Piątek, 27 Stycznia 2023 | Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Szpital kontroluje. Aktualizacja

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Dyrekcja szpitala milczy w sprawie zastępcy ordynatora chirurgii w chojnickiej lecznicy. Starosta, pod którego podlega placówka, na konferencji prasowej zabrał głos i poinformował, że trwa w niej kontrola wewnętrzna dotycząca zgłoszonych anonimowo nieprawidłowości finansowych. Dopiero wtedy ma zapaść decyzja, czy sprawę zgłosić do organów ścigania.

 

- Nie można ferować wyroków. Muszą być dowody, że cokolwiek tam się złego działo – podkreśla Stanisław Skaja. Kontrolę wszczęto po anonimowym doniesieniu. Jak twierdzi starosta, zarzuty, które w nim się pojawiły, nie dotyczą łapówki. - Kontrola ma sprawdzić czy pacjenci nie są wpisani jako tzw. martwe dusze – wyjaśnia starosta. Jest podejrzenie, że nazwisko jednego pacjenta wpisano w rozliczeniach z NFZ dwukrotnie. Raz na szpital, raz na inną placówkę.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta dementuje też pogłoski o dyscyplinarnym zwolnieniu, choć lekarz w pracy się nie zjawia. Do tego nie doszło, bo chirurg pracuje na kontrakcie, czyli na podstawie umowy cywilno-prawnej. - Na dzisiaj kontrakt jest zawieszony, a pan doktor jest na 2-tygodniowym urlopie – informuje Skaja.

Na razie ani dyrekcja szpitala, ani starostwo nie składają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, tylko czekają na wyniki wewnętrznej kontroli. - Do końca miesiąca powinno być znane stanowisko dyrektora szpitala – informuje włodarz. - Podjęte decyzje służą dobru pacjentów i załatwieniu tematu – dodaje. Starosta miał zasugerować dyrektorowi Leszkowi Bonnie, by w ramach kontroli wyrywkowo sprawdzić także innych lekarzy, którzy mają swoje prywatne praktyki.

Aktualizacja 14.02.14 r.

Jak informuje rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański, standardową procedurą jest weryfikacja danych za pomocą specjalnego programu, a najczęstsze nieprawidłowości wynikają z koincydencji, czyli sytuacji, gdy pacjentowi zostają udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych świadczeniodawców, co najprawdopodobniej miało miejsce w przypadku pacjenta leczonego w Chojnicach. - Jeśli zostaną wykazane sprzeczności, to druga strona może, korzystając z portalu świadczeniodawcy, zacząć je wyjaśniać w postępowaniu wewnętrznym, zanim my o to wystąpimy. NFZ interesuje czy pieniądze publiczne zostały właściwie wydane. Gdyby się okazało, że zapłaciliśmy za świadczenie budzące poważne wątpliwości, to wówczas walczymy o te pieniądze. Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas sprawy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala – wyjaśnia rzecznik. W pomorskim NFZ równocześnie także trwa weryfikacja danych dotyczących sprawy. Jak informuje Mariusz Szymański, jeśli okaże się, że była próba oszustwa, to wręcz obowiązkiem NFZ jest powiadomienie organów ścigania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

660 komentarzy

~odi
Każdy pacjent wychodzący ze szpitala powinien podpisywać listę procedur jakie szpital na nim wykonał i za które zaplacil nfz.

Czy zdajecie sobie sprawę że w prywatnych szpitalach co który pacjent wypełnia ankietę zadowolenia, w której dokładnie precyzuje, czy personel był miły , czy pielęgniarki opiekowały się właściwie, MAM UWAGE DO PIELEGNIARKI ....NAZWISKO czy to też donos ? To normalne badanie zadowolenia pacjenta, czytając forum pewnie i to uznalibyście za DONOS na lekarza, to normalne że sprawdza się personel.
W prywatnym szpitalu ostatnich 10% lekarzy na liście zadowolenia pacjenta nie ma przedłużanego kontraktu na następny rok. Tak powinno być i w Chojnicach.

Polecam również zastanowić się czy w Chojnicach pacjent idący do prywatnego gabinetu nie jest przypadkiem proszony o przyjście na dany termin na badanie do szpitala? Jaka jest właściwie rola tych prywatnych gabinetów?
15 Lutego 2014, godzina 13:10
Oceniono 13 razy 1
~spec
Do odi, najlepszym rozwiązaniem w przypadku kontroli jest próbka losowa stanowiąca określoną część populacji (pod względem ekonomicznym, statystycznym i nawet moralnym).
15 Lutego 2014, godzina 13:00
Oceniono 7 razy 5
~do powyżej
Donoszenie w pewnym chojnickim gimnazjum jest uznawane za cnotę pracowniczą i lojalność. WSTYD DONOSICIELE.
15 Lutego 2014, godzina 12:55
Oceniono 13 razy 5
~do anonimowego donosiciela
Czyżbyś ciągle siedział i czytał komentarze i wstawiał niewygodne minusy. Wredny donosicielu kiedyś ciebie dopadnie sprawiedliwość. To co dajesz innym wraca do ciebie ze zdwojoną siłą. Przecież znasz to dokładnie, gdyż nieraz cytowała to twoja rodzinka.
15 Lutego 2014, godzina 12:53
Oceniono 11 razy 3
~oczytany
Warto przeczytać całość: https://tinyurl.com/qh4hds3

Andriej Wyszyński (osławiony prokurator generalny ZSRR i twórca radzieckiej teorii dowodów sądowych):

"Najważniejszy był dla niego donos. Donoszenie uznawane było za cnotę obywatelską. Donos był nie tylko źródłem wiedzy operacyjnej, ale pełnił również funkcję samoistnego i niezwykle „wiarygodnego” dowodu w postępowaniu sądowym. Ponadto donosiciel, jako wzorowy obywatel, automatycznie stawiany był poza podejrzeniem. Wykładnia prawa, aby mieć jakikolwiek sens, zdaniem Andrieja Januarowicza, winna być motywowana politycznie.

(Wg Wyszyńskiego) udowadniać swą niewinność zobowiązani są oskarżeni o niesławienie lub pomówienie (mimo, iż są to przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego). W podobnej sytuacji znajdują się oskarżeni o molestowanie.

Było to przeciwieństwo polskiej przedwojennej praktyki śledczej, gdzie donosiciel, o ile nie był ofiarą, traktowany był z największą podejrzliwością. Ponadto przed sądami obowiązywała zasada „jeden świadek- żaden świadek”.
15 Lutego 2014, godzina 12:52
Oceniono 7 razy 5
~odi
nie zgadzam się z tym że należy sprawdzić wszystkich lekarzy bo tylko to daje podstawę zarzutu jednostce.

Lekarz przychodzi do pracy i ma być uczciwy, ma leczyć najlepiej jak umie.

Jeżeli wszyscy dopuszczaliby się nieprawidłowości tzn ze nie można postawić zarzutu jednemu? Dziwne to stwierdzenie, chyba że źle zrozumiałem.

Polecałbym sprawdzić czy osoby hospitalizowane w szpitalu były leczone zgodnie z najlepszymi praktykami, wiem osobiście że nie. Wielokrotnie zaniechano wykonywania kosztownych procedur bo generowałoby to koszty dla szpitala.

15 Lutego 2014, godzina 12:52
Oceniono 10 razy 8
~do odi
po części zgadzam się z Tobą. Jednak mnie bardziej przeraża zarzut postawiony 6 lekarzom a oni dalej pracują w szpitalu i co najdziwniejsze cisza na ten temat jest także w mediach! Nie rozdmuchano tego tematu tak, jak w tym przypadku. Z tego wynika, że mniejszą wagę ma pozbawienie pacjenta zdrowia lub nie daj Boże przyczynienie się do utraty życia. Owszem, do wydania wyroku są niewinni, jest tylko zarzut. Ale ja jako pacjent bardziej się boję tego o co się ich oskarża ponieważ każdy z nas może trafić na któregoś z nich i co wtedy? I z całą stanowczością chcę podkreślić jedną rzecz - albo sprawdzą WSZYSTKICH lekarzy albo niech dadzą sobie z tym spokój. Chyba, że ktoś chce zrobić z kogoś kozła ofiarnego.
15 Lutego 2014, godzina 12:44
Oceniono 11 razy 5
~Wdzięczny pacjent doktora O.
Ludzie (starosto i dyrektorze) opamiętajcie się i nie niszczcie ludziom kariery zawodowej na podstawie anonimowych donosów. Kiedyś ktoś inny może wam w taki sam sposób zniszczyć waszą karierę zawodową. Oby jak najszybciej przyszło opamiętanie. Każdego dnia dziękuję za uratowanie mi życia właśnie przez tego lekarza, któremu próbujecie zniszczyć życie.
15 Lutego 2014, godzina 12:36
Oceniono 20 razy 8
~odi
Nie ma co gadać, trzeba czekac na wyjaśnienie sprawy:

1/ w Chojnicach nie ma wybitnych chirurgow, ale na pewno był dobrym rzemieślnikiem, z opinii dobrze wykonywal swoje zadania, wybitni sa w niektórych szpitalach klinicznych, w szpitalu powiatowym wykonywane sa najprostsze zabiegi ale dobrze jeżeli jest to wykonywane dobrze,

2/ To ze jest solidnym lekarzem to nie oznacza jeszcze ze teoretycznie mogl dopuscic się nieprawidlowosci, może rzeczywiście wpisywal z prywatnego gabinetu pacjentow w szpitalu i to trzeba sprawdzić, jeżeli tak robil to takich ludzi nie chciałbym widzieć w szpitalu, bo tym samym przyczymnial się do braku swiadczen dla innych

3/ jeżeli jednak nie miała miejsca patologia z doniesienia to należy szukac dalej, komu na reke mogla być taka prowokacja,

4/ dodatkowo należy sprawdzić szpital, czy hospitalizacje w nim wykonywane sa zgodne ze sztuka lekarska, czy nie zaniechano niektórych procedur, czy szpital to nie jest przypadkiem tylko sposób na maksymalizacje zysku kosztem pacjenta,

5/ moim zdaniem trzeba zlozyc wniosek do prokuratury o zbadanie swiadczen udzielanych w chojnickim szpitalu

6/ jedno jest pewne, takich ludzi jak sa teraz w powiecie, miescie i gminie należy się wystrzegać, sam nieraz nie mogę w to uwierzyć widzac wtych radach swoich byłych nauczycieli, jak to człowiek może się zmienić w zyciu ...
15 Lutego 2014, godzina 12:35
Oceniono 14 razy 10
~Petent
Jak napiszę anonim na pewnwgo pracownika to starosta go zawiesi w czynnościach ?
15 Lutego 2014, godzina 12:28
Oceniono 16 razy 12
~Pacjent
Zastanawiające jest na kogo zlecenie chce się zniszczyć karierę zawodową tak wybitnego chirurga?
15 Lutego 2014, godzina 12:22
Oceniono 18 razy 12
~do powyżej
Czyli to nie jest wiarygodne i bezbłędne źródło a już się oczernia człowieka
15 Lutego 2014, godzina 12:12
Oceniono 13 razy 9
~wyszukiwarka
– W cywilizowanych krajach istnieje domniemanie niewinności – mówi Jacek Krajewski. – NFZ jak w systemach totalitarnych stosuje domniemanie winy i osoby, które w wyniku bałaganu w CWU wyświetlą się w eWUŚ na czerwono, są brutalnie pozbawiane prawa do świadczeń zdrowotnych, mimo że w rzeczywistości są legalnie ubezpieczone.

15 Lutego 2014, godzina 12:11
Oceniono 10 razy 6
~do przełożonych
Skoro będziecie tak reagować na donosy wyrzucaniem ludzi z pracy to donosicielstwo stanie lawiną nie do zatrzymania. Włodarze czas najwyższy zatrzymać się, pomyśleć mądrze i przestać podejmować niewłaściwe decyzje, a tym samym nie niszczcie życia wartościowym ludziom, którym może kiedyś będziecie zawdzięczać swoje życie.
15 Lutego 2014, godzina 12:04
Oceniono 13 razy 7
~wyszukiwarka
Jak widać nawet z wyrokiem można pracować a z donosami to już nie ......... http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Malopolskie-lekarz-z-wyrokami-nadal-dyzuruje-na-oddziale-ratunkowym,130562,2.html
15 Lutego 2014, godzina 12:00
Oceniono 10 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.00 440.00 DKKDKK 61.40 62.80
EUREUR 467.00 473.00 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 42.30 44.00
GBPGBP 530.00 540.00 SEKSEK 40.80 42.50
Aktualizacja: 2023-01-27 12:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.45 436.92 DKKDKK 61.50 62.70
EUREUR 468.77 472.73 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 466.40 471.73 NOKNOK 42.95 43.76
GBPGBP 531.27 537.02 SEKSEK 41.36 42.18
Aktualizacja: 2023-01-27 12:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-01-27

E95 E98 ON LPG
BP 6.7 zł 7.45 zł 7.79 zł 3.27 zł
Circle K 6.65 zł - 7.74 zł 3.32 zł
Lotos Optima 6.67 zł - 7.76 zł 3.21 zł
MZK 6.59 zł 6.89 zł 7.71 zł 3.21 zł
Orlen 6.7 zł 7.32 zł 7.79 zł 3.21 zł
PKS 6.6 zł - 7.74 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij