Niedziela, 03 Lipca 2022 | Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaLudzie piszą
Rozmiar tekstu: A A
Sławomir Sawicki

Hołd powstańcom złożony powyżej koła podbiegunowego

Nasi rodacy przebywający za kołem podbiegunowym nie zapomnieli o 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Relację z uroczystości, a także kilka słów o życiu na obczyźnie przesłał do naszej redakcji chojniczanin Sławomir Sawicki, członek Stowarzyszenia Miłośników Historii TOW Gryf Pomorski - "CIS" Męcikał. Zapraszamy do lektury.


Hammerfest to niewielkie (7 tys. mieszkańców) portowe miasto w północnej Norwegii znajdujące się za linią koła podbiegunowego. Naprzemiennie występuje tu zjawisko dnia i nocy polarnej, gdy przez ponad pół roku słońce nie chowa się za linią widnokręgu (dzień polarny – zjawisko zachodzące teraz) lub gdy tarcza słoneczna przebywa pod horyzontem (noc polarna).

Reklama | Czytaj dalej »

 

Miasto posiada ponad 200-letnią historię wiążącą się w sposób ścisły ze swym przymorskim położeniem. Niezwykłą ciekawostką z nim związaną jest fakt, iż znajduje się tutaj najdalej na północ wysunięty kościół katolicki. Świątynia pod wezwaniem św. Michała wzniesiona została w 1958 roku. Proboszczem zaś jest Polak – ojciec Wojciech Egiert, pochodzący z Rychwał pod Koninem. Święcenia kapłańskie przyjął on w 1970 roku, a od 1985 roku prowadzi swą posługę kapłańską właśnie w Norwegii.

Kościół katolicki w Norwegii jest bogatą mozaiką wielokulturową, opierającą się na wiernych stanowiących zazwyczaj społeczność napływową. Norwedzy to w znacznej większości protestanci. Procent osób deklarujących się jako katolicy nie przekracza 3. Kolejną ciekawostką, którą jak sądzę należy zaznaczyć, jest fakt, iż w chwili obecnej Polacy są drugą nacją w znaczeniu etnicznym zamieszkującą Norwegię. W tej kategorii wyprzedziliśmy już nawet Szwedów. Stanowimy oficjalnie ponad 2 % zamieszkującego Norwegię społeczeństwa. Czym jednak nasza tu tak liczna obecność jest spowodowana – zapewne wszyscy się domyślamy – ale temat ten to zagadnienie na inną, odrębną dyskusję.

 

Kościół Katolicki dla żyjącej tu społeczności polskiej jest pewnego rodzaju mostem łączącym z krajem. Jest też spoiwem pozwalającym niejako „bezboleśnie” zaaklimatyzować się tym z Polaków, którzy postanowili osiąść w Norwegii na stałe wraz ze swymi rodzinami i tu układać swe dalsze życie. Jak też jest ostoją dla tych, którzy tutaj tylko pracują, a ich rodziny i bliscy mieszkają w Polsce. W Hammerfest mieszka w tej chwili około 60 Polaków.

 

Elementem potwierdzającym powyższą tezę jest wczorajsza (3.08) msza św. odprawiona w kościele w Hammerfest przez ojca Wojciecha w intencji poległych powstańców i ludności cywilnej w Powstaniu Warszawskim. Obok ołtarza na niewielkim podwyższeniu okrytym suknem spoczęła biało-czerwona flaga. Na niej zaś zapalony znicz upamiętniający poległych i zamordowanych Polaków. Modlitwa za dusze ponad dwustu tysięcy istnień ludzkich, które złożyły swe życie na ołtarzu wolności jest dowodem, że dla nas jako narodu nie tylko dostatek, konsumpcjonizm i sytość jest współczesnym wyznacznikiem wartości. Że nadal nawet tysiące kilometrów od Polski wartości elementarne i fundamentalne są dla nas ważne, i że potrafimy niejako zatrzymać się i spojrzeć w przeszłość. Obyśmy tylko znaleźli w sobie tyle mądrości, aby z przeszłości owej wyciągnąć należyte i właściwe wnioski, tak aby w przyszłości ani my już, ani nasi potomkowie nie musieli za Polskę ginąć ani z Niej... wyjeżdżać.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

16 komentarzy

~mek
Jak to jest, że mamy obok nas "polaków", którzy najlepiej chcieliby mieszkać przy takich ulicach jak: - ZDOBYWCÓW WESTERPLATTE albo OBROŃCÓW MONTE CASINO ???????/
01 Maja 2016, godzina 18:48
Oceniono 103 razy 83
~Zróbcie porządek na tym forum!
Niech administracja tego forum zlikwiduje te głupie plusy i minusy przy komentarzach, bo przez tego trolla mądre komentarze są ukrywane na tym forum.

Jeśli nie, to zbanujcie tego idiotę!
07 Listopada 2015, godzina 14:52
Oceniono 170 razy 74
~!+
Niech żyje Polska !
02 Października 2015, godzina 17:18
Oceniono 167 razy 71
~Troll z IQ na poziomie mułu.... :)
Spójrzcie na proporcje PLUSÓW i MINUSÓW pod wpisami. Widać jak na dłoni, że jakiś troll maszynowo i automatycznie ciągle SOBIE daje plusy a innych ciągle minusuje. TYLKO NAWET COŚ TAK TĘPEGO TRZEBA ROBIĆ INTELIGENTNIE ! A on nawet tego nie ogarnia dobrze...... Zabawne
06 Sierpnia 2015, godzina 12:45
Oceniono 222 razy 54
~Z.Kot...
Pozdrawiam Antyjudacza a do "anonimowego prostaka" sprawy dwie: 1 - ok, TR popełnił błąd lub literówkę. 2 - Czy jesteś w stanie i n t e l i g ę t n i ę i logicznie odpowiedzieć na jego tezy , czy tylko potrafisz "wymiotować nad klawiaturą" i minusować innych, sobie dodając plusy ?
( Wydaje mi się, że chyba znam odpowiedz na 2 pytanie. )
03 Sierpnia 2015, godzina 08:13
Oceniono 221 razy 51
~Antyujadacz
Szanowni Internauci. Mamy tutaj doskonały przykład działania internetowego nienawistnika. On usprawiedliwia swoje działania (pyskówki, wulgaryzmy, napastliwe i agresywne odzywki) tym, że inni też tak robią i to mu daje prawo do takiego zachowania. Z tym, że on to robi lepiej (w swoim mniemaniu). To, że zwróciłem na to ewidentne chamstwo uwagę, skutkowało atakiem na moją osobę. Mam stąd zniknąć, bo mi się nie podoba taki rodzaj prowadzenia dyskusji. On nie może "zniknąć". On musi się wypowiedzieć w tak prostacki sposób i wara komuś innemu coś powiedzieć. Negacja mojej wypowiedzi poprzez stawianie minusów i uwypuklanie swojej poprzez plusowanie świadczy tylko jaki jest perfidny w swoim działaniu. Mamy więc na piedestale hasła "cepie" i "masz inteligencję ameby" a kulturalny post jest niepożądany. Małe zwycięstwo chamstwa. Widać, że jest to osobnik, nie posiadający elementarnej kultury i nie znający podstawowych zasad zachowania się wobec drugiej osoby. Jest też ewidentną nieprawdą, że jeden anonim pisze przeciwko drugiemu. Możemy spotkać się na tym portalu z anonimowymi wpisami przeciwko osobom znanym z nazwiska. Te osoby były wyzywane od m.in od "cepów" co pozwala przypuszczać, że tych plugawych postów dokonuje jedna i ta sama osoba.
Redakcja portalu Chojnice 24 powinna zabrać się porządnie do czyszczenia takich wpisów, bo "ognista" dyskusja, to coś zupełnie innego jak pyskówki rodem z rynsztoka.
31 Lipca 2015, godzina 13:27
Oceniono 246 razy 54
~Był DESPOTĄ
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
31 Lipca 2015, godzina 12:02
Oceniono 263 razy -79
~TR(Bydgoszcz)
Co by nie mówić to PL ma zwyczajną racje - wystarczy przeanalizować to co napisał. "Wieczna cześć i chwała bohaterom" - jako Polak uważam, że to prosty i oczywisty fakt, chyba że ktoś uważa, że polskim bohaterom narodowym cześć i pamięć się nie należy. (?-jaki Polak mógłby tak uważać-?) Dalej.
Moskiewskim psom Stalina hańba - to też ( z polskiego punktu widzenia i polskiej racji stanu ) rzecz oczywista. Napadli nas z Niemcami we wrześniu 39, grabili i mordowali, sam Stalin był takim samym despotom i mordercom jak Hitler ( a liczbowo ponoć nawet większym ) potem siedzieli tutaj jeszcze 45 lat a wszystko co działo sie w prl-u było decydowane w Moskwie. Więc ten drugi element też jest logiczny. Chyba, że ktoś zamiast Polski ceni sobie kolaborację - i wszystko w temacie.
30 Lipca 2015, godzina 23:51
Oceniono 254 razy 52
~Odezwał się "prawy i sprawiedliwy"
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Lipca 2015, godzina 15:29
Oceniono 300 razy -84
~Antyujadacz
Po raz kolejny mamy tu przykład bezmyślnej internetowej agresji. Użytkownik "PL" został wyzwany od "cepów" a jego inteligencja porównana "do inteligencji ameby" Jaką trzeba być podłą, pełną nienawiści, jadu i żółci istotą, żeby tak bezceremonialnie atakować każdego kogo komentarz się nie podoba. Jeszcze raz apeluję do redakcji portalu Chojnice 24, aby niszczyć w zarodku zapędy takich aspołecznych osobników poprzez moderowanie lub usuwanie ich nagannych komentarzy.
28 Lipca 2015, godzina 13:43
Oceniono 269 razy 51
~Do "PL"
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Lipca 2015, godzina 13:13
Oceniono 284 razy -82
~PL
Wieczna Cześć i Chwała Bohaterom ! Moskiewskim psom Stalina hańba !
28 Lipca 2015, godzina 12:42
Oceniono 254 razy 50
~golf
Start dobrze prawi.
01 Stycznia 2015, godzina 21:49
Oceniono 302 razy 32
~Start
Witaj - (..... zgłoś.... )
Po 1 - mógłbyś się kolego określić "imiennie" a nie tylko udawać "mądrego" anonimowo.
Po 2 - Ciekawi mnie bardzo czy Ty sam byłbyś w stanie wyjechać na kontrakt zagraniczny ( trzeba posiadać trochę szersze umiejętności językowe niż podstawowy j. rosyjski )
Po 3 - Co byłoby/jest lepsze dla mieszkańców Chojnic to oni zapewne mają w tym względzie tyle samo do powiedzenia co Ty sam indywidualnie. Jeśli nie odpowiada Ci opozycja to wybierz się na spotkanie lub też zmierz się z Nimi tematycznie na jakimś forum. Tam i w ten sposób udowodnij swą mądrość. Daruj sobie wpisy w stylu: " nie lubię bo nie lubię..., nie zgadzam się z tym bo się nie zgadzam...". To jest zwyczajnie nudne.
Tymczasem borem lasem !
Ps - Z mej strony również pozdro dla całej Braci na emigracji. Start
11 Sierpnia 2014, godzina 20:12
Oceniono 1070 razy 30
~ZERO, ZERO zgłoś się !!!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Sierpnia 2014, godzina 20:22
Oceniono 1105 razy -33

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 457.00 DKKDKK 61.90 63.50
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 461.00 476.00 NOKNOK 44.10 45.70
GBPGBP 536.00 551.00 SEKSEK 42.70 44.30
Aktualizacja: 2022-07-03 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 452.00 DKKDKK 62.30 63.20
EUREUR 466.00 471.00 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 465.00 472.00 NOKNOK 44.50 45.40
GBPGBP 539.00 545.00 SEKSEK 43.10 44.00
Aktualizacja: 2022-07-03 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-01

E95 E98 ON LPG
BP 7.66 zł 8.46 zł 7.77 zł 3.36 zł
Circle K 7.69 zł - 7.72 zł 3.31 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.74 zł 3.33 zł
MZK 7.59 zł 8.39 zł 7.59 zł 3.09 zł
Orlen 7.66 zł 8.25 zł 7.74 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij