Wtorek, 16 Sierpnia 2022 | Imieniny: Joachima, Nory, Stefana chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Umowy podpisane piórem od prezydenta

Wójt mówi, że pióro będzie wykorzystywał tylko do składania ważnych podpisów.

Wójt mówi, że pióro będzie wykorzystywał tylko do składania ważnych podpisów.

W poniedziałek (22.07) zakończono I etap budowy ścieżek w ramach Kaszubskiej Marszruty w gminie Chojnice. Ścieżką można pojechać naokoła Jeziora Charzykowskiego. W przyszłym tygodniu ma być oznakowany jej końcowy, alternatywny odcinek wiodący przez las od Wolności do charzykowskiego Zacisza. Aktualnie trwają odbiory inwestycji. Dziś w urzędzie gminy podpisano umowy na kolejne odcinki rowerowych tras z firmą Marbruk, która pobudowała dotychczasowe ścieżki.

 

- Trochę nerwów to pan mnie kosztował - dziś podczas podpisania umowy wójt Zbigniew Szczepański zwrócił się do prezesa Marbruku Marcina Kwiatkowskiego. - I wzajmnie - usłyszał. Najwięcej zawirowań i wątpliwości było związanych z jakością i składem szutrowej nawierzchni. Jak jednak stwierdził wójt, opinie użytkowników które zbierał, również anonimowo, były w większości pozytywne. - Nie ma co dużo komentować. Wystarczy pojechać na ścieżkę i zobaczyć, ile ludzi z niej korzysta - stwierdził wykonawca. - Kaziu Haliżak powiedział mi, że ta ścieżka ujęła mu kilka lat życia - dodał włodarz. Po podpisaniu umowy życzył, by kolejne prace nie kosztowały już tyle nerwów. Jako dobry omen, wójt do podpisania umów wykorzystał pióro, które otrzymał od prezydenta podczas jego niedawnej wizyty.

Reklama | Czytaj dalej »

Dwa odcinki od Swornychgaci do Drzewicza oraz z Chocińskiego Młyna do Konarzynek wyłączono z pierwotnej wersji Marszruty Kaszubskiej, żeby ograniczyć koszty. Ostatecznie po przetargu okazało się, że są oszczędności. Dodatkowo na te odcinki pozyskano środki unijne.

Pierwszy z nich to fragment o długości 1651 m od zjazdu na Babilon do granic z gminą Konarzyny. Ma być gotowy do 31 października 2013. Koszt to 287 tys. zł, z czego 168 tys. pozyskano z Morenki (prawie 60 % dofinansowania). Cały odcinek wiedzie przez las, więc będzie szutrowy.

Drugi odcinek - od zjazdu na Owink do Drzewicza, czyli prawie 4 kilometry, otrzymał dofinansowanie z LGD Sandry Brdy w kwocie 500 tys. zł (niecałe 40 %). Całość to ok. 1,3 mln zł. Ścieżka ma być pobudowana do 31 maja 2014 roku. Do przetargu stanęły dwie firmy - Marbruk i Skanska, a ich oferty nie różniły się znacząco. Roboty ruszą z początkiem roku szkolnego. Podobnie jak II etap Kaszubskiej Marszruty, czyli odcinek do Swornychgaci, który ma być skończony do 1 marca 2014 r.

Kolejnym z zadań będzie też doprojektowanie ścieżki na niebezpiecznym zakręcie przed Małymi Sworami. Problem zasygnalizowała m.in. radna powiatowa Bożena Stępień. Widoczność podczas przejażdżania rowerami na drugą stronę drogi jest bardzo ograniczona, a samochody jeżdżą często z dużą prędkością. Póki co jednym z pomysłów jest próg zwalniający. Do urzędu dochodzą też sygnały o niewłaściwym użytkowaniu ścieżki, np. przez quadowców, kijkarzy (robią dziury ostrymi końcówkami), a nawet konno. - To jest droga tylko dla cyklistów - mówił wójt. Wyjaśniał, że jeśli będą z niej korzystać piesi, to muszą być ostrożni, bo pierwszeństwo ma rowerzysta. Uprawiający nordic walking na kijki powinni założyć tzw. buciki, które nie będą uszkadzać nawierzchni. Także oni muszą cyklistów przepuścić.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

8 komentarzy

~Pawelski
A kiedy w Charzykowach będzie można podłączyć się do kanalizacji z deszczòwką ?
29 Marca 2018, godzina 20:14
~nieśmiały parafianin
Czy nowa ścieżkę rowerową można uważać za oficjalnie otwartą gdy nie została ona jeszcze oficjalnie poświęcona i pobłogosławiona przez lokalny kler? I co gorsza, bluźnierczo, nie nadano jej jeszcze nazwy imienia Jana Pawła 2-go? Mało tego - nie słyszałem nawet by którykolwiek ksiądz w Chojnicach błogosławił i odprawiał magiczne zaklęcia nad rowerami tak jak to robią od lat ze samochodami.

Czy można bezpiecznie jeździć niepoświęconym rowerem po niepoświęconej ścieżce rowerowej? Czy takie bezbożnictwo i herezja są dopuszczalne w naszych bogobojnych Chojnicach?
30 Lipca 2013, godzina 18:44
Oceniono 8 razy 8
~nieśmiały parafianin
Podziękowania dla pana wójta Szczepańskiego i wszystkich innych osób, które przyczyniły się do stworzenia systemu ścieżek rowerowych na terenie naszej gminy. Mam nadzieje, że z czasem już istniejące ścieżki będą ulepszone i w pełni połączone z innymi systemami ścieżek spoza naszej gminy.

Jakkolwiek, dziwi mnie brak wyobraźni i brak kompleksowego myślenia jakie prezentuje w swoich wypowiedziach pan wójt. Ścieżki rowerowe już od momentu projektowania powinny być zaplanowane tak by gwarantować bezpieczeństwo wszystkich użytkowników - skrzyżowania z szosami i ruchem samochodowym powinny być z góry tak zaplanowane by ruch rowerowy i samochodowy był bezkolizyjny (może z wykorzystaniem kładek, mostków, lub tuneli pod szosami). Także, wydaje mi się, że osobny system ścieżek i tras dla quadowców, kijkarzy, i na przejażdżki konne powinny być także zaplanowane i wykonane (we współpracy z zarządami Parku Narodowego i parku krajobrazowego), bo byłoby to niesprawiedliwe by karać innych użytkowników ścieżek rowerowych za ich wykorzystanie, podczas gdy dla quadowców, kijkarzy, i koniarzy nie ma żadnej osobnej trasy i opcji korzystania z pięknych terenów gminy chojnickiej. Także parkingi dla samochodów powinny być zaplanowane tak by rowerzyści z rodzinami, lub znajomymi, mogli dojechać samochodem w dogodne miejsce trasy rowerowej, bezpiecznie zaparkować samochód, i udać się na przejażdżkę przywiezionymi samochodem rowerami. System parkingów, ścieżek rowerowych, i ścieżek dla quadów, pieszych, i koniarzy powinny uzupełniać się nawzajem by zwiększyć pożytek z już zainwestowanych pieniędzy w turystyczną infrastrukturę naszego regionu. Wszystkie te elementy systemu turystycznego naszego regionu powinny się nawzajem uzupełniać i współdziałać, a nie kolidować ze sobą, wykluczać się, bądź stanowić wzajemne zagrożenie. Przy odrobinie dobrych chęci, i wyobraźni, można osiągnąć harmonijny rozwój i pożytek ze ścieżek rowerowych, tras dla pieszych, dla koniarzy, i dla quadowców, i dla użytkowników samochodów, którzy mają ochotę na przejażdżkę na rowerze, quadzie, koniu, bądź na pieszą wyprawę. Nie wykluczajmy nikogo już na poziomie robienia planów. Panie wójcie, niech pan planuje rozwój infrastruktury turystycznej w naszym regionie bardziej kompleksowo niż do tej pory, bez wykluczeń i grożenia karami lub restrykcjami dla turystów i sposobów rekreacji o której nie pomyślano w planach przestrzennych dla naszej gminy i regionu do tej pory.

Wszyscy możemy cieszyć się pięknem naszego regiony, jeżeli z góry zaplanujemy różnorodne i harmonijne wykorzystanie turystycznego i rekreacyjnego potencjału naszego regionu - nie ma potrzeby by kogoś z góry wykluczyć!
30 Lipca 2013, godzina 02:22
Oceniono 11 razy 11
Pióro od presitenta ,to nie to samo co POdPIS prezydenta.Co wolno wojewodzie to nie tobie s......ki.
26 Lipca 2013, godzina 12:53
Oceniono 4 razy -2
~fragi
I próg zwalniający poprawi widoczność? Jest skopany projekt jeżeli przejazdy są w miejscach ze słabą widocznością, ot co. Przebudować na koszt projektanta a nie budować progi.
25 Lipca 2013, godzina 20:54
Oceniono 11 razy 9
~fuj
pewnie przechowywał je przez ten czas w swoim d...
25 Lipca 2013, godzina 16:12
Oceniono 14 razy 0
~swój
Dziecinada .Wykorzystał pióro ,które otrzymał od prezydenta.Debilizm.
25 Lipca 2013, godzina 14:59
Oceniono 14 razy 4
~rowerzysta
Po co te laurki panie wójcie? Może lepiej przejechać się najpierw ścieżką. Ja jeżdżę bardzo często na trasie Charzykowy - Chociński Młyn. Oprócz wytkniętej totalnej porażki przez panią Stępień, podobnie jest w Starym Młynie - kierowcy pędzą od Charzyków i zza zakrętu nie widzą przejścia dla rowerzystów. Poza tym gdzieniegdzie jest piaskownica - złe zagęszczenie lub zły materiał. A gdzieniegdzie jest żwirowisko, kamyczki. Ciekawy jestem jak odbiór przebiegnie, jeśli bez uwag i wymagania poprawek to będzie to bardzo podejrzane! Żeby nie było, że tylko marudzę - ścieżki rowerowe są ogólnie bardzo potrzebne i idea dobra. Ale mogłoby być lepiej z wykonawstwem. A pracownicy mogliby być prędzej trzeźwi!
25 Lipca 2013, godzina 14:07
Oceniono 18 razy 14

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 460.00 471.00 DKKDKK 61.70 63.40
EUREUR 465.00 476.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 481.00 496.00 NOKNOK 46.10 47.80
GBPGBP 548.00 561.00 SEKSEK 43.50 45.20
Aktualizacja: 2022-08-16 10:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 463.43 468.58 DKKDKK 62.42 63.26
EUREUR 467.95 473.27 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 486.47 492.33 NOKNOK 46.88 47.70
GBPGBP 553.91 559.18 SEKSEK 43.92 44.86
Aktualizacja: 2022-08-16 10:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.62 zł 7.39 zł 6.99 zł 2.97 zł
Circle K 6.6 zł - 6.97 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.6 zł - 6.99 zł 2.96 zł
MZK 6.59 zł 7.99 zł 6.97 zł 2.97 zł
Orlen 6.6 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.99 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij