Piątek, 20 Maja 2022 | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. (aw)

Miejskie inwestycje i plany na 2014

Burmistrz Arseniusz Finster rozplanował inwestycje na 2014 r.

Burmistrz Arseniusz Finster rozplanował inwestycje na 2014 r.

Pomysłów na inwestycje burmistrz ma wiele. Część z nich uwzględniono już w budżecie. Na resztę są koncepcje i projekty lub dopiero mają zostać opracowane.

 

Już w 2011 roku pojawiły się koncepcje przebudowy pl. Piastowskiego, ale ostatecznie prace nie ruszyły. Pomysł odłożono na półkę i choć nie ma go w planie na ten rok, to burmistrz bardzo chciałby go zrealizować w 2014.

Gotowe są za to projekty i wkrótce mają zostać ogłoszone przetargi na następujące ulice: Malinowa, Brzoskwiniowa, Sikorskiego i Asnyka wraz z oświetleniem. - Ruszamy w styczniu i lutym, tak by firmy głodne inwestycji drogowych mogły rywalizować ze sobą. Nam zależy na jakości i jak najniższej cenie. To nie są sprzeczności. Ta najniższa cena wcale nie musi powodować niskiej jakości – twierdzi Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

W budżecie 2014 przewidziano pieniądze na projekty ulic: Agrestowa (20 tys. zł), Leśna z przyległymi (105), Żeromskiego i Leśmiana (50) oraz Waryńskiego (25).

- Na Bałuckiego, Staffa i Jastruna chciałbym wykonać oświetlenie wiosną i jeżeli się uda, to na Jastruna i Bałuckiego zrobić tzw. finsterówki – zapowiada burmistrz. W planie jest wykonanie  nakładek na Staszica i Subisława.

W tym roku burmistrz zamierza zrobić porządek z ul. Pocztową. Chodzi o garaże i pustą kamienicę. - Jestem zwolennikiem rozwiązania, które będę promował, czyli wyburzenie, wyczyszczenie działek i sprzedaż dla inwestora, któremu określamy warunki zabudowy, czyli usługi, handel i mieszkaniówka – opisuje Finster i uważa, że nie tylko budżet miasta, ale i jego centrum może na tym dużo zyskać.

Do urzędu spływają też wnioski właścicieli kamienic ze strefy konserwatorskiej na dofinansowanie ich remontów. W budżecie środków na razie brak. - Chcielibyśmy znaleźć środki na kontynuację programu choćby w takim zakresie jak w roku ubiegłym, czyli 200-250 tys. zł – wyraża nadzieję włodarz.

W związku z wejściem Chojniczanki do I ligi, trzeba spełnić pewne wymagania. Na monitoring, oświetlenie i podgrzewanie płyty miasto chce zdobyć środki zewnętrzne, najpierw trzeba zlecić projekty. - To jest inwestycja na ok. 1,5 mln zł, ale jeśli chcemy mieć drużynę w I lidze, to musimy ten zakres wykonać – argumentuje Arseniusz Finster. Za to w budżecie już zabezpieczono środki dla Kolejarza. Za 30 tys. zł ma być dokończony remont obiektu. Z kolei na wiosnę na Modraku ma stanąć trybuna na 260 miejsc.

Miasto z parafią przymierzają się też do remontu starej plebanii. - Jest wstępna informacja o dotacji – informuje burmistrz.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

36 komentarzy

~jogi
Byłem za Panem . Teraz twierdze że dla dobra Pana i wszystkich Mieszkańców Chojnic proszę o urlop zdrowotnydla Pana burmistrza . Spokoju i POKORY !!! Radzę odpocząć wziąć głęboki oddech i cieszyć się nową Partnerką! PanuJanowskiemu życzę więcej rozsądku i mniej podlizywaqnia się.Poza tym wszystkim Wam dużo zdrowia i.....ZBOGIEM!!!!
09 Stycznia 2014, godzina 19:58
Oceniono 4 razy 4
~Będzie nas więcej
Przyszło nam żyć w ciężkich czasach. Ludzie muszą wyjeżdżać za granicę, bo tu nie ma pracy, ani szans na mieszkanie i godne życie. Młodzi często żyją w związkach nieformalnych, bo tak jest taniej, ale też wygodniej dla bezbożnych lekkoduchów. Jak kobieta się znudzi, to łatwiej wymienić na młodszą. W takiej beznadziei wyczytaliśmy tu na forum, że będzie nas więcej. To radosna nowina dla nas wszystkich. W mieście, którego patronem jest Święty Jan Chrzciciel są młodzi, którzy żyją tak jak Pan Bóg przykazał w związku sakramentalnym. Aż się prosi, żeby Pan Burmistrz w towarzystwie Dyrektora Generalnego i Naczelnika Oświaty, niczym Trzej Królowie, podziękowali tym młodym ludziom za właściwą postawę moralną i zainteresowali się , czy aby czegoś nie potrzebują. Dobrze byłoby, aby relacja z takiego spotkania została zamieszczona w lokalnej gazetce, aby inni brali przykład i nie wyjeżdżali, bo nie zawsze jest to dobre dla rodziny.
07 Stycznia 2014, godzina 13:10
Oceniono 11 razy 9
~KNPMD
Szkoda że tak samo jak Szczepański nie postępuje Finster w przypadku karmienia dzieci w szkołach .Bo ile dzieci za DIETY SWOICH WSPÓŁPRACOWNIKÓW mógł by dożywić w szkołach podając pomocną dłoń danym rodzicom jak i ich POCIECHOM.
07 Stycznia 2014, godzina 13:09
Oceniono 10 razy 10
~do "adam"
Bo nie tolerujemy w naszym mieście skorumpowanych prawników i jednocześnie ciot ciepłych cwaniaków którzy myślą że zjedli wszystkie rozumy.
07 Stycznia 2014, godzina 00:13
Oceniono 7 razy 7
~adam
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Stycznia 2014, godzina 23:07
Oceniono 10 razy -10
~Jan
Jednym z najlepszych w ratuszu
06 Stycznia 2014, godzina 20:01
Oceniono 6 razy 0
~adam
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Stycznia 2014, godzina 19:37
Oceniono 15 razy -11
~odi
tablica i ja to uwielbiam .... mam monopol na mądrość ... tylko grono wpatrzonych jakby mniejsze ...
06 Stycznia 2014, godzina 15:29
Oceniono 7 razy 7
~anka
oj?!......jakoś postarzał się nam Pan Burmistrz. No chyba, że mi się tylko wydaje?
06 Stycznia 2014, godzina 12:39
Oceniono 4 razy 4
~osa
oj widze ze w powiecie jest jakiś "bliski" projektant, skoro 1,5mln w Chojnicach na dokumentacje a w innych miastach 4mln na realizacje i projekty, w Chojnicach projekt ma być wartości 50% realizacji w innych miastach, o ile prawda jest co podeslal trochę zorientowany,

Kiedy w Chojnicach pojawia się inwestycje dla przeciętnego chojniczanina? NA stadion chodza nieliczni, takie inwestycje powinny być z biletow na mecze, a nie z podatkow także nie kibicow,

kolejna bzdura w chojnicach
04 Stycznia 2014, godzina 23:18
Oceniono 14 razy 12
~Trochę zorientowany
Na monitoring, oświetlenie i podgrzewanie płyty miasto chce zdobyć środki zewnętrzne, najpierw trzeba zlecić projekty. - To jest inwestycja na ok. 1,5 mln zł, ale jeśli chcemy mieć drużynę w I lidze, to musimy ten zakres wykonać – argumentuje Arseniusz Finster.

Te 1,5 mln to udział własny czy koszt dokumentacji? Legnica w 11/2012 rozstrzygnęła przetarg na montaż oświetlenia (4 maszty, 2000 lx) za kwotę 2,7 mln zł. Chorzów w 2009 na wymianę murawy i montaż ogrzewania wydał 3,4 mln zł. Nigdzie ani słowa o dotacji z zewnątrz.
04 Stycznia 2014, godzina 23:05
Oceniono 9 razy 7
~znalezione w sieci o Wajlonisie
2012-03-20 Ratuszowa bajarka opowiada...

Robert Wajlonis to radca prawny, dyrektor generalny i sekretarz Urzędu Miasta Chojnice w jednej osobie. To także od wielu lat dyżurny autorytet prawniczy chojnickiego Ratusza, którego opinia - choćby błędna - stanowi użyteczny walec dla radnych Rady Miejskiej oraz burmistrza. Walec do miażdżenia odmiennych od ratuszowych opinii i pomysłów.

Dokładnie miesiąc temu, w dniu sesji Rady Miejskiej, reprezentowane przeze mnie Stowarzyszenie "Wspólna Ziemia" skierowało do przewodniczącego Rady Miejskiej Chojnic pismo z wnioskiem o zdjęcie z porządku obrad sesji trzech projektów uchwał. Wniosek uzasadnialiśmy brakiem konsultacji tychże projektów uchwał z organizacjami pozarządowymi, co w świetle Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie stanowi konflikt z prawem. Samorządy terytorialne mają obowiązek konsultować z organizacjami pozarządowymi projekty aktów prawa miejscowego. By mogły to robić powinny najpierw opracować i przyjąć w formie odpowiedniej uchwały regulamin takich konsultacji. W Chojnicach nie mamy ani regulaminu, ani konsultacji.

Dyżurny ratuszowy prawnik Robert Wajlonis od ręki napisał opinię prawną, w której w nieudolny acz buńczuczny sposób próbował udowodnić, że czarne jest białe. Nasze postulaty zdecydowanie odrzucił, a argumenty zignorował. Sens naszego pisma, wespół z burmistrzem Arseniuszem Finsterem, wypaczył i przeinaczył. Zarówno dla dyrektora generalnego Wajlonisa, jak i dla burmistrza Finstera istotne i bulwersujące było to, że pismo złożyliśmy na dwie godziny przed sesją, nie zaś temat, który poruszyliśmy. Obaj panowie nasz konkretny problem rozwodnili w morzu ogólnikowych ocen, domysłów i nadinterpretacji. Do meritum się jednak nie odnieśli. Radnym to najwyraźniej nie przeszkadzało, a wręcz odnieść można było wrażenie, że opinia negująca nasze stanowisko bardzo im odpowiada. Mogli spokojnie brnąć przez porządek obrad sesji i szczęśliwie, bez zbędnych dyskusji, dotrwać do jej końca.

Można powiedzieć, że Robert Wajlonis to taka ratuszowa bajarka, która w chwilach niepokoju wkracza do sali obrad lub gabinetu burmistrza i odczytuje uspokajające opinie prawne. Opinie, które pozwalają radnym i urzędnikom żyć w przeświadczeniu, że wszechświat im sprzyja. Czy opinie pana Wajlonisa mają jednak umocowanie w prawie czy też są one jedynie utrzymywanymi w prawniczym żargonie odpowiedziami na zapotrzebowanie władzy?

Na zgłoszony przez "Wspólną Ziemię" problem braku uchwały o konsultacjach z organizacjami pozarządowymi Robert Wajlonis odpowiedział w swojej opinii prawnej z 20 lutego, iż "uchwała taka została przez radę podjęta w dniu 27 września 2010 roku i jest ona prawomocna, a tym samym wiążąca zarówno dla organu, który ją podjął, jak i dla organizacji, których dotyczy". Dodał także, zwracając się do radnych: "Przecież nie można w ten sposób sprowadzać do przedmiotowego charakteru Rady Miejskiej, Rada Miejska nie jest jakimś tam, przepraszam, śmietnikiem, do którego się wszystko zrzuca. To Państwo zostaliście wybrani w wyborach powszechnych przez obywateli i Państwo w ich imieniu się wypowiadacie, jeżeli Państwo nie ujęliście czegoś, to znaczy, że taka jest wola społeczna, vox populi i vox Dei, taka jest prawda."

W podobnym tonie o istocie władzy wypowiedział się burmistrz Arseniusz Finster: "Jeżeli obywatel, bo mówimy o inicjatywach obywatelskich, chce przyjść na Komisję, może przyjść, wystarczy telefon do Biura Rady. Jeżeli chce przyjść do mnie, w każdy wtorek przyjmuję po kilkadziesiąt osób, tłumaczę, odpowiadam na pytania, jestem otwarty. Przecież jeżeli ktoś chce przyjść na konferencję prasową i też coś powiedzieć, daję swoje własne krzesło, mówi. Wyższej formy demokracji nie widzę." No właśnie, nie widzi pan. I to jest narastający problem mieszkańców miasta Chojnice, panie burmistrzu...

Wróćmy jednak do głównego bohatera i głównego wątku tego wpisu. Po miesiącu od opisywanych wydarzeń odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej. Miała ona miejsce wczoraj. W porządku jej obrad znalazł się projekt uchwały w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego prejektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących ich działalności statutowej. Czyli dokładnie ten akt prawny, o braku którego mówiliśmy 20 lutego i który powinien powstać już dwa lata temu. Przed miesiącem Robert Wajlonis negował nasze argumenty, po miesiącu zaś w uzasadnieniu do projektu wyżej wymienionej uchwały o konsultacjach napisał, iż "celowym wydaje się podjęcie powyższej uchwały." Jeszcze miesiąc temu straszył radnych, że "przyjęcie stanowiska Stowarzyszenia prowadziłoby do zmarginalizowania Rady Miejskiej w procesie tworzenia prawa miejscowego i aktów normatywnych określających kierunek działania Gminy Miejskiej Chojnice". Po upływie miesiąca już zdaje się nie dostrzegać tego zagrożenia.

I jak tu poważnie traktować opinie tego pana?!
04 Stycznia 2014, godzina 22:18
Oceniono 19 razy 15
~samuel
w tym miescie nic się już nie zmieni,
dalej motanie prostego ludu, oby tylko zostać przy władzy

czas wyjezdzac !!!
04 Stycznia 2014, godzina 19:51
Oceniono 15 razy 11
~znalezione w sieci o Wajlonisie
Bajki z mchu i paproci - autor: Marzenna Osowicka
Fajnie jest być dyrektorem generalnym, który nie jest błaznem… Pan Radca Prawny Pewnego Urzędu daje kolejny popis niemerytoryczności i braku prawniczego warsztatu udzielając odpowiedzi, którą można między bajki włożyć: „ekwiwalentną wymianą świadczeń między stowarzyszeniem a miastem" uzasadniając komisji swoje stanowisko dyskryminowania jednego ze stowarzyszeń i faworyzowania drugiego. Wcześniej ten sam Radca Prawny odmawiał stowarzyszeniom zwykłym prawa do ubiegania się o granty.
Bo nawet dla laika mojego pokroju – czyli zwykłego zjadacza chleba, ta „ekwiwalentna wymiana świadczeń” jest fikcją, stwierdzeniem równie nieuprawnionym, a wręcz śmierdzącym fałszem. Paranoicznym i bezczelnym argumentem jest supozycja, że Radca Prawny może wybierać sobie osoby „godne współpracy”. To zaprzeczenie i łamanie wszelkich norm współpracy z organizacjami pozarządowymi. Schizofreniczne tezy, niepoparte żadnymi racjonalnymi argumentami stawiają Pana Radcę w pozycji błazna szafującego dobrym imieniem Komisji Rewizyjnej, a także i większości Rady Miejskiej, która jego „hipotezy” przyjmuje w sposób pozbawiony jakiejkolwiek refleksji. Ta nieprawdopodobna arogancja organów władzy budzi przerażenie – jakich jeszcze argumentów będą chwytać się władze samorządowe, by pokryć brak profesjonalizmu, brak merytorycznych argumentów oraz dyskryminującą tendencję wobec niektórych stowarzyszeń?
04 Stycznia 2014, godzina 18:01
Oceniono 27 razy 23
~znalezione w sieci
Bajki z mchu i paproci - autor: Marzenna Osowicka
Fajnie jest być dyrektorem generalnym, który nie jest błaznem… Pan Radca Prawny Pewnego Urzędu daje kolejny popis niemerytoryczności i braku prawniczego warsztatu udzielając odpowiedzi, którą można między bajki włożyć: „ekwiwalentną wymianą świadczeń między stowarzyszeniem a miastem" uzasadniając komisji swoje stanowisko dyskryminowania jednego ze stowarzyszeń i faworyzowania drugiego. Wcześniej ten sam Radca Prawny odmawiał stowarzyszeniom zwykłym prawa do ubiegania się o granty.
Bo nawet dla laika mojego pokroju – czyli zwykłego zjadacza chleba, ta „ekwiwalentna wymiana świadczeń” jest fikcją, stwierdzeniem równie nieuprawnionym, a wręcz śmierdzącym fałszem. Paranoicznym i bezczelnym argumentem jest supozycja, że Radca Prawny może wybierać sobie osoby „godne współpracy”. To zaprzeczenie i łamanie wszelkich norm współpracy z organizacjami pozarządowymi. Schizofreniczne tezy, niepoparte żadnymi racjonalnymi argumentami stawiają Pana Radcę w pozycji błazna szafującego dobrym imieniem Komisji Rewizyjnej, a także i większości Rady Miejskiej, która jego „hipotezy” przyjmuje w sposób pozbawiony jakiejkolwiek refleksji. Ta nieprawdopodobna arogancja organów władzy budzi przerażenie – jakich jeszcze argumentów będą chwytać się władze samorządowe, by pokryć brak profesjonalizmu, brak merytorycznych argumentów oraz dyskryminującą tendencję wobec niektórych stowarzyszeń?
04 Stycznia 2014, godzina 18:00
Oceniono 29 razy 25

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 436.00 449.00 DKKDKK 61.30 63.10
EUREUR 459.00 472.00 RUBRUB 4.50 6.30
CHFCHF 444.00 459.00 NOKNOK 44.00 45.80
GBPGBP 540.00 555.00 SEKSEK 43.50 45.30
Aktualizacja: 2022-05-19 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 438.26 445.00 DKKDKK 61.90 62.80
EUREUR 463.24 469.00 RUBRUB 4.60 6.30
CHFCHF 449.44 455.00 NOKNOK 44.70 45.60
GBPGBP 545.30 552.00 SEKSEK 44.10 45.00
Aktualizacja: 2022-05-19 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy podwyżka cen biletów za jednorazowe przejazdy wpłynie na Twoją częstotliwość korzystania z usług MZK?
Ceny paliw2022-05-19

E95 E98 ON LPG
BP 7.31 zł 8.12 zł 7.19 zł 3.46 zł
Circle K 7.25 zł - 7.14 zł 3.43 zł
Lotos Optima 7.25 zł - 7.15 zł 3.45 zł
MZK 7.39 zł 7.69 zł 7.11 zł 3.39 zł
Orlen 7.29 zł 7.79 zł 7.19 zł 3.46 zł
PKS 7.25 zł - 7.13 zł 3.45 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij