Piątek, 27 Stycznia 2023 | Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Szpital kontroluje. Aktualizacja

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Dyrekcja szpitala milczy w sprawie zastępcy ordynatora chirurgii w chojnickiej lecznicy. Starosta, pod którego podlega placówka, na konferencji prasowej zabrał głos i poinformował, że trwa w niej kontrola wewnętrzna dotycząca zgłoszonych anonimowo nieprawidłowości finansowych. Dopiero wtedy ma zapaść decyzja, czy sprawę zgłosić do organów ścigania.

 

- Nie można ferować wyroków. Muszą być dowody, że cokolwiek tam się złego działo – podkreśla Stanisław Skaja. Kontrolę wszczęto po anonimowym doniesieniu. Jak twierdzi starosta, zarzuty, które w nim się pojawiły, nie dotyczą łapówki. - Kontrola ma sprawdzić czy pacjenci nie są wpisani jako tzw. martwe dusze – wyjaśnia starosta. Jest podejrzenie, że nazwisko jednego pacjenta wpisano w rozliczeniach z NFZ dwukrotnie. Raz na szpital, raz na inną placówkę.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta dementuje też pogłoski o dyscyplinarnym zwolnieniu, choć lekarz w pracy się nie zjawia. Do tego nie doszło, bo chirurg pracuje na kontrakcie, czyli na podstawie umowy cywilno-prawnej. - Na dzisiaj kontrakt jest zawieszony, a pan doktor jest na 2-tygodniowym urlopie – informuje Skaja.

Na razie ani dyrekcja szpitala, ani starostwo nie składają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, tylko czekają na wyniki wewnętrznej kontroli. - Do końca miesiąca powinno być znane stanowisko dyrektora szpitala – informuje włodarz. - Podjęte decyzje służą dobru pacjentów i załatwieniu tematu – dodaje. Starosta miał zasugerować dyrektorowi Leszkowi Bonnie, by w ramach kontroli wyrywkowo sprawdzić także innych lekarzy, którzy mają swoje prywatne praktyki.

Aktualizacja 14.02.14 r.

Jak informuje rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański, standardową procedurą jest weryfikacja danych za pomocą specjalnego programu, a najczęstsze nieprawidłowości wynikają z koincydencji, czyli sytuacji, gdy pacjentowi zostają udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych świadczeniodawców, co najprawdopodobniej miało miejsce w przypadku pacjenta leczonego w Chojnicach. - Jeśli zostaną wykazane sprzeczności, to druga strona może, korzystając z portalu świadczeniodawcy, zacząć je wyjaśniać w postępowaniu wewnętrznym, zanim my o to wystąpimy. NFZ interesuje czy pieniądze publiczne zostały właściwie wydane. Gdyby się okazało, że zapłaciliśmy za świadczenie budzące poważne wątpliwości, to wówczas walczymy o te pieniądze. Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas sprawy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala – wyjaśnia rzecznik. W pomorskim NFZ równocześnie także trwa weryfikacja danych dotyczących sprawy. Jak informuje Mariusz Szymański, jeśli okaże się, że była próba oszustwa, to wręcz obowiązkiem NFZ jest powiadomienie organów ścigania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

660 komentarzy

~uprzejmie donoszę...
"Sąsiad zarabia 1500 zł, połowę tej kwoty wydaje na mieszkanie, a właśnie kończy budowę okazałego domu. Z czego? To na pewno szara strefa, ludzie mówią, że handluje narkotykami i antykami".

"Mają dom, luksusowe samochody i ciągle wyjeżdżają na wakacje. Moi sąsiedzi zgromadzili spory majątek, a nigdzie na stałe nie pracują. Jak to możliwe? Coś kręcą na lewo, proszę to sprawdzić".

"X ma w piwnicy kilka tysięcy litrów wina, sam produkuje alkohol, a później sprzedaje na targowiskach. To lewy dochód, może powinniście się tym zainteresować?".

I tak można bez końca, bo jesteśmy narodem, który uwielbia dokuczyć bliźniemu, wtedy dzień wydaje się piękniejszy, jest powód do radości, może czasem nawet dumy. Zadane komuś cierpienie czy przykrość takie gnidy uskrzydla.
16 Lutego 2014, godzina 11:26
Oceniono 14 razy 12
~opozycjonista
Trzy razy NIE dla chojnickich decydentów!
16 Lutego 2014, godzina 11:17
Oceniono 13 razy 9
~sokół
Pamiętacie sytuację z etatowym poza kolejką? Takich przypadków jest bez liku. Czy ktoś został zawieszony? Czy ktoś to wyjaśnił? Artykuły w pomorskiej i na lokalnych portalach? Śmieją się wam w twarz, podrzucają paszkwila na jednego niewygodnego a wy jak burki, nosy w dół i za tropem...
16 Lutego 2014, godzina 11:10
Oceniono 14 razy 12
~o donosach
Nie straszcie, że zaczniecie pisać donosy na urzędników, bo im czapka z głowy nie spadnie. Przeczytajcie o podwójnych standardach przyjętych w administracji:
"Myliłby się ten, kto by sądził, że wystarczy poskarżyć się na urzędnika lub na nieprawidłowości w funkcjonowaniu danego urzędu, by – jak w wypadku przeciętnego Kowalskiego – ruszyła kontrola, a winny musiał się natychmiast tłumaczyć. W służbach i w ministerstwie obowiązują dwa standardy postępowania z donosami. Jeden dotyczy zwykłych obywateli, wobec których wszczyna się postępowania podatkowe czy kontrolne po anonimowym doniesieniu. Drugi – urzędników i urzędów, którym nie zaszkodzi żaden anonim. Ministerstwo traktuje donosy na swoich urzędników i podległe urzędy jak skargi i wymaga, aby spełniały rygory z kodeksu postępowania administracyjnego, czyli zawierały imię i nazwisko (nazwę) oraz adres wnoszącego. Bez tego pozostawia się je bez rozpoznania. Dlatego anonimy kierowane do generalnego inspektora kontroli skarbowej nie są rozpatrywane, co stwierdza sporządzana na tę okoliczność notatka służbowa."

U nas mamy jeszcze inne standardy - jedne donosy się rozpatruje a inne trafiają do kosza. Wszystko zależy na kogo się donos napisało.
16 Lutego 2014, godzina 11:07
Oceniono 14 razy 10
~chojnice
Nieprawidłowości w szpitalu czytając to forum wydają się być większe na pewno niż nielegalne skopiowanie płyty przez dziecko. Tam sprawa trafiła do prokuratury o ile czytałem.
Prokurator ma o wiele większe możliwości dochodzenia prawdy. Przejrzenie sekwencji pojawiania się pacjenta najpierw w prywatnym gabinecie potem w szpitalu coś jednak mówi.
W szpitalu są środki publiczne i należy ich bardzo pilnować podobnie jak każdy prywatny właściciel pilnuje swojego majątku i rozlicza swoich pracowników.
16 Lutego 2014, godzina 10:58
Oceniono 14 razy -4
~kibic
To z tego, że jesienią będzie można wręczyć czerwoną kartkę naszym aktualnym wybrańcom ludu.
16 Lutego 2014, godzina 10:56
Oceniono 12 razy 10
~vi88
Taką mamy widocznie normę w tym mieście - jedni na podstawie donosów zakładają sprawy w sądzie a inni zawieszają pracownika. A od konkretnych i sporych nieprawidłowości to miasto aż puchnie i co z tego?
16 Lutego 2014, godzina 10:50
Oceniono 15 razy 13
~do chojnice
przestań pisać dyrdymały bo się tego czytać już nie da. Nie było SKARGI jak piszesz, tylko DONOS! Widzisz różnicę, czy nie? O reszcie twoich wywodów nawet nie wspomnę, bo ręce opadają.
16 Lutego 2014, godzina 10:47
Oceniono 15 razy 11
~telemaniak
Chojniczanin - to może monitoring na oddziałach szpitalnych? Pluskwy w szpitalnych lampach? Podsłuch w pilotach telewizyjnych? Fajny film wczoraj widziałeś w TV - "Wróg publiczny". No i od razu pomysły jak wcielić w życie inwigilację lekarzy. Palant!
16 Lutego 2014, godzina 10:47
Oceniono 15 razy 9
~do plastusiów
Ludzie, nie bądźcie totalnymi frajerami, których można modelować jak plastelinę. Jesteście plastusiami z wielkimi uszami - co usłyszą, to kupują?

Chyba nie sądzicie, że dyrekcja jest mniej poinformowana niż my - pacjenci??? To co my uznajemy za patologię, niektórzy nazywają normalnością (tak długo jak nie będzie na ten temat zbyt głośno). Numer z tym lekarzem to według mnie bardzo sprytny i haniebny zabieg polityczny, bo wiadomo że pretensje wielu pacjentów dotyczące wszystkich lekarzy zostaną natychmiast przelane na tego jednego lekarza. Mało tego, oni są doskonale świadomi co o służbie zdrowia myślą pacjenci i stąd pochodzi przekonanie o skuteczności tego personalnego ataku.

Pomyślcie na kogo głosujecie i nie róbcie z siebie plastusiów!
16 Lutego 2014, godzina 10:41
Oceniono 18 razy 10
~chojniczanin
Następna nieprawidłowość w chojnickim szpitalu to ŚPIĄCY LEKARZE. Może ktoś ze społecznej rady szpitala powinien zainteresować się czy lekarz na dyżurze jest do dyspozycji pacjenta, czy może relaksuje się przy TV? Wystarczy niezapowiedziane przejście przez oddziały o 1 w nocy. Chyba nawet czas w nocy można wykorzystać na kompletowanie dokumentacji medycznej i pomoc pacjentom.
16 Lutego 2014, godzina 10:34
Oceniono 18 razy -4
~śmieszne
Do chojnice - porównanie lekarza i nauczyciela jak z kosmosu wzięte. I przeczytaj jeszzce raz dokładnie co napisałeś:
Jeżeli lekarz teoretycznie dopuszcza się przyjmowania pacjentów z PRYWATNEGO gabinetu na dyżurze w PRYWATNYM szpitalu to powinien być usunięty
16 Lutego 2014, godzina 10:33
Oceniono 15 razy 11
~majka
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Lutego 2014, godzina 10:29
Oceniono 22 razy -12
~chojnice
Ciągle piszecie o jakiś powiazaniach z zoną itd. To dla sprawy nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli lekarz teoretycznie dopuszcza się przyjmowania pacjentów z prywatnego gabinetu na dyżurze w prywatnym szpitalu to powinien być usunięty. Czy wyobrażacie sobie gdyby nauczyciel sprawdzal na lekcji klasówki z innej szkoły zamiast uczyć? Może po prostu na tego lekarza trafiło, może nie przypadkowo. Ale nie zmienia to faktu że jeżeli się tego dopuszczał to jest to naganne. Poza tym na forum można poczytać że to nieodosobniony przypadek.
16 Lutego 2014, godzina 10:28
Oceniono 23 razy -7
~ciekawski
Ciekawe jak zabezpieczony jest system w którym odnotowuje sie wizyty pacjentów w poradniach? Czy dostęp ma tylko lekarz, czy też rejestratorka albo pielęgniarka? Albo jeszcze inne osoby? Czy dane można zmieniać? Nanosić nowe? Ingerować w to co zostało zapisane? Czy system jest bezbłędny? Czy zdarzają się pomyłki wynikające z nieuwagi wpisującego? Tyle wątpliwości, a na podstawie jednego anonimu wydaje sie wyrok na człowieka. I nich starosta nie mówi w Radiu Weekend:
Ja nie chcę ferować żadnych wyroków, żadnych przypuszczeń, bo to niczemu nie służy. Jeżeli np. mówimy o tym, że coś się wydarzyło, to od tego jest dyrekcja szpitala, która podjęła odpowiednie kroki.

Wyrok został wydany. Najpierw wypowiedzenie z pracy, dopiero potem kontrola. Jedno wielkie świństwo. Szukanie na siłę żeby zrobić z człowieka kozła ofiarnego. Mleko się wylało i żaden pies nie zliże tego co zrobiono doktorowi Osowickiemu. Panie doktorze ja bym nie czekał na wyroki starosty i dyrektora tylko zwolnił się z tej placówki. Jest pan na tyle dobrym fachowcem że inne szpitale przyjmą pana bez problemu. Czego panu serdecznie życzę. Pacjenci pójdą za panem.
16 Lutego 2014, godzina 10:23
Oceniono 22 razy 14

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.00 440.00 DKKDKK 61.40 62.80
EUREUR 467.00 473.00 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 42.30 44.00
GBPGBP 530.00 540.00 SEKSEK 40.80 42.50
Aktualizacja: 2023-01-27 12:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.45 436.92 DKKDKK 61.50 62.70
EUREUR 468.77 472.73 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 466.40 471.73 NOKNOK 42.95 43.76
GBPGBP 531.27 537.02 SEKSEK 41.36 42.18
Aktualizacja: 2023-01-27 12:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-01-27

E95 E98 ON LPG
BP 6.7 zł 7.45 zł 7.79 zł 3.27 zł
Circle K 6.65 zł - 7.74 zł 3.32 zł
Lotos Optima 6.67 zł - 7.76 zł 3.21 zł
MZK 6.59 zł 6.89 zł 7.71 zł 3.21 zł
Orlen 6.7 zł 7.32 zł 7.79 zł 3.21 zł
PKS 6.6 zł - 7.74 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij