Czwartek, 30 Czerwca 2022 | Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Brunka kandydatem na burmistrza

Mariusz Brunka i Marzenna Osowicka.

Mariusz Brunka i Marzenna Osowicka.

Niespodzianki nie było. Dziś Projekt Chojnicka Samorządność ogłosił, że ich kandydatem na burmistrza w przyszłorocznych wyborach jest Mariusz Brunka. Do wyboru w głosowaniu mieli jeszcze Marcina Wałdocha.

 

- Miasto bez synekur. Samorządność bez pozorów - tak w skrócie Mariusz Brunka określił swój program. Jego szczegóły będzie przedstawiał w blokach tematycznych na comiesięcznych konferencjach. Wtedy też zostaną przedstawieni kandydaci na radnych i na wiceburmistrza, co jest pewną niespodzianką. Po pierwsza Brunka zapowiedział, że złoży oświadczenie, iż będzie ubiegał się maksymalnie o dwie kadencje. - Każda władza psuje – stwierdził. Po drugie nazwisko swojego ewentualnego zastępcy poda już niedługo. Zagwarantował, że jeśli wybory wygra, to będzie tylko jeden wiceburmistrz. - Dwaj nie są bardzo potrzebni. Czy stać nas na synekury? Na pewno nie - powiedział. Stowarzyszenie wyliczyło, że dwaj zastępcy to koszt ponad miliona złotych na kadencję. Plany Projektu Chojnicka Samorządność wychodzą poza Chojnice. Chcą zbierać podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą, w której właśnie będzie zapis, że zastępca burmistrza będzie wybierany razem z nim. - Najpierw musimy zdobyć tysiąc podpisów w Chojnicach i złożyć projekt do marszałka. Potem 100 tysięcy kolejnych w ościennych powiatach w województwie – opisywał członek PChS-u. Procedura potrwa w najlepszym wypadku dobrych kilka miesięcy, a pierwszy krok to zarejestrowanie komitetu. Jeszcze więc długa droga przed inicjatorami.

Reklama | Czytaj dalej »

Do wiosny Mariusz Brunka chce mieć gotowy program wyborczy. Dziś przedstawił jego zręby. Oprócz dwukadencyjności, to upodmiotowienie rady miejskiej. - Radni głosować mają według własnego sumienia, a nie zgodnie z kaprysami burmistrza – zapowiedział Brunka, a jego zdaniem właśnie tak się dzieje, że poddawani są naciskom. - Mam telefony od radnych i skarżą się, że nie są szczęśliwi delikatnie mówiąc – opisywał. Rajcy mają być samodzielnymi decydentami, a liczba komisji w radzie ma być ograniczona do minimum. A co stałoby się w ratuszu, gdyby kandydat PChS zasiadł w burmistrzowskim fotelu? - Organizacja pracy musi się zmienić przez ograniczenie organów kierowniczych i większe oparcie o zwykłych urzędników. Korona z głowy nie spadnie dyrektorom, jeśli poza rozdzielaniem i dozorowaniem pracy, sami zrobią jakiś temat od początku do końca – opisywał Brunka.

Kandydat PChS-u niejednokrotnie wypowiadał się krytycznie o decyzjach podejmowanych przez burmistrza. Dziś nie było inaczej. - Finster nie jest takim aniołem, jak się wydaje. Nie nadaje się do dyplomacji. Nie jest zdolny do przyjmowania propozycji – ocenił. Sam przyznał, że dyskusję podejmie z każdym kandydatem. - Lubię ludzi i nikogo nie skreślam – opisał sam siebie. Koleżanka ze stowarzyszenia Marzenna Osowicka o Brunce wypowiadała się ciepło. Chwaliła za empatię, wiedzę prawniczą i aktywność społeczną. Ale dostało mu się też za czarny humor, nie zawsze na miejscu. - Mały, ale wielki duchem – skwitowała. - W dowodzie mam wpisane wysoki – poprawił kandydat PChS-u na włodarza. Pełni funkcję kanclerza w PWSH „Pomerania” i prezesuje Fundacji Fuhrmanna.

Czy nowa osoba na politycznej scenie ma w ogóle szanse stanąć do walki z burmistrzem urzędującym czwartą kadencję? Zdaniem politycznego adwersarza burmistrza ludzie chcą zmian, ale się ich boją. - Mieszkańcy Chojnic uświadamiają sobie, że w biednym mieście żyjemy. Jeżeli nie zachęcimy do nowej idei, to będzie jak zawsze – stwierdził.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

247 komentarzy

~Fransła
Mało się udziela ten nasz Pan Mariusz Czasu zostało już niewiele a sylwetka kontrkandydata Pana F. nie jest zbyt dobrze znana, tak jak jego wizje rozwoju miasta. Wypadałoby to trochę zmienić
27 Grudnia 2013, godzina 13:14
Oceniono 4 razy 2
~Marzenna Osowicka
Witaj Mileno! Nie wiem, w jaki sposób powzięłaś przekonanie, że Radek Sawicki dyskryminuje środowisko sportowe. Obawiam się, że masz niepełne informacje. Radek swego czasu zainteresował się tematem nierównego traktowania różnych dyscyplin sportu w naszym mieście, tudzież faworyzowania pewnych grup sportowców skupionych wokół prominentnych działaczy. Tobie także i Twojej rodzinie życzę wszystkiego dobrego , a także bliższego zainteresowania się tematem rozdziału środków na sport w Chojnicach. Jest to temat, który od lat budzi kontrowersje. Co do głosów, które zechcecie oddać w przyszłości w wyborach - czas pokaże, które racje okażą się bardziej przychylne naszemu lokalnemu społeczeństwu. Jakoś jestem dziwnie spokojna o rezultaty. Pozdrawiam!
14 Października 2013, godzina 13:45
Oceniono 19 razy 15
~Marzenna Osowicka
Dziękuję za życzenia, ROTH. Faktem jest, że ich spełnienie może zachwiać aktualnym status quo w naszym pięknym mieście. Mimo, że te moje marzenia są bardzo zwyczajne: przywrócenie mobbingowanym pracownikom ich godności, a obywatelom - partycypacji w procesie współzarządzania tą naszą małą ojczyzną. Marzenia malutkie i całkiem zwyczajne, a jednocześnie tak nierealne jak dotąd - biorąc pod uwagę to, co mamy. Ale ja wierzę w zmiany. Pozdrawiam!
PS
Jeśli chodzi o przyznawanie racji interlokutorom - to zawsze możesz na mnie liczyć. Wystarczy, że masz w sobie gotowość do otwartej dyskusji. I przedstawiasz racjonalne argumenty. Bez obrażania przeciwnika, wsłuchując się w jego racje i prezentując własne. Takich osób, z którymi się fajnie dyskutuje, jest tu na tym forum wielu. Wystarczy wyzbyć się irracjonalnych uprzedzeń.
14 Października 2013, godzina 13:28
Oceniono 19 razy 17
~Milena
Przepraszam nie zauważyłam zdjęć.Więc Pani Marzenno na głosy naszej rodziny raczej liczyć nie możecie ponieważ dyskryminuje ten Pan (Sawicki) środowisko sportowe.Przykre to ale prawdziwe.Życzę Pani wszystkiego dobrego.
14 Października 2013, godzina 13:12
Oceniono 15 razy -7
~Milena
Czy w waszym ugrupowaniu jest Radosław Sawicki?
14 Października 2013, godzina 13:08
Oceniono 15 razy -7
~ROTH
Dziękuję Pani Marzeno za opinię i za to, że chociaż raz ktoś przyznał mi rację!
Pozdrawiam i życzę Pani miłego dnia, oraz spełnienia marzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej!
14 Października 2013, godzina 12:37
Oceniono 17 razy 17
~Marzenna Osowicka
Szanowny ROTH, oto postawiłeś prawidłowo pytanie:
Szanowna Pani Marzeno czy prezydent Warszawy lub burmistrz Chojnic rządzą tymi miastami jednoosobowo?
. Nie wiem, jak rządzi pani prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz, bo tam nie mieszkam. Ale wiem, jak rządzi w Chojnicach burmistrz Arseniusz Finster. Uważam, że zadając to pytanie jednocześnie sam sobie na nie odpowiedziałeś: tak właśnie jest. Nasz Ojciec Miasta rządzi jednoosobowo. Czasami tylko zasłania się zdaniem Rady Miejskiej. Przykład: PChS wystąpił z propozycją "Inicjatywy uchwałodawczej" (19.01.2012) oraz możliwości zgłaszania tzw. „wniosków obywatelskich”. Reakcja na tę inicjatywę? Burmistrz stwierdził, że jest za, ale radni mają powziąć decyzję. Do tej pory organ stanowiący, jakim jest Rada Miejska nie powziął decyzji…

Z kolei piszesz:
Czy wszyscy radni niezależnie od swoich poglądów politycznych podnoszą zgodnie łapki w górę i bezwzględnie głosują "za" aby tylko spełniło się to co chce zrobić burmistrz?
I znowu zadajesz pytanie retoryczne! Poobserwuj sesje Rady Miejskiej, zorientuj się, co jest ich tematem, a będziesz miał jasny, klarowny obraz (poza jednym, dwoma wyjątkami - p. Haliżak, p. Bluma) w jaki sposób przebiegają rutynowe głosowania. Masz rację ROTH! Przyznaję Ci ją bez satysfakcji! Jest właśnie, tak jak napisałeś. Czyż to nie smutne???
14 Października 2013, godzina 12:22
Oceniono 21 razy 21
~ROTH
Szanowna Pani Marzeno czy prezydent Warszawy lub burmistrz Chojnic rządzą tymi miastami jednoosobowo? Wybieraliście sobie radnych czy nie? Czy wszyscy radni niezależnie od swoich poglądów politycznych podnoszą zgodnie łapki w górę i bezwzględnie głosują "za" aby tylko spełniło się to co chce zrobić burmistrz?
Może to nie Wy wybieraliście radnych tylko wybrał ich burmistrz żeby mieć nad Wami władzę absolutną?
Bezcenne jest dzisiaj zobaczyć minę J.K., jego przydupasów i tego Guźca który tak chciał się przypodobać prezesowi, że od razu po odwołaniu H. G-W chciał budować pomnik "Wielkiego" Lecha!
14 Października 2013, godzina 11:02
Oceniono 14 razy -8
~Marzenna Osowicka
Do ROTH - jak sprytnie usiłowałeś zmienić temat:
Może jestem bałwanem ale dobrze mi z tym, natomiast większość z was to takie same cymbały jak wasz guru w Warszawie czyli "jaśnie pan prezes jedynej słusznej partii"
Z pierwszą częścią Twojej wypowiedzi polemizować nie będę (sam rzekłeś). Natomiast co do przypisywania mi sympatii propisowskich i czynienia prezesa Kaczyńskiego moim guru oraz guru wielu innych członków PChS-u, to walnąłeś jak kulą w płot. Wbrew temu co sądzisz, moje preferencje jako zwolenniczki partii politycznej ciągle jeszcze oscylują wokół PO. Natomiast nie akceptuję pseudomodelu demokracji narzucanego przez nasze władze samorządowe. Twoja próba sprowadzenia konstruktywnej działalności stowarzyszenia PChS, które gromadzi ludzi o przeróżnych opcjach, do roli wyznawców w/w prezesa jest dowodem na brak orientacji w przemianach, jakie zachodzą w Chojnicach. A już totalnym i tanim populizmem jest zakładanie, że pieniądze przeznaczone na referendum mogłyby zostać spożytkowane na ratowanie zdrowia i życia ludzi chorych i umierających. Wystarczy poczytać o latami niespełnionych obietnicach prezydenta W-wy i ich spektakularnej realizacji w przeddzień referendum.
13 Października 2013, godzina 23:52
Oceniono 29 razy 17
~Marzenna Osowicka
Do Wernyhory - nie chcesz czy nie potrafisz zrozumieć, że motorem działania PCHS-u nie jest nienawiść, którą przypisuje nam sam pan Burmistrz (swoją drogą - cóż za megalomania z Jego strony!!!), lecz niemożność zaakceptowania formuły sprawowania władzy, jaką serwuje się nam już czwartą kadencję? Zauważ, że podstawowym działaniem PChS - od długiego czasu jest domaganie się traktowania obywateli jako pełnoprawnych współpartnerów dla władzy samorządowej. I co otrzymujemy w zamian??? Pomyje. Sama zastanawiam się, czy Twoja wizja,
Nie chcę być złym prorokiem ale nich ci którzy siedzą dzisiaj przy korycie zaczną się modlić żeby ten nieszczęsny, sponiewierany naród kiedy już się obudzi z letargu nie udekorował nimi ulicznych latarni i przydrożnych drzew, bo gdy już się zacznie to nikt narodu nie powstrzyma!
jest tylko literacką przenośnią, czy też może stanowić przestrogę dla wszystkich, którzy nie liczą się z potrzebami społeczeństwa?
13 Października 2013, godzina 23:34
Oceniono 29 razy 19
~Marzenna Osowicka
Do internauty z 22.33 - Zgadzam się z Twoją oceną dzisiejszego referendum. Podzielam także Twoje zapatrywania odnośnie ostatnich wydarzeń w naszej społeczności lokalnej.
Tu chodzi o bunt przeciwko jednej myśli i jednej racji jednego rządzącego. Nie interesuje nas nic oprócz tego, że należycie dba się o nas i nasze wspólne dobro jakim jest nasze miasto. Buntujemy się na razie przeciwko zamykaniu nam ust.
Sama tego doświadczam będąc oskarżoną w utajnionym procesie o pomówienie o mobbing. Odczuwam na własnej skórze działania restrykcyjnych mechanizmów wdrażanych przez decydentów także w moim miejscu pracy oraz w szeroko pojętej działalności społecznej. Sądząc po sobie, a także biorąc pod uwagę moje relacje interpersonalne w różnych środowiskach uważam, że wytrzymałość społeczeństwa ma swoje granice. Na Twoje retoryczne pytanie: "Ile jeszcze wytrzymamy?" na razie nie odpowiem...
13 Października 2013, godzina 23:26
Oceniono 29 razy 19
~niepolityczny
Ale PO zatrzęsło gaciami, oj zatrzęsło! Gdyby stracili Warszawę, to byłaby katastrofa dla nich! Niejaki Halicki powiedział, że dostali żółtą kartkę. Łagodzi sytuację, bo dotarło do tych pysznych spasionych polityków że społeczeństwo zaczyna się buntować. Coś już drgnęło. Bójcie się, bo żyjecie sobie naszym kosztem, a dla nas nic nie robicie lub niewiele. I jeszcze nas się lekceważy. HGW przez miesiąc nadrobiła 3 lata bezczynnego siedzenia. Latała biedaczka z zadyszką, ale opłaciło się, bo korytko uratowała. Czy to ją zmieni? Czy to coś zmieni? Zobaczymy.
13 Października 2013, godzina 23:21
Oceniono 23 razy 15
~do Wernyhory
Wiesz co, nie sądzę, żeby tutaj chodziło o nienawiść. To mocne słowo i odzwierciedla zupełnie inne przypadki, gdzie jakby nie było to niemiłe uczucie się pojawia. Chyba więc może to dotyczyć tylko odrzuconych partnerek, lecz my wyborcy mamy inne oczekiwania. Tu chodzi o bunt przeciwko jednej myśli i jednej racji jednego rządzącego. Nie interesuje nas nic oprócz tego, że należycie dba się o nas i nasze wspólne dobro jakim jest nasze miasto. Buntujemy się na razie przeciwko zamykaniu nam ust. Ale może być tak, jak piszesz, że z głodu bunt będzie miał inny wymiar i zgadzam się z Tobą, iż wtedy narodu nikt nie zatrzyma. Zauważ, że rządzący czy to na szczeblu rządowym, czy samorządowym ignorują nasze wołanie. Są głusi na nasze potrzeby, nasze prośby o pomoc, ...Tworzą sobie kółka wzajemnej adoracji i pokazują wszelkiej maści przeciwnikom, gdzie ich miejsce poprzez próby ich ośmieszania i wykluczenia. A my jak tchórze patrzymy na to biernie. Może i HGW wygrała walkę. Ale jednak ponad 90% powiedziało jej NIE! Owszem, frekwencja szału nie zrobiła. Ale jednak taki wynik to w mojej ocenie policzek. Gdyby dotyczyło to osoby honorowej, to odeszłaby ze stanowiska. Ale gdzie my mamy na tych przeróżnych stołkach ludzi honorowych? Ze świecą ich szukać. Pieniądze, które zmarnowano na referendum (lub nie) i tak nie przeznaczono by dla biednych. Bo ci co dorwali się do koryta biedy nie widzą. Ona jest coraz większa, ale dla nich dalej jest niewidoczna więc szastają publicznymi pieniędzmi na niejednokrotnie bezsensowne inwestycje, kredyty, zachcianki lub wyjazdy "służbowe". Osobiście mnie zastanawia ile jeszcze wytrzymamy?
13 Października 2013, godzina 22:33
Oceniono 27 razy 15
~Wernyhora
Niestety "Roth" ma rację, Was zżera nienawiść do obecnie urzędującego burmistrza tak jak nienawiść zżera Jarosława K. do prezydent H. G-W, ma 100% racji, że te miliony wyrzucone w błoto można było przeznaczyć na dożywianie dzieci, można było kupić kilka super karetek pogotowia itd., itd. Zaraz zaczniecie krzyczeć, że takie są prawa demokracji. Zgadza się, że demokracji ale takiej prawdziwej a nie tej jaka jest obecnie w Polsce gdzie 3,5 miliona osób żyje w skrajnym ubóstwie, gdzie tylko w pierwszej połowie tego roku 3 tysiące osób popełniło samobójstwo z biedy, bezrobocia, chorób i bezdomności! Nie chcę być złym prorokiem ale nich ci którzy siedzą dzisiaj przy korycie zaczną się modlić żeby ten nieszczęsny, sponiewierany naród kiedy już się obudzi z letargu nie udekorował nimi ulicznych latarni i przydrożnych drzew, bo gdy już się zacznie to nikt narodu nie powstrzyma! Teraz nie każdy sam sobie dopowie czy ta przepowiednia powinna się spełnić czy nie, bo podobno marzenia się spełniają! AMEN!
13 Października 2013, godzina 22:12
Oceniono 27 razy 15
~do ROTH
człowieku, ty jesteś chory z nienawiści! Ty lepiej uważaj, żeby jad jaki się w tobie nagromadził czasem cię nie zadławił. A nie przeszkadza ci, że włodarz nam próbuje wciskać jeden tok myślenia, że uważa iż tylko on ma rację a każdy kto myśli inaczej i go krytykuje jest wrogiem publicznym? Masz wypaczone poczucie demokratycznych zasad.
13 Października 2013, godzina 21:44
Oceniono 24 razy 4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 457.00 DKKDKK 62.20 63.80
EUREUR 464.00 477.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 463.00 478.00 NOKNOK 44.40 46.00
GBPGBP 538.00 553.00 SEKSEK 43.00 44.60
Aktualizacja: 2022-06-30 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 452.00 DKKDKK 62.70 63.50
EUREUR 468.00 473.00 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 468.00 478.00 NOKNOK 44.90 45.70
GBPGBP 543.00 549.00 SEKSEK 43.60 44.40
Aktualizacja: 2022-06-30 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-06-29

E95 E98 ON LPG
BP 7.66 zł 8.47 zł 7.82 zł 3.36 zł
Circle K 7.63 zł - 7.77 zł 3.33 zł
Lotos Optima 7.65 zł - 7.79 zł 3.35 zł
MZK 7.83 zł 8.43 zł 7.8 zł 3.33 zł
Orlen 7.66 zł 8.25 zł 7.79 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij