest co najmniej o połowe za mały.
Charzykowianin daj dzieciom przykład jak aktywnie spędzać wolny czas wsiądź na rower do Bachorza masz 6,5 km nie 65.
22 Lipca 2013, godzina 15:42
Oceniono 15 razy 5
~Charzykowianin
Śmiechu warte !!!!! Od lat jezdziło się w te właśnie miejsca żeby spokojnie się wykąpać a teraz??? Gdzie postawić auto ??? Pieszo przecież nie będę szedł z dzieciakami taki kawał drogi ! Nienormalne !
22 Lipca 2013, godzina 13:57
Oceniono 25 razy 11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 433.00 443.00 DKKDKK 52.00 55.90
EUREUR 459.00 469.00 RUBRUB 4.30 4.90
CHFCHF 472.00 485.00 NOKNOK 32.20 35.90
GBPGBP 529.00 542.00 SEKSEK 38.40 39.90
Aktualizacja: 2023-09-29 15:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.90 440.80 DKKDKK 52.10 55.80
EUREUR 461.82 466.30 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 475.54 481.84 NOKNOK 32.30 35.80
GBPGBP 531.56 537.35 SEKSEK 38.50 39.80
Aktualizacja: 2023-09-29 15:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.13 zł 6.78 zł 6.14 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.1 zł 3.05 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.77 zł
MZK 5.97 zł 6.89 zł 5.99 zł 2.89 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.77 zł
PKS 5.99 zł - 6.09 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij