Czwartek, 06 Października 2022 | Imieniny: Artura, Fryderyki, Petry chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot.ms

Spór a przedawnienie

Burmistrz Arseniusz Finster 10.09.2011 roku przemawiał na rynku przy pomocy nagłośnienia z ChDK-u w tym samym czasie co organizatorzy protestu.

Burmistrz Arseniusz Finster 10.09.2011 roku przemawiał na rynku przy pomocy nagłośnienia z ChDK-u w tym samym czasie co organizatorzy protestu.

Strony otrzymały już uzasadnienie wyroku słupskiej okręgówki, która uchyliła zaskarżony wyrok dotyczący zakłócania przebiegu zgromadzenia publicznego przez burmistrza Arseniusza Finstera w dn. 10.09.2011 roku. Wkrótce miną dwa lata od protestu w sprawie prywatyzacji ostatniego publicznego przedszkola, które zorganizowało Stowarzyszenie Wspólna Ziemia. Tym samym sprawa może ulec przedawnieniu i pozostać bez rozstrzygnięcia.

 

Przypomnijmy pokrótce historię sporu między burmistrzem Arseniuszem Finsterem a organizatorami protestu. Najpierw chojnicka policja odmówiła wszczęcia postępowania, uzasadniając to brakiem wystarczających danych. Sprawa trafiła do sądu rejonowego, gdzie w marcu 2012 roku sędzia Radosław Wyrwas wydał wyrok nakazowy uznając Arseniusza Finstera winnym przeszkadzania w przebiegu zgromadzenia. Włodarz odwołał się od wyroku i sprawa wróciła na wokandę. W sierpniu 2012 roku postępowanie zostało umorzone z powodu nieobecności oskarżyciela posiłkowego Radosława Sawickiego, prezesa Wspólnej Ziemi. Ten odwołał się do słupskiego sądu i sprawa wróciła do Chojnic. W maju tego roku sędzia Tomasz Biernikowicz wydał wyrok uniewinniający Arseniusza Finstera. Po czym apelację złożył Sawicki. Rozstrzygnięta została w połowie sierpnia. Sprawa ma wrócić do Chojnic, tylko wkrótce może ulec przedawnieniu.

Reklama | Czytaj dalej »

Poniżej publikujemy fragment uzasadnienia wyroku oraz całość do pobrania, a także komentarze stron sporu.

" (...) stanowisko Sądu Rejonowego - przedstawione w pisemnych motywach wyroku - jawiło się być zgoła dowolnym - i na tle przeprowadzonych dowodów - niezrozumiałym, a wręcz nieuprawnionym.

Przede wszystkim, co zdawało się ujść odpowiedniej uwadze Sądu pierwszej instancji, istota takiego nagannego (sprzecznego z prawem) zachowania, jakie zarzucono Arseniuszowi Finsterowi, sprowadzać się miała do przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia ("uciążliwie zakłócał przebieg zgromadzenia publicznego"), zaś owe znamię (wyrażone w określeniu "przeszkadzanie") należało rozpatrywać wieloaspektowo, w szczególności zaś pod kątem prawa organizatora takiego zgromadzenia do niezakłóconego - zachowaniem innych osób - jego przebiegu. W tym to kontekście nie można było nie dostrzec (czy wręcz pominąć) swoistej dezorientacji, a po prostu konsternacji, osób przemawiających ze strony organizatorów zgromadzenia (protestu), kiedy ich wystąpienia były zakłócane wypowiedziami (z użyciem sprzętu nagłaśniającego) obwinionego, co też stosownie skomentowali, a nawet zwrócili się o podjęcie interwencji - wobec obwinionego - przez funkcjonariuszy Policji, co znalazło stosowne odzwierciedlenie w materiale dowodowym".


- Uchylenie wyroku uniewinniającego burmistrza, wydanego w maju przez Sąd Rejonowy w Chojnicach, pokazuje, że te same fakty wyglądają zupełnie inaczej z perspektywy Słupska. Sędzia Sądu Okręgowego nie ma wątpliwości co do tego, że Arseniusz Finster przeszkadzał i zakłócał legalne zgromadzenie. To symptomatyczne, że po apelacjach sprawy wracają do Chojnic jak bumerang. Przez błędy chojnickiej Temidy prawdopodobnie dojdzie do przedawnienia sprawy - skomentował oskarżyciel posiłkowy Radosław Sawicki.

- Tekst pisemnego uzasadnienia różni się od tego, co wcześniej mówił Sawicki. Ja poddaję się rygorom postanowienia. Jeśli sprawa ma się toczyć dalej, to ja dalej będę twierdził, że nie przeszkadzałem. Czy był problem z przyjęciem przekazu werbalnego protestujących? Nie było. Każdy kto chciał, mógł ich usłyszeć. Mnie również. Głośniki miałem odwrócone. Moim zdaniem sędzia myli się, że tylko jedno zgromadzenie może się odbywać na rynku. Może być więcej, jak choćby w Warszawie. Będę się bronił, że mam prawo wyrażać swoje poglądy. Jeśli będzie przedawnienie, to ja już nie mam na to wpływu. Konsekwencja stowarzyszenia jest godna pożałowania, szkoda czasu na sądowe spory - skomentował burmistrz Arseniusz Finster.

Aktualizacja 27.08 - Sąd Rejonowy w Chojnicach wyznaczył rozprawę na 6 września.

Uzasadnienie str. 1

str. 2

str. 3


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

64 komentarzy

~do ateisty
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Sierpnia 2013, godzina 20:58
Oceniono 69 razy -21
~DRAGON
Tak Panie "Ateista", to są największe szkodniki i niszczycieli wszystkiego co nie jest zgodne z ich doktryną! Pozdrawiam!
29 Sierpnia 2013, godzina 19:48
Oceniono 72 razy 26
~wow!
Ktoś tu dostał wręcz psychozy na minusowanie niewygodnych wypowiedzi. Ludzie co wy macie w tych łbach? Samą sieczkę? Prawdy nie da się zakrzyczeć ani zminusować.


kółko różańcowe, któremu przewodniczą R.S. , M.W. , J. S. itd...postanowiło protestować na forum ch24.pl minusując niewygodne dla siebie wypowiedzi ( to im dobrze wychodzi ), gdyż w realu ich działalność protestacyjna nie wychodzi
29 Sierpnia 2013, godzina 18:47
Oceniono 76 razy 26
~nieśmiały parafianin
Burmistrz za poradą swojego prywatnego prawnika Schmidta (czy jak mu tam) - tego szubrawcy z brakiem jakiejkolwiek etyki zawodowej, burmistrz może jedynie dążyć do przedawnienia oskarżenia, bo o niewinieniu nie ma mowy pomimo, że burmistrz ma skorumpowane znajomości i powiązania z chojnickimi sędziami i prokuratorami (co formalnie wykazał wcześniej Mariusz w jego procesach z burmistrzem). Jeżeli proces nie zostanie przedawniony to "Wspólna Ziemia" wygrałaby go na pewno. Nasz chojnicki skorumpowany burmistrz Finio bez wątpienia zakłócił legalny protest "Wspólnej Ziemi" w sprawie prywatyzacji przedszkola we wrześniu 2011. Burmistrz nie miał szans by uniknąć odpowiedzialności za zakłócanie legalnego protestu pomimo sympatyzujących wyroków chojnickiego sędziego - kolesia burmistrza Finia. I jedyną możliwością by uniknac odpowiedzialności prawnej jest dążenie do przedawnienia sprawy we wrześniu 2013, czyli już wkrótce. Zaprzyjaźnieni sędziowie i prokuratorzy burmistrza z pewnością pomogą mu przeciągnąć sprawę o parę tygodni by ją formalnie przedawnić. Tak działa wymiar sprawiedliwości w Chojnicach.
29 Sierpnia 2013, godzina 17:38
Oceniono 101 razy 3
~Kubuś PUCHATEK
Zaciekawiona może zrób skok na jakiś porządny bank, chociaż teraz takich chyba nie ma, bo pieniądze są wirtualne. Kiedyś to były czasy, nie to co teraz ale i tak przeżyjesz sporo emocji!
29 Sierpnia 2013, godzina 15:59
Oceniono 34 razy 32
~kpt. Boruta
To proste: popełnij jakieś "porządne" przestępstwo i na własnej skórze przekonasz się jak cię ten "zły" sąd osądzi, najlepiej żebyś dostała parę lat odsiadki! Po wyroku będziesz się odwoływać do różnych wyższych instancji, poradzisz się różnych prawników, wystąpisz w programie "Państwo w państwie" i będziesz mieć jasny obraz czy sąd jest sprawiedliwy czy nie!
28 Sierpnia 2013, godzina 20:01
Oceniono 41 razy 33
~zaciekawiona
Sędzia Sądu Okręgowego nie ma wątpliwości co do tego, że Arseniusz Finster przeszkadzał i zakłócał legalne zgromadzenie. To symptomatyczne, że po apelacjach sprawy wracają do Chojnic jak bumerang. Przez błędy chojnickiej Temidy prawdopodobnie dojdzie do przedawnienia sprawy - skomentował oskarżyciel posiłkowy Radosław Sawicki.

W jaki sposób można spowodować kontrolę w chojnickim Sądzie Rejonowym? Taką, żeby zweryfikowała obiektywizm sędziów?
28 Sierpnia 2013, godzina 18:17
Oceniono 46 razy -2
~do wow!
Jak widać do ciebie też się przyssał minusowy trollik
28 Sierpnia 2013, godzina 17:56
Oceniono 33 razy 17
~Ciekawy
Ale które wypowiedzi według ciebie są niewygodne i dla kogo? Ciężko jest każdemu dogodzić!
28 Sierpnia 2013, godzina 08:43
Oceniono 39 razy 37
~wow!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Sierpnia 2013, godzina 23:06
Oceniono 56 razy -10
~Felek
Dajcie spokój, to co pisze HARAM to dno i szkoda na niego czasu. Jeszcze nic mądrego tu nie wystukał. Taki typowy bezużyteczny troll.
27 Sierpnia 2013, godzina 23:05
Oceniono 58 razy -4
~Dziadek
Ty Władek martw się o swoje zdrowie, bo może ci go zabraknąć i wtedy tobie już nikt nie pomoże, natomiast "Haram" jest w 100% zdrowy na ciele i umyśle /znam go osobiście/ w przeciwieństwie do wielu tu wylewających na tym forum swój jad! Dobrej nocy życzę wszystkim normalnym a tym stukniętym jeszcze bardziej spokojnej!
27 Sierpnia 2013, godzina 21:32
Oceniono 66 razy 4
~Władek
Ja też będąc jeszcze zdrowym na umyśle jestem zaniepokojony stanem zdrowia Harama. I obawiam się, że jemu to już nikt nie zdoła pomóc...
27 Sierpnia 2013, godzina 15:44
Oceniono 67 razy -3
~HARAM
Poczytaj jeszcze trochę a racę będziesz miał takie długie jak małpa, ale uważaj żeby ci się nie pomieszało od tego czytania pod kopułą, bo zostaniesz rośliną i wtedy "ekolog" R będzie musiał wziąć cię pod swoją opiekę!
27 Sierpnia 2013, godzina 14:31
Oceniono 80 razy -2
~ręce opadają
HARAM, odwiedź proszę specjalistę bo czytanie twoich wypocin jest szkodliwe dla zdrowego umysłowo człowieka.
27 Sierpnia 2013, godzina 14:13
Oceniono 74 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 487.00 497.00 DKKDKK 63.50 65.20
EUREUR 478.00 488.00 RUBRUB 6.40 7.80
CHFCHF 488.00 503.00 NOKNOK 44.70 46.40
GBPGBP 544.00 556.00 SEKSEK 43.30 45.00
Aktualizacja: 2022-10-05 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 488.17 494.32 DKKDKK 64.00 65.00
EUREUR 480.48 485.84 RUBRUB 6.50 7.70
CHFCHF 494.03 499.41 NOKNOK 45.30 46.30
GBPGBP 548.70 554.74 SEKSEK 43.90 44.90
Aktualizacja: 2022-10-05 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-10-04

E95 E98 ON LPG
BP 6.38 zł 7.23 zł 7.28 zł 3.02 zł
Circle K 6.33 zł - 7.23 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.33 zł - 7.23 zł 3.01 zł
MZK 6.25 zł 7.19 zł 7.2 zł 2.98 zł
Orlen 6.42 zł 7.34 zł 7.29 zł 3.02 zł
PKS 6.19 zł - 7.08 zł 2.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij