Wtorek, 29 Listopada 2022 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Szpital kontroluje. Aktualizacja

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Dyrekcja szpitala milczy w sprawie zastępcy ordynatora chirurgii w chojnickiej lecznicy. Starosta, pod którego podlega placówka, na konferencji prasowej zabrał głos i poinformował, że trwa w niej kontrola wewnętrzna dotycząca zgłoszonych anonimowo nieprawidłowości finansowych. Dopiero wtedy ma zapaść decyzja, czy sprawę zgłosić do organów ścigania.

 

- Nie można ferować wyroków. Muszą być dowody, że cokolwiek tam się złego działo – podkreśla Stanisław Skaja. Kontrolę wszczęto po anonimowym doniesieniu. Jak twierdzi starosta, zarzuty, które w nim się pojawiły, nie dotyczą łapówki. - Kontrola ma sprawdzić czy pacjenci nie są wpisani jako tzw. martwe dusze – wyjaśnia starosta. Jest podejrzenie, że nazwisko jednego pacjenta wpisano w rozliczeniach z NFZ dwukrotnie. Raz na szpital, raz na inną placówkę.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta dementuje też pogłoski o dyscyplinarnym zwolnieniu, choć lekarz w pracy się nie zjawia. Do tego nie doszło, bo chirurg pracuje na kontrakcie, czyli na podstawie umowy cywilno-prawnej. - Na dzisiaj kontrakt jest zawieszony, a pan doktor jest na 2-tygodniowym urlopie – informuje Skaja.

Na razie ani dyrekcja szpitala, ani starostwo nie składają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, tylko czekają na wyniki wewnętrznej kontroli. - Do końca miesiąca powinno być znane stanowisko dyrektora szpitala – informuje włodarz. - Podjęte decyzje służą dobru pacjentów i załatwieniu tematu – dodaje. Starosta miał zasugerować dyrektorowi Leszkowi Bonnie, by w ramach kontroli wyrywkowo sprawdzić także innych lekarzy, którzy mają swoje prywatne praktyki.

Aktualizacja 14.02.14 r.

Jak informuje rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański, standardową procedurą jest weryfikacja danych za pomocą specjalnego programu, a najczęstsze nieprawidłowości wynikają z koincydencji, czyli sytuacji, gdy pacjentowi zostają udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych świadczeniodawców, co najprawdopodobniej miało miejsce w przypadku pacjenta leczonego w Chojnicach. - Jeśli zostaną wykazane sprzeczności, to druga strona może, korzystając z portalu świadczeniodawcy, zacząć je wyjaśniać w postępowaniu wewnętrznym, zanim my o to wystąpimy. NFZ interesuje czy pieniądze publiczne zostały właściwie wydane. Gdyby się okazało, że zapłaciliśmy za świadczenie budzące poważne wątpliwości, to wówczas walczymy o te pieniądze. Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas sprawy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala – wyjaśnia rzecznik. W pomorskim NFZ równocześnie także trwa weryfikacja danych dotyczących sprawy. Jak informuje Mariusz Szymański, jeśli okaże się, że była próba oszustwa, to wręcz obowiązkiem NFZ jest powiadomienie organów ścigania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

660 komentarzy

~chirurg
Do pacjenta - Co do liczby lekarzy - Naczelna Izba Lekarska Centralny Rejestr Lekarzy. OECD w raporcie "Health at Glance: Europe 2012" przygotowanym we współpracy z Komisją Europejską - W 2010 roku na 1000 mieszkańców Polski przypadało zaledwie 2,2 lekarza. To najmniejsza liczba w całej Unii Europejskiej. Mniej lekarzy na naszym kontynencie ma tylko Turcja (1,7 na 1000 mieszkańców) i Czarnogóra (2,1). Co do ilości porad - zadzwoń do szpitala. To nie tajemnica i chętnie podadzą ci ilość wykonanych porad. Co do ilości łóżek szpitalnych także rozmijasz się z prawdą - w Polsce to 234,9 na 100 tys mieszkańców. Mniej w Europie mają tylko Rumunia i Bułgaria (Dziennik Gazeta Prawna)
16 Lutego 2014, godzina 00:37
Oceniono 11 razy 3
troche odbiegliście od problemu. problem z NFZ jest ogolnokrajowy, a karanie 1 lekarza za ogólno przyjętą praktyke to tylko Chojnice
16 Lutego 2014, godzina 00:36
Oceniono 7 razy 5
~pacjent
@Janek

Otóż nie janku na statystycznego lekarza w Polsce wypada 1700 porad rocznie. To że niektórzy udzielają 21tyś jak chirurg oznacza że inni robią tego znacznie mniej.

Skoro w Polsce udziela się 210mln porad rocznie przy średniej cenie 25zl/porade tzn ze kosztują one NFZ 5,25mld zł. A co dzieje się z pozostałymi 60mld ? Wszystko na oddziały szpitalne? Bo przecież chirurg pisze że są straszne cięcia w dotacjach do leków?

Statystyczny Polak korzysta z 3,5x rocznie z POZ i 2x ze specjalistycznej porady. Jeżeli chirurg udziela sam 20tys porad tzn ze udziela sam 25% porad dla miasta Chojnice. Nie bardzo wierzę w przyjeżdzających ze Słupska do Chojnic pacjentów. Tam jest bardzo dobry szpital
Pozdrawiam
16 Lutego 2014, godzina 00:35
Oceniono 9 razy 3
~Janek
pacjent, chwilę temu twierdziłeś, że lekarz w poradni przyjmuje 7 pacjentów w ciągu 5 godzin więc to chyba nie jest zła organizacja pracy A może po prostu masz problemy z matematyką (i/lub logicznym myśleniem)?
16 Lutego 2014, godzina 00:29
Oceniono 11 razy -1
~pacjent
@janek

Jeżeli czeka tyle osób to zła jest organizacja pracy. Pacjenci powinni być rejestrowani na godziny. Po co są wizyty 4 minutowe? To jest żenujące. Na co lekarz ma czas w czasie 4min?

@chirurg
Dlaczego przez ostatni rok kiedy rząd więcej pieniędzy przeznaczył na szpitale liczba hospitalizacji wzrosła o 40%. Nagle statystycznie dużo więcej zachorowało. Przypuszczam że gdyby można wykorzystać jeszcze 100% więcej na szpitale to mogłyby się pojawić hospitalizacje z powodów grypy.
16 Lutego 2014, godzina 00:26
Oceniono 12 razy 2
~Janek
pacjent byłeś kiedyś w poradni chirurgicznej? Jeśli nie to idź sobie raz czy drugi i zobacz ile osób tam siedzi i czeka na wizytę Zobaczysz, że te wszystkie Twoje wyliczenia są niewiele warte
16 Lutego 2014, godzina 00:19
Oceniono 11 razy 1
~pacjent
@chirurg
Według rocznika statystycznego w Polsce w zeszłym roku udzielono 210mln porad lekarskich w POZ i specjalistycznych razem wziętych. Dzieląc tę liczbę przez 120tys lekarzy daje 1700 porad na lekarza rocznie. Rok ma 250 dni roboczych czyli 7 pacjentow dziennie na lekarza. Oczywiście co któryś lekarz operuje. Jednak chirurg twierdzi że przyjmuje 80 pacjentów. To pracuje za 12 statystycznych lekarzy?

Poza tym 120tys lekarzy na 36mln polakow to daje 1 lekarza na 300 pacjentów czyli 3,3 lekarza na 1000 mieszkańców.

Dlaczego w Polsce jest 7 łóżek w szpitalu na 1000 mieszkańców, a w UE około 3?
16 Lutego 2014, godzina 00:12
Oceniono 7 razy 1
~chirurg
Do pacjenta - rzeczywiście nie pracowałem w prywatnej przychodni bo pracuję w publicznym szpitalu. Nie jestem w stanie przyjąć 17 pacjentów na godzinę. Ja muszę tylu przyjąć choć wolałbym 4/godzinę nawet kosztem tego że mniej zarobię. Lekarze wzorem innych profesji pracują 7.35 godz na umowie o pracę, na kontrakcie średnio 13 godz. Dni roboczych w roku jest ok. 200 i rzeczywiście w jednej tylko poradni rocznie przyjmuje się ok. 15000 pacjentów a chorują nie tylko w Chojnicach. Duża część to pacjenci ze Słupska, Człuchowa, Miastka, Bytowa, Kościerzyny, Starogardu, Tucholi. Dlaczego przyjmujący w prywatnym gabinecie miałby przyjmować za 15 złotych skoro pacjenci skłonni są zapłacić 120? Cenę reguluje popyt - podaż. Do ehem - mówię o sobie
16 Lutego 2014, godzina 00:05
Oceniono 9 razy 3
~Janek
chirurg lekarz też musi, skoro jakaś część tej stawki jest dla niego. Lekarz ma przecież wybór albo pracować tylko w prywatnym gabinecie i pobierać opłatę np 120zł albo pracować w szpitalu i zarabiać znacznie mniej za "wizytę" ale mieć więcej pacjentów.

a do pacjenta:
twierdzisz, że niemożliwe jest przyjęcie w PORADNI 80 pacjentów podczas 5 godzin? Zapewniam, że bardziej oblegani specjaliści spokojnie mogą tyle przyjąć. to nawet łatwo da się wyliczyć. To jest tylko poradnia więc spora część wizyt jest bardzo krótka. Jeśli średnia długość wizyty wyniosłaby powiedzmy 4 min (a to wbrew pozorom jest dosyć dużo czasu na zbadanie chorego miejsca i wypisanie odpowiedniego skierowania) to w ciągu 5h może przyjąć 75 pacjentów.
16 Lutego 2014, godzina 00:03
Oceniono 9 razy 5
~ehem
@chirurg
"Szpital jest publiczny, zatem zgodnie z prawem nie ma czegoś takiego jak wizyta prywatna."

Tak, "zgodnie z prawem", to już gdzieś słyszeliśmy, ale my tu mówimy o rzeczywistości, a nie o formalnościach. Rozumiem, że ignorujemy niewygodne fakty?
15 Lutego 2014, godzina 23:53
Oceniono 8 razy 0
~chirurg
Do janka - to nie lekarz zgadza się na stawki NFZ. To szpital się zgadza bo lepiej zarobić mniej niż wcale.
15 Lutego 2014, godzina 23:52
Oceniono 9 razy 3
~pacjent
To może trzeba również w prywatnych gabinetach leczyć za 15-50? Wówczas NFZ nie będzie w ogóle potrzebny. Lekarz będzie miał 2x tyle dla siebie bo nic nie będzie musiał oddać szpitalowi - a twierdzi Pan że oddaje 50%.

Jeżeli wyznaczyłby Pan stawkę na swoje porady na poziomie 25zl to nikt nie korzystałby z poradni szpitalnych. Lepiej zapłacić i być przyjętym z godnością bez kłopotów z rejestracją. A korzyść byłaby obopólna.
Tylko właśnie może Pan wyjaśnić dlaczego tak nie jest ?
15 Lutego 2014, godzina 23:52
Oceniono 9 razy 3
~chirurg
Szpital jest publiczny, zatem zgodnie z prawem nie ma czegoś takiego jak wizyta prywatna. Jak szpital zostanie przekształcony w niepubliczny (wg pomysłu miłościwie nam panujących na uzdrowienie zadłużenia szpitali), wizyty prywatne po uiszczeniu stosownej opłaty w kasie szpitala będą zgodne z prawem a nawet pożądane
15 Lutego 2014, godzina 23:49
Oceniono 10 razy 4
~do chirurga
"Wizyta w gabinecie prywatnym kosztuje 120 złotych (znam tańsze gabinety) dlatego że lekarz określił taką cenę a pacjent ją zaakceptował. NFZ płaci tyle bo stwierdził że tyle się należy"

Analogicznie, NFZ określił swoją cenę (od 15 do 50 złotych w zależności od typu porady) a lekarz ją zaakceptował. Czyli około od 10% do 40% ceny ustalonej przez lekarza dla porad prywatnych.
15 Lutego 2014, godzina 23:47
Oceniono 11 razy -1
~pacjent
@chirurg
Nie bardzo wierzę że jest Pan rzeczywiście chirurgiem skoro twierdzi że jest w stanie przyjąć 17 pacjentów na godzinę. W tym jest właśnie problem że poradnia jest czynna tylko 5h. Może lekarze wzorem innych profesji powinni pracować w poradni 7,5h dziennie?

Jeżeli udzielałby Pan 80 porad dziennie to w ciągu roku przyjąłby pan 260x80 = 20 800 pacjentów czyli pół Chojnic.

Widzę również że nie pracował Pan w prywatnej przychodni gdyż nie wie Pan że tam obowiązuje takt pracy. Pacjent wchodzi co 30min. Nie ma pośpiechu. Lekarz zawsze ma czas dla pacjenta.
15 Lutego 2014, godzina 23:46
Oceniono 13 razy -1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 458.00 DKKDKK 60.50 62.10
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 6.10 6.90
CHFCHF 471.00 486.00 NOKNOK 44.00 45.70
GBPGBP 534.00 547.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-11-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 448.76 453.94 DKKDKK 60.60 62.00
EUREUR 466.05 471.27 RUBRUB 6.10 6.90
CHFCHF 472.82 480.00 NOKNOK 44.40 45.30
GBPGBP 537.67 544.19 SEKSEK 42.20 43.10
Aktualizacja: 2022-11-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-11-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij