Piątek, 03 Lutego 2023 | Imieniny: Błażeja, Joanny, Telimeny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Analiza po pół roku

Zakup pojemników na popiół i nacisk na sortowanie śmieci w blokach. W urzędzie miejskim podsumowują pół roku od wejścia w życie ustawy śmieciowej i planują co dalej. Choć wpływy są wyższe od wydatków, to mieszkańcy nie mają raczej co liczyć na obniżkę stawki. Ta może zostać ewentualnie zróżnicowana, tak by zachęcić do segregacji. Ale nie wszystkim radnym to się podoba.

 

Maria Błoniarz-Górna uważa, że trudno wszystkich mieszkańców bloku zmusić do sortowania, ale reszty nie można winić za innych. - Teraz są ukarani, że mieszkają w bloku i że komuś się nie chce sortować – przyznaje Marian Rogenbuk. Przy wspólnotach i blokach znajdują się dzwony, gdzie mieszkańcy mogą osobno wrzucać tworzywo, papier i szkło. Właśnie mogą, a nie muszą, bo i tak płacą wyższą stawkę – 13,5 zł. Chodzi o to, by jak najwięcej śmieci wyodrębnić, aby potem w ZZO zapłacić mniej. Za przywiezione tam śmieci w ciągu sześciu miesięcy miasto zapłaciło 1,2 mln zł. Za ich odbiór i transport ponad 560 tys. zł. Umowy z firmami obowiązują do końca roku. Już teraz przewodniczący komisji budżetu Marian Rogenbuk przewiduje wzrost stawek. - Prawdopodobnie będą wyższe, dlatego musimy zrobić wszystko, by obniżyć koszty składowania – mówi. A że wkrótce zaczną się zebrania samorządów osiedlowych, to będzie okazja by dogadać się z zarządcami wspólnot i mieszkańcami i może zejść do 10 zł. - Segregacja była dobra, teraz się cofnęliśmy – zauważa Rogenbuk. Na podstawie umowy z firmą Andrzeja Pestki ten dostarczył i opróżnia ponad 80 tzw. dzwonów, co kosztowało przez pół roku 40 tys. zł. - Składa sprawozdania i jest postęp w segregacji – informuje Łukasz Prill z ratusza. Różnica jest kolosalna, bo za tonę wyselekcjowanego odpadu płaci się złotówkę, a nie 260 zł jak za zmieszane. Dlatego też z różnicy między dochodami a wydatkami w kwocie prawie 500 tys. zł wzorem gminy Chojnice mają zostać zakupione metalowe pojemniki na popiół na kolejny sezon. - Wynikałoby, że nas stać na obniżkę, ale chcemy kupić te pojemniki. Jeszcze nie wiadomo, jakie są zaległości w podatku i jakie będą nowe stawki wywozu – wyjaśnia szef komisji budżetu.

Reklama | Czytaj dalej »

Zachęta do segregacji nie wynika tylko z ekonomii. Do 2020 roku trzeba będzie wykazywać odzysk do 50 % wszystkich odpadów. Dlatego m.in. radny Bartosz Bluma poddał pod rozwagę zróżnicowanie stawek by jeszcze bardziej zachęcić do ekologii. - Nie chodzi o to, że jestem za podwyżką, żeby było jasne, ale bardziej zróżnicowaniem. Tak by spełnić później narzucone normy – objaśnia.

Dochody i wydatki na dzień 31.12.13 r.

 

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~Marcin Dobaj
Witam was mieszkańcy a tu jakim prawem RED DEVILS MA SPONSORING Z ZZO zakładu zagospodarowania odpadów . Tu zamiast obniżyć opłaty śmieciowe to koszty idą na piłkarzy
UKRAINY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
17 Marca 2014, godzina 17:02
Oceniono 7 razy 7
~Marcin Dobaj
I widzicie mieszkańcy że analiza po pół roku funkcjonowania USTAWY ŚMIECIOWEJ wprowadzonej przez dotychczasowe władze nie zrobiła zdecydowanej poprawy. A czemu bo patrzyli w większości nie na śmieci tylko żeby ODBIERAĆ OD NAS PODATEK.
04 Marca 2014, godzina 14:27
Oceniono 9 razy 9
~logika
Gdyby umożliwiono ludziom segregację odpadów przez S, to gminy w całej Polsce mogłyby obniżyć podatki, nie pobierając żadnej opłaty za wywóz. Wystarczyłoby, aby ludzie segregowali wg.
-Odpadów mokrych(organicznych)
-Szkła
-Całej reszty
Szkło jak i zebrany metal możnaby poddać przeróbce. Powstałe biogazownie zbierają odpady organiczne, z których możemy uzyskać biogaz i po oczyszczeniu przyłączyć go do sieci gazowej. Całą reszte tj. plastik i papier spalamy w spalarniach, które istnieją na całym świecie (trują mniej niż węglówki), produkując prąd. Ewentualnie możemy rozdzielić jeszcze papier.
02 Marca 2014, godzina 14:45
Oceniono 3 razy 3
~jotdwatrzy
Zaraz, zaraz, wpływy są większe od wydatków i bredzą o podwyżkach? Przecież to niezgodne z ustawą, gmina w żadnym wypadku nie ma zarabiać na śmieciach, ma tylko pokrywać koszty i nic więcej.
01 Marca 2014, godzina 14:57
Oceniono 3 razy 3
Nadal miasto nie wywiązuje się .Mineło pół roku a pojemników do segregacji ja nie było tak nie ma.Do worków to należy wsadzić radnych razem z burmistrzem .
01 Marca 2014, godzina 06:57
Oceniono 4 razy 4
~Marian
Teraz są ukarani, że mieszkają w bloku i że komuś się nie chce sortować – przyznaje Marian Rogenbuk, fachowiec od sortowania telefonów.
28 Lutego 2014, godzina 15:34
Oceniono 7 razy 7
~Marcin Dawaj
Marcin Dobaj na burmistrza, będzie lepszy niż obecny!
28 Lutego 2014, godzina 15:20
Oceniono 10 razy 6
~Marcin Dobaj
A bazy skupu powinny nam mieszkańcom umożliwiać nic innego jak ODZYSKIWAĆ PIENIĄDZE ZA WCZEŚNIEJ ZAKUPIONE PRODUKTY. Czy radni tego nie rozumieją to czemu tam w radzie nadal siedzą jest mi przykro ale radni o tym nie wiedzą.
28 Lutego 2014, godzina 13:39
Oceniono 14 razy 14
~Ile produkujesz śmieci, tyle płacisz za ilość wyprodukowanych, a co z odzyskanymi...
Ile wyprodukujesz śmieci tyle płacisz, mniej wyprodukujesz mniej zapłacisz, więcej wyprodukujesz więcej zapłacisz, ile odzyskasz do wtórnej produkcji, to twój zysk, zarobek...Spoko, loko, ludziom w ustawie śmieciowej jest potrzebna wolność gospodarcza, a nie przymusowe stawki administracyjne, ile rzeczywiście ludzi płaci za śmieci i za jaką ilość, czy ktoś policzył, po co utworzono referat śmieciowy w ratuszu, czy dla animuszu..., AS
28 Lutego 2014, godzina 11:46
Oceniono 6 razy 6
~Marcin Dobaj
To bardzo nie dobrze że radni nie chcą się podjąć zmian w celu korzystniejszego dla miasta gospodarowania odpadami.to jacy to niekorzystni radni. Bo prawidłowo za śmieci mieszane to opłata powinna wynosić na miesiąc 35 zł. a za śmieci sortowane 7 zł. Nie patrząc na ilość osób w rodzinie tylko na ilość sortowanych odpadów . A w miastach powinny powstać bazy skupu surowców wtórnych należące do sortowni danej gminy.
28 Lutego 2014, godzina 11:38
Oceniono 19 razy 15
~Euro-idiotyzm
Ludzie wierzą w te bzdury o pozytywnym wpływie segregowania śmieci. Co warto wyjąć z pojemników, a czego nie, wie każdy szanujący się "śmieciarz" (mówię to z szacunkiem dla ich fachu, w porównaniu do biurokratów i osłów którzy za nimi podążają mają znacznie więcej zdrowego rozsądku i wiedzy na temat szkodliwości i użyteczności śmieci).
28 Lutego 2014, godzina 11:22
Oceniono 10 razy 8
~Był problem, już po problemie z segregacją, jest segregacja i zarobek, zyski na wyspisku...
Jeden pojemnik na posesji, koszt regulowany pojemnością pojemnika i ilością wywozów w miesiącu, segregacja na wysypisku i odzysk z odpadów do ponownej produkcji 75% do 90% surowców, no i z tej segregacji można zrobić, odzyskując surowce do wtórnej produkcji...IRENKA
28 Lutego 2014, godzina 11:15
Oceniono 6 razy 6
~Juz po PO
Bylem ostatnio w Hiszpanii i Austrii. Rzucila mi sie w oczy jedna rzecz. W obu miejscach, kosztowny kretynizm eko-euro-idiotów pod nazwą segregacja śmieci, poszedł do zasłużonego kibla.
Zniknęly z pensjonatow i hoteli rzedy kolorowych kibli na poszczegolne odpadki. Wlascicielka pensjonatu w Gerlos (Austria) powiedziala tak: segregujemy smieci na wysypisku !!!!! Cale miasto przedtem obstawione bylo setkami kolorowych kibli, ktore same w sobie byly obciązeniem dla srodowiska. Wyglądały nieestetycznie. Wiec mądrzy Austriacy postanowili: segregujemy smieci na wysypisku, ludzie mają robote, a sprzed domow i w pokojach zniknely rzędy kibli. Niestety, w euro- kondominium polskim, na razie stosujemy wymysly eko-euro-idiotów. No i mamy, wystawy kibli w kolorach tęczy przed kazdym domem. Zarobieni są z pewnością tylko producenci tego plastikowego g...a.
To samo na osiedlu w Hiszpanii. Jeden kibel na zmieszane odpadki. W Hiszpanii także coraz większej krytyce poddawane są elektrownie wiatrowe. Niszczą krajobraz, wynoszą się ptaki, zwierzęta i wszelkie inne pożyteczne żyjątka, nikt nie pali się do utylizacji np. nie dzialających wiatraków (trudno je sciągać z gór).
28 Lutego 2014, godzina 10:16
Oceniono 16 razy 8
~Adam Hofman
Temat wałkowany wcześniej i wypowiadający się tam ludzie (m.in. Pan Górny) już wtedy była mowa o problemach z segregowaniem ....
http://chojnice24.pl/artykul/14428/od-osoby-czy-gospodarstwa-domowego/0/#comments
Ameryki nie odkryli.
28 Lutego 2014, godzina 08:52
Oceniono 6 razy 6
~p.g.
,,Maria Błoniarz-Górna uważa, że trudno wszystkich mieszkańców bloku zmusić do sortowania, ale reszty nie można winić za innych. - Teraz są ukarani, że mieszkają w bloku i że komuś się nie chce sortować – przyznaje Marian Rogenbuk. Przy wspólnotach i blokach znajdują się dzwony, gdzie mieszkańcy mogą osobno wrzucać tworzywo, papier i szkło.'' WŁAŚNIE PO WEJŚCIU USTAWY ZLIKWIDOWANO GRO DZWONÓW Z OSIEDLI NP. PRZY KS. POMORSKICH 36.CZY TAK MA WYGLĄDAĆ ZACHĘTA DO SEGREGACJI ŚMIECI ? POMIMO PŁACENIA WYŻSZEJ STAWKI I TAK BYM SEGREGOWAŁ LECZ PROSZĘ TO MI UMOŻLIWIĆ A NIE JESZCZE UTRUDNIAĆ
28 Lutego 2014, godzina 08:41
Oceniono 10 razy 10

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 427.00 437.00 DKKDKK 61.10 62.60
EUREUR 466.00 473.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 463.00 478.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 520.00 530.00 SEKSEK 40.30 42.00
Aktualizacja: 2023-02-03 10:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 428.10 433.08 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 467.69 471.75 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 467.11 473.01 NOKNOK 41.93 42.74
GBPGBP 522.02 529.53 SEKSEK 40.86 41.69
Aktualizacja: 2023-02-03 10:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.32 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij