Piątek, 01 Grudnia 2023 | Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

70 tysięcy dla żłobków

Natalia Dominik (od lewej) i Malwina Kęsicka przekonywałay członków komisji do pomocy na rzecz żłobków.

Natalia Dominik (od lewej) i Malwina Kęsicka przekonywałay członków komisji do pomocy na rzecz żłobków.

Przy jednym głosie wstrzymującym, połączone komisje budżetu i edukacji zaopiniowały do prowizorium budżetowego na 2015 roku środki na utrzymanie unijnych żłobków w Chojnicach. Kwota 70 tys. zł ma umożliwić działanie małym żłobkom przez okres sześciu miesięcy, kiedy to placówki będą czekały na kolejną transzę środków z Unii.


- Zależy nam, aby utrzymać te żłobki, ponieważ o kolejne dofinansowanie z Unii Europejskiej możemy się starać od połowy 2015 roku. A to, które mamy w tej chwili, trwa tylko do 18 grudnia. Zależy nam na jakimkolwiek wsparciu, aby przetwrać te pół roku bez jakiegokolwiek dofinansowania, żeby prowadzić żłobki od stycznia do czerwca z pomocą miasta - apelowała Natalia Dominik reprezentująca grupę żłobków funkcjonujących pod szyldem Pozytywne Inicjatywy.

Reklama | Czytaj dalej »Małe żłobki w Chojnicach zapewniają opiekę 30 dzieciom. Ośmioro małych chojniczan uzupełniło listę dzieci w Klawkowie. Także ich pobyt ma być finansowany z miejskiej kasy. - Nawet gdyby dzieci dojeżdżały do Czerska miasto ma obowiązek je finansować - tłumaczył burmistrz. W tej chwili koszt utrzymania jednego dziecka w unijnym żłobku wynosi nawet do 1300 zł miesięcznie. - Po cięciach i oszczędnościach koszty będą wynosiły od 850 zł do 1000 zł. Na jakiś czas zrezygnujemy z pomocy psychologa. Negocjujemy też koszty kateringu - mówiła Malwina Kęsicka z Pozytywnych Inicjatyw. Pomoc miasta w skali miesiąca miałaby wynosić 300 złotych na dziecko. - My takie środki bez najmniejszego problemu znajdziemy w budżecie. To nie są środki, które wstrząsnełyby budżetem miasta Chojnice - zapewniał Arseniusz Finster.

Radni, choć pozytywnie nastawieni do inicjatywy, nie unikali pytań. - Czy mamy pewność, że panie otrzymają to dofinansowanie od drugiego poółrocza? - dopytywał radny Józef Skiba. - Ta pewność jest związana z wiarą w tą pewność. Jestem przekonany, że tak - pospieszył z odpowiedzią włodarz miasta.
- Czy kroki w pozyskiwaniu nowych środków z Unii zostały już podjęte i z jakiego programu panie chcą skorzystać? - pytał Bartosz Bluma. - Wnioskujemy o finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Pomorskiego. W tej chwili program jest na etapie negocjacji z Unią Europejską i czekamy na decyzje - odpowiedziała Malwina Kęsicka. Joanna Warczak zaapelowała, aby żłobki były otwarte także na dzieci niepełnosprawne. O tym, że te nie są dyskryminowane i znajdują schronienie w małych żłobkach zapewniały ich przedstawicielki.

Swoimi wątpliwościami przed głosowaniem podzielił się także przewodniczący komisji budżetu Marian Rogenbuk. - Żywię taką nadzieję, że jest to tylko okres przejściowy tego półroku, bo trzeba mieć świadomość, że gdyby to było finansowanie non stop, to praktycznie minium na dzień dobry byłoby 150 tys. zł do budżetu. A w przyszłości pewnie więcej, bo oscylowałoby to i nie czarujmy się, w granicach 75 proc., jak jest to w przedszkolach - mówił radny. - Jak najbardziej jestem za. Mam nadzieję, że jest to faktycznie tylko okres przejściowy. W związku z tym stawiam wniosek, aby była to w prowizorium budżetowym kwota 70 tys. zł - dodał przewodniczący. Przy głosie wstrzymującym Bartosza Blumy z PiS-u wniosek został przegłosowany.

Jeśli małe żłobki otrzymają finansowanie z Unii przez kolejnych 5 lat ponad 30. (licząc punkt w Klawkowie - przyp. red.) najmłodszych dzieci w Chojnicach znajdzie opiekę. Niestety jest to wciąż niewystarczająca ilość miejsc, nawet jeśli dodamy do niej 52. z miejskiego żłobka. - Na dzień dzisiejszy mamy 33 dzieci na liście oczekujących i rezerwowoych - informuje dyrektor miejskiego żłobka Ludmiła Szultka.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

4 komentarze

~Marcin Dobaj
Żłobek prywatny czy państwowy
Jak nasze państwo dba o dzieci do lat trzech? W roku 2012 przygotowało 39 236 miejsc w żłobkach, wydając na ten cel 508,2 miliona złotych (w tym na kluby dziecięce i dziennych opiekunów). Dla porównania w 2001 roku było to 28 166 miejsc (w żłobkach i oddziałach żłobkowych) – brak niestety danych dotyczących kosztów.
Żłobek prywatny czy państwowy?

W 2011 roku w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wdrażanie resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch”. W 2012 w jego ramach do dotacji zatwierdzono 85 żłobków z 3129 miejscami opieki nad małymi dziećmi. Dotacja wyniosła 24 873 590 zł, a łącznie z klubami dziecięcymi i dziennym opiekunem - 25 612 933 zł. W roku 2013 roku w drugiej edycji programu minister pracy i polityki społecznej zakwalifikował do dofinansowania na kwotę 8 330 208 zł - 163 żłobki z 3209 miejscami. Dotacja całkowita (z klubami dziecięcymi i dziennym opiekunem) wyniosła 19 240 107 zł.
Dzięki dofinansowaniu miejsc dla maluchów przybywa, niestety te dodatkowe, czytaj prywatne nie są tanie. W żłobkach państwowych pobyt dziecka kosztuje średnio ok. 2 zł za każdą godzinę. W Warszawie jest to 1,78 zł. Dodatkowo, za posiłki trzeba zapłacić 5,96 zł dziennie. Razem kosztuje to rodziców jakieś 500 zł miesięcznie. W Gdańsku 352 zł za pobyt do 10 godzin plus stawka żywieniowa 6 zł, w Krakowie 199 zł plus 150 zł za wyżywienie, w Białymstoku 200 zł plus stawka żywieniowa 4 zł.
PORADY EKSPERTÓW:
Czy da się oszukać testy na ojcostwo?
Ci ludzie zostali połączeni po latach dzięki badaniu DNA
Żłobek prywatny to średnio 800-1300 zł miesięcznie. Co dostajemy w zamian? Możliwość ingerencji w dziecięce menu. W państwowym wyboru nie ma, w prywatnym można dyskutować jadłospis, a nawet ustalać go pod gust i potrzeby dzieci. Mnogość zajęć. O ile na „państwowym wikcie” wszystkie dzieciaki robią to samo, o tyle w tych droższych można wybierać – rozwijać język, ruch, muzykalność malucha... Bezpieczeństwo? To akurat nie musi mieć nic wspólnego z kasą. Każdą instytucję trzeba przede wszystkim sprawdzić. Założyciel żłobka prywatnego nie musi być pedagogiem, wystarczy kadra z odpowiednim wykształceniem.

Państwowy czy prywatny? Rodzice posyłający dzieci do tych pierwszych powiedzą, że tylko tam, ci drudzy, że wyłącznie prywatny. Większość podkreśla, że najważniejsi są ludzie. Ale czy w państwowych żłobkach opiekunowie mają szansę być kreatywni, z pomysłami? Skoro opiekują się dużo większymi grupami maluchów niż w prywatnych placówkach? Wreszcie elastyczność. W państwowym żłobku często jest awantura, jeśli rodzic nie zdąży dziecka na czas odebrać.
W warszawskiej „Akademii Babci Niani” dostosują plan dnia do samopoczucia dziecka. Rano rodzic musi opowiedzieć dokładnie w jakiej formie jest maluch – czy przespał noc, co jadł, czy coś go nie boli. W żłobku czekają zajęcia ruchowe, wyciszające, manualne, interaktywne i zabawy z muzyką. Można tu oddać pod opiekę dzieciaki zaraz po urodzeniu, wtedy trafią do grupy „Słodkich Aniołków” (0-15 miesięcy), kolejna grupa to „Małe Wierciołki” (16-24 miesiące) i wreszcie „Super Bystrzaki” (25-36 miesięcy). Opiekunki pracują do poniedziałku do piątku w godz. 7.30-17.30.
„Chatka Puchatka” z Białegostoku troszczy się o dzieciaki w wieku od 5 miesięcy do 4 lat. Od 6.30 do 17.30 w tygodniu (590 zł), a za dodatkową opłatą (w sobotę 60 zł, w niedzielę 80 zł) również w weekendy od 8.00 do 14.00. Zapewniają: „Diagnozujemy dziecko na płaszczyźnie rozwoju intelektualnego, fizycznego, emocjonalnego oraz społecznego, określamy wzorzec myślowy dziecka oraz staramy się odkryć zasoby, potencjały dziecka i realizować jego potrzeby”.
Maluchy dostają 4 posiłki. Cena całodziennego wyżywienia to 7 zł. Poza tym całymi dniami śpiewają, tańczą, lepią, rysują, uczą się też czytać przy zastosowaniu metody Glenna Domana (traktuje naukę czytania jako element dziecięcej zabawy).
„Paprotka”, niepubliczny żłobek z Opola to dla rodzica wydatek 1170 zł, chyba że przysługuje mu dopłata z urzędu miasta, wówczas 520 zł. W godzinach 7.00-17.30 od poniedziałku do piątku dzieciaki od 6 miesięcy do 4 lat mają zapewnioną opiekę wychowawczą i pielęgniarską, zabawę i naukę, w tym „samodzielnego rozbierania się i ubierania, samodzielnego jedzenia przy stolikach, zbierania zabawek, zasuwania krzesełek, mycia rączek, korzystania z nocniczka i toalety”. Przykładowy jadłospis z czwartku to kawa inka na mleku modyfikowanym i chleb pszenny z pasztetem na pierwsze śniadanie, kefir naturalny z dżemem morelowym na drugie, na obiad zupa szpinakowa z ziemniakami, marchewką, pietruszką i selerem oraz łazanki z kapustą i mięsem mielonym wieprzowym, a do popicia kompot z owoców leśnych. Wreszcie na podwieczorek banan.
06 Czerwca 2017, godzina 09:10
Oceniono 1 raz 1
~gdzie one są, gdzie są one
a gdzie te żłobki się znajdują? ktoś wie?
18 Września 2014, godzina 11:32
~grosz
Ciekawe czy by wyłożyli z własnej kieszeni.
16 Września 2014, godzina 17:44
Oceniono 4 razy 4
~Józef z Ogorzelin
Mnie ta Pani Natalia to nie musiała by tak za długo specjalnie przekonywać do niczego. Za to ta druga Pani, no to już trochę gorzej, gorzej.
16 Września 2014, godzina 14:42
Oceniono 10 razy 8

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 407.00 DKKDKK 51.10 54.90
EUREUR 431.00 443.00 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 451.00 464.00 NOKNOK 29.70 32.70
GBPGBP 498.00 511.00 SEKSEK 37.00 38.30
Aktualizacja: 2023-11-30 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.94 403.96 DKKDKK 51.60 54.80
EUREUR 433.36 438.15 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 453.65 460.99 NOKNOK 29.80 32.60
GBPGBP 500.79 507.13 SEKSEK 37.10 38.20
Aktualizacja: 2023-11-30 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-11-30

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.19 zł 6.77 zł 2.95 zł
Circle K 6.52 zł - 6.73 zł 2.95 zł
Lotos Optima 6.55 zł - 6.77 zł 2.95 zł
MZK 6.49 zł 6.69 zł 6.7 zł 2.95 zł
Orlen 6.53 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij