Sobota, 03 Grudnia 2022 | Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Szpital kontroluje. Aktualizacja

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Dyrekcja szpitala milczy w sprawie zastępcy ordynatora chirurgii w chojnickiej lecznicy. Starosta, pod którego podlega placówka, na konferencji prasowej zabrał głos i poinformował, że trwa w niej kontrola wewnętrzna dotycząca zgłoszonych anonimowo nieprawidłowości finansowych. Dopiero wtedy ma zapaść decyzja, czy sprawę zgłosić do organów ścigania.

 

- Nie można ferować wyroków. Muszą być dowody, że cokolwiek tam się złego działo – podkreśla Stanisław Skaja. Kontrolę wszczęto po anonimowym doniesieniu. Jak twierdzi starosta, zarzuty, które w nim się pojawiły, nie dotyczą łapówki. - Kontrola ma sprawdzić czy pacjenci nie są wpisani jako tzw. martwe dusze – wyjaśnia starosta. Jest podejrzenie, że nazwisko jednego pacjenta wpisano w rozliczeniach z NFZ dwukrotnie. Raz na szpital, raz na inną placówkę.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta dementuje też pogłoski o dyscyplinarnym zwolnieniu, choć lekarz w pracy się nie zjawia. Do tego nie doszło, bo chirurg pracuje na kontrakcie, czyli na podstawie umowy cywilno-prawnej. - Na dzisiaj kontrakt jest zawieszony, a pan doktor jest na 2-tygodniowym urlopie – informuje Skaja.

Na razie ani dyrekcja szpitala, ani starostwo nie składają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, tylko czekają na wyniki wewnętrznej kontroli. - Do końca miesiąca powinno być znane stanowisko dyrektora szpitala – informuje włodarz. - Podjęte decyzje służą dobru pacjentów i załatwieniu tematu – dodaje. Starosta miał zasugerować dyrektorowi Leszkowi Bonnie, by w ramach kontroli wyrywkowo sprawdzić także innych lekarzy, którzy mają swoje prywatne praktyki.

Aktualizacja 14.02.14 r.

Jak informuje rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański, standardową procedurą jest weryfikacja danych za pomocą specjalnego programu, a najczęstsze nieprawidłowości wynikają z koincydencji, czyli sytuacji, gdy pacjentowi zostają udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych świadczeniodawców, co najprawdopodobniej miało miejsce w przypadku pacjenta leczonego w Chojnicach. - Jeśli zostaną wykazane sprzeczności, to druga strona może, korzystając z portalu świadczeniodawcy, zacząć je wyjaśniać w postępowaniu wewnętrznym, zanim my o to wystąpimy. NFZ interesuje czy pieniądze publiczne zostały właściwie wydane. Gdyby się okazało, że zapłaciliśmy za świadczenie budzące poważne wątpliwości, to wówczas walczymy o te pieniądze. Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas sprawy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala – wyjaśnia rzecznik. W pomorskim NFZ równocześnie także trwa weryfikacja danych dotyczących sprawy. Jak informuje Mariusz Szymański, jeśli okaże się, że była próba oszustwa, to wręcz obowiązkiem NFZ jest powiadomienie organów ścigania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

660 komentarzy

~Janek
pacjent napisał
Dlaczego wizyta kiedy płaci NFZ kosztuje 15-50 zł a prywatnie 120?


Obstawiam, że powodem takich różnic jest to, że w prywatnej firmie każdy może sobie ustalać ceny jakie tylko przyjdą mu do głowy i nikt nie może ich podważać, najwyżej może skorzystać z usług innej firmy. A w państwowej placówce to NFZ ustala stawki a lekarz albo się na nie zgadza albo nie.
15 Lutego 2014, godzina 23:46
Oceniono 8 razy 4
~Janek
No właśnie, nie lekarz jest winien kolejkom a system, który z jednej strony zabiera nam większą składkę na ubezpieczenie zdrowotne niż wynosi miesięczna opłata za ubezpieczenie w prywatnej firmie a z drugiej działa tak, żebyśmy mieli coraz mniejszą możliwość korzystania z tych środków.

A wracając do tego donosu to okazuje się, że jednak przesadziłem trochę z wartością strat szpitala, których dotyczy ta afera. Okazuje się , że strata szpitala nie przekracza 25zł :O (posiłkuję się informacjami "chirurga"
15 Lutego 2014, godzina 23:44
Oceniono 8 razy 4
~do chirurga
A co z wizytami prywatnymi w szpitalu?
15 Lutego 2014, godzina 23:44
Oceniono 7 razy 1
~chirurg
Do pacjenta - Poradnie specjalistyczne w szpitalu czynne są od 8. 30 do 15.30 a w praktyce do ostatniego zarejestrowanego pacjenta (zdarza się że lekarz wychodzi z poradni o 18-tej. 160 tys to liczba wszystkich lekarzy także dentystów. Wizyta w gabinecie prywatnym kosztuje 120 złotych (znam tańsze gabinety) dlatego że lekarz określił taką cenę a pacjent ją zaakceptował. NFZ płaci tyle bo stwierdził że tyle się należy (na takiej samej zasadzie jakbyś podjechał na stację benzynową, zatankował a potem zapłacił nie tyle ile pokazał licznik ale tyle ile twoim zdaniem powinna kosztować benzyna.
15 Lutego 2014, godzina 23:42
Oceniono 7 razy 5
~chirurg
I jeszcze do odi - Pomysł rządu (nie lekarzy) na ochronę zdrowia jest prosty. Przerzucić koszty na pacjentów. Niech płaca za leki, niech operują się prywatnie zniechęceni kolejkami, niech korzystają z prywatnych gabinetów. Wiesz ile zaoszczędził NFZ na refundowaniu recept w stosunku do lat poprzednich? Miliard złotych w 2013 roku. Dlaczego? Dlatego że minister zdrowia (w domyśle premier) stworzył taki system refundacji z takim systemem kar dla lekarzy w myśl zasady znajdzcie mi człowieka a ja znajdę paragraf, że ci robią wszystko aby przepisywać pacjentom leki ze 100% odpłatnością by NFZ nie podważył ważności recepty bo brak na niej przecinka i nie nałożył kary.
15 Lutego 2014, godzina 23:26
Oceniono 10 razy 4
~pacjent
W jaki sposób chirurg w czasie 5h pracy w ambulatorium, od 9-14 przyjmuje 80 pacjentów dziennie?
Poradnia jest otwarta 5h a nie 7h.
Lekarzy praktykujących jest w Polsce 160tys wg rocznika statystycznego.
Dlaczego wizyta kiedy płaci NFZ kosztuje 15-50 zł a prywatnie 120?
15 Lutego 2014, godzina 23:25
Oceniono 11 razy 3
~chirurg
Do odi któremu się wydaje że pisze z sensem, ale plecie androny. NFZ faktycznie płaci za poradę od 15 do 50 złotych w zależności od jej typu. Lekarz w szpitalu w Chojnicach dostaje z tego 50%. Resztę zatrzymuje szpital. Lekarz przyjmuje w przychodni X w szpitalu w ciągu 7 godzin pracy ok. 80 pacjentów!!! Jednak NFZ pokrywa koszty 40 porad dziennie (o limitowaniu słyszałeś?). Te pozostałe 40 funduje pacjentom szpital i jego pracownicy każdego dnia i tylko w jednej poradni. Mimo przyjmowania codziennie takiej ilości pacjentów kolejki są wielomiesięczne. W Polsce mamy jeszcze wg NIL ok. 120 tysięcy czynnych lekarzy niestety wbrew twoim sugestiom nie wszyscy przyjmują w poradniach, ktoś musi operować, uczyć studentów, zajmować się chorymi na oddziałach. Wbrew zapewnieniom polityków w Polsce mamy 2,2 lekarza na 1000 mieszkańców tj najmniej w Europie wg OECD. Dzięki tym którzy prowadzą gabinety prywatne część pacjentów nie korzysta z publicznej przychodni i kolejka się nie wydłuża. Co do badań satysfakcji - w chojnickim szpitalu takie anonimowe ankiety regularnie są prowadzone na oddziałach. Co do porównania publicznej i prywatnej przychodni - w jednej lekarz pracuje jak na taśmie (nie dlatego że tak chce, ale dlatego że panie w rejestratorki tylu zarejestrowały) nie mając czasu wyjść siusiu a w drugiej ma 3-4 pacjentów na godzinę i ma czas nawet na uśmiech
15 Lutego 2014, godzina 23:13
Oceniono 13 razy 3
~chirurg
Do odi - nie masz zielonego pojęcia o finansowaniu i funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej w tym kraju a także o rzeczywistych zarobkach lekarzy. Myśl i pisz z sensem
15 Lutego 2014, godzina 23:10
Oceniono 14 razy 0
~Amen
Czyli takie prywatne wizyty w chojnickim szpitalu to nic szczególnego. To tylko potwierdza fakt o którym pisze się na forum. Ciszej nad tą trumną. Wszyscy wiedzą co się tam dzieje, trzeba to jakoś zamieść pod dywan. I prośba do lekarzy niech się bardziej pilnują pewnie taki będzie finał. Mam nadzieję że zainteresuje się tym TVN i prawda będzie wyświetlona.
15 Lutego 2014, godzina 23:01
Oceniono 9 razy 1
kiedyś bylam świadkiem jak oburzona kobieta krzyczala na korytarzu że ona nie może czekać ona zna doktora leczy sie u niego prywatnie i ma skierowanie na cito to przepraszam ale o co tu chodzi jak to wszystko legalna praktyka a pan dr. o to poprostu komus przeszkadza i tyle
15 Lutego 2014, godzina 22:49
Oceniono 9 razy 3
~Amen
Widać ze w szpitalu nie ma co robić skoro przyjmuje się prywatnie. Kiedyś jeszcze gabinety prywatne były otwierane. Teraz widzę że już nie traci się czasu tylko na państwowym pracuje na dwa etaty. To chyba następny szczebel ewolucji. Ten szpital naprawdę powinien NFZ prześwietlić bo sam Pan Bona wszystko pod dywan albo nie da rady.

A te biedne pielęgniarki muszą jeszcze na to patrzeć. Musi boleć przychodzić za grosze do pracy i patrzeć jak inni dorabiają do nastu tysięcy.
15 Lutego 2014, godzina 22:38
Oceniono 12 razy 8
Odi a jaka to tajemnica . Kiedyś wystarczyly pieniądze aby się godnie leczyc teraz trzeba mieć pieniądze i znajomość które nabywa sie w prywatnych gabinetach
15 Lutego 2014, godzina 22:31
Oceniono 12 razy 6
~oxy
Nie tylko kardiolog... Dyrekcja udaje, że tego nie widzi, więc tym bardziej mnie dziwi ten odosobniony atak na p. O. To trzeba skończyć wobec wszystkich a nie tylko atakować tego. który się komuś naraził Ta sprawa powinna być zbadana.
15 Lutego 2014, godzina 22:27
Oceniono 15 razy 15
~odi
no proszę ja87 wyjawił nastepna ciekawostke
czyzby jakiś brak nadzoru ?

oj trzeba tam czyscic bo to prawdziwa stajnia ....
15 Lutego 2014, godzina 22:10
Oceniono 14 razy 4
Jakoś nikt sie tu nie podpisał... A co sie dzieje w Chojnickim szpitalu to żadna tajemnica każdy orze jak może. Kardilog leganie na dyżurze przyjmuje prywatne
15 Lutego 2014, godzina 22:04
Oceniono 15 razy 7

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 455.00 DKKDKK 61.10 62.30
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 467.00 482.00 NOKNOK 44.10 45.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 452.00 DKKDKK 61.20 62.20
EUREUR 465.00 471.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 471.00 478.00 NOKNOK 44.60 45.50
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij