Sobota, 03 Grudnia 2022 | Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Szpital kontroluje. Aktualizacja

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Starosta Stanisław Skaja głos w sprawie musiał zająć na dzisiejszej konferencji prasowej, gdy padły pytania o sytuację w lecznicy.

Dyrekcja szpitala milczy w sprawie zastępcy ordynatora chirurgii w chojnickiej lecznicy. Starosta, pod którego podlega placówka, na konferencji prasowej zabrał głos i poinformował, że trwa w niej kontrola wewnętrzna dotycząca zgłoszonych anonimowo nieprawidłowości finansowych. Dopiero wtedy ma zapaść decyzja, czy sprawę zgłosić do organów ścigania.

 

- Nie można ferować wyroków. Muszą być dowody, że cokolwiek tam się złego działo – podkreśla Stanisław Skaja. Kontrolę wszczęto po anonimowym doniesieniu. Jak twierdzi starosta, zarzuty, które w nim się pojawiły, nie dotyczą łapówki. - Kontrola ma sprawdzić czy pacjenci nie są wpisani jako tzw. martwe dusze – wyjaśnia starosta. Jest podejrzenie, że nazwisko jednego pacjenta wpisano w rozliczeniach z NFZ dwukrotnie. Raz na szpital, raz na inną placówkę.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta dementuje też pogłoski o dyscyplinarnym zwolnieniu, choć lekarz w pracy się nie zjawia. Do tego nie doszło, bo chirurg pracuje na kontrakcie, czyli na podstawie umowy cywilno-prawnej. - Na dzisiaj kontrakt jest zawieszony, a pan doktor jest na 2-tygodniowym urlopie – informuje Skaja.

Na razie ani dyrekcja szpitala, ani starostwo nie składają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, tylko czekają na wyniki wewnętrznej kontroli. - Do końca miesiąca powinno być znane stanowisko dyrektora szpitala – informuje włodarz. - Podjęte decyzje służą dobru pacjentów i załatwieniu tematu – dodaje. Starosta miał zasugerować dyrektorowi Leszkowi Bonnie, by w ramach kontroli wyrywkowo sprawdzić także innych lekarzy, którzy mają swoje prywatne praktyki.

Aktualizacja 14.02.14 r.

Jak informuje rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański, standardową procedurą jest weryfikacja danych za pomocą specjalnego programu, a najczęstsze nieprawidłowości wynikają z koincydencji, czyli sytuacji, gdy pacjentowi zostają udzielone świadczenia zdrowotne jednoczasowo przez dwóch różnych świadczeniodawców, co najprawdopodobniej miało miejsce w przypadku pacjenta leczonego w Chojnicach. - Jeśli zostaną wykazane sprzeczności, to druga strona może, korzystając z portalu świadczeniodawcy, zacząć je wyjaśniać w postępowaniu wewnętrznym, zanim my o to wystąpimy. NFZ interesuje czy pieniądze publiczne zostały właściwie wydane. Gdyby się okazało, że zapłaciliśmy za świadczenie budzące poważne wątpliwości, to wówczas walczymy o te pieniądze. Jeśli natomiast szpital wycofa się z oczekiwania od nas na pieniądze i wina jest po ich stronie lub osoby, która świadczy dla nich usługi, to wówczas sprawy dla NFZ nie ma, a jedynie dla szpitala – wyjaśnia rzecznik. W pomorskim NFZ równocześnie także trwa weryfikacja danych dotyczących sprawy. Jak informuje Mariusz Szymański, jeśli okaże się, że była próba oszustwa, to wręcz obowiązkiem NFZ jest powiadomienie organów ścigania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

660 komentarzy

~świństwo
Właśnie to zwlekanie i ten czas niepewności w której trzymają doktora potrzebny im jest na sfabrykowanie dowodów przeciwko niemu. Gdyby coś mieli to dawno juz by to wywalili. To chamstwo w czystej postaci!
22 Lutego 2014, godzina 22:51
Oceniono 13 razy 5
~z innego forum
Podejrzenia mogą być jak urojenia. Dzisiaj są, jutro ich nie ma. Dopóki nie ma zarzutów. Ba mało powiedziane dpoóki nie ma wyroku sądu, to nie można skazywać człowieka na ostracyzm i potępienie, tym bardziej, że podejrzenia są w stosunku do pięciu innych lekarzy. To co się próbuje wyrabiać z tym lekarzem to bolszewizm w czystej postaci. Brak poszanowania praw człowieka. Wydaje się wyrok i skazuje przed wyrokiem sądu. Hańba i kpina z demokratycznego państwa. Do czego my dojdziemy w takim stylu? Do Majdanu?
22 Lutego 2014, godzina 22:48
Oceniono 13 razy 7
~szeptem
Takie niby były podejrzenia a tu cholera czas leci a oni nie mają nic co mogłoby ich wytłumaczyć w oczach opinii publicznej a co nie wyszukają to uderzy w nich bo wiedza jaki mają burdel. Sami sobie zrobili kuku i to też w nich chlapnie.
22 Lutego 2014, godzina 22:42
Oceniono 12 razy 4
~apel
No to moi drodzy nie bójmy się składać skarg na szpital i jego pracowników. Walczmy z tym co jest zle i uderza w nas, pacjentów.
22 Lutego 2014, godzina 22:26
Oceniono 15 razy 11
~stata - skarga w skrócie
1. Procedura:
http://www.szpital.chojnice.pl/index.php?p=m&idg=mg,4,145

2. Wzór pisma (pamiętajmy o dowodzie przyjęcia pisma z datą przyjęcia):
google: wzór skargi:

3. Termin (art. 237 kpa):
Organ właściwy do załatwienia skargi powinien załatwić skargę bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca.

4. W przypadku braku odpowiedzi w wyznaczonym terminie, można sprawę upublicznić.

Powtarzać ten algorytm do skutku. Kilka takich spraw i system będzie się zmieniał. Przypominam również o Radzie Społecznej Szpitala, której podstawowym zadaniem jest okresowa analiza skarg i wniosków (§4 ust. 6 tego Regulaminu Rady Społecznej szpitala).

Regulamin Rady Społecznej Szpitala:
http://bip.powiatchojnice.pl/upload/32534/252a.pdf
22 Lutego 2014, godzina 20:26
Oceniono 13 razy 11
~stata
Porównaj dwie poniższe sytuacje, ich wstępną treść i potencjalną efektywność zmiany systemu:

1. Żalisz się anonimowo na forum - pani ..., która pracuje na oddziale ... zachowuje się bezczelnie.
2. Piszesz pisemną skargę dotyczącą konkretnego działania określonej osoby lub grupy osób, podając miejsce zdarzenia, datę - wszystkie istotne szczegóły. Kierujesz pismo do konkretnej osoby. Masz kopię pisma, potwierdzenie odbioru i w przypadku braku odpowiedzi w terminie miesiąca lub odpowiedzi niezasadnej możesz sprawę ostatecznie opisać na tym forum.

Płacze i żale nie wystarczą. Napisanie skargi nie jest trudne i jest nie tylko prawem, ale wręcz obowiązkiem niezadowolonego podatnika i płatnika składek. Zmieniajmy system korzystając z odpowiednich narzędzi. Wystarczy wpisać w google: wzór skargi.

Regulamin Rady Społecznej Szpitala:
http://bip.powiatchojnice.pl/upload/32534/252a.pdf

Zgodnie z §4 ust. 6 tego Regulaminu zadaniem Rady Społecznej jest m.in.:
"Dokonywanie okresowych analiz skarg i wniosków wnoszonych przez osoby korzystające ze świadczeń Szpitala z wyłączeniem spraw podlegających nadzorowi medycznemu."
22 Lutego 2014, godzina 20:15
Oceniono 14 razy 12
~ciekawos
Zastanawia mnie, czy gdy zaczniemy pisac skargi będą one rozpatrywane z takim samym zaangażowaniem jak w przypadku tego lekarza. Na forach też skarza się ludzie i co też się nad tym pochyla?
22 Lutego 2014, godzina 19:51
Oceniono 16 razy 10
~stata
Skargi i wnioski:
http://www.szpital.chojnice.pl/index.php?p=m&idg=mg,4,145

Na forum informujcie wszystkich czy wasze pisemne skargi są rozpatrywane. Skargi ustne są ignorowane. To jest nasz szpital, my płacimy, my żądamy. Jeżeli nie reagujemy, to możemy mieć pretensje również do siebie. Strategia osób zarządzających, w tym władz lokalnych, sprowadza się do zasady: "jeżeli jest cisza, to najlepiej tego nie ruszać".
22 Lutego 2014, godzina 19:40
Oceniono 14 razy 12
~do stata
oni się tego boją, wszystko co ich dotyczy zamiatają pod dywan. Ludzie gadają, że był anonim na dyrektora szpitala i co? Pewnie wylądował w koszu. Jak wszystko co jest niewygodne.
22 Lutego 2014, godzina 19:32
Oceniono 19 razy 15
~stata
Media i władze samorządowe (Rada Społeczna Szpitala) powinny zrobić ankietę wśród mieszkańców na temat jakości funkcjonowania szpitala. To byłaby najlepsza ocena pracy Bonny. Tylko prawda jest taka, że ich to nie interesuje. Ich interesują anonimowe donosy na konkretne osoby.
22 Lutego 2014, godzina 19:24
Oceniono 21 razy 17
~a może to też nasza wina?
bo pozwalamy się im upokarzać, źle traktować znosimy ich humory i lekceważenie. Przecież opowiadamy to sobie, przeżywamy, krytykujemy ale nic z tym nie robimy! Tak bardzo boimy się o swoje zdrowie i życie, że pozwalamy na te złe zachowania wobec nas nie tylko ze strony lekarzy ale i pielęgniarek. Wiem, że nie można generalizować, bo jest w szpitalu garstka ludzi oddana swojej pracy, którą wykonują z sercem i powołaniem i ich powinniśmy za to chwalić. Może jak zaczniemy walczyć o swoje prawa i godne traktowanie a chwalić tych, którzy na to zasługują to ta palcówka przejdzie jakąś przemianę.
22 Lutego 2014, godzina 19:23
Oceniono 17 razy 9
~krak
Cokolwiek szpital teraz wymyśli będzie to niewiarygodne, bo złamano wszelkie zasady a szukanie czegoś na jednego lekarza w przypadku pozytywnych tego efektów spowoduje wzrost skarg i donosów. Dlaczego? Bo jest sporo lekarzy w naszym szpitalu, którzy bardzo źle traktują pacjentów, czasem wręcz po chamsku i ludzie są już tym zmęczeni lub czują się upokorzeni. A w anonimie można szukać ujścia emocji. Jak się rozpatrzyło jeden anonim trzeba będzie sprawdzać następne. Czeka urzędników i szpital sporo pracy bo nasza placówka bardzo zle funkcjonuje.

22 Lutego 2014, godzina 19:07
Oceniono 25 razy 15
~też pracownik
Dla mnie kontrola prowadzona dopiero po wyrzuceniu czy zawieszeniu pracownika jest mało wiarygodna. Poprawiam: nie jest w ogóle wiarygodna!
22 Lutego 2014, godzina 18:21
Oceniono 27 razy 11
~a może
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Lutego 2014, godzina 17:07
Oceniono 34 razy -12
~Kto następny?
Do ciekawy. Mnie nie zastanawia. Wiadomo że środowisko lekarskie nie jest skonsolidowane i jeden zazdrości drugiemu. Aktualnie wszyscy czekają na wynik kontroli wewnętrznej (długo trwa bo widocznie nie tak łatwo znaleźć na doktora coś sensownego co by uratowało od kompromitacji starostę i dyrektora szpitala). Ale znając życie prędzej czy później znajdą to coś. Tylko kto będzie następny? I tu niechby doktory zdały sobie sprawę z zagrożenia - w każdej chwili dyrektor może przywalić anonimem każdemu z nich...
22 Lutego 2014, godzina 16:51
Oceniono 24 razy 6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 455.00 DKKDKK 61.10 62.30
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 467.00 482.00 NOKNOK 44.10 45.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 452.00 DKKDKK 61.20 62.20
EUREUR 465.00 471.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 471.00 478.00 NOKNOK 44.60 45.50
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij