Niedziela, 25 Września 2022 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

Krótka ulica, długi przejazd

Ruch jednokierunkowy na ulicy Grunwaldzkiej? Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się urzędnicy. Teraz z ulicy Grunwaldzkiej wyjechać można w obie strony przez sygnalizację świetlną na Sukienników, skręcić w prawo naprzeciwko marketu i w lewo przez stację.

 

 

Ulica Grunwaldzka jest dobrze znana klientom jednego z sieci supermarketów, czy też rodzicom dowożącym dzieci do przedszkola „Bajka”, bowiem to oni najczęściej, nie licząc samych mieszkańców, korzystają z tej drogi.

 

Reklama | Czytaj dalej »

Ruch na Grunwaldzkiej odbywa się powoli, ze względu na zaparkowane auta po jednej stronie ulicy. Spowolnienie ruchu ma przełożenie na bezpieczeństwo. - Od lipca ubiegłego roku na ulicy Grunwaldzkiej zanotowaliśmy czternaście zdarzeń, z czego tylko dwa dotyczą utrudnień w ruchu, i to nie bezpośrednio na Grunwaldzkiej, ale odchodzącej od niej ul. Bocznej – mówi komendant Straży Miejskiej w Chojnicach Tadeusz Rudnik. Na nasze pytanie, czy ulica Grunwaldzka powinna zostać ulicą jednokierunkową komendant odpowiada stanowczo: – Nie, z uwagi na to, że bądź na jednym lub drugim wylocie będą nadmierne natężenia ruchu.

 

Co na temat ewentualnej zmiany organizacji ruchu sądzą użytkownicy Grunwaldzkiej?

 

- Mieszkańcy parkują na jednej stronie, więc nie ma tamowania ruchu. Nie widzę zatorów na tej drodze, a tylko zwiększony ruch rano, gdy rodzice odwożą dzieci do przedszkola – opisuje mieszkaniec ulicy Edmund Kubowski.

 

- Ruch co prawda jest nieco utrudniony przez parkujące pojazdy, ale do wykonania. Wymaga większej kultury od kierowców, bo często trzeba kogoś przepuścić. Faktem jest, że przy galerii na światłach ruch odbywa się bardzo wolno. To skrzyżowanie tamuje cały ruch – mówi Roman Tomaszewicz prowadzący działalność przy ul. Grunwaldzkiej.

O tym, że sygnalizacja świetlna wymaga modyfikacji przekonana jest również dyrektor "Bajki" Małgorzata Sząszor. - Zielone światło pali się bardzo krótko, dlatego ciężko się stąd wyjeżdża. Przydałoby się, żeby światła były bardziej drożne – mówi właścicielka przedszkola.

 

Za opcją ulicy jednokierunkowej obstają mocno mieszkańcy kamienicy sąsiadującej z przedszkolem. - Ruch w godzinach otwarcia i zamykania przedszkola jest naprawdę duży i uciążliwy. Robi się wtedy niebezpiecznie. Zastawiają nam bramę, często nie mogę wyjechać do pracy. Niektórzy sąsiedzi wstają wcześniej tylko po to, by wystawić swoje auto, bo jak zaczynają przywozić dzieci do przedszkola, to nie ma szans wydostać się z posesji - relacjonuje Beata Szultka. Piotr Gabrysiak w pełni popiera swoją sąsiadkę: – Pomysł z ulicą jednokierunkową jest zdecydowanie na miejscu. Załagodzić sytuację próbuje dyrekcja przedszkola: – Zdaję sobie sprawę, że rodzice dowożący swoje pociechy znacznie utrudniają ruch. Przedszkole niestety nie posiada wystarczającej ilości miejsc parkingowych, dlatego też proszę rodziców, aby w miarę możliwości zostawiali swoje auta na parkingu przy parku Tysiąclecia i stamtąd odprowadzali dzieci – mówi Małgorzata Sząszor.

Tematem ulicy Grunwaldzkiej, a także ulicy Bankowej od skrzyżowania do przedszkola na najbliższym posiedzeniu zajmie się komisja do spraw oznakowania. - Ja mam mieszane uczucia w tej sprawie. Nie lubię zmieniać tego, co funkcjonuje - komentuje dyrektor wydziału komunalnego Jarosław Rekowski. - Plan miejscowy tego obszaru mówi, że będzie stworzona droga od strony 14 Lutego. Kiedy to dokładnie się stanie, nie wiem, ale może to będzie rozwiązaniem całej sytuacji – dodaje dyrektor.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

22 komentarzy

~do rom.(a) i "cwaniackich skrótów"
A kto mi zabroni jeździć tamtędy na skróty ?! Wy ?! Puknijcie się w wasze puste łby - co nie jest zabronione jest dozwolone ! Łamię jakieś przepisy ruchu drogowego bo nie rozumiem o co idzie. Jak ktoś lubi stać w korkach niech stoi - ja i wielu...wielu innych bedzie jeździło tamtędy na skróty. Jak żeś głupi to stój !
17 Stycznia 2014, godzina 13:49
Oceniono 9 razy -7
~jotdwatrzy
Jasiek, to że "jest to jedno z niewielu miejsc gdzie możesz za darmo zaparkować" to nie moja wina, powiedz to burmistrzowi. Skoro dla ciebie płacenie to nie problem to nie wjeżdżaj na podwórko tylko zaparkuj sobie w Parku 1000-Lecia i przejdź się kawałek, po pracy dobrze ci to zrobi na apetyt Łatwo jest komuś doradzać "weź zapłać złotówkę dziennie to ja będę miał wygodniej", trudniej samemu z podobnych rad skorzystać. W pełni zgadzam się z tobą że tam nie ma żadnego problemu i niech zostanie tak jak jest.
Acha, jak ktoś zatarasuje ci bramę to dzwoń po czarnych pajaców, niech się na coś przydadzą.
17 Stycznia 2014, godzina 10:39
Oceniono 9 razy -7
I w zasadzie zgadzamy się. Rzeczywiście przy ZGM jest ciasno i często tam się wszystko korkuje w godzinach szczytu (przyprowadzanie i odbieranie dzieciaków z Bajki), a to powoduje, że wielu rodziców skręca w Grunwaldzką i śmiga omijając korki, ale przedzierając się między rzędem aut zaparkowanych na tej ulicy. W takich sytuacjach nie trudno o kolizję czy inne uszkodzenia auta... mimo wszystko zrobienie tej ulicy jednokierunkową uważam za absurd.
17 Stycznia 2014, godzina 10:36
Oceniono 9 razy 9
Chciałbym żebyśmy się dobrze zrozumieli, nie mam do nikogo pretensji że ktoś sobie parkuje na Grunwaldzkiej, ma do tego pełne prawo, chciałbym tylko żebyśmy przy okazji problemu nie "wylali dziecka z kąpielą" najłatwiej zrzucić winę na mieszkańców i zakazać parkowania czy zrobić jeden kierunek "bo mieszkańcy blokują całą ulicę". Też mógłbym apelować i żądać zakazu parkowania np. na 700 lecia bo co do kogoś przyjeżdżam to nie mam gdzie stanąć! Powtarzam się ale żaden z w/wym pomysłów nie zda egzaminu jeden kierunek spowoduje jeszcze większe korki i zablokuje albo wyjazd przy galerii albo wjazd na stację paliw po drugiej stronie, zakaz parkowania z karnetami dla mieszkańców, a co z firmami działającymi na tej ulicy? pech chciał że to albo zakład kamieniarski albo warsztat samochodowy, obawiam się że raczej padną bez możliwości dojazdu do nich. Dlaczego dla wygody grupy osób oni mają ponosić takie konsekwencje? Być może pomógłby zakaz parkowania ale tylko przy ZGM, wówczas do przedszkola mamy dwa wolne pasy (podobno ZGM szykuje nową siedzibę?).
17 Stycznia 2014, godzina 10:12
Oceniono 5 razy 5
Ja płacę za przedszkole i wjeżdżam na teren Bajki... nie parkuję na Grunwaldzkiej, ani nie chodzę chodnikiem, który mieszkańcy muszą odśnieżać (swoją drogą ja swój kawałek też odśnieżam i nie żalę się, że muszę to robić, choć głównie inni z tego korzystają). Uważam, że mieszkańcy powinni mieć przepustki i niech sobie darmowo tam parkują. Będzie luźniej i da się jeździć w obie strony... po co zamykać drogę w jednym kierunku? Żeby Straż Miejska mogła mieć nowe miejsce do karania mandatem?
16 Stycznia 2014, godzina 23:49
Oceniono 14 razy 12
~Też
O mnie Jaśku możesz być spokojny. Nie parkuję auta, aby iść sobie spokojnie do pracy. Ostatni raz byłem tam dwa tygodnie temu, aby wrzucić kartkę z odczytami wodomierzy w ZGM-ie. O to, dlaczego mają zamknięte bramę przed swoimi interesantami musisz pytać kogoś innego.
16 Stycznia 2014, godzina 17:43
Oceniono 9 razy 9
W sytuacji gdy jest to jedno z niewielu miejsc w centrum gdzie możesz darmowo zaparkować, a do tego to parkowanie powoduje utrudnienia dla innych to jest to dla mnie zdecydowanie cwaniactwem, a jak wracam czasami wcześniej z pracy i nie mogę wjechać na własne podwórko albo nawet zaparkować przed domem to to "racjonalne zachowanie" nazywam dużo mniej dyplomatycznie!
16 Stycznia 2014, godzina 15:34
Oceniono 4 razy 2
~jotdwatrzy
Można to nazwać normalnym, racjonalnym zachowaniem. Dlaczego mam płacić haracz? Rozumiem że kupowanie czegoś tam gdzie jest taniej to według ciebie też cwaniactwo. Korzystanie z darmowego konta e-mail to cwaniactwo bo przecież można korzystać z płatnego itd.
16 Stycznia 2014, godzina 15:14
Oceniono 6 razy 0
Jeżeli przyjeżdżasz tam tylko dlatego że jest parking bezpłatny i zajmujesz miejsce przez cały dzień, a tak robią co niektórzy zostawiając auta i idąc sobie spokojnie do pracy to jak to można inaczej nazwać?
16 Stycznia 2014, godzina 12:25
Oceniono 7 razy 3
~Też
tam parkuję i nie życzę sobie żeby ktoś mnie nazywał, tylko z tego powodu, cwaniakiem.
16 Stycznia 2014, godzina 11:59
Oceniono 12 razy 2
Maja naprawdę dla Ciebie i Twojego malucha to jest taki problem przespacerować się 50 może 100 metrów? taka jest mnie więcej odległość od parkingu w parku 1000 lecia do przedszkola. Temat był już wałkowany wiele razy, ruch jednokierunkowy jak już parę osób zauważyło tylko pogorszy sytuacje będzie po prostu jeszcze większy sznurek samochodów tyle że w jedną stronę. Druga sprawa w którą stronę "puścić" ruch z jednej strasznie długo palą się światła a z drugiej nie ma lewoskrętu, całych ruch pójdzie przez stację paliw i będzie lament że nie można wjechać. Zakaz parkowania? A dlaczego mieszkańcy mają ponosić konsekwencje potrzeby m.in. Twojego komfortu? Tak się składa że akurat mieszkam na tej ulicy i w przeciwieństwie do przyjeżdżających tam osób płacę za to miejsce tzn. płacę podatek od nieruchomości baaa jestem jeszcze zmuszony żeby odśnieżać chodnik przed domem żebyś mogła wygodniej przejść z dzieckiem do przedszkola bo jak nie to 5 stówek mandatu! Tak więc skoro płacę za to miejsce to nie chciałbym żeby ktoś zabraniał mi tam parkować. Inna sprawa że większość parkujących w dzień aut to nie są mieszkańcy, przyjedźcie dajmy na to o godz. 19 max. 5-6 samochodów, mieszkańców cały dzień nie ma, większość wyjeżdża do pracy a na grunwaldzką przyjeżdżają cwaniaki chcący zaoszczędzić zł bo to najbliższy centrum darmowy parking. Karnety dla mieszkańców i zakaz parkowania? Może to jest jakiś pomysł tylko co z firmami tam działającymi? Nie mają prawo działać? Też płacą podatki, mają prawo zarabiać na swoje rodziny. Obawiam się że sytuacja jest nieco patowa, proponuję więcej wyrozumiałości i zrozumienia.
16 Stycznia 2014, godzina 09:47
Oceniono 13 razy 9
~snupi
Zamiast wspierac klerow niech burmistrz te pieniadze przeznaczy na rozwoj miasta lub przekaze te pieniadze na pomoc dla biednych rodzin
rz
16 Stycznia 2014, godzina 07:37
Oceniono 6 razy 6
Nikt nie chce rano dzieci ciągnąć za rękę do przedszkola. Łatwiej podjechać, a jeszcze łatwiej zrobić zakaz parkowania na ulicy Grunwaldzkiej. Samochody tam stoją, a niech one będą parkowane na pół dnia na parkingu przy Parku. Przejazd byłby drożny i nie byłoby tej jałowej dyskusji. Przywożę dziecko do przedszkola i nie mam zamiaru parkować kilometr dalej, bo ktoś uważa, że nie powinnam jeździć tą czy inną ulicą.
16 Stycznia 2014, godzina 00:18
Oceniono 19 razy 5
~adamiszu
Sam często skracam sobie drogę przez stację paliw i nie zauważyłem jakichś wielkich problemów na Grunwaldzkiej (oczywiście poza porą do i odwożenia dzieci do przedszkola). Krytykujący "cwaniaczków" zauważcie że w ten sposób odciąża się zakorkowane rondo a nikomu po prywatnym podwórku nie jeżdżę! Podobnie ma się sprawa głupiego nakazu skrętu w prawo ze stacji na 14 lutego - "cwaniaczki" skręcający w lewo zmniejszają ilość aut krążących po rondzie, aczkolwiek w tym przypadku łamią przepisy. ps. Trzeba być nieźle pogiętym by dowozić dziecko pod drzwi przedszkola przeciskając się wąskimi zakorkowanymi ulicami, między dziećmi, wózkami, zostawiać auto na ciasnym dziurawym placu gdy ma się 100 od bramy wielki wygodnym parking!!!!!
15 Stycznia 2014, godzina 23:15
Oceniono 6 razy 4
~Zbigniew Opas
Stanisław Bareja, komedia MIŚ, rok produkcji 1980. Kobieta na poczcie: nie mogę wysłać tej depeszy! Nie ma takiego miasta Londyn! Jest Lądek. Lądek Zdrój.
Z Urzędu Miasta Chojnic, którego dyrektorem jest p. Robert Wajlonis, otrzymałem informację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. W piśmie zaznaczono, że dotyczy ono ulicy Bytowskiej. Do listu dołączono harmonogram wywozów na rok 2014. Wykaz jest następujący: Bałtycka, Boisko Kolejowe, Ceynowy, Czarna Droga, Długa, Droga do Igieł, pl. św. Faustyny Kowalskiej, Grunowo, Igielska, Igły, Kolejowa, Lichnowska, Liściasta, Ludowa, Marynarki, Młodzieżowa, Modra, Morska, Portowa, Przemysłowa, Przytorowa, św, Rafała, Rybacka, Rzepakowa, Sielska, Składowa, Skrajna, Sportowa, Tucholska, Ustronna, Wagnera, Willowa, Zakładowa, Żeglarska.
Współczesny Bareja: nie ma takiej ulicy Bytowska. Jest Tucholska, jest Lichnowska, ale Bytowskiej nie ma.
15 Stycznia 2014, godzina 15:43
Oceniono 18 razy 16

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 482.00 495.00 DKKDKK 62.60 64.30
EUREUR 472.00 479.00 RUBRUB 6.20 7.70
CHFCHF 491.00 506.00 NOKNOK 45.00 46.70
GBPGBP 526.00 541.00 SEKSEK 42.20 43.90
Aktualizacja: 2022-09-25 12:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 486.00 492.00 DKKDKK 63.00 64.00
EUREUR 474.00 478.00 RUBRUB 6.30 7.60
CHFCHF 494.00 501.00 NOKNOK 45.30 46.20
GBPGBP 529.00 537.00 SEKSEK 42.70 43.60
Aktualizacja: 2022-09-25 12:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.17 zł 7.09 zł 7.04 zł 3.02 zł
Circle K 6.12 zł - 6.99 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.14 zł - 7.01 zł 3.01 zł
MZK 6.14 zł 7.19 zł 7.02 zł 2.88 zł
Orlen 6.27 zł 7.19 zł 7.14 zł 3.02 zł
PKS 6.17 zł - 7.17 zł 2.91 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij