Niedziela, 04 Czerwca 2023 | Imieniny: Christy, Helgi, Karola chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Wójt odpowiada rowerzystom

Mapka z przebiegiem Kaszubskiej Marszruty przy punkcie wypoczynkowym w Babilonie.

Mapka z przebiegiem Kaszubskiej Marszruty przy punkcie wypoczynkowym w Babilonie.

Wójt Zbigniew Szczepański odniósł się do części uwag dotyczących Kaszubskiej Marszruty, którą niedawno przetestował Radosław Sawicki ze Wspólnej Ziemi wraz z innymi cyklistami. Wnioski z objazdu dookoła Jeziora Charzykowskiego opublikowaliśmy też na portalu Chojnice24. Włodarz przyznał, że część z nich jest słuszna i bezdyskusyjna. - Przejechali wszystko z aparatem fotograficznym i udokumentowali. Fajnie. Podoba mi się taka formuła dyskusji publicznej - przyznał włodarz gminy.

 

- To nie jest tak, że jakieś stowarzyszenie ma swoje propozycje, uwagi, a my jesteśmy władzą wszechwiedzącą i na siłę bronimy tego. Ma chłopak dużo racji - zaznaczył Zbigniew Szczepański. - Można mieć też pretensje do projektantów, uzgadniających projekt drogowy, bo przecież to jest droga powiatowa. Dlaczego przejście w tym miejscu, a nie dalej? Ja się na tym nie znam - bronił się wójt. Jego zdaniem ścieżka spełnia swoją rolę, ale na pewno w miarę upływu czasu będzie wymagała konserwacji i napraw.

Reklama | Czytaj dalej »

Już na początku Kaszubskiej Marszruty w Charzykowach przy ul. Długiej ścieżka przebiega przy posesjach mieszkańców. O tym, że jest niebezpiecznie, wójta pisemnie informował już wcześniej Mariusz Janik i jego sąsiedzi. Najpierw był pomysł, by ścieżka pobiegła prawą stroną. Ta istniejąca po lewej miała spełniać jedynie funkcję chodnika. Zrodziła się jednak nowa koncepcja dotycząca przedłużenia promenady na odcinku ok. 800 metrów i połączenia z szutrową ścieżką za Charzykowami. Najpierw tereny pod budowę trzeba przejąć od Lasów Państwowych, mogą też zostać oddane w użyczenie. - Kwestia przedłużenia promenady to 3-4 lata. Same procedury, w tym raport oddziaływania na środowisko, a potem projekt po uzgodnieniach to 1,5 roku - poinformował włodarz gminy.

Żeby przejechać Kaszubską Marszrutą od Charzyków do Chocińskiego Młyna kilkukrotnie trzeba przejażdżać na drugą stronę drogi. Pierwszy taki przejazd znajduje się w Starym Młynie tuż za zakrętem, gdzie często samochody poruszają się z dużą prędkością. To miejsce wójt również uznał za niebezpiecznie. - Może warto pomyśleć i drogę rowerową przeciągnąć dalej o jakieś 30, 40 metrów - odpowiedział wójt Szczepański.

Jeszcze niebezpieczniejszym przejściem przy przepuście przed Małymi Swornymigaciami zajmie się powiat. Jeszcze w tym roku przy okazji poszerzenia pasa drogowego i umocnienia linii brzegowej nad Strugą Siedmiu Jezior i Jeziorem Charzykowskim, po lewej stronie znajdzie się miejsce na ścieżkę. Aktualnie w tym miejscu się kończy i 200 metrów trzeba jechać jezdnią. Gmina przekaże na ten cel 100 tys. zł dla zarządcy drogi, czyli powiatu. Wcześniej z lasu stromym zjazdem wyjeżdża się na nieutwardzone żwirowisko. Trzeba uważać też na drewnianą balustradę na wylocie ze szlaku. Jak tłumaczyła Beata Burda z Wydziału Programów Rozwojowych, teren ten jest w gestii Parku Narodowego "Bory Tucholskie", stąd potrzeba rozmowy z jego dyrektorem. Przed wyjazdem z lasu ma niebawem stanąć znak ostrzegawczy dla rowerzystów "uwaga stromy zjazd".

Dyrektorka wydziału z urzędu gminy ustosunkowała się do uwag Wspólnej Ziemi do przebiegu trasy od Kopernicy do Charzyków przez łąkę na ostatnim etapie (alternatywna trasa do drogi nr 212). - Jeśli chodzi o to, że ona jest trudna, to chciałoby mi się powiedzieć - i co z tego? Wybieramy bezpieczeństwo i jedziemy trudniejszą trasą. Jechałam z 8-letnią córką i ona też dała radę, więc nie wiem dla kogo to było trudne? - zastanawiała się urzędniczka.

Na koniec mała podpowiedź dla użytkowników Kaszubskiej Marszruty od Beaty Burdy. - Radek zaczął w złą stronę, ponieważ naturalny spadek ścieżki jest w kierunku Kopernicy i potem Chocińskiego Młyna, więc by było łatwiej i aby mieć więcej siły, trzeba zaczynać jazdę wokół Jeziora Charzykowskiego od Zacisza.

 

 

 

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~nieśmiały parafianin
Moje wyrazy szacunku dla pana wójta Zbyszka Szczepańskiego za umiejętność, skromność, i odwagę by uznać, że chojniccy rowerzyści (z miasta i gminy) mogą mieć uzasadnione uwagi i sugestie poprawy jakości ścieżek rowerowych w naszej okolicy. W gruncie rzeczy, i rowerzystom i samorządowcom z gminy chodzi o to samo - aby nasze ścieżki rowerowe były jak najbardziej bezpieczne, funkcjonalne, wygodne, i trwale. Nie ma miedzy nami konfliktu w tej dziedzinie - jesteśmy po tej samej stronie - jedynie patrzymy na te same problemy z innej strony - rowerzyści widza problemy ze strony użytkownika, podczas gdy pan wójt patrzy na ścieżki rowerowe przede wszystkim jako inwestor - i stąd pewnie pojawiają się różnice w perspektywie spojrzenia i różnica w spojrzeniu na małe detale konstrukcji ścieżek rowerowych.

Pan wójt tworzy nowy pozytywny standard jakości w rozmowie ze społeczeństwem poprzez publiczne przyznanie, że komentarze społeczeństwa na temat działalności terenowego samorządu, mogą zawierać wartościowe informacje warte uwagi naszych lokalnych polityków. A co ważniejsze, bez cienia arogancji, pan wójt sugeruje, że te społeczne komentarze i uwagi mogą być wykorzystane w celu poprawy efektywności działań samorządu terenowego.

Takie postępowanie samorządowego polityka to nowa i bardzo wartościowa inicjatywa w naszym regionie. Do tej pory burmistrz Chojnic przyzwyczaił społeczeństwo, że każdą konstruktywną krytykę mieszkańców Chojnic burmistrz ignorował i odrzucał z poczuciem swojej wyższości, arogancji i bezmyślnej agresji wobec krytyków. Przez lata burmistrz Finio starał się jak mógł by zniechęcać społeczeństwo do działalności społecznej poprzez agresywne ataki na każdego kto śmiałby mieć inne różniące się od wizji Finia zdanie i wizje na rozwiązanie problemów społecznych. Najbardziej ulubionym argumentem i sposobem zwalczania krytyki przez Finia jest wytaczanie frywolnych procesów karnych o pomówienie i herezje. Bo władza burmistrza Finia płynie prosto od boga (co pewnie przekupiony przez Finia społecznymi pieniędzmi wielebny mecenas sztuki Jacek Dawidowski niechybnie potwierdzi) - wobec tego krytykowanie Finia jest równoważne z krytyką bogów a to przecież karygodna herezja! I gdyby wszystko mogło pójść po myśli Finia, to pewnie niejeden chojniczanin i być może jacyś charzykowianie, zostali by wyrokiem Finia posłani na tortury i na spalenie na stosie - lecz niestety polskie prawo podcina skrzydła naszemu ideałowi burmistrza, najmądrzejszemu polskiemu ekonomiście, i najwspanialszemu pośród polskich burmistrzów - łaskawie nam panującemu i chodzącemu, pośród nas zwykłych śmiertelników, tutaj w Chojnicach.

A pan wójt pokazał, że można inaczej. Podziękowania dla pana wójta Zbyszka Szczepańskiego za tak pozytywny gest w stronę społeczeństwa.


13 Września 2013, godzina 17:00
Oceniono 26 razy 24
~Voojt
ade napisał/a:
Szkoda że już koniec sezonu rowerowego

hyh sezon rowerowy? A co to takiego? Fakt jest trochę luźniej na ddrach i łatwiej znaleźć miejsce w stojakach czyt. wyrwikółkach ale dopóki nie spadnie śnieg utrudniający swobodną jazdę, to można śmigać bez przeszkód.
Też mi się podoba postawa wójta. Na pewno nie będzie tak, że ktoś mu będzie mógł podskoczyć czy go szarpać i coś wymuszać, ale i tak widać że jest to inny typ człowieka i urzędnika. Oby takie zachowanie (prospołeczne) było zachętą dla innych.
13 Września 2013, godzina 15:10
Oceniono 3 razy 3
~MountainBiker
Pukanie w głowę, to miał być żart? Mało wybredny.

Poczytał bym więcej na temat ukształtowania terenu.

Objazdy wokół jeziora Charzykowskiego zaliczam przynajmniej raz w tygodniu od wiosny do jesieni i potwierdzam słowa p. Urzędnik, że łatwiej jechać zaczynając od Wolności. Poza tym nie zauważyłem żadnych podmoknięć terenu i zawsze można przejechać. Dla mnie znakowany szlak rowerowy nie oznacza ścieżki rowerowej, stąd niezasadne wydają mi się uwagi dotyczące nawierzchni. Mamy wybór możemy jechać szosą bytowską asfaltem.

Jak nic nie robią źle, jak robią też źle? ....
13 Września 2013, godzina 14:59
Oceniono 13 razy 1
~bmx
Użycie określenia "chłopak" to pikuś co musi Pan Radek znosić od innego włodarza. Ja mimo wszystko nie widzę w tym nic złego a liczy się postawa wójta. To bardzo dobry przykład dla innych.
13 Września 2013, godzina 13:31
Oceniono 8 razy 8
~ade
No to jednak można inaczej. Sikorski pisze z sensem, a wójt odpowiada jak dobry urzędnik. Finser nigdy by się nie poniżył, żeby przyznać rację komukolwiek.... Szkoda że już koniec sezonu rowerowego
13 Września 2013, godzina 13:02
Oceniono 7 razy 7
~chłopak
"ma chłopak dużo racji"
Wójcie, kto dla Ciebie jest "chłopakiem"? Trochę szacunku i dyplomacji
13 Września 2013, godzina 13:02
Oceniono 4 razy 4
~pozytywnie zaskoczony wyborca
Brawo dla postawy Pana Wójta! No jestem po prostu w ogromnym szoku i pod wrażeniem, że można jednak posłuchać głosu ludu a nie obrzucać go przysłowiowym błotem z zarzutem, że to opozycja, polityka itp. To jest jedyny włodarz na naszym terenie, który odniósł się do uwag z szacunkiem i na poziomie, jakiego oczekujemy od urzędników wybranych przez nas Nie ma ośmieszania ani dyskredytacji tylko " To nie jest tak, że jakieś stowarzyszenie ma swoje propozycje, uwagi, a my jesteśmy władzą wszechwiedzącą i na siłę bronimy tego. Ma chłopak dużo racji". Dzisiaj jest święto - pierwszy krok do współpracy z tzw. głosem obywatelskim. Można? Można! Inni powinni się od Wójta uczyć!
13 Września 2013, godzina 11:26
Oceniono 9 razy 7
~...
I jeszcze do Fragi: skoro chodnik obok pusty, a ty jedziesz ścieżką pod prąd, to dlaczego sam nie skorzystasz z szarej kostki, tylko wymagasz tego od innych? 5 sekundowa rozłąka to dla Ciebie tak bolesne przeżycie?
13 Września 2013, godzina 11:04
Oceniono 1 raz 1
~do powyżej
A mnie poraża taka postawa: Jadę sobie z drugą osobą obok siebie ścieżką z Charzyków. Widzę, że z naprzeciwka jedzie inna para w takim samym szyku. Chodnikiem idą piesi. Ja zjeżdżam za swojego towarzysza, żeby zrobić miejsce, za to para z naprzeciwka nie wykonuje żadnego ruchu. Jadą dalej z minami: "uciekać z drogi bo JA jadę". I co robić? Gdzie uciekać? W czasie tej samej przejażdżki, tylko wcześniej w Funce, rowerzysta jadący przede mną ze znaczną prędkością potrącił pieszego znajdującego się na przystanku autobusowym. Nie wykazał się kulturą, odgrażał się pięścią i na koniec uciekł jak najszybciej z miejsca zdarzenia.
Różni są rowerzyści.
13 Września 2013, godzina 11:01
Oceniono 1 raz 1
~fragi
~maks -> ręce opadają jak się przeczyta twój komentarz. Ktoś cię potrącił? Albo kogoś innego?
Mnie poraża inna postawa, jadę sobie z drugą osobą obok siebie na PUSTEJ ścieżce do Charzyków, pieszych brak, jedzie taki głąb z naprzeciwka i nie zjedzie na szare, gotów jest się zderzyć i trafić do szpitala ale nie zjedzie. Ludzie, błagam was myślcie choć trochę!
13 Września 2013, godzina 10:33
Oceniono 1 raz -1
~ja
Cieszy mnie postawa p.Wojta, naprawde facet na poziomie,przyznal sie,ze poprawki sa nieuniknione i ze nie wszystko,jesli chodzi o sciezke jest idealne.Natomiast,jesli podobna sytuacja dotyczylaby Urzedu Miasta to gwarantuje,ze bylaby afera na calego,a p.Burmistrz odpisywalby na forum,jak nie p.Sawickiemu,to p.Janikowi i to na przemian,a final sprawy z pewnoscia zakonczylby sie w Sadzie
13 Września 2013, godzina 08:47
Oceniono 10 razy 10
~maks
..kazdy z tych wpisów ma jakis procent sensu jednak brakuje mi wpisów na temat równie istotny- sposób uzytkowania przez cyklistów tych ścieżek..!?
Korzystam z nich/emeryt / często i poraża mnie beztroska zwłaszcza młodych użytkowników- jeżdżą bardzo szybko, często parami obok siebie, w momencie zaskoczenia "durnieją" stwarzając zagrożenie dla innych ....proponuję aby swoje osiągi szybkościowe sprawdzali na torach lub szosach a nie na wąskich ścieżkach..... CO MOŻE PARĘ radarów w krzakach ustawić ?!
12 Września 2013, godzina 21:34
Oceniono 4 razy 4
~Kostek Bałm
Szlak rowerowy musi być "spójny" pod względem rodzaju nawierzchni i trudności. Rowery są różne i turysta musi wiedzieć, czy danym typem roweru ścieżka będzie do przejechania (tak: do przejechania, a nie przepchania). KM to - jak rozumiem - szlak dla wszystkich (pomijam szosowców), także mało zaawansowanych niedzielnych "cyklistów". W tym kontekście należy poprawić niektóre odcinki tak, by nawet na "mieszczuchu" dało się w miarę sensownie jechać. Wspomniano tu m.in. o odcinku Wolność-Charzykowy "przez pole". To należy wyrównać i utwardzić choćby szutrem czy żwirem. Zjazd od leśniczówki Wolność do Wolności (koło Pomocy) bezwzględnie należy utwardzić (np. płytami jumbo), bo jest silnie zapiaszczony i wprost niebezpieczny...
12 Września 2013, godzina 19:40
Oceniono 5 razy 5
~Seth - widze że do szkoły wielu miało pod górę!
Jeżeli starujemy rowerem z jakiegoś punktu np. rynek chojnicki to bez względu którą stroną jeziora pojedziecie i wrócicie na rynek będziecie mieć tyl samo w górę jak i pod górę. Wynika to z zasad fizyki, geometrii i matematyki. Suma energii kinetycznej i potencjalnej jest stała (Ek +EP = const).
12 Września 2013, godzina 17:30
Oceniono 8 razy 6
~mac7
panie Wójcie, a jaki jest pana stosunek do rowerzystów szosowych, przymusu do jazdy tym tworem?

Pani Burda niech się w głowę popuka-ludzie częściej jadą w tamtą stronę (Funka Bachorze) bo jest lepiej oznakowane, niż przez Zacisze. Łąka łatwiejsza z tamtej strony? śmiech-ta sama trasa... Zjazd zbyt trudny? to niech się ludzie męczą podjeżdżając...


Dla urzędników najłatwiej by było postawić info że to trasa jednokierunkowa, oraz z zakazem ruchu rowerów po niej jak i w jej pobliżu...
12 Września 2013, godzina 17:19
Oceniono 14 razy -2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 414.00 426.00 DKKDKK 48.00 57.00
EUREUR 445.00 457.00 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 454.00 469.00 NOKNOK 34.00 36.00
GBPGBP 515.00 530.00 SEKSEK 34.50 37.00
Aktualizacja: 2023-06-04 12:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 418.65 422.82 DKKDKK 48.10 56.90
EUREUR 447.94 452.86 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 457.00 464.00 NOKNOK 34.10 35.90
GBPGBP 518.00 525.00 SEKSEK 34.60 36.90
Aktualizacja: 2023-06-04 12:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że program imprez i wydarzeń kulturalnych odbywających się w ciągu roku w mieście jest atrakcyjny?

Ceny paliw2023-06-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.24 zł 6.27 zł 2.69 zł
Circle K 6.54 zł - 6.22 zł 2.66 zł
Lotos Optima 6.57 zł - 6.15 zł 2.75 zł
MZK 6.5 zł 6.89 zł 6.15 zł 2.73 zł
Orlen 6.57 zł 6.99 zł 6.25 zł 2.73 zł
PKS 6.57 zł - 6.2 zł 2.69 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij