Czwartek, 02 Lutego 2023 | Imieniny: Kornela, Marii, Mirosławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, aw, fot. mz

Biuletyn lekturą obowiązkową

 Marian Rogenbuk jako szef komisji budżetu liczby i procenty cytował z pamięci.

Marian Rogenbuk jako szef komisji budżetu liczby i procenty cytował z pamięci.

Czy decyzje podejmowane na sesji zawsze poparte są wnikliwą lekturą materiału sesyjnego? Jak się okazuje, w przypadku ważnej uchwały o rozpoczęciu procedury zbycia udziałów Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze zabrakło dogłębnej analizy i zrozumienia. W procentach i liczbach dało się pogubić.

Uchwałę pod koniec lipca przegłosowało trzynastu radnych przy czterech głosach wstrzymujących. Tak postąpiła opozycja, która w osobie dwóch rajców wypytywała burmistrza Arseniusza Finstera. Dyskusja była długa i gorąca. Radni koalicyjni głosu nie zabierali. Wyjątkiem był Marian Rogenbuk, który jako szef komisji budżetu doskonale orientuje się, że chodzi o zbycie 20 % wszystkich udziałów ZZO, co stanowi ok. ¾ udziałów miasta Chojnice (nasz samorząd w gronie 10. jest największym udziałowcem). Już po głosowaniu kilku z miejskich radnych nadal nie orientuje się w materii podjętej uchwały. Jak łatwo policzyć, 44222 udziały z 61602 posiadanych stanowi 71,8 %. Gdyby inne samorządy, bazując na przekonaniu burmistrza Chojnic, że sprzedaż udziałów jest najlepszym wyjściem, pozbyłyby się proporcjonalnie takiej samej ich liczby, to w ich rękach zostałoby jedynie 28,2 %. Czy to panujący podczas sesji upał zmorzył na tyle radnych, a może to fraszka Jana Kochanowskiego „Na Lipę” recytowana przez Leszka Peplińskiego spowodowała, że przez poezję oderwali się od rzeczywistości?

Reklama | Czytaj dalej »

Biuletyn

Sześciu osobom, które głosowały za rozpoczęciem procedury sprzedaży udziałów, zadaliśmy taki sam zestaw pytań. Odpowiedzi na nie, poza jedną, znajdują się w biuletynie sesyjnym (str. 18 i 19). Problemu z poprawną odpowiedzią na wszystkie z nich nie miał jedynie Marian Rogenbuk.

Pytania do radnych:

1) Czy podjęta uchwała upoważnia burmistrza do rozpoczęcia procedury zbycia 20 % z posiadanych przez Gminę Miejską Chojnice udziałów czy 20 % wszystkich udziałów spółki?

2) Jaka jest wartość księgowa tych udziałów? Jakiej kwoty Pan osobiście oczekuje? Poniżej jakiej wartości nie zgodziłby się na sprzedaż?

3) Jeżeli w podobny sposób postąpią inne samorządy i proporcjonalnie tyle samo swoich udziałów sprzedadzą prywatnemu podmiotowi, to ile wówczas pozostanie w rękach samorządów?

Marian Rogenbuk

1) Mamy 27,86 %, to jest ponad 60 tysięcy udziałów. Do sprzedaży jest równe 20 % wszystkich udziałów. Gdyby 27,86 % przyjąć za 100 %, to oczywiście jest więcej jak ¾.

2) Tego ja nie wiem, bo nie jestem księgowym ZZO. Ogólna wartość udziałów to ok. 3 mln zł, czyli proporcjonalnie dzieląc te ponad 60 tysięcy udziałów przez tą kwotę, to daje konkretną wartość jednego udziału. Jeżeli chcemy sprzedać 20 %, mniej więcej to 2,2 mln zł. To absolutna wartość najniższa, bo takie pieniądze wnieśliśmy do spółki. Myślę, że dziś wartość ZZO po tych inwestycjach wynosi minimum 33 mln zł. Wtedy logicznie wskazywałoby na to, że nasza część to ok. 10 mln zł, ale wiadomo, że tyle nie dostaniemy. Wartość ustali się w zależności od tego, jaki będzie popyt.

3) Można sobie założyć proporcje 7 do 27, to jest niespełna 1/3. Wtedy by zostało 30 %. Natomiast póki co zapis mówi, że na zmianę istotnych warunków umowy, musi się zgodzić 70 % kapitału. Posiadanie 70 % warunkuje samodzielną decyzyjność.

Edward Gabryś

1) Tylko tych miejskich. Miasto ma 27 %, a burmistrz proponował wycofać 20 %, a zostawić 7 %.

2) Nie wiem. Była mowa o tym, że wartość spółki to jest 40 milionów, ale nie chciałbym na ten temat nic mówić, bo się nie orientuję. Proszę nic o pieniądzach nie pisać.

3) Pozostałe samorządy nie mogą tyle sprzedać, bo tyle nie mają. Nie chciałbym się wypowiadać, bo nie znam statutu spółki. Poczekajmy, co zrobi zgromadzenie wspólników, bo oni są decydentami.

Józef Skiba

1) Naszych 20 %. Tak to zrozumiałem przynajmniej.

2) Tego nie powiem. Nie jestem zorientowany dokładnie. W każdym bądź razie, to nie są małe pieniądze. Niżej dwóch milionów na pewno bym się nie zgodził sprzedać.

3) Tak ad hoc, to nie powiem, bo trzeba by dokładnie sprawdzić, ile każdy udziałowiec ma tych udziałów. To jest na razie tylko takie otwarcie furtki. To nie jest nic wiążącego. Ja czekam na to, co powie rada nadzorcza tej spółki. Ja absolutnie byłbym przeciw, gdyby miało się okazać, że ktoś przejmie pakiet większościowy i będzie nam narzucał Bóg wie co.

Leszek Pepliński

1) Pan burmistrz bardzo dokładnie wytłumaczył to na sesji. Ja nie chciałbym tutaj czegoś przekręcać, także proszę może przedzwonić do źródła. Zagłosowałem, ale nie chciałbym jakby komentować tego co zostało przegłosowane.

Na pozostałe pytania radny nie chciał odpowiadać, tłumacząc, że jest na urlopie i chciałby od samorządu odpocząć.

Antoni Szlanga

1) Uchwała jest intencyjna. Upoważnia burmistrza do wszczęcia procedury zbycia, ale żeby zbyć, musi byś kolejna uchwała. To jest zasadnicza różnica. Ona nie dotyczy zbycia. Burmistrz nie jest na tyle głupi, żeby sprzedawać wieżę Eiffla. Jasne, że dotyczy to tylko miejskich udziałów. Mamy 27 % z kawałkiem i z tego 20 % mamy zamiar sprzedać.

2) Cała spółka warta jest 30 pare milionów. Obliczał to na sesji Rogenbuk. Minimalna cena, którą powinniśmy za to dostać, tj. 1,1 miliona. To jest wartość księgowa.

Renata Dąbrowska

1) To jest tylko intencyjna uchwała i by musiała być jeszcze jedna, gdyby miała być sprzedaż. Dokładnie nie potrafię powiedzieć, jak to wygląda, jakie statuty. To się powinni wypowiedzieć pozostali udziałowcy, jak to będzie wyglądało. Nie wiem nawet, jaka jest wartość ZZO.

3) Nie potrafię więcej powiedzieć. To jest dopiero początek procedury. Jest jeszcze czas na to, żeby dopracować. To nie jest ostateczna decyzja o sprzedaży.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

47 komentarzy

~wyborca
Widać, że radnemu Peplińskiemu w głowie siedzą wiewiórki i jeże, a nie sprawy obywateli. Temu panu trzeba już będzie podziękować w jesiennych wyborach. Miernot się nie wybiera.
10 Sierpnia 2014, godzina 14:09
Oceniono 19 razy 13
~pytanko
Czy osoba podpisana jako "ja" to sam Arek Finster? I jego nowa manipulacja? Na stronie Miasta zawieszona jest uchwała, gdzie mowa jest o zbyciu 20% udziałów ZZO, a nie tylko 20% z posiadanych przez Chojnice.
10 Sierpnia 2014, godzina 13:02
Oceniono 15 razy 7
~gość
Nie godzę się na podwyżkę śmieci, może warto obciąć koszty funkcjonowania ZZO?
10 Sierpnia 2014, godzina 13:02
Oceniono 13 razy 11
~do zero
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Sierpnia 2014, godzina 10:54
Oceniono 25 razy -11
~zero
Finster i jego ekipa nie spełnili swoich naczelnych postulatów wyborczych z lat 2006 i 2010. Dlatego na Finster i jego ekipę (w tym ORMOwców) nie warto głosować:

http://polityka-chojnice.blogspot.com/2014/08/jakie-chojnice.html

10 Sierpnia 2014, godzina 09:43
Oceniono 23 razy 11
~ja
Typowe dla chojnice24 (i nie tylko) posługiwanie się manipulacją. Treść projektu uchwały którą publikujecie została w czasie sesji RM zmieniona na taką jaką prezentują pytani radni - a więc upoważnienie do wszczęcia procedury zbycia udziałów w ZZO. TYPOWA UCHWAŁA INTENCYJNA. Apeluję - nie posługujecie się takimi metodami bo bardzo źle się wychodzi posługując się kłamstwami.
09 Sierpnia 2014, godzina 23:57
Oceniono 29 razy -7
~zniesmaczony
Słów brak na ten powyżej opisany przypadek niekompetencji, ignorancji i arogancji radnych miejskich. To pokazuje jak fasadowa jest nasza demokracje, gdzie obywatele akceptują takie miernoty jako swoich reprezentantów i zarządców wspólnego mienia.
09 Sierpnia 2014, godzina 19:31
Oceniono 21 razy 11
~kto słucha, ten rzadziej błądzi
Fragment wypowiedzi Pani Prezes Zarządu ZZO Lucyny Perlickiej (od 6:15 min):
https://tinyurl.com/qb63ns9
Tu chodzi o modernizację, nie budowę nowej, modernizację kompostowni, którą już mamy (...) koszt to może być różny, na dzień dzisiejszy zlecona jest dokumentacja projektowa, od 3,5 mln zł (...) Wystąpiliśmy również do ministra środowiska z prośbą o odstąpienie od przepisów zawartych w tym rozporządzeniu (...) gdyż już na dzień dzisiejszy osiągamy wymagane parametry dla procesu kompostowania (...) dostosowanie ma polegać na zamknięciu obiektu, nie może być żadnych przestrzeni wolnych, dla nas to jest bez sensu skoro osiągamy te wymagane parametry (...) odpowiedzi na razie na to pismo nie mam.


Biorąc pod uwagę spełnienie wymaganych rozporządzeniem parametrów, nawet modernizacja kompostowni nie jest przesądzona. Może się okazać i takie jest oczekiwanie pani prezes (stąd pismo), że minister środowiska odstąpi od konieczności szczelnego zamknięcia obiektu i ZZO nie poniesie kosztów modernizacji kompostowni. Jak wskazuje radny Rogenbuk, istnieją również możliwości znacznego zredukowania kosztów sortowania odpadów, poprzez zmobilizowanie mieszkańców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Pytanie w jakim zakresie zmniejszy to koszty operacyjne sortowni i zwiększy rentowność ZZO należy zadać pani prezes.

Można więc postawić wniosek, że na dzień dzisiejszy kwestia koniecznych modernizacji pozostaje pod dużym znakiem zapytania i jednocześnie istnieją możliwości zredukowania kosztów funkcjonowania ZZO, co oznacza poprawę rentowności.

Pozostaje zatem wyjaśnić wszystkim zainteresowanym stronom jakie są argumenty i intencje autorów pomysłu sprzedaży udziałów w ZZO, ponieważ dostępne informacje wskazują, że jest to koncepcja bardzo wątpliwa, przynajmniej w sensie ekonomicznym i społecznym.
09 Sierpnia 2014, godzina 17:19
Oceniono 19 razy 13
~osiołki
HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA
09 Sierpnia 2014, godzina 17:19
Oceniono 13 razy 5
~z dedykacją dla rozpoetyzowanego radnego Peplińskiego
Rada małpa, że się śmieli,
Kiedy mogła udać człeka,
Widząc panią raz w kąpieli,
Wlazła pod stół - cicho czeka.
Pani wyszła, drzwi zamknęła;
Małpa figlarz - nuż do dzieła!
Wziąwszy pański czepek ranny,
Prześcieradło
I zwierciadło -

Szust! Do wanny.
Dalej kurki kręcić żwawo!
W lewo, w prawo,
Z dołu, z góry,
Aż się ukrop puścił z rury.
Ciepło - miło - niebo - raj!
Małpa myśli: "W to mi graj!"
Hajże! - kozły, nurki, zwroty,
Figle, psoty,
Aż się wody pod nią mącą!
Ale ciepła coś za wiele...
Trochę nadto... Ba, gorąco!...
Fraszka! - Małpa nie cielę,
Sobie poradzi:
Skąd ukrop ciecze,
Tam palec wsadzi.
"Aj! Gwałtu! Piecze!"
Nie ma co czekać,
Trzeba uciekać!
Małpa w nogi
Ukrop za nią - tuż, tuż w tropy,
Aż po progi.
Tu nie żarty - parzy stopy...
Dalej w okno... Brzęk! Uciekła!
Że tylko palce popiekła,
Nader szczęśliwa. -
Tak to zwykle w życiu bywa
(Aleksander Fredro)
09 Sierpnia 2014, godzina 16:50
Oceniono 17 razy 11
~kto czyta, ten rzadziej błądzi
Protokół Nr 2/14
ze wspólnego posiedzenia Rady Samorządów Osiedlowych oraz Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz, odbytego w dniu 17 lutego 2014 r.

Radny Marian Rogenbuk – ja myślę tak, że z uwagi na to, że
najprawdopodobniej stawki za wywóz nieczystości w przyszłym roku po
przetargu należy się spodziewać, że wzrosną o około 50% (...) wzrost kosztów po stronie wywozu śmieci, który, moim zdaniem, jest nieunikniony i oby się zamknął na poziomie 50%


Kolejny kluczowy fragment z wypowiedzi radnego Rogenbuka dotyczący możliwości poprawienia rentowności ZZO i zwiększenia zysku bez żadnych dodatkowych nakładów w ZZO:
(...) pocieszającym w tym wszystkim jest fakt, że 2/3 kosztów to jest ZZO (...) trzeba podjąć temat, to jest czas najwyższy już w tej chwili, ze Spółdzielnią Mieszkaniową i Wspólnotami Mieszkaniowymi kwestię sortowania odpadów, nawet, jeżeli to sortowanie będzie na początek może bardzo niedoskonałe, nie będzie 100% (...) w związku z tym ja twierdzę, mając te dane za drugie półrocze ubiegłego roku, te koszty po stronie ZZO my możemy swobodnie zmniejszyć o 200.000 zł, nawet do 400.000 zł, jeżeli nad tematem się popracuje.
09 Sierpnia 2014, godzina 16:25
Oceniono 17 razy 11
~baranki burmistrza
Oj, te nasze chojnickie półgłówki... znowu się popisali!
09 Sierpnia 2014, godzina 16:03
Oceniono 15 razy 7
~chojnice
Że-na-da !!!
Ci radni powinni złożyć mandaty, bo ośmieszyli się na maxa!
Szlanga, Gabryś, Skiba, Pepliński, Dąbrowska ---> warto zapamiętać!!!
09 Sierpnia 2014, godzina 13:37
Oceniono 21 razy 11
Kilka prostych wyliczeń w oparciu o materiały z artykułu i wypowiedzi "naszych" radnych.
1.jeśli 20% akcji ZZO Finster sprzeda za 2,2 mln czyli wartość księgową o której mówi Rogenbuk to 71% akcji ZZO można będzie nabyć za 7.810.000,-
2. jeśli jak uważa Szlanga możemy 20% zbyć za 1,1 mln to 71% za 3.905.000,-
3. mozna więc założyć, że teroetycznie można "zdobyć" pakiet kontrolny ZZO już za niecałe 4mln a księgowo za niespełna 8mln......
jeśli policzyć zysk jaki wypracowała spółka za ostatni rok (1,5 mln) to łatwo policzyć, że stopa zwrotu to mniej niż 6 lat (księgowo) a nawet mniej niż 3 lata (przy decyzjach Szlangi-zaplecze polityczne Finstera)
W moich obliczeniach pominąłem wartość spłaconych rat kredytowych i odsetek w omawianym roku gdzyż ich nie znam. każda ich wartość skraca stopę zwrotu inwestycji.
Mój wniosek - można kupić firmę, której funkcjonowanie i stałe dochody są pewne jak sprzedaż wody wartą księgowo na dzień dzisiejszy ok 35-40 mln za 4-8 mln i zwroci się to max po 6 latach.....
Pytanie?....... Kto tutaj robi "interes" i z kim??????
09 Sierpnia 2014, godzina 13:13
Oceniono 23 razy 13
~Smerf Maruda
Przykład z tej samej łączki. Przed dwoma laty radny Leszek Pepliński był pełnomocnikiem w LO na Nowym Mieście wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta. Nie wiedział, że powinny być zrobione jesienią, a nie wiosną. Nie wiedział, że wówczas obowiązywała wersja statutu MRM, że także powinny być wybory organizowane w gimnazjach. Zresztą żaden radny, także G.Wirkus "napadnięty" w mediach za "wtrącanie" się do wyborów w II LO, tego nie zauważył. A przegłosowali tę uchwałę na wniosek młodzieżówki PO pół roku wcześniej. Potem ta młodzieżówka PO na prośbę burmistrza zawnioskowała o zmianę statutu, by jednak MRM była bez gimnazjalistów. A w Czersku w MRM są gimnazjaliści.
09 Sierpnia 2014, godzina 12:27
Oceniono 17 razy 7

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 423.00 435.00 DKKDKK 61.20 62.70
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 463.00 478.00 NOKNOK 41.90 43.60
GBPGBP 519.00 534.00 SEKSEK 40.30 42.00
Aktualizacja: 2023-02-02 17:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 427.17 432.14 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 466.14 470.26 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 467.10 472.96 NOKNOK 41.96 42.78
GBPGBP 522.45 528.81 SEKSEK 40.78 41.61
Aktualizacja: 2023-02-02 17:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.32 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij