Wtorek, 16 Sierpnia 2022 | Imieniny: Joachima, Nory, Stefana chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

Kaszubska Marszruta, wnioski i plany

Marek Szczepański zaproponował, aby zimą przekształcić ścieżki rowerowe w trasy narciarstwa biegowego.

Marek Szczepański zaproponował, aby zimą przekształcić ścieżki rowerowe w trasy narciarstwa biegowego.

Samorządowcy i leśnicy dyskutowali w Chocińskim Młynie na temat Kaszubskiej Marszruty.

Wczorajsze (10.09) spotkanie miało na celu podsumowanie inwestycji, która bezsprzecznie stała się jedną z atrakcji regionu. Na miejsce dyskusji wybrano polanę w Chocińskim Młynie, gdzie za kilka lat ma powstać wieś kulturowa. Z Kaszubskiej Marszruty, która wiedzie od Charzyków do Chocińskiego Młyna korzysta duża liczba rowerzystów, jak i pieszych. Niezadowolonym z inwestycji w pewnym sensie może być Miejski Zakład Komunikacji, którego spora liczba pasażerów przesiadła się na dwa kółka, a co za tym idzie, przychody ze sprzedaży biletów spadają.

Reklama | Czytaj dalej »

Niektórzy użytkownicy ścieżek narzekają na technologię, w której została zbudowana. W ich imieniu głos zabrał burmistrz Czerska Marek Jankowski. - Czy w lasach nie może być powierzchnia asfaltowa? Dlaczego akurat drogi szutrowe? - dopytywał Jankowski. Z odpowiedzią pospieszył nadleśniczy Nadleśnictwa Przymuszewo Artur Kowalski - Taka była decyzja dyrektora regionalnego Lasów Państwowych i wszyscy się na to zgodzili. Drogi szutrowe nie wyłączają gruntu z użyteczności leśnej - mówił nadleśniczy.

Marek Szczepański zauważył natomiast, że należy bronić Kaszubskiej Marszruty od niekonstruktywnej krytyki. - Produkt już mamy, wyciągnijmy wnioski. Nie wszędzie zastosowaliśmy odpowiednią nawierzchnię - mówił etatowy członek zarządu powiatu. Odniósł się również do problemu mieszkańców ulicy Długiej w Charzykowach, gdzie jest ścieżka rowerowa, ale nie ma ciągu dla pieszych. - Należy wydłużyć promenadę, która wyszłaby za działkami i wszystkimi zabudowaniami, a ścieżka przy ulicy Długiej pełniłaby rolę chodnika - mówił Szczepański. Z jego ust padła róznież propozycja, aby zimą przekształcić ścieżki w trasy narciarstwa biegowego. Dyrektor Parku Narodowego "Bory Tucholskie" Janusz Kochanowski zwrócił uwagę na problem złego oznakowania. - Nie ma zakazu jeżdżenia rowerem po szosie, jeśli obok biegnie ścieżka. Należy zdjąć znak, który jest koło Chocińskiego Młyna - stwierdził dyrektor.

Naklejka z napisem "Rowerem taniej" znalazła się na przystanku autobusowym przy ulicy Konopnickiej. Zapewne umieścili ją tam wielbiciele dwóch kółek.

W spotkaniu na temat Kaszubskiej Marszruty wzięli również udział studenci Uniwersytetu Warszawskiego z Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego. - Jesteśmy u was od wczoraj i bardzo nam się tutaj podoba. Odbywamy praktyki, w ramach których przeprowadzimy badania związane z Parkiem Narodowym "Bory Tucholskie". Spotkamy się z samorządowcami i pracownikami parku. Natomiast z mieszkańcami Chojnic, Swornychgaci, Męcikała, Konarzyn i Charzyków przeprowadzimy ankiety na temat korzyści i strat, jakie wyniknęły z utworzenia parku - powiedziała studentka Wiktoria Weilandt.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~gosc
szczepanski pewnie by na okres zimy kupil sanki pod jachty zaglowe i wozil zeglarzy oczywiscie za darmo . Z tym lysym czolem nie to twarzy temu panu prosze sobie kupic zeglarska czapeczkie
24 Lutego 2014, godzina 15:41
Oceniono 1 raz 1
~jotdwatrzy
Tu inny przypadek nieuleczalnej choroby http://wyborcza.pl/1,75248,14900731,Bubel_roku__Polska_smieje_sie_z_drogi_rowerowej_w.html Niestety jeszcze nie ma na nią lekarstwa
13 Listopada 2013, godzina 20:25
Oceniono 3 razy 1
~rowerownik
Takie kwiatki, jak większość naszej "marszruty" zdarzają się także gdzie indziej. Tu link, ku pokrzepieniu serc. Nie jesteśmy sami!!! Tylko nie wiem śmiać się czy płakać:
http://torun.gazeta.pl/torun/1,35576,14930094.html?v=1&obxx=14930094#opinions
12 Listopada 2013, godzina 19:46
Oceniono 4 razy -2
~MS
Bezpieczeństwo ważniejsze nawet od przyjemności jazdy na tej nawierzchni, a czy KM jest bezpieczną ścieżką? Nieśmiały parafianin obszernie przedstawił istniejącą sytuację w tym pokazując również punkty kolizyjne. Ciekawe, ale odnoszę wrażenie że projektanci ścieżki nie byli nigdy w terenie gdzie miała powstać. Jak można w tak dziwny sposób zaprojektować jej przebieg? W Małych Sworach każdy wyjazd z bocznej ulicy (prostopadłej do ścieżki)wymaga dodatkowej osoby wyprowadzającej, gdyż z ulicy wyjazdowej ścieżka nie jest widoczna (np. skrzyżowanie Chojnickiej z Akacjową), a wystarczyło by przebiegała bliżej szosy.
13 Września 2013, godzina 16:38
Oceniono 14 razy 10
~ot refleksja
W naszym społeczeństwie obowiązuje nie pisana zasada - dojście do władzy oznacza "nieomylność" , jedyną słuszną i niepodważalną rację, więc mamy np ścieżki rowerowe za kupę milionów do poprawki. Ta nieomylność od (w tym przypadku) dyrektora lasów państwowych do samorządowców z wyboru społeczeństwa jest "nieodpłatna", wiec nikomu nie szkodzi "fucha". Zarówno sarenki, zające jak i i my korzystający powinniśmy być zadowoleni. I szkoda tylko kolejnej zmarnowanej szansy bo myślę ze można było zaprojektować dobrze te kochane ścieżki a i nie wspomnę już o wykonaniu ! A tanie nie były... i za nasze pieniądze zbudowano jjjjjjjjjjeeeeeeeeeee!!!!!!!!!
12 Września 2013, godzina 09:35
Oceniono 6 razy 6
~ja
MZK niech tak nie placze, gdyz z p. Burmistrzem w koncu nie maja tak zle, bowiem pieniazki plyna do tej firmy nie tylko z kasy miejskiej, ale i gminnej, i to szerokim strumieniem
12 Września 2013, godzina 09:12
Oceniono 3 razy 1
~Kostek Bałm
To "coś" z Człuchowa do Rychnów to DDPiR. Nawierzchnia z kostki, telepie na "sztywniaku" jak diabli (komfort jazdy "berlinką" to przepaść w stosunku do jazdy po owej DDPiR). Krawężniki na przejazdach przez poprzeczne drogi niepoobniżane, (wysokość niezgodna z przepisami) Łatwo sobie tam uszkodzić obręcze, zwłaszcza koło zajazdu nad jeziorem... Generalnie niechlujnie wykonany gniot z kostki Down'a...
11 Września 2013, godzina 19:47
Oceniono 7 razy 5
~do powyżej
masa krytyczna - podoba mi się
11 Września 2013, godzina 19:36
Oceniono 9 razy 7
~masa krytyczna
Koleżeństwo rowerowcy, a może by tak zrobić w Chojnicach masę krytyczną? Np. na rondzie koło Mc Donaldsa? O godz. 15:00 któregoś dnia. Może by to przemówiło do wyobraźni samorządowców. Ot, taka konstruktywna krytyka
11 Września 2013, godzina 19:14
Oceniono 10 razy 8
~Smerf Maruda
Takie pytanie do zorientowanych. Jaką nawierzchnię ma ścieżka rowerowa z Człuchowa do Rychnów? Raczej nie ma szutru. Czy ona została wytyczona przez pole i łąkę czy na skraju lasu? Raczej ten drugi wariant. Te pieniądze na KM są tak samo zmarnowane, jak na Adama Chojnickiego i tzw. portal bizneschojnice.eu. Z góry przepraszam p.Marka Szczepańskiego za niekonstruktywną krytykę, na dodatek nieuzgodnioną. Wiem, to gminy realizują poszczególne odcinki KM. Wiem, Lasy nie chciały zgodzić sie na asfalt. Wiem też, że da się znaleźć asfaltowe ścieżki rowerowe w polskich lasach.
PS. A może trzeba pokonać trasę z Charzy do Charzy wokół jeziora z włączoną kamerą, by urobek dac na jutuba? Może wtedy naszych włodarzy opuści dobre samopoczucie.
11 Września 2013, godzina 17:37
Oceniono 15 razy 15
~Voojt
@Kostek Bałm
Brawo! Szkoda tylko że tak ciężko zmusić niektórych urzędników do czytania (ze zrozumieniem) treści ustaw.
Panie Marku Szczepański - jesień zbliża się wielkimi krokami a na ul. Przemysłowej - drodze zarządzanej przez starostwo powiatowe dalej jest niedokończony ciąg pieszo rowerowy (w pobliżu skrzyżowania z ul. Tucholską). Chodnik niknie pod warstwami błota, brak zjazdu na ulicę lub przez ulicę itp. zdjęcie z zeszłego roku. Po dzisiejszej ulewie wyglądał podobnie, tyle, że bez tej pryzmy piachu.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e8567268189cd7b.html
Wojciech Czapiewski
11 Września 2013, godzina 15:47
Oceniono 8 razy 6
~dw
Brawo dla wpisującego powyższe zdania!
11 Września 2013, godzina 14:46
Oceniono 7 razy 5
~Kostek Bałm
7) Konieczna jest akcja uświadamiająca kierowców pojazdów mechanicznych, że Kaszubska Marszruta to jest rowerowy szlak turystyczny, a nie Droga Dla Rowerów w myśl Prawa o Ruchu Drogowym. Oznacza to, że rowerzyści mogą LEGALNIE korzystać z jezdni. W efekcie kierowcy MUSZĄ spodziewać się na jezdniach, wzdłuż których przebiega KM rowerzystów, bo nie każdy typ bicykla nadaje się do jazdy po nawierzchniach, jakie znajdują się na KM. Dodatkowo KM nie spełnia wymogów technicznych dla DDR, zawartych w obowiązującym akcie prawnym "Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie", w związku z czym nie może być oznakowana i traktowana jako DDR.
Kierowcy w szczególności nie mają prawa używać klaksonów, jako sposobu wyrażenia dezaprobaty na fakt korzystania przez rowerzystów z jezdni, równoległych do KM . W myśl PoRD jest to łamanie przepisów. Amen.
11 Września 2013, godzina 14:31
Oceniono 12 razy 10
~oburzenie
Dlaczego ten pan twierdzi, że krytyka jest niekonstruktywna? Przecież każdy kto jechał tą trasą wie o co chodzi i ludzie piszą swoje uwagi. Drodzy samorządowcy zacznijcie faktycznie wyciagać wnioski w celu poprawy tego bubla a nie rzucacie zaraz w ludzi, że ich krytyka jest bezwartościowa. To już my nic nie możemy powiedzieć? Przecież nie chodzi o czepianie się tylko o zwrócenie uwagi na błędy.
11 Września 2013, godzina 13:20
Oceniono 18 razy 14
~jeż
Przyroda jest dla samej siebie, nie dla człowieka!!! Człowiek powinien tak z niej korzystać, by jej nie niszczyć i by pozwolić egzystować innym formom życia. Co do tematu szutru - gdyby był dobrze wykonany to ok, ale nie jest - co pokazuje raport Wspólnej Ziemi. Dlaczego samorządowcy to ignorują? Dlaczego mówią, że białe jest czarne? a czarne białe? Obecnie trwa klasyczna propaganda sukcesu: zrobiliśmy, jest super, nawet studenci z Warszawy są zadowoleni...
11 Września 2013, godzina 13:12
Oceniono 12 razy 4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 460.00 471.00 DKKDKK 61.70 63.40
EUREUR 465.00 476.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 481.00 496.00 NOKNOK 46.10 47.80
GBPGBP 550.00 563.00 SEKSEK 43.50 45.20
Aktualizacja: 2022-08-16 12:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 462.98 468.87 DKKDKK 62.40 63.23
EUREUR 467.69 473.11 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 485.56 491.47 NOKNOK 46.88 47.70
GBPGBP 552.84 558.26 SEKSEK 43.83 44.79
Aktualizacja: 2022-08-16 12:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.62 zł 7.39 zł 6.99 zł 2.97 zł
Circle K 6.6 zł - 6.97 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.6 zł - 6.99 zł 2.96 zł
MZK 6.59 zł 7.99 zł 6.97 zł 2.97 zł
Orlen 6.6 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.99 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij