Środa, 07 Grudnia 2022 | Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Ścieki spłynęły do parku. Łowisko zamknięte

Przez najbliższe kilkanaście dni łowisko w parku Tysiąclecia będzie zamknięte. Na skutek awarii doszło do zrzutu ścieków sanitarnych do parku. Decyzję podjął dziś rano sztab kryzysowy powołany przez burmistrza. - Zagrożenia epidemiologicznego nie ma. Nie widzę potrzeby, żeby zamykać park – uspokaja Arseniusz Finster. Awarię udało się usunąć. Z jej skutkami odpowiednie służby będą walczyć. Woda zostanie przebadana przez sanepid.

Do awarii doszło najprawdopodobniej dwa dni temu po burzy. - Doszło do niekontrolowanego zrzutu ścieków sanitarnych do parku Tysiąclecia. Przyczyną awarii było zatkanie się kolektora sanitarnego na skrzyżowaniu ulic Przemysłowa – Zakładowa, czego skutkiem był przelew ścieków do kanalizacji deszczowej, skąd ścieki popłynęły do parku, wpadając do rowu przy Brzozowej i pierwszego stawu od ulicy Parkowej – informuje burmistrz Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Sztab kryzysowy, w którego skład weszli przedstawiciele wydziałów ochrony środowiska i komunalnego, zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej, Miejskich Wodociągów, straży pożarnej, dziś rano odbył naradę i wizję lokalną w parku. Straż pożarna postawiła zaporę na rowie przy al. Brzozowej, która uniemożliwia dalszy przepływ ścieków do parku. - Część niestety spłynęła. Będziemy zbierać zawiesinę z powierzchni stawu i rowu – informuje burmistrz. W parku zamontowano też dodatkowe areatory, by natlenić wodę w stawach.

Wyniki badań wody, które zlecono tucholskiemu sanepidowi, mają być znane za kilka dni. Prewencyjnie zostało zamknięte łowisko na dużym stawie. - Sytuacja będzie trwała przez kilkanaście dni. Efektem ubocznym dla ludzi jest przykry zapach w okolicy bulodromu. Przy dużym stawie nie ma tego zapachu – mówi włodarz miasta. Na szczęście pomoru ryb nie zaobserwowano. Areatory będą natleniać wodę bez rozpryskiwania wody na dużą odległość.

O tragicznym stanie wód w parku Tysiąclecia zaalarmował wczoraj Jacek Studziński w rozmowie z miejskim ogrodnikiem Waldemarem Spichalskim. Dziś rano pisemnie zwrócił się do burmistrza o podjęcie działań i wyłączenie wodotrysków. - Jestem wdzięczny za tak szybką reakcję na mój sygnał – mówi działacz Projektu Chojnicka Samorządność.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

28 komentarzy

~Pytanie?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Czerwca 2014, godzina 21:50
Oceniono 37 razy -33
~Pan Burmistrz informuje
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Czerwca 2014, godzina 20:31
Oceniono 38 razy -30
~do k...
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Czerwca 2014, godzina 17:33
Oceniono 33 razy -25
~Marcin Dobaj
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Czerwca 2014, godzina 13:02
Oceniono 50 razy -36
~goliwer
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Czerwca 2014, godzina 12:26
Oceniono 31 razy -27
~Wielbicielka
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Czerwca 2014, godzina 12:01
Oceniono 38 razy -28
~as
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Czerwca 2014, godzina 22:27
Oceniono 41 razy -23
~majtek pokładowy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Czerwca 2014, godzina 20:24
Oceniono 48 razy -30
~chojniczanka
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Czerwca 2014, godzina 16:28
Oceniono 49 razy -25
~mieszkaniec z parku
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Czerwca 2014, godzina 12:46
Oceniono 51 razy -39
~ob.
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Czerwca 2014, godzina 09:22
Oceniono 35 razy -25
~mieszkanka
ja jeszcze dodałabym podziękowania dla Straży Miejskiej za zamknięcie ulicy. Jak mamy dostać się na nasze posesje. Trzeba było pilnować parku a nie tylko siedzieć w samochodzie. Gdzie jesteście jak wandale dewastują plac zabaw
12 Czerwca 2014, godzina 08:59
Oceniono 52 razy 36
~nieśmiały parafianin
Szanowny panie burmistrzu, dziękuje panu za podjecie właściwych, szybkich, i specyficznych działań by rozwiązać i zapobiec kryzysowi sanitarno-epidemiologicznemu związanemu z przeciekiem ścieków komunalnych do systemu rowów i stawów w parku 1000-ąc lecia. Jestem panu, panie Arku, bardzo wdzięczny za pańskie zdecydowane i szybkie działania by zapobiec kryzysowi sanitarnemu w parku i w naszym mieście! Panie burmistrzu, serdecznie dziękuje panu za uczciwe wykonanie swojej pracy i za szybką reakcje na problem ujawniony przez pana Jacka Studzińskiego.

Jeszcze większe podziękowania i wdzięczność należą się panu Jackowi Studzińskiemu. Bez jego efektywnych apeli i informacji o zagrożeniu sanitarnym w parku, szanowny pan burmistrz pewnie nie ruszył by nawet palcem w tej sprawie i jak zawsze zlekceważył by całą sytuacje. Niestety, alerty ogrodnika miejskiego zostały zlekceważone.
Dziękuję panu, panie Jacku, za pańskie osobiste zaangażowanie w sprawy społeczne w naszym mieście i za wszystkie pańskie działania na rzecz i dla dobra wszystkich mieszkancow Chojnic.

Podziękowania należą się także PChS-owi i wszystkim jej członkom za fakt, że swoimi dotychczasowymi uporczywymi działaniami i poprzez konstruktywną krytyką chojnickiej administracji spowodowali, że coraz częściej apele o pomoc w sytuacjach kryzysowych skierowane do ratusza spotykają się z efektywną i szybką reakcją. Jestem przekonany, że częściowo z obawy przed krytyką ze strony członków PChS-u burmistrz Arek podjął efektywne i szybkie decyzje i działania w sprawie kontroli skażenia wody w parku. Dotychczasowe działania PChS-u przynoszą wymierne efekty i dzięki konstruktywnej działalności społecznej członków PChS-u szanowny burmistrz Arek coraz częściej poważnie reaguje na apele o pomoc skierowane do niego przez mieszkancow Chojnic.
Serdecznie dziękuję wszystkim działaczom PChS-u za waszą działalność społeczną bo coraz częściej widać wymierne efekty waszej pracy na rzecz poprawy jakości życia w Chojnicach. Dziękuję wam, że aktywnie działacie na rzecz społecznikostwa Chojnic, pomimo i wbrew agresji z jaką się spotykacie tak często ze strony naszego burmistrza Arka i jego urzędników.

Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę na wzorzec pracy i negatywny model działania naszego ratusza i radców miejskich. Szczególnie burmistrz Arek, prawie we wszystkich swoich działaniach skupia się przede wszystkim na powierzchowności i pierwszym wrażeniu jakie dają jego działania. Nasi radni miejscy niestety przyklaskują takiemu modelowi pracy i działań ratusza. Obecny problem skażenia wód parku przez ścieki komunalne byłby do uniknięcia, gdyby poświecono w czasie planowania i budowy parku uwagę na mechaniczne i biologiczne oczyszczanie wód opadowych i ścieków, które przedostają się do systemu stawów w naszym parku. Niestety, burmistrz i jego urzędnicy poświecili prawie cały wysiłek i czas na uzyskanie pozytywnych wrażeń estetycznych parku a kompletnie zlekceważyli techniczne problemy jakości i ilości wody, która wpływała do parku. Dopiero później, głownie z powodu częstych epizodów z przedostawaniem się skażonych ścieków i wody z kanalizacji deszczowej, jak gdyby wtórnie pomyślano o konieczności buforowania ilości i jakości wody dostającej się do systemu parkowych stawów. W konfrontacji z rzeczywistością, burmistrz i urzędnicy ratusza musieli podjąć działania i zaplanować budowę stawów retencyjnych w okolicy ulicy Brzozowej by kontrolować ilość i jakość wody wpływającej do systemu stawów w parku. Niestety, początkowy system wodny i melioracyjny zbudowany w parku był kompletnie nieprzemyślany! Pojawienie się w parku problemów ze ściekami komunalnymi i z wodami deszczowymi było jedynie kwestią czasu!

Niestety, równie powierzchowne działania ratusza widać przy renowacji zabytkowych budynków w okolicach starego miasta, gdzie ratusz dba jedynie o fasady budynków a lekceważy się ich stan techniczny, jakość, i bezpieczeństwo mieszkancow. Także często nowe drogi, ulice, i remonty ulic były i są przeprowadzane powierzchownie - kladzie się nowe nawierzchnie a ignoruje się remont i budowę kanalizacji deszczowej, systemów oświetlenia, chodników i dróg rowerowych - i tak mamy nowe ulice o niskiej jakości i wartości użytkowej, które w zasadzie zaraz po pobudowaniu nadają się do gruntownej naprawy.

Niestety, tak często w działaniach chojnickiego ratusza i starostwa dominuje bylejakość, lekceważenie potrzeb mieszkańców, a często wychodzi także kompletna ignorancja i dyletanctwo.

Mam nadzieje, że te problemy ulegną poprawie w niedalekiej przyszłości.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
11 Czerwca 2014, godzina 23:23
Oceniono 98 razy -6
~robi
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Czerwca 2014, godzina 22:22
Oceniono 46 razy -36
~arnika
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Czerwca 2014, godzina 21:20
Oceniono 56 razy -26

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 454.00 DKKDKK 61.20 62.50
EUREUR 464.00 474.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 471.00 486.00 NOKNOK 43.40 45.10
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 42.00 43.70
Aktualizacja: 2022-12-07 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 445.41 450.59 DKKDKK 61.30 62.50
EUREUR 466.89 472.07 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 471.20 480.00 NOKNOK 43.76 44.58
GBPGBP 540.85 547.31 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-07 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-05

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij