Poniedziałek, 25 Września 2023 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Ustawiony konkurs?

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Dotychczasowa dyrektorka Maria Wróblewska jest zadowolona, że swoje obowiązki przekaże Magdalenie Kosobuckiej.

Na forach wrze. Nie ustają komentarze po ogłoszeniu wyniku naboru na stanowisko dyrektora wydziału oświaty. W konkursie startowało siedem kandydatek, w tym trzy ze starostwa. Wygrała Magdalena Kosobucka, asystent zarządu powiatu. Od lutego kierować będzie Wydziałem Edukacji i Sportu.

 

Zwyczajowo w takich konkursach wymagane jest 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym. Tym razem takiego wymogu zabrakło. Nie spełnia go też nowa dyrektorka. - Mogłem uwzględnić taki wymóg, ale nie zrobiłem tego, by nie ograniczać kandydatów i dać szansę wszystkim – tłumaczy starosta. - Wszystko jest zgodne z prawem – zaznacza. Szansa dla wszystkich owszem była, ale i tak wygrał „swój”. I to nie z wydziału edukacji, skąd startowały dwie kandydatki Emilia Kalitta i Irena Laska, tylko z wydziału organizacyjnego. - Mam co prawda niewielkie doświadczenie w szkolnictwie, ale samorządowe spojrzenie – mówi Magdalena Kosobucka. Zauważa, że samorządowa rzeczywistość różni się od tej szkolnej i niekoniecznie dyrektor szkoły musi się sprawdzić jako dyrektor zarządzający wszystkimi placówkami w powiecie. W starostwie pracuje od 2003 roku. Zaczynała w wydziale funduszy jako referent, następnie przeszła do wydziału organizacyjnego, gdzie osiągnęła stopień inspektora. - Przeszłam wszystkie szczeble awansu, więc naturalną koleją rzeczy był udział w konkursie. Nie powinno mi się zamykać drogi do awansu – uważa nowa dyrektor.

Reklama | Czytaj dalej »

Magda Kosobucka ukończyła filologię romańską z przygotowaniem pedagogicznym i z zamysłem pracy w szkole. Kiedy po studiach wróciła do Chojnic okazało się, że język angielski zdominował pozostałe. Zajęcia z francuskiego prowadziła więc tylko w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. Od czterech lat pełni funkcję asystenta zarządu powiatu, została też oddelegowana do pracy jako rzecznik prasowy. Jak mówi, oświata to częsty temat na posiedzeniach zarządu, więc ma szeroki pogląd na temat. Swoją koncepcję zarządzania oświatą przedstawiła podczas rozmów z komisją konkursową. Na razie, póki nie podejmie obowiązków, szczegółów nie chce zdradzać. - Rzeczywistość się zmienia. Największym wyzwaniem będzie demografia. Już w tym roku subwencja jest mniejsza o 900 tys. zł w powodu mniejszej ilości uczniów, więc trzeba będzie racjonalizować wydatki, a przy tym dbać o jakość kształcenia – mówi. Ma świadomość, że jako osoba zarządzająca oświatą musi wprowadzić szkoły w nowoczesność i innowacyjność. Ukończyła studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi w 2009 r. Dodatkowym wymaganiem była specjalizacja z zakresu zarządzenia oświatą, którą dopiero w planach ma przyszła dyrektorka. - Będę miała pracowników wydziału, dotychczasową panią dyrektor (Maria Wróblewska – przyp. red.) i zamierzam ściśle współpracować zarządem. Przede mną także doskonalenie zawodowe – podkreśla Magdalena Kosobucka.

Jak reaguje na negatywne komentarze pojawiające się na forach? - Miałam prawo przystąpić do konkursu i nie widzę powodu, żeby się tłumaczyć. Jestem w stanie podołać, nawet mimo niesprzyjającej aury. Trudno nawet dyskutować z taką falą nienawiści. Mam nadzieję pokazać, że te osoby się myliły – kwituje Kosobucka.

Od dnia ogłoszenia listy kandydatów (13.01) do rozstrzygnięcia konkursu minęły zaledwie 2 dni (15.01). - Skąd taki pośpiech? - pytamy starostę Stanisława Skaję. - Chcieliśmy jak najszybciej rozstrzygnąć konkurs by od nowego miesiąca był nowy dyrektor. Mieliśmy na to do 10 dni – odpowiada włodarz. Przez szybkie tempo do drugiego etapu nie stanęła Alicja Kreft, była wicedyrektorka Gimnazjum nr 1. - Zawiadamiała, że nie może dojechać. Przecież składając dokumenty wiedziała, że niedługo termin zostanie wyznaczony – odpowiada starosta Skaja. Argumentuje, że dla jednej osoby nie można było wyznaczyć innego terminu, a tym bardziej przekładać całego etapu. - Byłoby to nierówne traktowanie względem innych kandydatek - tłumaczy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

254 komentarzy

~...
Wytyka się studia zaoczne koleżankom, a starosta też posiada od niedawna studia zaoczne, prawda?
17 Stycznia 2014, godzina 13:07
Oceniono 27 razy 17
~jkr
Pora zmienić coś w tym kraju. Wstyd i kompromitacja. No ale Pani Magdalenie napewno bedzie pracowac sie dobrze ...
17 Stycznia 2014, godzina 12:58
Oceniono 19 razy 9
~on
Pani chyba dalej nie rozumie o co w tym proteście chodzi? tu nie chodzi o nienawiść do Pani jako osoby, lecz o sposób przeprowadzenia całego konkursu. Resztę proszę sobie dopowiedzieć, jest Pani podobno inteligentną osobą. A tak na marginesie, ta aura zawsze Pani będzie towarzyszyć.
17 Stycznia 2014, godzina 12:56
Oceniono 31 razy 21
~anna
no skoro koleżanka ma samorządowe spojrzenie niech udziela się społecznie, a a fachową robotę niech zostawi specjalistom
17 Stycznia 2014, godzina 12:38
Oceniono 29 razy 19
~sprostowanie
Miało być jeśli właśnie ta pani, czyli chodziło o Magdę
17 Stycznia 2014, godzina 12:34
Oceniono 10 razy 4
~klient
Do Pana starosty! Wyniki konkursu wprowadzą, jeśli już nie wprowadziły niezdrową atmosferę do Wydziału. Pana zadaniem, jako kierownika zakładu pracy a nie p.Wróblewskiej, jest teraz uzdrowienie tej sytuacji, aby nie doprowadzić w przyszlości do sytuacji, że pracownicy będą sobie dołki kopać. Im szybciej Pan zareaguje, tym lepiej. Nie zazdroszczę zadania. Żal i rozgoryczenie na pewno pozostaną. A "przegrani" ... życzę Wam znalezienia innej pracy, to dla Waszego dobra.
17 Stycznia 2014, godzina 12:31
Oceniono 22 razy 12
~do gosc
Nie obrażaj zbulwersowanych mieszkańców, którzy nie trawią chorych układów i do tego braku profesjonalizmu w danej dziedzinie. A te Panie uczciwe i kompetentne zostaw w spokoju. I tak im współczuję z kim będą musiały pracować i uczyć tej pracy od podszewki. Zapewniam Ciebie, że nie jestem jedną z tych Pań, a i tak jetem ogromnie zbulwersowana, gdyż w piątek 10 stycznia dowiedziałam się, że jeżeli pani złoży dokumenty to wygra. Proszę odpowiedź mi skąd ludzie to wiedzieli, przecież nie są jasnowidzami, prawda? Nepotyzm i kolesiostwa nie da się zahamować z obecną władzą. Czy system dzienny czy zaoczny i i tak te Panie są wyjątkowo przygotowane do pełnienia właśnie tej funkcji. Były osoby, które miały studia dzienne, studia w zakresie zarządzania oświatą oraz studia w zakresie ewaluacji i co ty na to, one też nie nadawały się na to stanowisko?
17 Stycznia 2014, godzina 12:29
Oceniono 40 razy 28
~gosc
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Stycznia 2014, godzina 12:15
Oceniono 68 razy -48
~Janek
do "do powyżej" Właśnie tak. Im więcej dadzą osobom ze swojego otoczenia i znajomym tym bardziej Ci ludzie będą walczyć o to, żeby władze się nie zmieniły po następnych wyborach. Można by oczywiście powierzyć to stanowisko Pani Alicji albo Pani Hannie, które mają bardzo bogate doświadczenie, znają realia panujące w oświacie i same dostrzegają za pewne elementy, które trzeba zmienić, żeby zarówno pracownikom jak i młodzieży funkcjonowało się w tych placówkach lepiej. Ale po co? Przecież te Panie nie przyniosłyby żadnej korzyści zarządowi.
17 Stycznia 2014, godzina 11:41
Oceniono 35 razy 23
~do powyżej
I to są te chore układy i szerzący się nepotyzm. A społeczeństwo ma siedzieć cicho i udawać, że wierzy w sprawiedliwe konkursy na stanowiska kierownicze.
17 Stycznia 2014, godzina 11:31
Oceniono 35 razy 25
~do powyżej
Z tego co słyszałam, to jedna z tych pań ma dodatkowo doświadczenie na stanowisku kierowniczym, nauczyciela i skończyła studia z zarz. oświatą.
17 Stycznia 2014, godzina 11:21
Oceniono 35 razy 25
~Janek
XYZ1

Nie lubię czytać takich bzdur, więc opiszę Ci tą demokrację.

Wybierałeś/łaś/łoś kiedyś starostę? Ja nie wybierałem, bo nigdy nie byłem radym powiatowym, a to właśnie oni wybierają swojego zwierzchnika, nie mieszkańcy powiatu - oni praktycznie nie mają na to wpływu. Możesz napisać - no tak! ale Panie Janku, przecież to MY - mieszańcy wybieramy radnych powiatowych! I w sumie jest to prawda, niestety bardzo uproszczona. Wybór radnych wygląda w ten sposób, że mieszkańcy głosują na swoich wybrańców, którzy znajdują się na określonych listach wyborczych. Załóżmy dla uproszczenia, że listy są 3:

- Samorządni 2014 (przykładowe ugrupowanie Pana Starosty)
- Opozycja do samorządni 2014 (grupowanie stworzone przez opozycję na potrzeby wyborów)
- Lista niezrzeszonych.

Radnych załóżmy, że potrzebujemy 10, a głosujących w wyborach niech będzie 20tyś. Zasadniczo nie jest ważne na kogo głosujesz (konkretne nazwisko), tylko na które z tych ugrupowań. Podziału mandatów pomiędzy listy kandydatów dokonuje się proporcjonalnie do łącznej liczby ważnie oddanych głosów na kandydatów danej listy. Jeśli Samorządni 2014 w sumie dostaną 12tyś głosów to otrzymają 6 mandatów (na 10 możliwych - w tym momencie mają decydującą większość w radzie i przy wyborze "nowego" starosty), jeśli Opozycja zgarnie 6 tyś głosów to dostanie 3 a pozostali 1. I nie będzie miało żadnego znaczenia, że wśród niezrzeszonych będą np. osoby, które się nie dostały do rady pomimo otrzymania większej, lub znacząco większej liczby głosów od niektórych kandydatów Samorządnych, którzy taki mandat otrzymali ani to, że głosowałeś/łaś/łoś np na jakiegoś Pana Zbyszka, który ma ambicje i pomysł jak to wszystko zmienić - on nie ma szans. Taka oto demokracja.

No ale w dalszym ciągu możemy mieć złudzenia, że jednak jest demokratycznie, bo przecież to ludzie głosują. Podam więc receptę na utrzymaniu się na stołku (wprowadzoną w życie 4 lata temu).

Pan starosta razem z burmistrzem zakładają wspólny komitet wyborczy. Brzmi dziwnie, bo przecież to są 2 osobne urzędy, Panowie startują w innych wyborach i na inne stanowiska. Ale dzięki temu prostemu zabiegowi każdy z nich dostaje całą masę głosów więcej niż dostałby bez tej koalicji. Spójrz na osoby zainteresowane wygraniem wyborów, przez każdego z tych Panów:

-Oni sami i ich rodziny.
-Ich pracownicy oraz ich rodziny (jasne jest, że jak przyjdzie nowy Jaśnie Pan to sam będzie dobierał sobie, zapewne nowych, pracowników a pracę każdy chce mieć)
-Przedsiębiorcy powiązani "przetargami" oraz relacjami towarzyskimi z urzędnikami (przyjdzie nowy to nie będzie tak łatwo dorwać się do miejskiej/samorządowej kasy).

Przy zawiązaniu koalicji Burmistrz-Starosta to nie dość, że pracownicy i ludzie w jakikolwiek sposób związani lub spowinowaceni z powiatem będą głosować w wyborach rady powiatu na kandydatów Listy Komitetu Samorządni 2014 to to samo zrobią pracownicy, rodziny pracowników i cała reszta związana z Urzędem Miasta (czyli te mnóstwo głosów ekstra, dla których została powołana taka koalicja). Otrzymując rewanż na wyborach "miejskich".

Dlatego jeśli chcemy coś zmienić to jesienią będziemy musieli się bardzo mocno spiąć, bo będzie bardzo trudno przegłosować tak wielką grupę ludzi zainteresowanych utrzymaniem obecnego układu.
17 Stycznia 2014, godzina 11:16
Oceniono 41 razy 31
~wiedzący
Takiej sytuacji raczej trudno zapomnieć. Pracownice wydziału doskonale orientowały się na czym polega praca jego dyrektora. Współpracowały z nim, miały doświadczenie (nie kierownicze, ale na stanowisku bezpośrednio podległym w odpowiedniej komórce). Pani, która wygrała uczestniczyła tylko w posiedzeniach rady Powiatu, w czasie których dużo mówiło się o oświacie i stąd bierze się jej mądrość? Oj biedne będą panie podlegające pod taką ignorantkę. Wyjdzie na to, że pani dyrektor będzie "robiła" za ozdobę wydziału pobierającą za swoje "bywanie" solidne wynagrodzenie, a od roboty będzie kto inny.
Pośpiech przy konkursie był wskazany z kilku powodów: zbyt silna konkurencja ze strony przynajmniej jednej z kandydatek, rok wyborczy. Jako asystentka zarządu, zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, pani Kosobudzka straciła by pracę, którą dostała bez konkursu. Umowę mogła mieć podpisana tylko na czas obecnej kadencji. Lojalnych pracowników się wynagradza. Skoro wygrała konkurs już nie będzie łatwo pozbyć się jej ze starostwa. W najgorszym wypadku zostanie oddelegowana ze stanowiska dyrektora na jakieś inne, ale swojej przyszłości w Starostwie może być już pewna.
17 Stycznia 2014, godzina 11:11
Oceniono 51 razy 43
~klient
Może Panie z Wydziału oświaty, które ośmieliły sie wystartować w konkursie i go przegrały dostaną podwyżki, żeby ukoić żal i rozgoryczenie. Bardzo Wam współczuję. Nie pozostaje Wam nic innego, jak tylko zapomnieć o tym całym wydarzeniu, inaczej sytuacja położy się cieniem na relacje z nowym przełożonym.
17 Stycznia 2014, godzina 10:26
Oceniono 41 razy 31
~zdumiona
"Mam co prawda niewielkie doświadczenie w szkolnictwie, ale samorządowe spojrzenie". Jak to interpretować?
17 Stycznia 2014, godzina 10:24
Oceniono 51 razy 41

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 429.00 439.00 DKKDKK 53.00 57.00
EUREUR 456.00 466.00 RUBRUB 4.35 4.81
CHFCHF 468.00 481.00 NOKNOK 32.40 38.00
GBPGBP 521.00 534.00 SEKSEK 37.10 39.00
Aktualizacja: 2023-09-25 14:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.67 436.40 DKKDKK 53.10 56.90
EUREUR 458.51 463.31 RUBRUB 4.35 4.80
CHFCHF 472.00 478.20 NOKNOK 32.50 37.90
GBPGBP 525.63 531.38 SEKSEK 37.20 38.90
Aktualizacja: 2023-09-25 14:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij