Sobota, 28 Stycznia 2023 | Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Rozważania z 'przyklejonym' listem

Dziś ulicami Chojnic przejdą wierni w Drodze Krzyżowej. W tym roku dla odmiany rozpocznie się w Kościele Matki Bożej Królowej Polski o godzinie 20:30, skąd podąży do kościoła gimnazjalnego. Potem w bazylice będą Gorzkie Żale. Drodze towarzyszy specjalne wydawnictwo.

Autorem Rozważań Drogi Krzyżowej jest kard. Joseph Ratzinger. Na jego ostatniej stronie są słowa kierowane do chojniczan przez burmistrza Arseniusza Finstera. Swoje oburzenie na tego typu promocję i zbijanie kapitału własnej osoby przez włodarza wyraził Jacek Studziński na swoim blogu. Kolejny raz, jego zdaniem, do publikacji „przykleił się” list włodarza. „Do wypowiedzianych w nim słów nie miałbym zastrzeżeń, gdyby tym miastem nie rządziły kłamstwa, oszczerstwa, rozwiązłość, czcze obietnice, judaszowe srebrniki i zawłaszczanie nieuprawnionych obszarów. Jakim trzeba być cynikiem, jaki trzeba mieć tupet i brak przyzwoitości aby rozważania wielkopostne traktować jako słup ogłoszeniowy?"

Reklama | Czytaj dalej »

Burmistrz Arseniusz Finster uważa, że Rozważaniom Drogi Krzyżowej, podobnie jak w ubiegłych latach, tak i tym razem może towarzyszyć list jego autorstwa. Wydawnictwo jest bowiem realizowane we współpracy ratusza z parafią i Akcją Katolicką św. Jadwigi Królowej w Chojnicach. - Publikację wsparli sponsorzy. Miasto nie wydało złotówki – zaznacza włodarz. Finster weźmie udział w Drodze Krzyżowej ulicami miasta i poniesie krzyż. - Jestem nie tylko przedstawicielem władzy. Jestem człowiekiem głęboko wierzącym. Mam grzechy na sumieniu jak każdy, ale nie odważyłbym się komentować w taki sposób jak pan Studziński. Mogę tylko przypomnieć biblijną przypowieść o rzucaniu kamieniem czy o miłowaniu wrogów swoich – komentuje burmistrz. - Po lekturze tych wynurzeń doszedłem do wniosku, że coś niedobrego dzieje się z panem Studzińskim. Powinien się uspokoić. Niech da ludziom spokój w Wielki Piątek – dodaje Arseniusz Finster.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

42 komentarzy

~"Jestem człowiekiem głęboko wierzącym".
Jako człowieka wierzącego oburza mnie takie stwierdzenie kogoś, kto żyje w związku niesakramentalnymi to do tego zawartym w Wielkim Poście!
18 Kwietnia 2014, godzina 21:06
Oceniono 147 razy 137
~Chojniczanin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Kwietnia 2014, godzina 21:04
Oceniono 165 razy -141
~Przecieram oczy ze zdumienia
i czekam na dzień, w którym przeczytam kolejne listy o przykładowej tematyce "w obronie rodziny i małżeństwa", czy też "chrześcijańskie zasady posługi społecznej".
18 Kwietnia 2014, godzina 21:03
Oceniono 151 razy 145
~Jacku
święta prawda. Dzięki za odwagę.
18 Kwietnia 2014, godzina 20:59
Oceniono 159 razy 151
~katoliczka
Przez lata chodziłam na wieczorną Drogę Krzyżową w Chojnicach. Ale w tym roku odpuszczam sobie. Nie zamierzam oglądać tego hipokryty burmistrza dźwigającego krzyż. I tego drugiego, który nosząc sutannę proboszcza wyciąga ręce po pieniądze podatników i legitymizuje rozwodnika. Przez takich ludzi Kościół traci wyznawców!
18 Kwietnia 2014, godzina 20:53
Oceniono 159 razy 149
~ciekawska zmora
A kiedy pan da spokój tym którzy są niepokorni i odważnie krytykują?
18 Kwietnia 2014, godzina 20:47
Oceniono 149 razy 143
~Nie mogę tego przemilczeć ;-)
Bardzo ładne słowa wypowiedział burmistrz. Tylko, jak to się ma do jego życia na co dzień? Gdyby tak ogłosić, że tworzy się kolejka wszystkich pokrzywdzonych lub czujących się pokrzywdzonymi przez Pana to jaka byłaby ta kolejka? Długa, czy krótka? I co w końcu z tymi telefonami do przełożonych i małżonków osób, które wchodzą Panu na odcisk? To prawda? Jeżeli tak, to jak to się ma do tych pięknych słów pełnych pokory? Poleciało fałszem? Nie czepiam się, tylko sporo się nasłuchałem o żalach na Pana i tak po Pańskich słowach mnie poniosło...
18 Kwietnia 2014, godzina 20:37
Oceniono 149 razy 143
~Ministrant Arseniusz
Chodzi po Drodze Krzyzowej dla korzyści, tak jak ministranci po kolędzie...
18 Kwietnia 2014, godzina 20:32
Oceniono 148 razy 140
~nieśmiały parafianin
Szanowny panie Jacku,
jeżeli tylko wyjdzie pan poza mgłę guseł i pompatycznych rytuałów jakie używa polski kościół katolicki i światowy by omamiać i ogłupiać ludzi, to zobaczy pan, że Arek Finster bardziej jest ze swoją etyką i moralnością zbliżony do rzeczywistych wartości zdegenerowanego kościoła katolickiego, niż do demokracji społecznej.

(EDIT) Finio zawłaszcza nieuprawnione obszary, niszczy życie uczciwym ludziom, którzy nie tolerują Arka (EDIT). Arek żyje pasożytniczo na koszt naszego społeczeństwa i bezmyślnie zadłuża nasze miasto. Przy tym Arek uważa się za stojącego ponad prawem i za uprawnionego do bezkarnego czynienia zła - gdziekolwiek i komukolwiek tylko Arkowi się zachce.

Czy nie inaczej czyni polski kościół katolicki i księża w chojnickich kościołach? Z ambon mówią - "co boskie bogu a co cesarskie cesarzowi" a co rusz kradną i defraudują społeczne pieniądze na swoje prywatne - chociażby ostatnio Jacek Dawidowski spiskował, wyłudził, i ukradł społeczne pieniądze na budowę nowych organów. Chociaż Jacek nie jest rolnikiem to ostatnio wyłudził z pomocą oszustw 50 ha ziemi ornej pod Nieżychowicami i oficjalnie kościół jest właścicielem tej ziemi. Księża mówią o uczciwości i etyce a sami są pijakami, kłamcami, złodziejami, mordercami, oszustami, gwałcicielami, zwykłymi bandziorami, rozpustnikami, i pasożytami żyjącymi na koszt społeczeństwa, i praktycznie łamią wszystkie zalecenia jakie głoszą jako podstawowe wymogi wiary katolickiej. Oficjalnie z ambon księża głoszą potrzebę miłości, wybaczenia i wyrozumienia a praktycznie szczują ludzi jednych na drugich i propagując wszelkiego typu nienawiść i dyskryminacje jak homofobie, ksenofobie, antysemityzm i wiele innych. Z ambon głoszą przemowy o szacunku do ludzi a robią wszystko by poniżać kobiety i sprowadzając je do roli służących i niewolnic seksualnych. Głoszą potrzebę pokoju, wyrozumienia i tolerancji a historia kościoła jest przepełniona agresją, wojnami religijnymi, inkwizycją, torturami i paleniem na stosach urojonych wrogów kościoła. Kościół głosi wyjątkowość człowieka jako dzieła bożego a oficjalnie walczy ze wszystkimi osiągnięciami ludzkiego intelektu - z postępem naukowym, wiedzą medyczną, i z postępem społecznym - i przez lata kler walczył z nowatorskimi myślami - kościół zakazywał czytania ksiąg, palił księgi naukowe jak i palił na stosach ludzi, którzy śmieli tworzyć postępowe dzieła naukowe i nowe poglądy intelektualne.

Nawet w dzisiejszej demokratycznej Polsce, kościół zawłaszcza sobie wiele rytuałów odziedziczonych po totalitarnym systemie komunistycznym jak na przykład publiczne pochody i festyny przechodzące z pompą głównymi ulicami naszych miast (jak dawniej pochody 1-wszo majowe). Jednocześnie pomimo, że jesteśmy oficjalnie demokracją - kościelni hierarchowie usiłują wykazać społeczeństwu wyższość feudalnego totalitaryzmu i dyktatury nad społeczną demokracją. Co rusz słyszymy o feudalnych przysięgach bezwzględnego posłuszeństwa, o wydawaniu kościelnych zakazów wypowiadania się, o tolerowaniu przestępstw jakich dopuszczają się księża bo wszystko co robią to robią na chwałę bożą - nawet jeżeli popuszczają się pedofilii, brutalnych seksualnych gwałtów, złodziejstwa, korupcji, morderstw, i innych przestępstw karalnych w świeckim systemie prawnym. Po prostu księża katoliccy uważają się za stojących ponad prawem i za nietykalnych nawet jeżeli popełniają pospolite przestępstwa - bo nawet pospolite przestępstwo jeżeli dopuszcza się go ksiądz to przestępstwo zmienia się w sakrament ( na przykład pedofilia zmienia się w sakrament pedofilii, gwałt w sakrament gwałtu, a złodziejstwo w sakrament złodziejstwa). Takie feudalne systemy zostały dawno już odrzucone przez wszystkie postępowe społeczności Europy i na innych kontynentach.

Wydaje mi się, że filozofia życiowa naszego (EDIT) burmistrza Arka Finstera jest podobna do filozofii prezentowanej publicznie przez księży i hierarchów kościoła katolickiego.
(EDIT). Arek ma wszelkie cechy charakteru by zostać księdzem katolickim - w swojej moralności i etyce jest podobny do wielu chojnickich księży.

Oczywiście ludzie ogłupieni zabobonami, i pompatycznymi publicznymi szopkami organizowanymi na pokaz przez księży katolickich mogą tych podobieństw miedzy Arkiem Finsterem a chojnickim klerem nie zauważyć. Wszystkim takim dewotom życzę dalszego błogiego i naiwnego życia z głową wypełnioną bzdurnymi i fałszywymi ideałami.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
18 Kwietnia 2014, godzina 20:08
Oceniono 207 razy 193
~fax
wiara powinna być skromna, cicha, pozbawiona krzyku, głośnej ekstazy i reklamy.. burmistrz po raz kolejny wykorzystuje swoją ,,głęboką wiarę" w celu promocji własnej osoby w środowiskach prostych, starych chojniczan , to oburzające, wstrętne i cyniczne.. pan studziński ma rację, w pełni zgadzam się z jego wypowiedzią.. rozhisteryzowany burmistrz nie panuje nad swoimi potrzebami, obrzydza swoim zachowaniem instytucję małżeństwa, skłóca środowisko nauczycielskie (poprzez swoich skorumpowanych prawników pilotuje sprawę karną dotyczącą mobbingu w gimnazjum nr 1), wpływa na decyzje personalne chojnickiego szpitala (sprawa dr Osowickiego), udziela bezprawnego finansowego wsparcia katolickim księżom (zwłaszcza żyjącemu w nieformalnym związku z byłą urzędniczką ratusza księdzu dawidowskiemu) itd...oby ten krzyż, który dźwignie dzisiaj burmistrz, przepełniony miłością ale do sprawowanego urzędu i posiadanej władzy ugiął go i nauczył pokory
18 Kwietnia 2014, godzina 19:14
Oceniono 157 razy 147
~jotdwatrzy
Panie burmistrzu, niech pan sam skorzysta ze swojej rady i da ludziom spokój w wielki piątek zamiast afiszować się z krzyżem. Nie wystarczy powiedzieć "jestem grzeszny jak inni" i czuć się usprawiedliwiony, potrzebny jest żal za grzechy i postanowienie poprawy a tego jakoś nie widać.
18 Kwietnia 2014, godzina 18:27
Oceniono 151 razy 143
~do Jacka
Jacek, 100% rację napisałeś. Gratuluję dobrego ujęcia w słowa tematyki.
18 Kwietnia 2014, godzina 17:43
Oceniono 145 razy 137

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 427.00 439.00 DKKDKK 61.40 62.80
EUREUR 464.00 476.00 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 42.50 44.20
GBPGBP 528.00 543.00 SEKSEK 40.80 42.50
Aktualizacja: 2023-01-28 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.00 436.00 DKKDKK 61.50 62.70
EUREUR 467.50 472.00 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 467.00 473.00 NOKNOK 43.00 43.90
GBPGBP 532.00 539.00 SEKSEK 41.30 42.20
Aktualizacja: 2023-01-28 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-01-27

E95 E98 ON LPG
BP 6.7 zł 7.45 zł 7.79 zł 3.27 zł
Circle K 6.65 zł - 7.74 zł 3.32 zł
Lotos Optima 6.67 zł - 7.76 zł 3.21 zł
MZK 6.59 zł 6.89 zł 7.71 zł 3.21 zł
Orlen 6.7 zł 7.32 zł 7.79 zł 3.21 zł
PKS 6.6 zł - 7.74 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij