Czwartek, 06 Października 2022 | Imieniny: Artura, Fryderyki, Petry chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot.ms

Spór a przedawnienie

Burmistrz Arseniusz Finster 10.09.2011 roku przemawiał na rynku przy pomocy nagłośnienia z ChDK-u w tym samym czasie co organizatorzy protestu.

Burmistrz Arseniusz Finster 10.09.2011 roku przemawiał na rynku przy pomocy nagłośnienia z ChDK-u w tym samym czasie co organizatorzy protestu.

Strony otrzymały już uzasadnienie wyroku słupskiej okręgówki, która uchyliła zaskarżony wyrok dotyczący zakłócania przebiegu zgromadzenia publicznego przez burmistrza Arseniusza Finstera w dn. 10.09.2011 roku. Wkrótce miną dwa lata od protestu w sprawie prywatyzacji ostatniego publicznego przedszkola, które zorganizowało Stowarzyszenie Wspólna Ziemia. Tym samym sprawa może ulec przedawnieniu i pozostać bez rozstrzygnięcia.

 

Przypomnijmy pokrótce historię sporu między burmistrzem Arseniuszem Finsterem a organizatorami protestu. Najpierw chojnicka policja odmówiła wszczęcia postępowania, uzasadniając to brakiem wystarczających danych. Sprawa trafiła do sądu rejonowego, gdzie w marcu 2012 roku sędzia Radosław Wyrwas wydał wyrok nakazowy uznając Arseniusza Finstera winnym przeszkadzania w przebiegu zgromadzenia. Włodarz odwołał się od wyroku i sprawa wróciła na wokandę. W sierpniu 2012 roku postępowanie zostało umorzone z powodu nieobecności oskarżyciela posiłkowego Radosława Sawickiego, prezesa Wspólnej Ziemi. Ten odwołał się do słupskiego sądu i sprawa wróciła do Chojnic. W maju tego roku sędzia Tomasz Biernikowicz wydał wyrok uniewinniający Arseniusza Finstera. Po czym apelację złożył Sawicki. Rozstrzygnięta została w połowie sierpnia. Sprawa ma wrócić do Chojnic, tylko wkrótce może ulec przedawnieniu.

Reklama | Czytaj dalej »

Poniżej publikujemy fragment uzasadnienia wyroku oraz całość do pobrania, a także komentarze stron sporu.

" (...) stanowisko Sądu Rejonowego - przedstawione w pisemnych motywach wyroku - jawiło się być zgoła dowolnym - i na tle przeprowadzonych dowodów - niezrozumiałym, a wręcz nieuprawnionym.

Przede wszystkim, co zdawało się ujść odpowiedniej uwadze Sądu pierwszej instancji, istota takiego nagannego (sprzecznego z prawem) zachowania, jakie zarzucono Arseniuszowi Finsterowi, sprowadzać się miała do przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia ("uciążliwie zakłócał przebieg zgromadzenia publicznego"), zaś owe znamię (wyrażone w określeniu "przeszkadzanie") należało rozpatrywać wieloaspektowo, w szczególności zaś pod kątem prawa organizatora takiego zgromadzenia do niezakłóconego - zachowaniem innych osób - jego przebiegu. W tym to kontekście nie można było nie dostrzec (czy wręcz pominąć) swoistej dezorientacji, a po prostu konsternacji, osób przemawiających ze strony organizatorów zgromadzenia (protestu), kiedy ich wystąpienia były zakłócane wypowiedziami (z użyciem sprzętu nagłaśniającego) obwinionego, co też stosownie skomentowali, a nawet zwrócili się o podjęcie interwencji - wobec obwinionego - przez funkcjonariuszy Policji, co znalazło stosowne odzwierciedlenie w materiale dowodowym".


- Uchylenie wyroku uniewinniającego burmistrza, wydanego w maju przez Sąd Rejonowy w Chojnicach, pokazuje, że te same fakty wyglądają zupełnie inaczej z perspektywy Słupska. Sędzia Sądu Okręgowego nie ma wątpliwości co do tego, że Arseniusz Finster przeszkadzał i zakłócał legalne zgromadzenie. To symptomatyczne, że po apelacjach sprawy wracają do Chojnic jak bumerang. Przez błędy chojnickiej Temidy prawdopodobnie dojdzie do przedawnienia sprawy - skomentował oskarżyciel posiłkowy Radosław Sawicki.

- Tekst pisemnego uzasadnienia różni się od tego, co wcześniej mówił Sawicki. Ja poddaję się rygorom postanowienia. Jeśli sprawa ma się toczyć dalej, to ja dalej będę twierdził, że nie przeszkadzałem. Czy był problem z przyjęciem przekazu werbalnego protestujących? Nie było. Każdy kto chciał, mógł ich usłyszeć. Mnie również. Głośniki miałem odwrócone. Moim zdaniem sędzia myli się, że tylko jedno zgromadzenie może się odbywać na rynku. Może być więcej, jak choćby w Warszawie. Będę się bronił, że mam prawo wyrażać swoje poglądy. Jeśli będzie przedawnienie, to ja już nie mam na to wpływu. Konsekwencja stowarzyszenia jest godna pożałowania, szkoda czasu na sądowe spory - skomentował burmistrz Arseniusz Finster.

Aktualizacja 27.08 - Sąd Rejonowy w Chojnicach wyznaczył rozprawę na 6 września.

Uzasadnienie str. 1

str. 2

str. 3


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

64 komentarzy

~z archiwum
~ v///////////////////////////////////////////////////////vvvvv
http://chojnice24.pl...inne-samorzady/

~buła
A B/u/ł/a/w/a czego tam chce? Czego ten dziecioł chce sie nauczyć, co podejrzeć? Nowe kosiarki? Jak wyprowadzać własność urzędu na swoje podwórko? Już jedną sprawę w sądzie ma za złodziejstwo. Policja podobno mu zajęła w domu kilkanascie kosiarek i motorki do trawy należace wcześniej do Ratusza. Ten buc nie ma nic wspólnego ze sportem i kulturą tym bardziej, gbur jeden i prostak.
24 Lutego 2013, godzina 18:48
Oceniono 18 razy 14

~precz z B/////uławą!!!
Wiadomo po co tam jadą - nachlać się i narzreć za pieniadze podatników na popołudniowo-wieczornych spotkaniach. Buława jak wszyscy wiedzą za kołnierz nie wylewa. W jego wsi go znaja i nawet mowią, że całe lato po pijaku jexdzi samochodem lub rowerem. To że Buława jest osobą nikompetentną na swoim stanowisku, to wiadomo od dawna. No i jeszcze ta sprawa w sadzie, fałszywe zeznania, itp.
24 Lutego 2013, godzina 18:58
Oceniono 18 razy 14

~Widz
Dziwie się Burmistrzowi że trzyma B/u/ł/a/wę na takim stanowisku. Przecież tten niekompetenty gość daje złe świadectwo ratuszowi i przedewszystik burmistrzowi
24 Lutego 2013, godzina 19:09
Oceniono 16 razy 14

~Pytanko
... Czy Bu////ława może być urzędnikiem mając problemy z prawem?
24 Lutego 2013, godzina 19:13
Oceniono 17 razy 15
~ciekawostka
A ja słyszałam że ten B/u/ł/a/wa wytoczył sprawę pewnemu Panu o niby pomówienie.Sąd skazał tego Pana ponoć niesłusznie a ten odwołał się do Słupska. Tamtejszy sąd uznał apelację i uchylił wyrok sądu w Chojnicach. Podobno Buława skladał fałszywe zeznania i wraz z Wajlonisem Wpłynęli na jakiegoś biegłego i ten zafałszował ekspertyzę. Teraz chyba sąd w Chojnicach ponownie ma rozpatrzeć sprawę. Swoją drogą to teraz nie można już nic powiedzieć na urzędnika Ratusza,, bo zaraz krzywda się dzieje? Buława to mistrz w pomawianiu i opisywaniu ludzi na forach internetowych a teraz ma pretensje że o nim PRAWDĘ piszą. Państwo w Państwie.
24 Lutego 2013, godzina 20:06
Oceniono 25 razy 19

~kosiarka
A tak. To słynna sprawa kradzieży kosiarek. Dużo o niej się pisze na forum Pomorskiej. Dokładnie wiadomo że B/u/ł/awa przez kilka lat zabierał różne podkaszarki i kosiarki rzekomo zepsute do siebie do domu aby je naprawić. Potem wciskał kit że nie da się ich naprawić. A teraz wiadomo dlaczego się nie dało naprawić-bo leżą u niego w domu i całkiem sprawne.
Jest taka wersja , że ktoś ze znajomych B/u/ł/awy włamał się na niezabezpieczonego neta mieszkańca Rytla i ujawnił prawdę o Buławie a ten wytoczył mu sprawe o pomówienie. sprawa szyta grubymi nićmi, bo nawet z urzędu zafałszowane pisma poszły do sądu, aby tylko wybielić B/u/ł/awę. A o tym zafałszowaniu opinii biegłego, to pierwsze słyszę. Niezły gagatek z tego Buławy. No i że Wajlonis też jest w to ubabrany.
24 Lutego 2013, godzina 20:15
Oceniono 22 razy 16

~Zocha
Skoro uważa się pomówionym, to niech przedstawi faktury na te kosiarki.
24 Lutego 2013, godzina 20:21
Oceniono 25 razy 19

~gość taki tam
B/u/ł/awa nie ma żadnych faktur i nawet nie wie dzie kupił te kosiarki.
Dobre co? Skoro ich nie kupił, to wiadomo że nie wie gdzie i nie ma faktur.
24 Lutego 2013, godzina 20:25
Oceniono 23 razy 19

~Prawo
B/u/ła/wą i Wa/j/l/o/n/is/em powinna zająć się prokuratura!!!!!!!!!!!!!
24 Lutego 2013, godzina 20:33
Oceniono 23 razy 17

~ktoś /t/o/ /sa jaja. w rytlu go nie cierpia, bo to etatowy donosiciel i mistrz pomawiania Rytlan. Od lat robi rytlanom zdjecia, sledzi ich, robi zdjęcia posesji i donosi. W latach 90-tych donosił na dwie rozlewnie napojów-przez niego firmy nie istnieja a kilkadziesiąt osób straciło prace. W latach 2000-2008 opisywał i oczerniał wraz z koleżanką Zabrocka dawnego i obecnego sołtysa rytla, burmistrza Czerska, obecnego kierownika Osrodka Kultury w Rytlu i jego pracowników na forum Pomorskiej. Stworzyli też inne forum - Forum mieszkańsców Rytla-Rytel cba- w celu oczerniania i pomawiania Rytlan. Buława przy okazji ostatnich wyborów samorządowych startował na radnego Rytla ale nikt go nie wybrał. Przy tej okazji doniósł na innego kontrkandydata Kazika P. aby nabić sobie głosów. Niestety ta perfidna działalność jedynie mu zaszkodziła. jako radny w gminie Czersk ośmieszał tylko Rytlan, bo bełkotał cos na sesjach a kiedy dochodziło do głosowań, to wychodził z sali. Przez niego burmistrz Jankowski musiał uchwalic uchwałę dzieki której podobne zachowania Buławy iinnych radnych były karane obcięciem diety radnego. Ten buława to klaun a nie urzednik.
24 Lutego 2013, godzina 22:37

~chłopek
Mało tego - B/u/ł/a/wa ma problemy z prawem, ale jego małoletni syn w wieku 13 lat miał problemy z prawem. Matka co chwila wzywana była do szkoły, policja co chwila z powodu młodego buławy była w szkole rytelskiej. Młody Buława był zamieszany w kradzieże motorów i kładów w ok. 2009r. w podstawówce policja zwinęła go pijanego i nacpanego podoczyszczalnią ścieków w Rytlu w czasie lekcji. Ukradł też samochód matce i rozbijał się nim po wiosce - interweniowała policja(pościg po ulicach Rytla) i pogotowie. Sam Buława zaśmieca pobocze drogi krajowej 22 i działki należace do gminy Czersk naprzeciwko swojej posesji - został ukarany mandatem przez Straż Miejska z Czerska w 2012r.. To dopiero przykład urzednika państwowego.
24 Lutego 2013, godzina 23:40
Oceniono 19 razy 11
~koza
Niezły "agregat" z tego B////uławy. Urzednik z niego taki, jak z koziej d.u.p.y trąba.
25 Lutego 2013, godzina 20:15
Oceniono 4 razy 2
wyborca
Panie burmistrzu-prosimy o wyjaśnienie jakim cudem ten cudak B/u/ł/awa jest jeszcze na stanowisku?! Może czas posprzątać "zagrodę", odzielić plewy od ziarna.
25 Lutego 2013, godzina 20:18
Oceniono 8 razy 4
~do Wer
A wyobraź sobie że o tym dzięciole Bu/ł/a/w/ie pisze kilka osób, bo buława jest nielubiany i jego temat jest znany w całym powiecie. Poza tym pisanie prawdy o urzedniku poniękat państwowym nie jest jeszcze zabronione. Chory, to ty jesteś Wer i zmień lekarza, bo ten nie mówi ci prawdy.
25 Lutego 2013, godzina 22:44
Oceniono 1 raz 1

~Fakty/
/U/przedzam od razu przed insynuacjami - wszystkie informacje o B/u/ł/awie są prawdziwe i można je sprawdzić : w Straży miejskiej (zaśmiecanie wsi letniskowej), na policji (zajecie mienia państwowego w wyniku przeszukania, kradzieże kładów, kosiarek, poscig za nieletnim synem), w Sądzie.

http://warszawa.nasz...cyzji,id,t.html
ale cyrk! Buława od lat donosił na Rytlan, turystów i okoliczne firmy, nawet do prokuratury. Fujj co za ohydny facet. Nic dziwnego, że turystyka w Rytlu padła a ludzie nie moga patrzec na nieudacznika i konfidenta Buławę i jego kochanicę Lucy Zabrocka.
16 Marca 2013, godzina 00:58
Oceniono 7 razy 1
Panie Finster, od kiedy Pan potrzebuje pomocy specjalisty ginekologa? No wie Pan-jawne kpiny sobie Pan robisz z ludzi i wyborców oraz Sądu. Teraz juz wiem po kim ma tą przypadłośc Wajlonis i Buława-pana podładni-kretacze. Oni także fałszują podobno dokumenty (te wychodzące z Pana urzędu) i inne i robią sobie kpiny z Sadu. Kiedy te cyrki za pieniądze podatników sie skończa?!
 
do 3-krotnego durnia Zbycha B.
Zbychu /B/u/ł/awa- ty jestes znany z pieniactwa , donosów i pomówień na różnych ludzi, nie tylko z Rytla. Dziwie sie że burmistrz trzyma takiego d.e.bila i nieudacznika na stanowisku. nie wyzywaj, nie obrażaj , bo sprawa twoich kosiarek jest znana w całym powiecie i to nie ty jestes w tej sprawie poszkodowany. wstydź sie głupolu za swoje postepowanie.
18 Maja 2013, godzina 22:48
Oceniono 11 razy 9
 
~do 3-krotnego durnia Zbycha B.
BU/Ł/A/W/A SAM JESTEŚ CYMBAŁ JAŚNISTY,KRĘTACZ, DONOSICIEL, ZAŚMIECIACZ WSI, DUREŃ.
18 Maja 2013, godzina 22:53
Oceniono 9 razy 9
do opluwacza Zbycha B.
""do 3-krotnego znaku zapytania.

Ty cymbale jaśnisty, jak nie masz żadnej wiedzy na temat prowadzonej sprawy, to nie zabieraj głosu. Podkul ogon i nie szczekaj jak kundel.""

ZBYCHU B. ŁADNIE TO TAK OBRAŻAĆ NA FORUM?WIEMY ŻE TY TAK MASZ RAZEM ZE SWOJĄ KOCHANKĄ ZABROCKA-WICEPSEUDODYREKTORKĄ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RYTLU. MY MAMY OGROMNA WIEDZE NA TEMAT PROWADZONEJ SPRAWY. WIEMY ŻE PRZEZ WIELE LAT WYPROWADZAŁES Z URZEDÓW KOSIARKI, POLBRUKI, JAKIES MOTORKI DO TRAWY, WIEMY ŻE OD WIELU LAT SKŁADASZ FAŁSZYWE ZEZNANIA, FAŁSZUJESZ DOWODY, ŁŻESZ JAK SWINIA. ZBYCHU-WRACAJ DO LEPIANKI W CHARZYKOWYCH A RATUSZ ZOSTAW POWAŻNYM, WYKSZTALCONYM LUDZIOM.
18 Maja 2013, godzina 23:50
Oceniono 4 razy 4
 
~też ciekawski
zbychu b/u/ł/awa, a jak to było kilka lat temu, kiedy mianowałeś sie prezesem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Rytel i kreciłeś lody z Zabrocką?wtedy postawiłeś kosztem pracy innych ludzi tzw. plac Zabaw w Rytlu, który spróchniał jak ty i Lucy w przeciągu roku, ale kasę zdefrałdowałeś na swoją korzyść, bo Plac kosztował kilkadziesiąt tysiecy złotych a tak naprawde kilka tysiecy i sprochniał. co ty na to Buława? A co stało się z pieniedzmi na projekt promenady w rytlu, który okazał się śmieciem do kosza a kosztował kilka tys. zł.?pieniądze poszły do twojej i zabrockiej kieszeni.
A co powiesz zbychu na temat twoich donosów, pijackich wycieczek rowerowych, kradzieży motorów i kładów?
19 Maja 2013, godzina 00:00
Oceniono 4 razy 4
Czy burmistrz wie. że jego podwładny Zbigniew Bu////ława zadaje się z największym elementem i pijakami i chleje na umór w barach rytelskich? co to za urzędnik uzależniony od alkoholu? Jak pracuje po wekendzie pijackim w Ratuszu? Jeździ pijany rowerem albo samochodem, a jak już jest tak nawalony , to jego ruda Olenia żonka jedzie na 22.00 po niego aby pijaka zalanego odholować do domu. Rano na kacu wsiada do samochodu i jedzie do chojnickiego ratusza udawać że pracuje alkoholik wstrętny.////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
 
30 Sierpnia 2013, godzina 18:19
Oceniono 74 razy -4
~~do powyżej
Niech żyje ciemnogród i mafia watykańska
30 Sierpnia 2013, godzina 13:00
Oceniono 49 razy 31
~do powyżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Sierpnia 2013, godzina 11:26
Oceniono 44 razy -14
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Sierpnia 2013, godzina 09:33
Oceniono 48 razy -14
~do powyżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Sierpnia 2013, godzina 01:55
Oceniono 63 razy -13
~xxxxxxxxx
~Redbloger- hahahaha
wspólna ziemia razem z radusiem w Strasburgu może posprzątać puszki po piwie , bynajmniej jakiś pożytek będzie z tej organizacji eko........
30 Sierpnia 2013, godzina 01:09
Oceniono 66 razy 14
~Redbloger
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Sierpnia 2013, godzina 00:42
Oceniono 65 razy -13
jacy ludzie kumaci są, czy wam trzeba jak dzieciom obrazkowo tłumaczyć ??? wspólna ziemia miesza Burmistrza z błotem, jest to przenośnia i każdy mądry to rozumie, ale niestety, są w kraju opcje ludzi, którym trzeba obrazkowo tłumaczyć jak dzieciom w przedszkolu.
29 Sierpnia 2013, godzina 22:31
Oceniono 69 razy 13
~do powyżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Sierpnia 2013, godzina 22:22
Oceniono 67 razy -17
Niech już się ta sprawa skończy przedawnieniem, bo to co wyprawia wspólna ziemia woła o pomstę, co by Burmistrz nie zrobił to wspólna ziemia albo do sądu leci albo z błotem Burmistrza miesza. Niech wspólna ziemia raz coś zrobi pożytecznego dla Chojnic , bo jak do tej pory to ludzie kojarzą działaczy wspólnej ziemi z zadymiaczami .
29 Sierpnia 2013, godzina 22:19
Oceniono 72 razy 12
~nieśmiały parafianin
Pocieszne to czasy, gdy burmistrz Finio musi kryć się za techniczne aspekty prawa, jak przedawnienie, by uniknąć kary za bezprawie jakiego się dopuścił i dopuszcza. Nawet kłamstwa Wajlonisa w czasie przesłuchań, ani korupcyjne powiązania ze sędziami i prokuratorami już mu nie są w stanie pomoc. Pocieszny jest ten nasz Finio!

Ja zawsze jestem podekscytowany, gdy chodzę co piątek na moje ulubione szkolne kółko różańcowe w Gimnazjum nr 1, jest to bardzo stymulujące.

Musze kończyć, bo już czeka na mnie różaniec, i przed spaniem muszę jeszcze odliczyć 100 złotych na flaszeczkę dla księdza (Madziąg zabił się w pijackim amoku, lecz inni chojniccy księża mają równie wielkie gardła i nie mniejszą ochotę pociągnąć z butelczyny niż wielebny Wiesio Madziąg za życia).
29 Sierpnia 2013, godzina 22:08
Oceniono 84 razy 10
~Loni
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Sierpnia 2013, godzina 21:44
Oceniono 69 razy -23
nie rzucaj się tak bo jeszcze spadniesz z dywanu na podłogę i złamiesz nogę.

po chrześcijańsku komuś po m*rdzie dać a potem różaniec odmówić. Każdy mądry jest jak anonimowo wyrzeka się wiary a w realu to potulnie do kościółka zasuwa.
29 Sierpnia 2013, godzina 21:41
Oceniono 67 razy 23
~do atesity
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Sierpnia 2013, godzina 21:30
Oceniono 69 razy -19
do powyżej - nie podniecaj się tak po nie uśniesz i będziesz musiał ( musiała ) z rana do konfesjonału lecieć i się wyspowiadać z podniecenia i biednemu klerowi na tace dać ile łaska ale nie mniej niż 100 PLN bo inaczej spowiedź nie będzie ważna.
29 Sierpnia 2013, godzina 21:03
Oceniono 67 razy 23

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 487.00 497.00 DKKDKK 63.50 65.20
EUREUR 478.00 488.00 RUBRUB 6.40 7.80
CHFCHF 488.00 503.00 NOKNOK 44.70 46.40
GBPGBP 544.00 556.00 SEKSEK 43.30 45.00
Aktualizacja: 2022-10-05 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 488.17 494.32 DKKDKK 64.00 65.00
EUREUR 480.48 485.84 RUBRUB 6.50 7.70
CHFCHF 494.03 499.41 NOKNOK 45.30 46.30
GBPGBP 548.70 554.74 SEKSEK 43.90 44.90
Aktualizacja: 2022-10-05 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-10-04

E95 E98 ON LPG
BP 6.38 zł 7.23 zł 7.28 zł 3.02 zł
Circle K 6.33 zł - 7.23 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.33 zł - 7.23 zł 3.01 zł
MZK 6.25 zł 7.19 zł 7.2 zł 2.98 zł
Orlen 6.42 zł 7.34 zł 7.29 zł 3.02 zł
PKS 6.19 zł - 7.08 zł 2.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij