Sobota, 04 Lutego 2023 | Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Obywatelski budżet samorządów osiedlowych

Pomysł był inspirowany niedawnym spotkanie szefów osiedli. Od lewej Edward Gabryś i Arseniusz Finster.

Pomysł był inspirowany niedawnym spotkanie szefów osiedli. Od lewej Edward Gabryś i Arseniusz Finster.

Pieniądze do osiedli mają iść za mieszkańcem. Koniec z zależnością od podatku za psy. Burmistrz chce wprowadzić nowe rozwiązanie od przyszłego roku. - To nie ma nic wspólnego z budżetem obywatelskim – zastrzega. Jego zdaniem takie rozwiązanie nie działa dobrze. Jako przykład podaje Gdynię.

 

Podgląda za to gminny system, czyli budżety sołeckie. - Stać nas na zaproponowanie 20 złotych na mieszkańca, co daje 800 tys. zł – informuje Arseniusz Finster. Te podzielić trzeba na 10 osiedli, na których zabudowa jest różna. Zyskiwałyby na tym blokowiska, traciły osiedla domów jednorodzinnych. Dlatego przy pracach nad wdrożeniem rozwiązań pod uwagę może być wzięty przelicznik na powierzchnię. Samorządy nie mogłyby wydać wszystkiego w jednym roku na jeden cel. Procentowo ma być określone ile pójdzie na kulturę, rekreację czy wreszcie inwestycje. - Moim zdaniem to zintesyfikuje aktywność mieszkańców. W przypadku większej inwestycji będzie możliwość dołożenia środków miejskich albo kumulowanie ich przez kilka lat w zależności od skali – włodarz opisuje swój pomysł.

Reklama | Czytaj dalej »

Realnych kształtów ma nabrać na jesień, co akurat zbiegnie się z wyborami samorządowymi. - Nie będziemy wprowadzać tego w tym roku, bo chciałbym decyzję pozostawić nowej radzie miejskiej - zapowiada burmistrz Finster. Nowe władze osiedli z kolei wybierane będą na wiosnę 2015 roku.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

33 komentarzy

~aktywista
Satrapa Finster proponuje po dwie dychy na głowę - i to głównie swoim kolesiom. A proszę, jak potrafił znaleźć się burmistrz Bytowa w sprawie budżetu obywatelskiego: http://weekendfm.pl/?n=48333&bytow_-mieszkancy_maja_szanse_wspoldecydowac_o_budzecie_gminy
Mieszkańcy mają szansę współdecydować o budżecie gminy
Gmina Bytów będzie miała budżet obywatelski. To oznacza, że mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w tworzeniu planu finansowego samorządu i zgłaszać swoje uwagi.
Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka zaznacza jednak, że proponowane inicjatywy muszą być zadaniami własnymi gminy:
- To mieszkańcy mają decydować o wyborze zadań. W konsultacjach, które będziemy przeprowadzać we wrześniu zdecydują, które zadania będą faktycznie realizowane w 2015 r. Ogólna pula środków to 700 tys. złotych, każde z zadań nie może przekraczać 100 tys. złotych i musi być wykonane w ciągu jednego roku budżetowego.
Uchwałę w sprawie przyjęcia budżetu obywatelskiego poparło 11 radnych Bytowa.

Satrapa Finster nie zamierza dzielić się władzą z mieszkańcami Chojnic. To nie oni będą decydować o wyborze zadań Bo Satrapa Finster wie lepiej jak ich należy uszczęśliwiać.
28 Marca 2014, godzina 12:11
Oceniono 7 razy 5
~zero
To co proponuje Finster nie zgadza się z definicją budżetów obywatelskich. Jeśli "obywatelskim" nazwać przekazanie kasy do samorządów w których przewodniczący są kumplami Finstera, albo koleżankami, lub ludźmi od niego w ten czy inny sposób politycznie i może ekonomicznie zależnymi, to jest to tylko i wyłącznie kiełbasa wyborcza. Spójrzmy na to, kto jest w samorządach osiedlowych. Przecież taka jest polityka ugrupowań politycznych w Chojnicach - IDŹCIE NA ZEBRANIA OSIEDLOWE I TAM ZDOBYWAJCIE POPARCIE!!! Tak obywatele, tak się wami wysługują, tak wam w głowach mącą lokalni politykerzy, którzy nie liczą na nic innego jak tylko na wasz głos na wyborch, a potem na 4 lata ma być cisz i spokój i ani się ważyć podnieść głowę i głos na Pana Włodarza! To jest ICH rozumienie obywatelskości, a teraz po latach autorytarnych rządów - MACIE , BIERZCIE, KLASZCZCIE, BO JA AF DAŁEM!!! Mam nadzieję, że Chojnice się naprawdę wybudzą z letargu i razem posprzątamy te chojnickie układy i polejemy je domestosem, żeby nie odżyły...
25 Marca 2014, godzina 22:20
Oceniono 13 razy 11
~wyborca
Szkoda, że nie chce rozejść się z samorządem tak jak to robi z kobietami. Przynajmniej mielibyśmy powiew świeżości w naszym mieście.
25 Marca 2014, godzina 20:27
Oceniono 18 razy 16
~nie zagłosuję na satrapę
Widać, że próbuje przyspawać się do stołka do emerytury. Przeraża mnie obrażanie zwykłych obywateli, którzy mają odmienne zdanie. Nawet jeśli już na niego patrzeć nie można to i tak na siłę będzie wszystkich męczył. Tani chwyt przedwyborczy, śmiechu warte.
25 Marca 2014, godzina 20:24
Oceniono 17 razy 15
~Taka sobie
Budżet obywatelski... akurat już to widzę, a kiedy OBIETNICE WYBORCZE trafią pod obrady RADY MIASTA i zostaną zatwierdzone stosowną uchwałą, by miały moc wiążącą? Bo takie "pisanie po piasku" to tylko i wyłącznie "kiełbasa wyborcza" rzucona obywatelom i do tego ukradziona ze straganu PChS-u o ile dobrze sobie przypominam :-) bo to oni walczą o te wszystkie "obywatelskości", a w wywiadzie zamieszonym w Gazecie Pomorskiej w grudniu ubiegłego roku, obecnie nami zarządzający Burmistrz chyba niekoniecznie się cieszył z koncepcji obywatelskiego budżetu... Nagle mu się "odwidziało"? Czy szef sztabu stwierdził, ze to dobry pomyślunek i warto samemu to piknie nagłośnić, że to "nasze"...
24 Marca 2014, godzina 17:15
Oceniono 11 razy 9
~Marcin Dobaj
PRZEZ OBECNĄ WŁADZE KTÓRA POWSTRZYMUJE NAS OD KAPITAŁU KRAJOWEGO KTÓRYM JEST PRZEMYSŁ WEWNĘTRZNY JAK I ZAROBEK WEWNĘTRZNY . I JEDNOCZEŚNIE HAMUJE PRZEMYSŁ Z POWODU DOFINANSOWANIA UNIJNEGO WYKUPIĄ NASZE TERENY I ZALEJĄ NAS TOWAREM CHIŃCZYCY. A OD ZACHODU PRZEJMUJĄ NAS NIEMCY,FRANCUZI,DUŃCZYCY. CZY TEGO MY POLACY CHCEMY?????????????????????????????. BO JA PRAWDZIWY POLAK DZIAŁAM PRZECIWKO TEMU NIEUSTANNIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
24 Marca 2014, godzina 13:42
Oceniono 15 razy 13
~Zbigniew Opas
Mieszkańcowi 20 złotych rocznie, a obcemu piłkarzowi 36 tysięcy (plus nawiązka z miejskich spółek). Czas kończyć tę kosztowną - dla mieszkańców - zabawę.
24 Marca 2014, godzina 12:56
Oceniono 22 razy 18
~Marcin Dobaj
A ZARAZEM MIEJSKIE ZAKŁADY BY PRZEDSIĘWZIĘCIA WYKONYWAŁY TAK JAK MIAŁO TO MIEJSCE Z FIRMĄ BUDOWLANĄ ,, PB-ROL ,, . KTÓRA NA 40 TYŚ MIASTO TO W DALSZYM CIĄGU POWINNA BYŁA BY ISTNIEĆ. A NIE PRZEZ UKŁADY Z ARSENIUSZEM FINSTEREM DOPROWADZONA DO UPADKU TO CZYSTY OBŁĘD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
24 Marca 2014, godzina 12:18
Oceniono 12 razy 10
~Marcin Dobaj
Obecna nieudolna władza wykonuje wszystko we własnym interesie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Chojnice przez obecną władze z Arseniuszem Finsterem na czele się bardzo zadłużyły.
Teraz nie mamy zakładów pracy. Przecież tu niedawno na pełen etap ludzie pracowali a pracując zarabiali i i tu mieszkali. Ale teraz niezadowoleni mieszkańcy jak i nie mieszkający już na zebrania osiedlowe nie przychodzą bo nie mają już po co . To temuż dziś na zebraniach osiedli frekwencja jest marna. Duże inwestycje nadal były by możliwe gdyby zakłady pracy w Chojnicach funkcjonowały i podatki dla Chojnic by odprowadzały
24 Marca 2014, godzina 11:46
Oceniono 16 razy 14
~Marcin Dobaj
WITAM SERDECZNIE SŁUCHAJCIE OBYWATELE CZYM JESTEM ZANIEPOKOJONY!!!!!!!!!!!!!!!!
TYM ŻE CZYNSZE W MIESZKANIACH KOMUNALNYCH NALEŻĄ DO NAJDROŻSZYCH W POLSCE.
PREZES ZGM ZARABIA OKOŁO 16 TYŚ MIESIĘCZNIE. JEGO WYNAGRODZENIE POCHODZI Z CZYNSZÓW KTÓRE PŁACOM NAJEMCY MIESZKAŃ KOMUNALNYCH KTÓRYMI SĄ LUDZIE BIEDNI.
ZGM ZAMIAST SZUKAĆ OSZCZĘDNOŚCI NA REMONTY TO WYDAJE NA SPONSORING CHOJNICZANKI CHOJNICE. A WTEDY SIĘ TŁUMACZY ŻE PIENIĘDZY NA REMONTY BRAK. MOIM ZDANIEM TO CZYSTY SKANDAL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
24 Marca 2014, godzina 11:25
Oceniono 14 razy 12
~Zbigniew Opas
Jeszcze niedawno w barwach Chojniczanki piłkę kopali miejscowi zawodnicy. Dziś to typowa armia zaciężna opłacana z pieniędzy mieszkańców, czy im się to podoba, czy nie. Te stypendia z Urzędu Miasta, po 3 tysięcznie miesięcznie dla każdego, przypominają czasy PRL-u, gdy kopacze byli na listach płac zakładów pracy. Kopacze wyniki mają mierne (ostatnio wygrali pół roku temu), ala nie mają się czym przejmować. Ważne, że są pieniądze. A. Finster - miasto daje 500-600 tysięcy na drużynę seniorów, a klub dokłada drugie tyle, znajdując sponsorów.
No to przypatrzmy się sponsorom. Wśród nich znane spółki miejskie: Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, Centrum Park i Miejskie Wodociągi. Teraz przynajmniej wiadomo dlaczego miasto nie sprzedaje na dogodnych warunkach mieszkań komunalnych. Ponieważ trzeba opłacić prezesa i kopaczy, a remonty mogą (?) poczekać. Wiadomo też, dlaczego trzeba ciągle dokładać do centrum. W mojej ocenie obaj prezesi nadają się do natychmiastowego odwołania!

Na tle bezbarwnych kopaczy błyszczy gwiazda miejscowego chłopaka. Kazik Łęgowski kolejny raz zdobył tytuł pięściarskiego mistrza Polski. Chłopak z Chojnic ma szansę pojechać na olimpiadę. Ale tej władzy wtedy już w Chojnicach nie będzie. Dlatego w tym przypadku stypendium wynosi żałosne 1,2 tysiąca złotych. Słowa A. Finstera - klub i jak i sam zawodnik muszą działać i szukać sponsorów - to jakaś kpina. Kazik robi to, co umie najlepiej, a władza jak nie umie działać, to niech odejdzie. Pieniądze same się znajdą na kilku takich Kazików. Nie potrzebujemy z-cy burmistrza (16 tysięcy na miesiąc), radnego który sobie ... masuje na basenie (1 tysiąc), radnego z tatuażami (1 tysiąc), ani tego, którego poczytalność budzi wątpliwości.
Jeśli władza będzie nadal tak nieudolna, to do działania przystąpią mieszkańcy i nie będą czekać do wyborów.
24 Marca 2014, godzina 11:17
Oceniono 22 razy 20
~EMI
Chcecie się układać z obecnie pracującymi w urzędach?
Nie lepiej żeby poszli szukać pracy?
Pewnie będzie znowu przyrost chorobowego w przyszłym roku na 12mc, na koszt podatnika oczywiście.
23 Marca 2014, godzina 19:51
Oceniono 5 razy 5
~EMI
dzisiaj wszystko na zielono,
jutro przyjdą do urzedów spin doktorzy i będą minusować,
23 Marca 2014, godzina 19:48
Oceniono 5 razy 5
~jotdwatrzy
Zintensyfikować aktywność społeczną mieszkańców mogłaby obywatelska inicjatywa uchwałodawcza ale to pomysł PCHS-u i "koryciarze" nie chcą o niej słyszeć, zamiast tego proponują dać kilka groszy "na rozkurz" panom: Gabrysiowi, Gąsiorowskiemu itd. Czyli nie oddamy ani guzika.
23 Marca 2014, godzina 17:53
Oceniono 10 razy 8
~Marcin Dobaj
BO WIDZĘ OTWARCIE SPOŁECZEŃSTWO W TYCH DZIAŁANIACH MNIE POPIERA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
23 Marca 2014, godzina 17:03
Oceniono 15 razy 11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.00 443.00 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 466.00 478.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 40.40 42.10
Aktualizacja: 2023-02-04 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 433.00 439.00 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 469.00 475.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 468.00 475.00 NOKNOK 41.90 42.90
GBPGBP 522.00 527.00 SEKSEK 40.80 41.80
Aktualizacja: 2023-02-04 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-03

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij