Piątek, 27 Stycznia 2023 | Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Szpital kontroluje. Aktualizacja

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Dyrekcja szpitala milczy w sprawie zastępcy ordynatora chirurgii w chojnickiej lecznicy. Starosta, pod którego podlega placówka, na konferencji prasowej zabrał głos i poinformował, że trwa w niej kontrola wewnętrzna dotycząca zgłoszonych anonimowo nieprawidłowości finansowych. Dopiero wtedy ma zapaść decyzja, czy sprawę zgłosić do organów ścigania.

 

- Nie można ferować wyroków. Muszą być dowody, że cokolwiek tam się złego działo – podkreśla Stanisław Skaja. Kontrolę wszczęto po anonimowym doniesieniu. Jak twierdzi starosta, zarzuty, które w nim się pojawiły, nie dotyczą łapówki. - Kontrola ma sprawdzić czy pacjenci nie są wpisani jako tzw. martwe dusze – wyjaśnia starosta. Jest podejrzenie, że nazwisko jednego pacjenta wpisano w rozliczeniach z NFZ dwukrotnie. Raz na szpital, raz na inną placówkę.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta dementuje też pogłoski o dyscyplinarnym zwolnieniu, choć lekarz w pracy się nie zjawia. Do tego nie doszło, bo chirurg pracuje na kontrakcie, czyli na podstawie umowy cywilno-prawnej. - Na dzisiaj kontrakt jest zawieszony, a pan doktor jest na 2-tygodniowym urlopie – informuje Skaja.

Na razie ani dyrekcja szpitala, ani starostwo nie składają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, tylko czekają na wyniki wewnętrznej kontroli. - Do końca miesiąca powinno być znane stanowisko dyrektora szpitala – informuje włodarz. - Podjęte decyzje służą dobru pacjentów i załatwieniu tematu – dodaje. Starosta miał zasugerować dyrektorowi Leszkowi Bonnie, by w ramach kontroli wyrywkowo sprawdzić także innych lekarzy, którzy mają swoje prywatne praktyki.

Aktualizacja 14.02.14 r.

Jak informuje rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański, standardową procedurą jest weryfikacja danych za pomocą specjalnego programu, a najczęstsze nieprawidłowości wynikają z koincydencji, czyli sytuacji, gdy pacjentowi zostają udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych świadczeniodawców, co najprawdopodobniej miało miejsce w przypadku pacjenta leczonego w Chojnicach. - Jeśli zostaną wykazane sprzeczności, to druga strona może, korzystając z portalu świadczeniodawcy, zacząć je wyjaśniać w postępowaniu wewnętrznym, zanim my o to wystąpimy. NFZ interesuje czy pieniądze publiczne zostały właściwie wydane. Gdyby się okazało, że zapłaciliśmy za świadczenie budzące poważne wątpliwości, to wówczas walczymy o te pieniądze. Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas sprawy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala – wyjaśnia rzecznik. W pomorskim NFZ równocześnie także trwa weryfikacja danych dotyczących sprawy. Jak informuje Mariusz Szymański, jeśli okaże się, że była próba oszustwa, to wręcz obowiązkiem NFZ jest powiadomienie organów ścigania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

660 komentarzy

~Stefan
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
15 Lutego 2014, godzina 15:54
Oceniono 26 razy -10
~no
Demoralizacja mentalna i moralna w każdym calu. Zresztą wystarczy spojrzeć na dzieci lekarzy, ile z nich jest w najróżniejszych ośrodkach odwykowych w okolicy.
15 Lutego 2014, godzina 15:52
Oceniono 9 razy 5
~no
co do lekarzy natomiast to najbardziej pazerna grupa zawodowa. Mówił kiedyś o tym Wojciech Jagielski, który został dziennikarzem - zrezygnował między innym dlatego, że nie odnajdywał się w tym środowisku. Naprawdę o wiele więcej pozostawia do życzenia traktowanie ludzi w Chojnickim szpitalu przez personel aniżeli sam burmistrz. Jak bydło to jest mało powiedziane. Nie ma wyjątku, czy jestes w ciąży, czy z dzieckiem - nic się nie liczy tylko KAAAAAAAAAAAASSSSSSSSSSSSSAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!
Jak wchodze do szpitala to się czuje jakbym wchodziła do ZOO albo jakiejś enklawy, gdzie nie obowiązuje kultura, nie ma słów proszę, dziękuję, przepraszam. Ryczą na człowieka, jak zwierzęta od rejestracji przez laboratorium po oddziały.
15 Lutego 2014, godzina 15:50
Oceniono 15 razy 1
~ciekawe
Taki zły burmistrz??? Kto będzie lepszy? Osowicka, Janik, ten krzykacz od Wspólnej Ziemi, który sie ne niczym nie zna??? Ich uczciwości mamy własnie pokaz. Nasz burmistrz nie jest wcale zły.czego chcecie od Kościoła w Chojnicach właściwie????
15 Lutego 2014, godzina 15:39
Oceniono 31 razy -9
~oczytany
"Jeżeli ktoś wie lub czuje, że ma do czynienia z czymś złym to powinien napisać skargę i mieć odwagę do podpisania się a nie na Boga pisać paszkwile i donosy!"

Zgadzam się. Donos nie jest godny człowieka cywilizowanego i zawsze był, jest i będzie wykorzystywany jako narzędzie eliminowania niewygodnych osób.
15 Lutego 2014, godzina 15:35
Oceniono 12 razy 10
~na litość Boską!
Jeżeli ktoś wie lub czuje, że ma do czynienia z czymś złym to powinien napisać skargę i mieć odwagę do podpisania się a nie na Boga pisać paszkwile i donosy! Co to za logika myślenia! Jak ktoś ma źle w głowie i jest chory ale z nienawiści to i napisze 100 donosów na kogoś i to ma być wiarygodne!?!
15 Lutego 2014, godzina 15:16
Oceniono 12 razy 10
~odi namawiasz do tak haniebnego zachowania?
A dlaczego mam pisać donosy na lekarza skoro on musi robić to czego szef od niego oczekuje i NFZ? Raczej donos powinien być pisany na dyrektora lub ordynatora którzy pilnują tego aby czasem za dużo nie wydać na pacjenta bo NFZ nie zwróci kasy i będzie kłopot. Jak ty kręcisz i nie wiem dlaczego nie widzisz tego gdzie naprawdę jest problem nawołując z uporem maniaka do bycia konfidentem. Fuj!
15 Lutego 2014, godzina 15:03
Oceniono 10 razy 8
~oczytany
"Lekarz wykorzystuje swoją pozycję w szpitalu i ci to umożliwia szybszy zabieg. Moim zdaniem ten lekarz nie powinien dłużej pracować w szpitalu."

Zgadzam się. To jest kolejny przykład zastosowania doraźnego środka dla własnych interesów. Myślcie o konsekwencjach w długim okresie. Wyobraźcie sobie lokalne stowarzyszenie zrzeszające dużą część obywateli i działające w interesie pacjentów. Dlaczego takie stowarzyszenia nie powstają? Ponieważ samorządność i samoorganizacja są obcymi terminami na lokalnym podwórku.
15 Lutego 2014, godzina 15:01
Oceniono 12 razy -2
~oj odi
idąc twoim tokiem myślenia to żaden lekarz nie uchowałby się w szpitalu. Mamy teraz robić nagonkę na nich wszystkich za to, że system jest do bani? To w takim razie ginekolodzy, ortopedzi, neurologowie, psychiatrzy, neurochirurdzy, chirurdzy, kardiolodzy itp. bądźcie gotowi na kolejne donosy a my będziemy zmuszeni się leczyć sami.
15 Lutego 2014, godzina 14:59
Oceniono 12 razy 6
~odi
Kto jest tutaj winny? Kto utrudnia nam dostęp do opieki medycznej za którą pobiera się nam co miesiąc składkę zdrowotną? Kto jest w końcu odpowiedzialny za to i może też powinien być zawieszony? Odpowiesz mi na to pytanie?

Składasz tak obrzydzony tu donos na lekarza X do NFZ ze lekarz nie leczy zgodnie z obowiazujacymi praktykami, gdy tych donosow zbierze się kilkanaście lekarz nie powinien dalej leczyc "na oko" pacjentow,

donosy sa elementem kontroli lekarzy i nie jest to nic zlego bo organ zalozycielski nie jest zainteresowany jak działa szpital i nie bada zadowolenia pacjentow
15 Lutego 2014, godzina 14:56
Oceniono 11 razy -3
~odi
Chciałbym się odnieść do "
Bo mając do wyboru oczekiwanie nawet przez rok do specjalisty idę do niego prywatnie a jak jest potrzeba (bo to przecież nie jest norma) specjalistycznych badań to trafiam do szpitala, bo niby gdzie? U nas nie ma prywatnej kliniki, "

to jest wysoce niemoralne co piszesz, płacisz podatki jak wszyscy inni co czekają w kolejce do zabiegu w szpitalu. Lekarz wykorzystuje swoją pozycję w szpitalu i ci to umożliwia szybszy zabieg. Moim zdaniem ten lekarz nie powinien dłużej pracować w szpitalu.
15 Lutego 2014, godzina 14:52
Oceniono 14 razy -4
~Zoja
Ludzie ten niby pacjent zauważył że jest dwa razy wpisany a szpitalny rejestr pacjentów tego nie wyłapał? Co to za dziwy i wianki. Żeby dosrtac się do specjalisty trzeba miec skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu wtedy trzeba dostac się do rejestracji i otrzymac numerek i dopiero możesz udac się do specjalisty lekarza. Więc gdzie są służby kontroli finansowej w sszpitalu, gdzie jest system weryfikacji usługi pacjentów?
Cóż dlatego jak najlepszy lek zadziałał ten cudowny dokument i akt prawny - DONOS
15 Lutego 2014, godzina 14:52
Oceniono 12 razy 8
~zmęczony pacjent
odi, nigdy nie byłem pierwszy w kolejce oczekując w szpitalu na badania a wcześniej będąc prywatnie u lekarza. Nie widzisz istoty rzeczy otóż lekarz prywatny zauważa moją chorobę i kieruje na badania a lekarz w państwowej przychodni czy szpitalu mówi mi - po co panu te badania, przecież wygląda pan zdrowo a poza tym taki młody i już stęka...Można się kłócić, błagać i nic mają cię w d***e. Jedyna nadzieja, że jak się uda człowiek prywatnie to może liczyć na uwagę i troskę. I to nie jest wina danego lekarza, kiedyś usłyszałem w szpitalu odpowiedź: dałbym panu skierowanie ale to za drogie i mogę mieć nieprzyjemności że za dużo pacjentów kieruję na te badania. Kto jest tutaj winny? Kto utrudnia nam dostęp do opieki medycznej za którą pobiera się nam co miesiąc składkę zdrowotną? Kto jest w końcu odpowiedzialny za to i może też powinien być zawieszony? Odpowiesz mi na to pytanie?
15 Lutego 2014, godzina 14:46
Oceniono 10 razy 6
~odi
To zacznijmy działać !!!
Nie podoba się działalność pubrmistrza potrzeba 10% głosów ostatnio oddanych w wyborach na burmistrza żeby go odwołać, ile to jest ? 2000? Wystarczy skrzyknąć 20 osób co zbierze po 100 podpisów. Gdzie jest opozycja w Chojnicach? To naprawdę żałosne miasto. Dlatego mogło się tam zdarzyć tyle złego z księżmi, lekarzami, urzenikami w roli głownej. Po prostu nie ma kontroli społecznej, rady powiatu, miasta, gminy są na pewno moim zdaniem do wymiany
15 Lutego 2014, godzina 14:45
Oceniono 17 razy 11
~do odi
jesteś optymistą w naszym kraju jest tyle nieprawidłowości i patologii, iż obawiam się, że tego już nikt i nic nie naprawi. Gdzie się człowiek nie ruszy czy to do sądu, prokuratury, szpitala czy urzędu tam jest wiele zaskakujących zdarzeń. Zaprzepaściliśmy szansę rozwoju, zmian i naprawy tego co było złe. Nawet nie potrafimy wybierać właściwych ludzi reprezentujących nasze interesy na szczeblu lokalnym czy krajowym. Więc czego my oczekujemy? Sami przyczyniliśmy się do tego, że jest byle jak i jeszcze się nam wmawia, że jest super. Poprawę tego bałaganu można tylko zacząć oddolnie czyszcząc te wszystkie urzędy w wyborach z nieodpowiednich ludzi a potem w głosowaniach krajowych zabrać się za tych z góry. I wtedy może się pojawić malutka iskierka nadziei na porządek. Ale nigdy w takim składzie jaki mamy dookoła siebie obecnie.
15 Lutego 2014, godzina 14:37
Oceniono 12 razy 10

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.00 440.00 DKKDKK 61.40 62.80
EUREUR 467.00 474.00 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 42.30 44.00
GBPGBP 530.00 540.00 SEKSEK 40.80 42.50
Aktualizacja: 2023-01-27 11:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.21 435.36 DKKDKK 61.50 62.70
EUREUR 468.81 472.76 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 466.82 472.21 NOKNOK 43.00 43.82
GBPGBP 531.39 537.22 SEKSEK 41.36 42.19
Aktualizacja: 2023-01-27 11:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-01-26

E95 E98 ON LPG
BP 6.57 zł 7.32 zł 7.79 zł 3.23 zł
Circle K 6.52 zł - 7.74 zł 3.19 zł
Lotos Optima 6.54 zł - 7.76 zł 3.16 zł
MZK 6.59 zł 6.89 zł 7.71 zł 3.21 zł
Orlen 6.61 zł 7.23 zł 7.79 zł 3.21 zł
PKS 6.6 zł - 7.74 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij