Niedziela, 04 Czerwca 2023 | Imieniny: Christy, Helgi, Karola chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. (aw)

Małżeństwo z rozsądku?

Ryszard Szybajło (z prawej) i Arseniusz Finster.

Ryszard Szybajło (z prawej) i Arseniusz Finster.

Burmistrzowie Chojnic i Człuchowa powrócili w pewnym sensie do koncepcji dwumiasta. Lata temu było za wcześnie na realizację pomysłu, teraz łączenie się samorządów wymusiła Unia, która pieniądze na lata 2014 – 2020 dzieli według klucza subregionów. Te pozyskać będzie można poprzez miejskie obszary funkcjonalne. W tzw. MOF połączyły się samorządy z powiatów chojnickiego i człuchowskiego.

Aby zrealizować inwestycje na obrzeżach województwa potrzebna jest ścisła współpraca. - Musimy się ciężko napracować, żeby przekonać do naszych projektów decydentów w województwie – przyznają Arseniusz Finster i Ryszard Szybajło. Dlatego partykularne interesy muszą zejść na dalszy plan. I tak powstają projekty dla węzła transportowego, czyli dworców wraz z infrastrukturą, zarówno w Chojnicach, jak i Człuchowie. Porządki z deszczówką czekają oba miasta. No i wreszcie zarówno człuchowianie, jak i chojniczanie, chcą by połączyć miasta ścieżką rowerową i zmodernizować drogę. - Województwo nie bardzo przychylne jest temu zadaniu. Ale nasze samorządy mówią zgodnie tak i mamy świadomość, że jak pójdziemy razem, to znajdziemy środki. Jeśli nie z tych głównych strumieni unijnych, to będziemy korzystać z innych konkursów, nawet ze schetynówki – informuje Ryszard Szybajło.

Reklama | Czytaj dalej »

- Musimy zmienić mentalność. Chcemy przełamać ten stereotyp, że współpraca nie bardzo nam wychodzi - jednym głosem mówią burmistrzowie Chojnic i Człuchowa. Arseniusz Finster do udziału w konferencji prasowej w chojnickim magistracie zaprosił Ryszarda Szybajło. Życzyliby sobie, żeby równie dobre relacje jak między nimi, panowały między społecznościami w pobliskich miastach. Pytanie tylko jak to zrobić? - Na papierze tego nie załatwimy – ma świadomość burmistrz Finster. Zdaniem burmistrza Szybajły, gdy mieszkańcy zobaczą rezultaty projektów, które zbliżą dwa miasta do siebie, to będą bardziej skorzy do współpracy i globalnego spojrzenia. - Dla dobra naszych mieszkańców jesteśmy skazani na współpracę, by pozyskać środki na rozwiązywanie subregionalnych problemów – podkreśla Ryszard Szybajło. - Wykonaliśmy wspólnie pracę, tworząc podwaliny dla rozwoju Człuchowa i Chojnic na najbliższe 5 lat. Wspieraliśmy się wzajemnie. Chojnice były adwokatem Człuchowa i odwrotnie - o negocjacjach z marszałkiem mówi włodarz Chojnic.

Jeśli takim swoistym spoiwem ma być kasa, to co stanie się, gdy interesy dwóch samorządów okażą się rozbieżne? Włodarze zapewniają, że mimo lokalnego patriotyzmu, będą pracować na rzecz subregionu, zachowają równowagę, a w razie różnicy zdań będą potrafili się dogadać. W pojedynkę na pewno byłoby trudniej. A na starcie większe szanse na zdobycie środków mają aglomeracje czy większe miasta położone na trasie do Trójmiasta. Nasz subregion, czyli Chojnicki – Człuchowski Miejski Obszar Funkcjonalny obejmuje swoim zasięgiem 150 tysięcy mieszkańców.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

24 komentarzy

~Czł+Choj

luzki wspólnie lepiej,większy potencjał i konkurencja.
Konflikt Czł/Choj to chistoria z przed 1939 roku......ale ciągle żywa.Ludziska z chojnic,teraz w Schlochau same zabugowce,ukraince i kresowiali.więc wyluzujcie......niemca nie uraczysz..
06 Października 2014, godzina 23:40
Oceniono 6 razy 6
~Ciekawski
A jakie znaczenie ma fakt, że A. Finster mieszka teraz na terenie Gminy Człuchów? Z pewnością nie ma to najmniejszego znaczenia, prawda?
01 Października 2014, godzina 00:07
Oceniono 16 razy 12
~Zbigniew Opas
Nikt się nie chwali, a tu w Chojnicach mamy nadpremiera. To prezes ZGM-u, który zarabia więcej od Premiera Rządu RP. Jak "ciężko" pracuje pokazuje przykład z dnia dzisiejszego. Najemcy mieszkań komunalnych w budynku przy Sportowej 1 mieli wymieniane liczniki za ciepłą i zimną wodę. Prace wykonywała firma, której właścicielem jest szwagier Pana Nadpremiera. Szwagier jako wykonawca nie przekazał danych do ZGM-u. Najemcy dzisiaj otrzymali do wypełnienia druki ze starymi numerami liczników i odczytami ze starych liczników ! Szwagier jest Przewodniczącym Rady Miejskiej i jest tak "biedny", że znalazł się na liście burmistrza, osób którym została udzielona pomoc publiczna. Jedyne rozwiązanie: sprzedać mieszkania najemcom z godziwym upustem, rozłożyć spłatę na raty i pogonić to towarzystwo !!!
30 Września 2014, godzina 11:17
Oceniono 25 razy 25
~do sa
urzędu miejskiego nie było w tym rankingu? jestem w szoku
29 Września 2014, godzina 20:08
Oceniono 14 razy 0
~bonzo z człuchowa :)
pozdrawiam mężów,ojców i braci cudnych kobiet z Chojnic,które to z namiętnością bzykam,posuwam,pykam i .......jest OK .

Lubię chojniczanki
29 Września 2014, godzina 19:20
Oceniono 25 razy 1
~Zbigniew Opas
Musimy się ciężko napracować.
Rzeczywiście ciężko pracujecie. Zwłaszcza prezesi miejskich spółek, których zarobki są wyższe od zarobków premiera RP. W PRL-u modne było hasło - jaka praca taka płaca. Wtedy w Chojnicach było Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Pan Dyrektor Witold W., którego przy okazji pozdrawiam, zarządzał mieszkaniami (dzisiejszy ZGM), wodociągami (dzisiejsze Miejskie Wodociągi), Zakładem Zieleni (dzisiejszy Ogrodnik Miejski z pracownikami interwencyjnymi), Zakładem Oczyszczania Miasta, Zakładem Pogrzebowym i paroma innymi działalnościami. Dyrektorzy zarabiali wówczas 3-krotność średniej zakładowej. Większość chojniczan zarabia minimalną krajową, czyli 1680 złotych brutto. Przyjmując średnią zakładową w wysokości 2,5 tysiąca brutto, to dzisiaj Pan Witold W. zarabiałby około 7,5 tysiąca brutto na miesiąc. Ale Jego obowiązki dzisiaj wykonuje kilku prezesów, nie licząc rad nadzorczych. Podejrzewam, że gdyby wtedy był basen, to również zarządzałby nim Dyrektor PGKiM ! To samo dzieje się w Ratuszu ! Był Naczelnik Miasta i jeden zastępca. Dzisiaj Burmistrz i dwóch zastępców, którzy są tak zajęci, że potrzebuję kilkunastu dyrektorów !
Czas najwyższy na zmiany !29 Września 2014, godzina 09:10
Oceniono 33 razy 27
~sa
"a człuchów ma tylko drogi, obwodnicę która przebiega przez miasto, basen i region znany głównie z fotoradarów !!!!!" oprócz tego 3 firmy RADPOL, INTERMET, REMPRODEX, które są w krajowym rankingu najbardziej innowacyjnych firm. Sorry ale chojnickiej nie widziałem
27 Września 2014, godzina 22:22
Oceniono 29 razy 13
~znawca
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Września 2014, godzina 19:35
Oceniono 36 razy -10
Witam ! Moim zdaniem także powinny autobusy miejskie kursować trasa; Chojnice -Człuchów. To w pierwszej kolejności .
27 Września 2014, godzina 14:53
Oceniono 32 razy 24
~EQUILIBRIUM
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Września 2014, godzina 11:21
Oceniono 34 razy -24
~człuchowianin
Cześć chojniczanie,o co tyle krzyku? "Pukam" Wasze córki,matki i żony od wielu,wielu lat i jest OK.więc w czym problem? "współpracujemy" dla dobra naszego wspólnego...haha
Wyluzujcie kaszeby...razem lepiej! Kocham Was ...no wasze kobiety bardziej..
27 Września 2014, godzina 03:53
Oceniono 47 razy 7
~http://chojnice.naszemiasto.pl/artykul/okolo-900-widzow-ogladalo-gale-sportow-walki-czluchowski,391
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Września 2014, godzina 00:57
Oceniono 16 razy -10
~GEORGE ORWELL
ROK 1984. Zapraszam do lektury mojej powiesci. To o Was, Chojniczanie...
26 Września 2014, godzina 18:55
Oceniono 21 razy -7
~;/
FINSTER MUSI ODEJŚĆ!!!
26 Września 2014, godzina 17:03
Oceniono 34 razy 12
~Burmistrzowi w podniesieniu pensji Mariuszowi Paluchowi nie przeszkodziła nawet strata, jaką notuje
...Prezes Centrum Parku dostał podwyżkę. Burmistrz Chojnic: - Zarabiał żenująco mało w porównaniu z innymi prezesami...Burmistrzowi w podniesieniu pensji Mariuszowi Paluchowi nie przeszkodziła nawet strata, jaką notuje Centrum Park...Bartosz Bluma zapytał na sesji rady miejskiej o wynagrodzenie prezesa spółki Centrum Park Chojnice i dowiedział się, że owszem, podwyżka była, ale to właściwie rekompensata za to, że prezes przez kilka ładnych lat nie miał rewaloryzowanej pensji. Bo ostatnia regulacja pensji Mariusza Palucha była w 2007 r., wtedy z 6 tys. 250 zł jego wynagrodzenie zostało podniesione na 8 tys. 250 zł i od tego czasu była cisza.

- Zarabiał żenująco mało w porównaniu z prezesami innych spółek - tłumaczy burmistrz Arseniusz Finster. - Przez osiem lat nie dostał nic, więc uznałem, że należy mu się podwyżka. Podniosłem więc mu płacę o 16,7 proc., czyli teraz zarabia 9 tys. 900 zł. Jak to przeliczyć, wychodzi po 2 proc. waloryzacji rocznie.

Jak tłumaczy burmistrz, decyzja zapadła nie tylko dlatego, że płaca prezesa odbiegała od wynagrodzeń innych szefów spółek, ale także z uwagi na to, że Mariusz Paluch wykonał dobrą robotę, jeśli chodzi o podniesienie atrakcyjności Centrum Parku i zagospodarowanie jego otoczenia.

- Nie ma w tym żadnej sensacji - zastrzega burmistrz. - Owszem, Park Wodny ma stratę i może trzeba było waloryzować to wynagrodzenie co roku. Być może był to błąd.

A ponieważ Arseniusz Finster jest skrupulatny, więc z kalkulatorem w ręku udowadniał Bartoszowi Blumie, że nie ma racji - podwyżka dla Palucha to nie 20 proc., a jedynie 16,7 proc...,. źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140926/INNEMIASTA04/140929419.,. GORZAŁA TRZY.
26 Września 2014, godzina 16:51
Oceniono 19 razy 11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 414.00 426.00 DKKDKK 48.00 57.00
EUREUR 445.00 457.00 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 454.00 469.00 NOKNOK 34.00 36.00
GBPGBP 515.00 530.00 SEKSEK 34.50 37.00
Aktualizacja: 2023-06-04 13:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 418.65 422.82 DKKDKK 48.10 56.90
EUREUR 447.94 452.86 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 457.00 464.00 NOKNOK 34.10 35.90
GBPGBP 518.00 525.00 SEKSEK 34.60 36.90
Aktualizacja: 2023-06-04 13:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że program imprez i wydarzeń kulturalnych odbywających się w ciągu roku w mieście jest atrakcyjny?

Ceny paliw2023-06-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.24 zł 6.27 zł 2.69 zł
Circle K 6.54 zł - 6.22 zł 2.66 zł
Lotos Optima 6.57 zł - 6.15 zł 2.75 zł
MZK 6.5 zł 6.89 zł 6.15 zł 2.73 zł
Orlen 6.57 zł 6.99 zł 6.25 zł 2.73 zł
PKS 6.57 zł - 6.2 zł 2.69 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij