Sobota, 03 Grudnia 2022 | Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Szpital kontroluje. Aktualizacja

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Dyrekcja szpitala milczy w sprawie zastępcy ordynatora chirurgii w chojnickiej lecznicy. Starosta, pod którego podlega placówka, na konferencji prasowej zabrał głos i poinformował, że trwa w niej kontrola wewnętrzna dotycząca zgłoszonych anonimowo nieprawidłowości finansowych. Dopiero wtedy ma zapaść decyzja, czy sprawę zgłosić do organów ścigania.

 

- Nie można ferować wyroków. Muszą być dowody, że cokolwiek tam się złego działo – podkreśla Stanisław Skaja. Kontrolę wszczęto po anonimowym doniesieniu. Jak twierdzi starosta, zarzuty, które w nim się pojawiły, nie dotyczą łapówki. - Kontrola ma sprawdzić czy pacjenci nie są wpisani jako tzw. martwe dusze – wyjaśnia starosta. Jest podejrzenie, że nazwisko jednego pacjenta wpisano w rozliczeniach z NFZ dwukrotnie. Raz na szpital, raz na inną placówkę.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta dementuje też pogłoski o dyscyplinarnym zwolnieniu, choć lekarz w pracy się nie zjawia. Do tego nie doszło, bo chirurg pracuje na kontrakcie, czyli na podstawie umowy cywilno-prawnej. - Na dzisiaj kontrakt jest zawieszony, a pan doktor jest na 2-tygodniowym urlopie – informuje Skaja.

Na razie ani dyrekcja szpitala, ani starostwo nie składają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, tylko czekają na wyniki wewnętrznej kontroli. - Do końca miesiąca powinno być znane stanowisko dyrektora szpitala – informuje włodarz. - Podjęte decyzje służą dobru pacjentów i załatwieniu tematu – dodaje. Starosta miał zasugerować dyrektorowi Leszkowi Bonnie, by w ramach kontroli wyrywkowo sprawdzić także innych lekarzy, którzy mają swoje prywatne praktyki.

Aktualizacja 14.02.14 r.

Jak informuje rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański, standardową procedurą jest weryfikacja danych za pomocą specjalnego programu, a najczęstsze nieprawidłowości wynikają z koincydencji, czyli sytuacji, gdy pacjentowi zostają udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych świadczeniodawców, co najprawdopodobniej miało miejsce w przypadku pacjenta leczonego w Chojnicach. - Jeśli zostaną wykazane sprzeczności, to druga strona może, korzystając z portalu świadczeniodawcy, zacząć je wyjaśniać w postępowaniu wewnętrznym, zanim my o to wystąpimy. NFZ interesuje czy pieniądze publiczne zostały właściwie wydane. Gdyby się okazało, że zapłaciliśmy za świadczenie budzące poważne wątpliwości, to wówczas walczymy o te pieniądze. Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas sprawy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala – wyjaśnia rzecznik. W pomorskim NFZ równocześnie także trwa weryfikacja danych dotyczących sprawy. Jak informuje Mariusz Szymański, jeśli okaże się, że była próba oszustwa, to wręcz obowiązkiem NFZ jest powiadomienie organów ścigania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

660 komentarzy

~Aga
Ta odwaga cywilna - napisać skargę na lekarza w takim grajdole. Czytałeś wcześniej? "Uważaj. Siedź cicho bo Pan doktor coś ci utnie niechchąco". Jak jest wszystko w porządku to wróci do pracy a jak nie to mam nadzieję, że nie. Co tu filozofować. Sama chodziłam prywatnie do doktora O. więc wiem jaka jest prawda jak wielu chojniczan. Jednak zostawię ją z wiadomych względów dla siebie.
15 Lutego 2014, godzina 19:57
Oceniono 20 razy -2
~odi
/ Na drodze jedzie szlaczkiem pijany kierowca - doniesiesz obrzydliwie na niego czy nie ? Może lepiej brzydzić się anonimowym donosem i niech zabije kogos z przeciwka jadącego ? Nie masz ochoty pojawiać się w sadzie zamieszkania kierowcy może na drugim końcu polski.

A może lepiej niech sobie pojedzie dalej, bo przecież co mnie to obchodzi, ja jade za nim nic mi nie grozi. Przeciez donos jest taki obrzydliwy.

15 Lutego 2014, godzina 19:57
Oceniono 11 razy -3
~oczytany
"jeżeli doniesiesz tylko ty to nic z tego nie będzie" - całkowicie nierealne założenie.

Odwaga cywilna (wikipedia):

Odwaga cywilna jest szczególnym rodzajem odwagi. Jest to postawa, która polega na występowaniu w obronie swoich racji, nawet jeżeli wiąże się to z wysokimi sankcjami i kosztami społecznymi. Jej podstawowym elementem jest występowanie pod swoim imieniem i nazwiskiem, czyli podpisywanie się pod swoimi własnymi wypowiedziami. Odwaga jest również przyznaniem się do błędu, postępowaniem zgodnie ze swoim sumieniem i głoszeniem swoich poglądów.

Jej występowanie dostrzegali już Rzymianie, mówiąc Qui tacet, consentire videtur (Kto milczy, ten się zgadza). Stanowi fundament społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ jej brak uniemożliwia samoorganizację aktorów społecznych.

Życzę więcej odwagi cywilnej!
15 Lutego 2014, godzina 19:52
Oceniono 7 razy 5
~hhahahahahahahaha
No jasne! Piszmy donosy na wszystko ale to wszystko co nam w zyciu się nie podoba i co nas denerwuje. A co tam, że zakorkujemy tym wszystkie możliwe instytucje, niech czytają te nasze wypociny i zamiast pracować zastanawiają się co jest prawdą a co wytworem naszej chorej z nienawiści do drugiego człowieka wyobraźni
15 Lutego 2014, godzina 19:49
Oceniono 7 razy 5
~Lorelai
Odi, próbujesz zaproponować coś, co nie sprawdzi się w naszych polskich realiach. Realiach pokolenia, które obciążone jest reperkusjami długoletniego tkwienia w systemie totalitarnej zależności. To tam są korzenie naszej zwichrowanej mentalności: cwaniactwa, zazdrości, utopienia ziomka w szklance wody, radzenia sobie cudzym kosztem, maksymy "Polak potrafi" i wielu innych destrukcyjnych naleciałości.
Zgadzam się z oczytanym:
Niedopuszczalna patologia, którą można łatwo wypromować zachęcając do pisania anonimowych donosów w ramach podwyższania standardów jakościowych...

Dorabianie ideologii, aby usankcjonować przejawy patologii...
15 Lutego 2014, godzina 19:45
Oceniono 10 razy 6
~sam
oczytany, aż miło się czyta Twoje logiczne spostrzeżenia, natomiast odi z tym swoim maniakalnym pisaniem o donosach i na siłę udowadnianiem, że to ma sens jest już po prostu męczący. Obawiam się, że odi nie zrozumie co masz na myśli, jak i nie zrozumiał co inni mu odpisywali. On jest jak ta nasza władza - głuchy na mądre spostrzeżenia
15 Lutego 2014, godzina 19:45
Oceniono 8 razy 4
~odi
jeżeli doniesiesz tylko ty to nic z tego nie będzie, ale jeżeli doniesie na mnie cale miasto, to policja powinna do mnie zapukać i zobaczyć czy u mnie wszystko ok,
to nie jest nic zlego
pomijam ze nie jest to z twojej strony moralne, ale na pewno jeżeli ma to pomoc krzywdzonym dzieciom to taki donos jest dobry dla społeczeństwa.

A co z takim przypadkiem gdy za sciana słyszy się notorycznie glos bitych dzieci? Należy donieść że takie praktyki maja miejsce czy nie ? A jeżeli ktoś nie ma ochoty pojawiać się w sadzie i zeznawać a chce tylko zwrocic uwagę na patologie? Moim zdaniem powinien to zrobić.

15 Lutego 2014, godzina 19:44
Oceniono 7 razy -3
~oczytany
Przepraszam za przykład, ale to już ostatni: "Anonimowo donoszę, że odi MOŻE być pedofilem / malwersantem itd." (nie znam cię, ale logicznie nie mogę tej spekulacji wykluczyć). W cywilizowanym społeczeństwie nie ma miejsca na anonimowe donosy bez względu na (czasami dobre) intencje ich autorów.
15 Lutego 2014, godzina 19:37
Oceniono 10 razy 6
~chory
jasna ch.....ra tyle placimy co miesiąc na leczenie a do lekarza nie można się dostać ZRÓBMY WSZTSTKO PRYWATNE A ZA LECZENIE NICH PLACĄ PRYWATNE FIRMY UBEZPIECZENIOWE A NIE ZUS KTÓRY WSZYSTKO PRZEPUŚCI I WIDAĆ TU JAK OKRADAJĄ LUDZI
15 Lutego 2014, godzina 19:35
Oceniono 10 razy 6
~odi
tak jak pisałem powyżej donos to tylko wskazanie obszaru do poprawy, należy skontrolować ten obszar i sprawdzić czy pracownik banku prawidłowo odmawial udzielenia kredytu,sprawdzic prace tego sędziego, w 100 donosach dot podobnego obszaru MOZE być cos na rzeczy i należy to sprawdzić
15 Lutego 2014, godzina 19:30
Oceniono 8 razy -6
~oczytany
do odi:

Wyobraź sobie 100 anonimowych donosów na sędziego dotyczących korupcji i napisanych przez 100 osób skazanych przez tego sędziego. Jak byś ocenił jakość pracy tego sędziego?

Wyobraź sobie, że pracownik banku odrzucił 100 wniosków o udzielenie kredytu i następnie dowiedział się, że przysłano 100 anonimowych donosów w jego sprawie, mówiących o próbie uzyskania dodatkowych korzyści materialnych przy udzielaniu kredytów. Jakbyś ocenił jego pracę?

Niedopuszczalna patologia, którą można łatwo wypromować zachęcając do pisania anonimowych donosów w ramach podwyższania standardów jakościowych...
15 Lutego 2014, godzina 19:14
Oceniono 9 razy 7
~odi
Czy uważasz że skoro nie ma anonimowych ankiet to nie powinny wystepowac anonimowe donosy?
Moim zdaniem w szpitalach nfz nie sa zainteresowani żeby wiedzieć co sadza o nich pacjenci. Pacjent niezadowolony z świadczenia może albo napisac skarge na konkretne swiadczenie i uzyskac odpowiedz w odniesieniu do konkretnego przypadku. Albo napisac skarge anonimowo czyli donos i wskazać ze nie podoba mu się np. sposób diagnostyki.

Piszac skarge spodziewa się załatwienia konkretnej sprawy, pisząc donos chce wskazać obszar który należy naprawić. Oczywiście taki donos powinien być traktowany z przymrużeniem oka, ale jak takich donosow będzie 10 albo 100 to trzeba cos naprawić. Nie ma w tym nic zlego.
15 Lutego 2014, godzina 19:09
Oceniono 8 razy -2
~oczytany
"Anonimowa ankieta, dobrze zaprojektowana, to zupełnie inne narzędzie chociażby ze względu na losowy dobór próbki badawczej i zestaw pytań przygotowany przez zainteresowanego."

"Dobrze zaprojektowana ankieta stanowi może stanowić skuteczne narzędzie optymalizacji jakości i kosztów leczenia. Problemy są ujmowane wielowymiarowo, próbka respondentów dobierana losowo i wnioski są stawiane z wykorzystaniem metod statystycznych."

Nie wiem jaką wiedzą dysponujesz z zakresu metod statystycznych, więc powiem ogólnie - różnica między anonimową ankietą a anonimowym donosem pod względem wiarygodności wniosków jest znaczna.
15 Lutego 2014, godzina 19:02
Oceniono 6 razy 6
~odi
To idz do wlascicieli prywatnych szpitali i powiedz im że nie maja anonimowo zbierac ankiet zadowolenia pacjenta, bo przecież tam pacjent donosi na lekarza ze nie podobalo mu się jego podejście albo był niemiły.
To w gestii osoby czytającej te donosy/ankiety jest wyciagniecie z nich wnioskow, jeżeli notorycznie na dana osobe zdarzają się skargi to taki donos jest zasadny, jeżeli zdarza się pojedynczy przypadek to można zignorować.

To nie sa donosy, takie cos powinno być wszędzie gdzie dba się o jakość obsługi. Na ankiecie nie ma nawet miejsca na podpis ani imie i nazwisko osoby skladajacej. To w POWTARZALNOSC SKARG w takim donosie decyduje o zasadności i o tym decyduje organ zalozycielski i zleca kontrole.

Zastrzegam ze abstrahuje od konkretnej sytuacji, ale jak cos się dzieje bo wynika to z takich ankiet nazywanych donosami to trzeba to sprawdzić i to dokładnie, to naprawdę nie zasluguje na potępienie moim zdaniem.

Nie można tak dzialac ze wpisywać w ankietach tylko laurki i udawac ze wszystko jest ok chociaż w glebi duszy cos gryzie
15 Lutego 2014, godzina 18:55
Oceniono 8 razy -2
~do odi
no i dochodzimy do sedna, gdyż w tym kraju donosy służą tylko i wyłącznie do niszczenia kogoś kogo się nie lubi, komu się zazdrości a nie celom o których piszesz. Poza tym jak sam piszesz "mądry adresat takiego donosu nie robiłby sobie nic wielkiego z niego." i tu jest clou problemu...
15 Lutego 2014, godzina 18:53
Oceniono 10 razy 8

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 455.00 DKKDKK 61.10 62.30
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 467.00 482.00 NOKNOK 44.10 45.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 452.00 DKKDKK 61.20 62.20
EUREUR 465.00 471.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 471.00 478.00 NOKNOK 44.60 45.50
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij