Wtorek, 26 Września 2023 | Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Poszerzą chodniki dla rowerzystów

Ulica Derdowskiego.

Ulica Derdowskiego.

Podczas niedawnej konferencji prasowej burmistrz poinformował, że przy okazji budowy ronda "biszkoptowego" i przebudowy układu drogowego powstaną ścieżki rowerowe. W poniedziałek starostwo ogłosiło przetarg. Owe ścieżki powstaną w ramach poszerzenia istniejących chodników.

 

- W ramach budowy ronda biszkoptowego i przebudowy układu drogowego Zielona - Strzelecka, pan starosta wyszedł z inicjatywą budowy ścieżek rowerowych na ulicy Derdowskiego i Ceynowy - poinformował Arseniusz Finster podczas piątkowej (23.08) konferencji. - Temat bardzo ciekawy, ponieważ dzisiaj mieszkańcy osiedli położonych przy ulicy Kościerskiej, żeby pojechać np. do Charzyków czy do Kaszubskiej Marszruty, to muszą dojeżdżać ulicą Kościerską, Gdańską, Sukienników, do ronda Solidarności i tam ścieżkami rowerowymi poprzez plac Jagielloński do szosy bytowskiej. Dzięki ścieżkom rowerowym, które powstaną jeszcze w tym roku, będzie można mieć alternatywną drogę, czyli ulica Kościerska, Ceynowy, Derdowskiego, rondo biszkoptowe, Zielona, fragment Strzeleckiej na Bytowską. Kolejna ciekawa trasa rowerowa - ocenił burmistrz.

Reklama | Czytaj dalej »

W starostwie ogłoszono już przetarg na roboty budowlane "wykonanie chodników z kostki betonowej, progów spowalniających oraz wymiana krawężników w ciągu dróg powiatowych z podziałem na części". W ramach jednego przetargu zostaną wykonane prace na terenie powiatu m.in. w Moszczenicy, Czyczkowach, Wielkich Chełmach, Lamku czy Małych Swornychgaciach, gdzie zostaną zamontowane progi spowalniające. W Chojnicach prócz Derdowskiego i Ceynowy, wymieniona jest również ulica Leśna. Termin realizacji całego zakresu to połowa listopada.

- Nie potrzeba projektu na ścieżki przy ul. Derdowskiego i Ceynowy, bo istniejące chodniki zostaną poszerzone, w niektórych miejscach o pół metra. Będzie to odpowiednio oznakowane. Innego koloru kostki raczej nie będzie - poinformował starosta Stanisław Skaja. Ile wyniosą koszty wszystkich remontów, to okaże się dopiero po przetargu. Przebudowy chodników na terenie miasta powiat na pewno sfinansuje samodzielnie.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

27 komentarzy

@Trochę zorientowany
Panie Wojciechu, od pewnego czasu na Ceynowy przy Zakładzie Poprawczym prowadzone są roboty przy poszerzaniu chodnika. Może o 30 cm, może 40 cm. Podcięli skarpę i kładą kostkę. Może też to będzie ciąg pieszo - rowerowy?

Przejeżdżałem tam wczoraj i widziałem tylko szarą kostkę, więc prawdopodobnie będzie przeznaczona tylko na chodnik. Reszta to kwestia oznaczeń, lub ich braku.

IMO nawet, jeżeli ktoś postawi znaki na ulicy Ceynowy i ustanowi nakaz jazdy po chodniku, czyli przekształci je w ciągi pieszo rowerowe, to zrobi to najprawdopodobniej z jednej strony (od blokhauzów). Od strony przedszkola jest za mało miejsca, zwłaszcza przy schronisku dla nieletnich. Oczywiście można poszatkować ten ciąg i w miejscach za wąskich postawić znaki C-13a (koniec drogi dla rowerów) i wymusić zjazd na ulicę lub nawet na ciąg pieszo rowerowy znajdujący się po drugiej stronie po ustawieniu znaku B-9 (zakaz wjazdu rowerów). To tylko gdybanie, ale możliwości jest kilka i bynajmniej nie wszystkie prorowerowe.

A'propos ulicy Derdowskiego, to dałem sobie czas i przejechałem się tym chodnikiem kilkanaście metrów. Jedzie się fatalnie. Wstrząsy są naprawdę duże (nie mierzyłem żadną aparaturą i jest to moje subiektywne odczucie. Mam rower górski dostosowany w miarę możliwości do potrzeb jazdy miejskiej). Jeżeli decydenci ze starostwa zadecydują o postawieniu kombinacji znaków C-13/16 ja wybiorę inną trasę, nawet jeżeli przyjdzie mi nadłożyć drogi. Nie zaklinam się, że nigdy nie skorzystam z tej drogi, ale na pewno będę szukał alternatywy.

ps. coś o kostce brukowej http://polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105126,10882718,Kostka_brukowa___dlaczego_wciaz_buduja_z_niej_trasy.html

artykuł i komentarze dają do myślenia. Polecam przeczytać.

Wojciech Czapiewski
12 Listopada 2013, godzina 17:32
Oceniono 1 raz 1
~Trochę zorientowany
Panie Wojciechu, od pewnego czasu na Ceynowy przy Zakładzie Poprawczym prowadzone są roboty przy poszerzaniu chodnika. Może o 30 cm, może 40 cm. Podcięli skarpę i kładą kostkę. Może też to będzie ciąg pieszo - rowerowy?
08 Listopada 2013, godzina 22:28
Oceniono 3 razy 3
Cóż, może prace nie są jeszcze skończone, ale już można wysunąć pewne wnioski co do tej inwestycji.

Tytuł artykułu głosi - "Poszerzą chodniki dla pieszych i rowerzystów" Chodnik to chodnik i można go poszerzyć tylko dla pieszych. Można dopuścić na pewnych warunkach ruch rowerów po chodniku, ale pozostaje on dalej chodnikiem. Co zrobiono na dzień dzisiejszy?

1.Poszerzono chodnik z wykorzystaniem kostki betonowej fazowanej.

Teraz mają trzy wyjścia: dołożyć tabliczkę do znaków T-22 (dopuszczającą ruch rowerów) IMO lepsze rozwiązanie, lub wcisnąć na siłę znak nakazu : Znak C-13/16 wskazujący ruch pieszych i rowerów na tej samej drodze po tym kostkowym gniocie (starostwo i jego liderzy mają w tym doświadczenie, bo przecież cała ulica Przemysłowa jest w ten sposób oznakowana i wykonana). Trzecie wyjście, nie zrobić nic i pozostawić tak jak jest.

Co, kto dostał:

1. Kierowcy - nowe rondo, nowy dywanik i nową organizację ruchu.

2. Piesi - poszerzony chodnik

3. Rowerzyści - to zależy od oznakowania i tak:

*T-22 to wszystko to co kierowcy + możliwość jazdy po chodniku.

*C-13/16 to sprawa nie wygląda już tak różowo (nie chcę polemizować czy mam prawo zignorować ten znak, bo inny przepis mówi to czy tamto. Te sprawy pewno w skrajnym przypadku rozstrzyga sąd). Mamy nakaz poruszania się ciągiem pieszo-rowerowym w stronę ulic Igielskiej i Ceynowy. DDRiP jest tylko po jednej stronie, więc w stronę ronda możemy się poruszać ulicą. Nakaz ruchu ograniczy zarówno pieszych jak i rowerzystów. Wykonanie zatoczki spowoduje miejsce konfliktowe. Oczywiście liderzy nie korzystają z roweru i komunikacji miejskiej więc nie rozumieją dlaczego to miejsce jest konfliktowe. Po prostu zatoczka jest na rękę kierowcom. http://www.zm.org.pl/?a=zatoki_przystanki_1 . Wykonanie DDRiP z kostki fazowanej świadczy tylko o krótkowzroczności, braku podstawowej wiedzy z zakresu zrównoważonego transportu (chodzi mi o prorowerowe rozwiązania) czy brak wiedzy o potrzebach mieszkańców powiatu poruszających się na rowerach. Kostka fazowana jest szkodliwa, ale skąd liderzy-decydenci mieliby to wiedzieć?
http://www.rowerowywalbrzych.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=79:kostka-brukowa-jest-szkodliwa-dla-zdrowia-rowerzystow&catid=30:infrastruktura&Itemid=50 Czyli co dostalibyśmy - w mojej opinii wielkie nic. Same straty.

*Bez zmian - też dobrze. Stosujemy się do PORD i koniec, kropka. Nic nie dostajemy, nic nie tracimy

No i najważniejsze. Grafiki koncepcyjne okazały się tylko mrzonką mającą zamydlić nam oczy. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/92f7d950770e6e89.htmlNa skrzyżowaniu ulic Mickiewicza, Derdowskiego, Kilińskiego, dalej Ceynowy nie ma żadnych dróg rowerowych. Nie wiadomo co będzie na ulicy Zielonej, ale nie spodziewałbym się cudów.
Wojciech Czapiewski
08 Listopada 2013, godzina 20:18
Oceniono 3 razy 3
artykuł Dr Piotra Kuropatwińskiego
http://polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105126,14458492,Rowerem_w_Masta__Rutyzm_i_post_rutyzm.html
Może jest trochę długi, ale warto przeczytać do końca. Chyba każdy znajdzie tu coś o sobie i dla siebie. Bardzo trafnie oddaje sytuację jaka powstaje na ul. Derdowskiego. Szkoda, ze nie mamy kogoś takiego w naszych urzędach. Na pewno i na 100% nie we wszystkim ma rację i można się z nim nie zgodzić, ale jest na tyle zrównoważonym człowiekiem że warto posłuchać co ma do powiedzenia.
Wojciech Czapiewski
05 Września 2013, godzina 18:45
Oceniono 1 raz -1
~mar
ul. Derdowskiego niektórzy jeżdżą jak wariaci, a to wyprzedzają albo jadą z nadmierna prędkością. Normalny rowerzysta boi się jechać ulicą bo to po prostu jest niebezpieczne. Kierowcy samochodów za nic mają rowerzystów, na tym prostym odcinku drogi próbują nadrobić wcześniej stracony czas! Najwyższa pora zrobić z tym porządek! Policja zbyt rzadko tam patroluje więc ścieżka rowerowa jest tam jak najbardziej wskazana!
29 Sierpnia 2013, godzina 21:42
Oceniono 5 razy 3
~fragi
Jestem za takimi strefami. Na Osiedlu Kolejarzy, na Rzepakowej i Modrej, na Osadach Bytowskich, na Willowej, Przytorowej i przyległych, ale nie na Derdowskiego, Gdańskiej, Kościerskiej, Bytowskiej, Zielonej itp. Nie dajmy się zwariować.
29 Sierpnia 2013, godzina 18:56
Oceniono 1 raz 1
do poczytania, choć oczywiście część i tak mnie opluje
http://polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105126,9425066,_Tempo_30____z_czym_to_sie_je_.html
Wojciech Czapiewski
29 Sierpnia 2013, godzina 18:02
Oceniono 4 razy 4
~Smerf Maruda
Progi wyspowe mogą być na ulicach i drogach, po których jeżdżą autobusy. Ale płaska powierzchnia jezdni pomiędzy "wyspami" powinna umożliwiać przejazd autobusom bez podskakiwania. A ten na Jana Pawła II obok szkoły specjalnej jest pełny i źle oznakowany. Ostrzegawcze pasy poprzeczne do niego powinny być namalowane na obydwu najazdach, a są na jezdni przed i za progiem. Zresztą ratusz wie, że ten próg jest niezgodny z normami od października 2011 z tekstu "Progi zwalniające po chojnicku" i nic z tym nie zrobił do dziś. Pewnie liczy na zapomnienie, przecież prezes MZK awantury nie zrobi
28 Sierpnia 2013, godzina 16:16
Oceniono 3 razy 3
~ola
a kiedy chodniki z Topoli do Chojnic ???..............Pytam ....chociaż odpowiedź już znam, że wcale
28 Sierpnia 2013, godzina 15:45
Oceniono 4 razy 4
~fragi
Bez sensu jest myślenie "niepotrzebna jest droga dla rowerów bo nie ma połączenia z inną drogą". Za rok, pół roku lub dwa lata będzie budowana np. droga dla rowerów na ul.Zielonej i też będzie bez sensu bo nie będzie miała połączenia z inną drogą? Dziś może nie mieć ale od czegoś trzeba zacząć.
28 Sierpnia 2013, godzina 13:25
Oceniono 4 razy 2
~ffff
Na Jana Pawła obok szkoły jest próg i kursuje tam komunikacja
28 Sierpnia 2013, godzina 13:06
Oceniono 1 raz 1
~hela
A czy na drodze po której kursuje komunikacja miejska mogą znajdować się progi zwalniające?
Mi się wydaje, że jednak nie za bardzo.
28 Sierpnia 2013, godzina 11:57
Oceniono 1 raz -1
~DO BURACTWA
I jak zwykle maja najwiecej do powiedzenia ludzie ktorzy nie maja zielonego pojecia o tym co wypisuja za glupoty typu "a po co" " a dlaczego" "ale tam jest niepotrzebne". . . . Potrzebne szanowni panstwo takie sciezki sa wszedzie ale ze jestescie niedorozwinieci i na tyle niemyslacymi ludzmi no to sorry ale to wasz problem. Miasto sie rozwija,poczekaja kilka lat a zamiast samochodem bedziesz jedzil rowerem bo bedzie szybciej i wtedy bedziesz prosil wladze zeby budowli sciezki gdzie sie tylko da BURAK ZE WSI WYJDZIE ALE WIES Z BURAKA NIGDY ale oczywiscie jak nie byles poza chojnicami nigdy w wiekszym miescie to i tak tego nie zrozumiesz


27 Sierpnia 2013, godzina 22:23
Oceniono 21 razy -3
~Kostek Bałm
Tworzenie tam DDR czy DDPiR jest kompletnie bez sensu. Dla tych, którzy wolą korzystać z chodnika (a jego szerokość pozwala na warunkowe dopuszczenie rowerów) stosuje się inne rozwiązanie. Mianowicie umieszcza się znak C-16 z tabliczką T-22, co oznacza "chodnik z dopuszczonym ruchem rowerowym". W efekcie rowerzyści, którzy cenią sobie komfort asfaltu na jezdni i możliwość szybszej jazdy nie muszą z takich gniotów (chodników) obligatoryjnie korzystać.
Co nieco na temat tego rozwiązania:
http://edroga.pl/drogi-i-mosty/projektowanie/4721-ciag-pieszy-z-dopuszczonym-ruchem-rowerow
27 Sierpnia 2013, godzina 21:46
Oceniono 6 razy 6
~pumeX
Eh... Teraz to już będę musiał jeździć po za miasto, żeby spokojnie pojeździć. Bo jak mam jechać na ścieżce rowerowej 20kmh skoro niedzielni rowerzyści blokują drogę.

o nie... budują ścieżkę rowerową... jeszcze ktoś wpadnie na to by z niej korzystać i nie będzie można się rozpędzić...
ale jakby co krzyczmy, że Polska jest zacofanym krajem bez ścieżek rowerowych.
"mamy szosy, można się rozpędzić" to najlepsza reklama
27 Sierpnia 2013, godzina 19:23
Oceniono 6 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.00 442.00 DKKDKK 52.00 56.50
EUREUR 456.00 468.00 RUBRUB 4.35 4.81
CHFCHF 470.00 483.00 NOKNOK 32.40 38.00
GBPGBP 524.00 537.00 SEKSEK 37.10 39.00
Aktualizacja: 2023-09-25 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 433.38 437.90 DKKDKK 52.10 56.40
EUREUR 458.84 463.64 RUBRUB 4.35 4.80
CHFCHF 473.27 479.49 NOKNOK 32.50 37.90
GBPGBP 527.42 533.14 SEKSEK 37.20 38.90
Aktualizacja: 2023-09-25 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij