Piątek, 27 Stycznia 2023 | Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. arch

Na wkład własny, a nie na organy

Na zdjęciu burmistrz Arseniusz Finster i ks. dziekan Jacek Dawidowski przed laty.

Na zdjęciu burmistrz Arseniusz Finster i ks. dziekan Jacek Dawidowski przed laty.

Temat, który zdaniem burmistrza Arseniusza Finstera nie powinien kłuć w oczy, coraz bardziej bulwersuje chojniczan. Mowa tutaj o ćwierćmilionowej dotacji z miejskiej kasy na zakup kościelnych organów.


Kościelne organy pojawiły się w drugim etapie programu "Jezuici bez Jezuitów", którego głównym beneficjentem jest Parafia Rzymsko – Katolicka pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach. W ramach programu m.in. odrestaurowano kościół gimnazjalny i zaadaptowano jego podziemia. Partnerem programu jest również urząd miejski i to jego wkład w projekt wywołał lawinę komentarzy, również na naszym portalu. Internauci dyskutują nie tylko na temat wysokości dotacji, ale też na temat konsorcjum firm, które wygrały przetarg. Jedna z nich, czyli Żwir Max, zajmuje się bowiem sprzedażą piasku i żwiru budowlanego, a jedyne co może mieć wspólnego z kościołem to adres. Według Krajowego Rejestru Sądowego ma siedzibę w Chojnicach przy Placu Kościelnym 6. Ze strony internetowej bazyliki zniknęła w ostatnim czasie zakładka "przetargi", w której wcześniej można było zapoznać się z wynikiem przetargu. Poniżej zamieszczamy dwa screeny przesłane przez internautę. Na pierwszym widnieje jeszcze zakładka przetargi, na kolejnym już jej nie ma. 250 tys. zł dotacji obruszyło również prezesa Wspólnej Ziemi Radosława Sawickiego, który m.in. w tej sprawie zawnioskował o udostepnienie informacji publicznej.

Reklama | Czytaj dalej »Na dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster odniósł się do głosów krytyki. W swoim przemówieniu wyłuszczał zasługi księdza dziekana Jacka Dawidowskiego nie tylko dla kościoła, ale dla całego społeczeństwa Chojnic. Włodarz przypomniał o imprezach, które w ostatnim czasie odbyły się w podziemiach kościoła gimnazjalnego i w farze, a także o planach związanych z III etapem, czyli odrestaurowaniem baszty i starej plebanii. - W baszcie siedzibę znajdzie Bractwo herbu Tur, w plebanii ma powstać świetlica socjoterapeutyczna, taka forma działalności oparta o kulturę i sztukę. To są najstarsze w Chojnicach obiekty, budowane na murach średniowiecznych w XIV wieku. Jak ktoś spłaszcza temat do tego, ile ma być koncertów, kto będzie grał i tak dalej, to widzi bardzo płasko temat - mówił włodarz. Finster pochwalił się również nowy pomysłem, w jaki sposób przekazać pieniądze na organy, tak aby oficjalnie nie było o nich mowy. - Moi urzędnicy popracowali nad tematem i będę modyfikował na sesji rady miasta kierunek przekazania tych środków - 250 tys. zł. Modyfikacja polega na tym, że będą to środki przekazane nie na budowę nowych organów, tylko to będą środki na refinansowanie wkładu własnego parafii w II etapie. Ktoś powie, że to jest zabieg socjotechniczny, no może to i tak - skomentował burmistrz. - Jednak bez zakończenia II etapu, nie będzie III - zaznaczył.

W najbliższy poniedziałek (28.10) rajcy miejscy zadecydują o przeznaczeniu dotacji. Wtedy też przekonamy się czy poprą pomysł włodarza, czy może wsłuchają się w głos społeczeństwa.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

94 komentarzy

~arika
od lat pisze z takiego programu ze mnie nie namierzy nikt ! kiedys uzywalam Tora jak janik ale tor juz znalam kiedy janik jeszcze nie wiedzial co to skype !
27 Października 2013, godzina 01:49
Oceniono 13 razy -7
~zgaduj zgadula
zgaduj dalej arika jest poprostu the best ! nie ma takiej mozliwosci aby arike zlapac ona jest wynajeta przez wladze ! jest chroniona !
27 Października 2013, godzina 01:48
Oceniono 12 razy -2
~arika
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Października 2013, godzina 01:46
Oceniono 15 razy -11
~ARIKA
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Października 2013, godzina 01:44
Oceniono 16 razy -10
~ARIKA DO OSOWICKIEJ
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Października 2013, godzina 01:40
Oceniono 33 razy -17
~Marzenna Osowicka
Jestem głęboko zaniepokojona pomysłami Pana Burmistrza. Abstrahuję całkowicie od korzyści, jakie nasza mała lokalna społeczność zyskałaby w postaci regularnych koncertów organowych (uwielbiam Bacha) oraz rozumiem aspiracje naszych hierarchów i decydentów zmierzające do wyniesienia chojnickiego kościoła gimnazjalnego do pozycji katedry oliwskiej. Natomiast uważam, że przyznawanie się do stosowania zabiegów socjotechnicznych mających zamulić radnym i pozostałym chojniczanom racjonalny ogląd sytuacji odnośnie przekazania kasy z budżetu miejskiego (już nie na organy tylko jako wkład własny), świadczy o niesłychanej determinacji w zmierzaniu do celu wbrew woli społeczeństwa oraz swobodnym żonglowaniu możliwościami prawnymi, byle tylko postawić na swoim. Manipulacja faktami, manipulacja społeczeństwem. Z socjotechniki szósteczka, Panie Burmistrzu! Niestety, nie przysparza to Panu mojej sympatii i szacunku...
27 Października 2013, godzina 00:05
Oceniono 17 razy 13
~was
Mówią ze każdy prezydent kraju to zwykła marionetka i pajac
możne Finio na prezydenta
26 Października 2013, godzina 23:21
Oceniono 9 razy 5
~Monia
Miasto chce kupić te organy, a jest u Nas w mieście chociażby osoba, która potrafi grać na takich organach? Teraz miasto straci pieniądze na zakup organów, a później będzie szukać osoby organisty?? Za darmo ona grać nie będzie i wynagrodzenie będzie też chciała spore. Pieniądze mogłyby być podzielone na wszystkie kościoły w Chojnicach. Parafianie z Matki Bożej Fatimskiej na pewno ucieszyliby się gdyby dostali część pieniędzy na spłatę długów i budowa mogłaby dalej iść w górę, a nie stać w miejscu. Moim zdaniem Kościół jest dla Nas czyli dla wiernych, a nie tylko dla władzy miasta. Sądzę, że tylko garstka ludzi się znajdzie dla których pieśni grane na tych organach będą czymś wyjątkowym. A z drugiej strony miasto ostatnio zakupiło te tablice informacyjne dla turystów też za sporą kasę, to te organy chyba tylko będą dla turystów, żeby pokazać jak to PIĘKNY mamy tylko jeden kościół w mieście. Chojnice powinny być dla mieszkańców, a nie dla turystów....
26 Października 2013, godzina 21:21
Oceniono 20 razy 10
~Charzykowianin
Cel oczywiście szlachetny i właściwy.
Ale zainteresowanie ks. Dawidowskiego jest naganne wręcz nieetyczne nawet biznesowo tam też obowiązuje etyka.
1. Nie wolno być jednocześnie zleceniodawcą i wykonawcą usługi-tak niestety " pośrednio" jest w tym wypadku.
2. Nie wolno kreować rzeczywistości na potrzeby partykularnego interesu.
26 Października 2013, godzina 20:43
Oceniono 20 razy 14
~zwykły
czy ktoś w Chojnicach w ogóle potrafi grać na takich organach za 250.000 zł? no nic.. wybory niedługo, kadencja zbliża się do końca
26 Października 2013, godzina 20:23
Oceniono 7 razy 3
~Maria Jolanta
A więc tak jak już ktoś wcześniej napisał: za pomocą publicznych pieniędzy zabieganie o życzliwość kleru, bo proboszcz przekona wiernych do głosowania na obecnego burmistrza? Mojego głosu Finster mieć nie będzie. Chojnice? Oczywiście Brunka!
26 Października 2013, godzina 19:15
Oceniono 8 razy 4
~chojniczanka
Do mocno zorientowanego
Moje pytanie - czy Kościół jest podmiotem prywatnym?
Twoje wątpliwości, że przetarg to kolejny gniot w tej sprawie, potwierdzi się jeśli przeanalizujesz SIWZ
Zamawiający powołuje się na przepisy Kodeksu Cywilnego jak i Prawa zamówień publicznych - jak mu pasuje. ???????
A zapisy umowy sugerują, że ma powstać jakaś budowa a nie, że mają być zainstalowane organy /może przy okazji kolejny domek dla ptaszków/
Np. paragraf 5
Wykonawca bez odrębnego wynagrodzenia zobowiązuje się do:
1.7. pisemnego zawiadomienia właścicieli bądz użytkowników sieci i urządzeń podziemnych......
/to gdzie te organy mają być zainstalowane?/
1.10. naprawy uszkodzonych, a zinwentaryzowanych urządzń uzbrojenia podziemnego
/oj chyba organy będą na Rynku/
1.11.uporządkowania terenu po robotach, w tym odtworzenie stanu nawierzchni dróg, chodników, punktów granicznych w rejonie prowadzonych robót...... /no to już pewne, że organy będą zainstalowane na Rynku/
1.12.organizację ruchu na czas wykonywania robót
/no chyba nie wstrzymają ruch w kościele gimnazjalnym?/

Nie nie nie warto dalej wypisywać te brednie
To jest horror i skandal, może ktoś się tym w końcu zajmie?

26 Października 2013, godzina 19:01
Oceniono 7 razy 7
burmiszcz szuka wpsarcia w kosciele
26 Października 2013, godzina 18:11
Oceniono 11 razy 5
~Trochę zorientowany
W ogłoszeniu z 26.04.2013 (zapisałem je sobie na kompie, bo nigdy nic nie wiadomo) jest taki nagłówek: SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA
Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzone jest w trybie przetargu na zasadach określonych w ustawie Kodeks Cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. Dz. U nr 16 poz. 93 z 1964 r. z późn. zm. w trybie art.701 kodeksu cywilnego.
Opracował: Krzysztof Piątkiewicz Zatwierdził: Jacek Dawidowski".
Takie podmioty, jak kościoły nie mają obowiązku stosowania Prawa Zamówień Publicznych. Tak na portalu Prawo i Przetargi odpowiedziano m.in. na pytanie "Czy parafia powinna zastosować ustawę Pzp do zamówienia, które podlega dofinansowaniu?" - (...) Do 1 stycznia 2010 r. obowiązywał przepis dający podmiotom przyznającym dotację możliwość uzależnienia jej wydatkowania od zastosowania przepisów ustawy Pzp. Rozwiązanie to było bardzo często stosowane w umowach o dofinansowanie, zwłaszcza przez instytucje wdrażające fundusze unijne.
Od początku 2010 r. przepis ten już nie obowiązuje, gdyż podmioty prywatne często nie potrafiły odpowiednio zastosować skomplikowanych mechanizmów z ustawy Pzp. Dlatego też nowelizacja złagodziła wymogi w tym zakresie, wprowadzając jedynie w art. 3 ust. 3 ustawy obowiązek zachowania zasad równego traktowania, uczciwej konkurencji i przejrzystości."
Czy tak był przeprowadzony przetarg? Są wątpliwości. Poza tym art. 701 KC stwierdza, że "Do rzeczy ruchomych objętych ustawowym prawem zastawu wydzierżawiającego należą także rzeczy służące do prowadzenia gospodarstwa lub przedsiębiorstwa, jeżeli znajdują się w obrębie przedmiotu dzierżawy."
26 Października 2013, godzina 16:22
Oceniono 10 razy 8
~Jarooo
Nie piszcie tak brzydko o Finiu, bo się obrazi i zacznie Was po IP szukać.
26 Października 2013, godzina 15:42
Oceniono 15 razy 9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.00 440.00 DKKDKK 61.40 62.80
EUREUR 467.00 473.00 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 42.30 44.00
GBPGBP 530.00 540.00 SEKSEK 40.80 42.50
Aktualizacja: 2023-01-27 11:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.03 435.18 DKKDKK 61.50 62.70
EUREUR 468.85 472.88 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 466.67 472.05 NOKNOK 42.97 43.79
GBPGBP 531.37 537.11 SEKSEK 41.36 42.19
Aktualizacja: 2023-01-27 11:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-01-26

E95 E98 ON LPG
BP 6.57 zł 7.32 zł 7.79 zł 3.23 zł
Circle K 6.52 zł - 7.74 zł 3.19 zł
Lotos Optima 6.54 zł - 7.76 zł 3.16 zł
MZK 6.59 zł 6.89 zł 7.71 zł 3.21 zł
Orlen 6.61 zł 7.23 zł 7.79 zł 3.21 zł
PKS 6.6 zł - 7.74 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij