Poniedziałek, 25 Września 2023 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Ustawiony konkurs?

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Na forach wrze. Nie ustają komentarze po ogłoszeniu wyniku naboru na stanowisko dyrektora wydziału oświaty. W konkursie startowało siedem kandydatek, w tym trzy ze starostwa. Wygrała Magdalena Kosobucka, asystent zarządu powiatu. Od lutego kierować będzie Wydziałem Edukacji i Sportu.

 

Zwyczajowo w takich konkursach wymagane jest 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Tym razem takiego wymogu zabrakło. Nie spełnia go też nowa dyrektorka. - Mogłem uwzględnić taki wymóg, ale nie zrobiłem tego, by nie ograniczać kandydatów i dać szansę wszystkim – tłumaczy starosta. - Wszystko jest zgodne z prawem – zaznacza. Szansa dla wszystkich owszem była, ale i tak wygrał „swój”. I to nie z wydziału edukacji, skąd startowały dwie kandydatki Emilia Kalitta i Irena Laska, tylko z wydziału organizacyjnego. - Mam co prawda niewielkie doświadczenie w szkolnictwie, ale samorządowe spojrzenie – mówi Magdalena Kosobucka. Zauważa, że samorządowa rzeczywistość różni się od tej szkolnej i niekoniecznie dyrektor szkoły musi się sprawdzić jako dyrektor zarządzający wszystkimi placówkami w powiecie. W starostwie pracuje od 2003 roku. Zaczynała w wydziale funduszy jako referent, następnie przeszła do wydziału organizacyjnego, gdzie osiągnęła stopień inspektora. - Przeszłam wszystkie szczeble awansu, więc naturalną koleją rzeczy był udział w konkursie. Nie powinno mi się zamykać drogi do awansu – uważa nowa dyrektor.

Reklama | Czytaj dalej »

Magda Kosobucka ukończyła filologię romańską z przygotowaniem pedagogicznym i z zamysłem pracy w szkole. Kiedy po studiach wróciła do Chojnic okazało się, że język angielski zdominował pozostałe. Zajęcia z francuskiego prowadziła więc tylko w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. Od czterech lat pełni funkcję asystenta zarządu powiatu, została też oddelegowana do pracy jako rzecznik prasowy. Jak mówi, oświata to częsty temat na posiedzeniach zarządu, więc ma szeroki pogląd na temat. Swoją koncepcję zarządzania oświatą przedstawiła podczas rozmów z komisją konkursową. Na razie, póki nie podejmie obowiązków, szczegółów nie chce zdradzać. - Rzeczywistość się zmienia. Największym wyzwaniem będzie demografia. Już w tym roku subwencja jest mniejsza o 900 tys. zł w powodu mniejszej ilości uczniów, więc trzeba będzie racjonalizować wydatki, a przy tym dbać o jakość kształcenia – mówi. Ma świadomość, że jako osoba zarządzająca oświatą musi wprowadzić szkoły w nowoczesność i innowacyjność. Ukończyła studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi w 2009 r. Dodatkowym wymaganiem była specjalizacja z zakresu zarządzenia oświatą, którą dopiero w planach ma przyszła dyrektorka. - Będę miała pracowników wydziału, dotychczasową panią dyrektor (Maria Wróblewska – przyp. red.) i zamierzam ściśle współpracować zarządem. Przede mną także doskonalenie zawodowe – podkreśla Magdalena Kosobucka.

Jak reaguje na negatywne komentarze pojawiające się na forach? - Miałam prawo przystąpić do konkursu i nie widzę powodu, żeby się tłumaczyć. Jestem w stanie podołać, nawet mimo niesprzyjającej aury. Trudno nawet dyskutować z taką falą nienawiści. Mam nadzieję pokazać, że te osoby się myliły – kwituje Kosobucka.

Od dnia ogłoszenia listy kandydatów (13.01) do rozstrzygnięcia konkursu minęły zaledwie 2 dni (15.01). - Skąd taki pośpiech? - pytamy starostę Stanisława Skaję. - Chcieliśmy jak najszybciej rozstrzygnąć konkurs by od nowego miesiąca był nowy dyrektor. Mieliśmy na to do 10 dni – odpowiada włodarz. Przez szybkie tempo do drugiego etapu nie stanęła Alicja Kreft, była wicedyrektorka Gimnazjum nr 1. - Zawiadamiała, że nie może dojechać. Przecież składając dokumenty wiedziała, że niedługo termin zostanie wyznaczony – odpowiada starosta Skaja. Argumentuje, że dla jednej osoby nie można było wyznaczyć innego terminu, a tym bardziej przekładać całego etapu. - Byłoby to nierówne traktowanie względem innych kandydatek - tłumaczy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

254 komentarzy

~wyborca
Rada Powiatu powinna odwołać cały zarząd powiatu. Precz z dziadowskimi rządami. Czas na zmiany.
20 Stycznia 2014, godzina 13:42
Oceniono 16 razy 14
~sigma
Bądźcie poważni. "Samorządowego spojrzenia" nie można opisać za pomocą liczb. To byłoby jak sumowanie kilku "symboli nieskończoności".
20 Stycznia 2014, godzina 13:35
Oceniono 17 razy 15
~ciekawska
Redakcjo ch24 chcemy poznać szczegóły konkursu, ile punktów i za co, kto dostał, kto dał i wszystkie szczegóły "konkursu".
20 Stycznia 2014, godzina 13:01
Oceniono 22 razy 18
~Bajki z mchu i paproci - autor: Marzenna Osowicka
Fajnie jest być Starostą, który podejmuje przejrzyste, praworządne, niedyskryminujące kandydatów konkursowych na szefa Wydziału Edukacji i Sportu, oparte na logicznych przesłankach, totalnie pozbawione stronniczości i nie budzące moralnych oraz etycznych wątpliwości – DECYZJE…
Fajnie jest być kimś takim…

Wyrażając swoje zdanie na temat ostatnio zaistniałych wydarzeń w Starostwie Powiatu Chojnickiego postawię pewną – być może nawet ryzykowną tezę: nieumiejętne dorabianie ideologii potrafi zabić zaufanie społeczeństwa do rządzących…
Dla mnie najbardziej bulwersującymi faktami w tej kuriozalnej sytuacji nie są decyzje dotyczące wyboru kandydata podjęte przez Zarząd, czy też Pana Starostę. Przyzwyczailiśmy się do sytuacji, że kto ma władzę – ten narzuca zasady gry. Nieważne, czy jest ona fair – play, czy też tychże zasad pozbawiona…
Natomiast kuriozalne są tłumaczenia, jakie przedstawił mediom Pan Starosta na pytanie dziennikarki chojnice24:

Zwyczajowo w takich konkursach wymagane jest 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Tym razem takiego wymogu zabrakło. Nie spełnia go też nowa dyrektorka. - Mogłem uwzględnić taki wymóg, ale nie zrobiłem tego, by nie ograniczać kandydatów i dać szansę wszystkim – tłumaczy starosta.
Dać szansę wszystkim??? Urzędnikom poszczególnych wydziałów Starostwa? Paniom sprzątaczkom? Woźnym? Ochroniarzom? Dyrektorom szkół podlegającym pod Starostwo? Nauczycielom powiatu chojnickiego? Wobec obniżonych kryteriów rzeczywiście SZANSĘ UZYSKALI WSZYSCY…
Nie jestem blondynką. Nie jestem idiotką, która pozwoli sobie wcisnąć, że podwyższanie poprzeczki dla kandydatów (mającej wyłowić tych, którzy dysponują najwyższymi kompetencjami), może stanowić ograniczenie dla mas, które Starostwo postanowiło przyciągnąć obniżeniem kryteriów…
Wszystko jest zgodne z prawem – zaznacza (Starosta).

Jeśli urzędnik wybrany przez Radę Powiatu na stanowisko Starosty, jako jeden z pierwszych argumentów uzasadniających wybór serwuje deklarację zgodności z prawem (a oficjalnie nigdzie taki zarzut nie padł był), to natychmiast zapala mi się lampka alarmowa. Po co taka deklaracja? Żeby uprzedzić zarzuty? Zasadne…?
Mam mnóstwo sympatii dla Pani Magdaleny Kosobuckiej. Ukończyłyśmy ten sam kierunek studiów – filologię romańską. Znam Ją jako rewelacyjną, utalentowaną, uzdolnioną, elokwentną i niesamowicie bystrą, wyposażoną w nieodparty urok osobisty młodą kobietę, która realizuje się na wielu płaszczyznach.
Natomiast sorry – i tu wyrażę swoje zdanie: albo cenimy kompetencje i merytoryczność, doświadczenie płynące z dotychczasowej pracy zawodowej, albo też idziemy na żywioł finansując mozolne zdobywanie doświadczeń przez osoby spoza kręgu zawodowego. Pani Magdo, proszę wybaczyć.
Od dnia ogłoszenia listy kandydatów (13.01) do rozstrzygnięcia konkursu minęły zaledwie 2 dni (15.01). - Skąd taki pośpiech? - pytamy starostę Stanisława Skaję. - Chcieliśmy jak najszybciej rozstrzygnąć konkurs by od nowego miesiąca był nowy dyrektor. Mieliśmy na to do 10 dni – odpowiada włodarz.

„Mieliśmy na to 10 dni.” Które sami sobie wyznaczyliśmy (zapomniał dodać Pan Starosta)
Nowy Dyrektor od nowego miesiąca???????????????????????????
Nowy miesiąc zaczyna się 1 lutego 2014 roku. Czyżby procedury zatwierdzające nowego dyrektora miały trwać aż taki szmat czasu??????????????????????

Zwątpiłam. Nie po raz pierwszy zwątpiłam w moje władze samorządowe. Bajki z mchu i paproci pokazują, jakie infantylne wyjaśnienia serwują nam nasi samorządowcy. Czy naprawdę jesteśmy aż tak naiwnym społeczeństwem? Śmiesznym w swojej śmieszności? Uległym manipulacjom serwowanym nam przez samorządowców? Głupia rola, prawda???
Ja nie chcę być postrzeganą jak przysłowiowa blondynka. Już nie...
Pozdrawiam forumowiczów!
20 Stycznia 2014, godzina 12:41
Oceniono 30 razy 26
~lalabambam
Urbańska mega gwiazda lubi sie wszedzie pchać (ma to po matce Mamusia jednak nie najlepiej na tym wyszła
20 Stycznia 2014, godzina 12:08
Oceniono 17 razy 13
~Kaowiec z "samorządowym spojrzeniem"?
Kaowiec czy dyrektor?

KAOWIEC (wg wikipedii) - "w PRL instruktor kulturalno-oświatowy, osoba, która na różnych imprezach (bale, wieczorki zapoznawcze, wycieczki, wczasy, grzybobrania) miała dbać o odpowiedni poziom rozrywki".
20 Stycznia 2014, godzina 07:34
Oceniono 27 razy 25
~NOWY STANDARD?
Kilka uwag na temat "wyrównywania szans kandydatów": zamiana zwyczajowego wymogu stażu pracy na stanowisku kierowniczym na "umiejętność zarządzania zasobami ludzkimi". To pewnie zwykły zbieg okoliczności, że to właśnie p. Kosobucka szkoliła się z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i niestety nie ma stażu na stanowisku kierowniczym?

Zignorowano ustalone, ale niewygodne wymagania dodatkowe "specjalizacja z zakresu zarządzania oświatą" i "doświadczenie na podobnym stanowisku". To pewnie zbieg okoliczności, że p. Kosobucka nie spełniała tych wymogów?

Brak reakcji oznacza milczącą zgodę na wprowadzenie tego nowego standardu we wszystkich jednostkach samorządowych naszego powiatu.
20 Stycznia 2014, godzina 07:05
Oceniono 30 razy 30
~denis
Ciekawe co opozycja z tym zrobi. A może opozycji nie ma? A może opozycja się ułożyła z obecnie sprawującymi władzę?
19 Stycznia 2014, godzina 22:05
Oceniono 32 razy 32
~dd
To może zapytam wprost - kim jest nowa pani dyrektor dla starosty?
19 Stycznia 2014, godzina 21:11
Oceniono 37 razy 33
~nieśmiały parafianin
Gdyby powiatowi radni mieli choć trochę poczucia uczciwości, praworzadnosci i etyki, to powinni anulować wynik tego nieuczciwego i ustawionego konkursu. Starosta użył technicznego tryku by wyeliminować osobę o najwyższych kwalifikacjach, i by z pomocą oszustw i korupcji mianować na stanowisko osobę o najmniejszych kwalifikacjach, jakkolwiek posiadającą korupcyjne powiązania ze starostą Staszkiem Skają.

Konkurs powinien odbyć się ponownie, z zewnętrznymi obserwatorami, by utrudnić staroście Staszkowi i jego pachołkom ponowną korupcje.

Konkursy na profesjonalne stanowiska powinny być uczciwe, obiektywne, oparte na klarownych i jawnych regułach. Osoba o najwyższych kwalifikacjach powinna być wybrana z puli kandydatów.

Dla skorumpowanych urzędników jak starosta Staszek i banda jego pachołków, konkurs jest jedynie pozorną działalnością by za pozorowanymi oficjalnymi procedurami ukryć zwykłą prymitywną korupcyjną zmowę i oszustwa. Dzięki takim skorumpowanym urzędnikom jak starosta Staszek Skaja, lub burmistrz Arek Finster i ich skorumpowanym pachołkom, mamy w Chojnicach jedynie pozory uczciwych konkursów, pozory praworządności, pozory osobistej odpowiedzialności urzędników, i jedynie pozory demokracji, zamiast rzeczywistej demokracji i praworządności. Wielu chojniczan, którzy popierają obecny skorumpowany system władzy w Chojnicach, są aktywnie włączeni w korupcyjną zmowę i czerpią z niej korzyści finansowe kosztem ogółu społeczeństwa Chojnic.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
19 Stycznia 2014, godzina 21:08
Oceniono 34 razy 32
~biba
To w centrum wdrożeniowym był również taki uczciwy konkurs? Może to już tradycja takich konkursów w tym powiecie. Może czas przedstawić gdzie pracują matki, żony i kochanki oraz dzieci obecnych włodarzy ?
19 Stycznia 2014, godzina 20:37
Oceniono 24 razy 22
~bim
No to matki, żony i kochanki obsadzone w powiecie i podległych miastach. Na pewno zagłosują w wyborach właściwie. Prosty naiwny lud nie pójdzie i będzie dalej tak samo.

Prawdziwa stajnia Augiasza w tym powiecie się wytworzyła, a to dlatego że układ rządzi od 15 lat i otoczył się znajomymi.

Proponuje głosować na tych którzy jeszcze nie byli u władzy i się nie skompromitowali.

Poza tym po co takie instytucje w tym powiecie funkcjonują ?

Po co tyle szkół w Chojnicach ? Czy nie można zamknąć z 2 i zminimalizować koszty oświaty? Może czas na reformy ?

Po co ludzie do specjalistycznych poradni jeżdża do szpitala skoro lekarz może przyjmować w przychodni na kościerskiej?

Ten powiat jest dziwny, aż czuć te niejasne interesy, te znajomości
19 Stycznia 2014, godzina 20:35
Oceniono 27 razy 25
~nicnovego
z całego chojnickiego regionu kochanki, siostrzeńcy, szwagierki itp. cwaniactwo spokrewnione z lokalnymi POlitykierami wyróżniają się nadzwyczajnymi umiejętnościami korupcji, nepotyzmu, brakiem wiedzy i umiejętności pracy na zajmowanym stanowisku..
19 Stycznia 2014, godzina 18:54
Oceniono 35 razy 33
~do powyżej
w centrum edukacyjno wdrożeniowym zasiada na stanowisku równie miła, wykształcona, szlachetna, wiedząca komu, co i gdzie dawać pani ..dla przypomnienia kariery :
http://chojnice.naszemiasto.pl/artykul/1045447,centrum-edukacyjno-wdozeniowe-w-chojnicach-byla-skarbnik-z,id,t.html
19 Stycznia 2014, godzina 18:47
Oceniono 21 razy 21
~manuel
http://www.powiat.chojnice.pl/strona?id_typ=11&id_ln=40&id_kat=27&id_tekst=1249&

oprócz szpitala i pomocy społecznej reszta moim skromnym zdaniem to tylko koszt dla powiatu, nie slyszalem o chojniczanach odwiedzających muzeum albo inne instytucja

jak rozumem nowo wybrana pani to dyrektor tych 12 osób, straszne mnożenie stanowisk i marnotrawienie podatkow chojniczan
http://www.powiat.chojnice.pl/strona?id_typ=6&id_ln=72&id_kat=41&

przy okazji dużo znanych z przeszlosci zostało dyrektorami
19 Stycznia 2014, godzina 17:40
Oceniono 8 razy 6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 429.00 439.00 DKKDKK 53.00 57.00
EUREUR 456.00 466.00 RUBRUB 4.35 4.81
CHFCHF 468.00 481.00 NOKNOK 32.40 38.00
GBPGBP 521.00 534.00 SEKSEK 37.10 39.00
Aktualizacja: 2023-09-25 16:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 432.60 437.37 DKKDKK 53.10 56.90
EUREUR 458.29 463.09 RUBRUB 4.35 4.80
CHFCHF 472.43 478.71 NOKNOK 32.50 37.90
GBPGBP 526.62 532.41 SEKSEK 37.20 38.90
Aktualizacja: 2023-09-25 16:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij