Piątek, 29 Września 2023 | Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. (aw)

Małżeństwo z rozsądku?

Ryszard Szybajło (z prawej) i Arseniusz Finster.

Ryszard Szybajło (z prawej) i Arseniusz Finster.

Burmistrzowie Chojnic i Człuchowa powrócili w pewnym sensie do koncepcji dwumiasta. Lata temu było za wcześnie na realizację pomysłu, teraz łączenie się samorządów wymusiła Unia, która pieniądze na lata 2014 – 2020 dzieli według klucza subregionów. Te pozyskać będzie można poprzez miejskie obszary funkcjonalne. W tzw. MOF połączyły się samorządy z powiatów chojnickiego i człuchowskiego.

Aby zrealizować inwestycje na obrzeżach województwa potrzebna jest ścisła współpraca. - Musimy się ciężko napracować, żeby przekonać do naszych projektów decydentów w województwie – przyznają Arseniusz Finster i Ryszard Szybajło. Dlatego partykularne interesy muszą zejść na dalszy plan. I tak powstają projekty dla węzła transportowego, czyli dworców wraz z infrastrukturą, zarówno w Chojnicach, jak i Człuchowie. Porządki z deszczówką czekają oba miasta. No i wreszcie zarówno człuchowianie, jak i chojniczanie, chcą by połączyć miasta ścieżką rowerową i zmodernizować drogę. - Województwo nie bardzo przychylne jest temu zadaniu. Ale nasze samorządy mówią zgodnie tak i mamy świadomość, że jak pójdziemy razem, to znajdziemy środki. Jeśli nie z tych głównych strumieni unijnych, to będziemy korzystać z innych konkursów, nawet ze schetynówki – informuje Ryszard Szybajło.

Reklama | Czytaj dalej »

- Musimy zmienić mentalność. Chcemy przełamać ten stereotyp, że współpraca nie bardzo nam wychodzi - jednym głosem mówią burmistrzowie Chojnic i Człuchowa. Arseniusz Finster do udziału w konferencji prasowej w chojnickim magistracie zaprosił Ryszarda Szybajło. Życzyliby sobie, żeby równie dobre relacje jak między nimi, panowały między społecznościami w pobliskich miastach. Pytanie tylko jak to zrobić? - Na papierze tego nie załatwimy – ma świadomość burmistrz Finster. Zdaniem burmistrza Szybajły, gdy mieszkańcy zobaczą rezultaty projektów, które zbliżą dwa miasta do siebie, to będą bardziej skorzy do współpracy i globalnego spojrzenia. - Dla dobra naszych mieszkańców jesteśmy skazani na współpracę, by pozyskać środki na rozwiązywanie subregionalnych problemów – podkreśla Ryszard Szybajło. - Wykonaliśmy wspólnie pracę, tworząc podwaliny dla rozwoju Człuchowa i Chojnic na najbliższe 5 lat. Wspieraliśmy się wzajemnie. Chojnice były adwokatem Człuchowa i odwrotnie - o negocjacjach z marszałkiem mówi włodarz Chojnic.

Jeśli takim swoistym spoiwem ma być kasa, to co stanie się, gdy interesy dwóch samorządów okażą się rozbieżne? Włodarze zapewniają, że mimo lokalnego patriotyzmu, będą pracować na rzecz subregionu, zachowają równowagę, a w razie różnicy zdań będą potrafili się dogadać. W pojedynkę na pewno byłoby trudniej. A na starcie większe szanse na zdobycie środków mają aglomeracje czy większe miasta położone na trasie do Trójmiasta. Nasz subregion, czyli Chojnicki – Człuchowski Miejski Obszar Funkcjonalny obejmuje swoim zasięgiem 150 tysięcy mieszkańców.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

24 komentarzy

~ooo:)
sam śmietnik polityczny, ludzie nic nie warci bez siebie nawzajem, istne szambo wyborcze..
26 Września 2014, godzina 15:58
Oceniono 19 razy 11
~oto przykła władzy absolutnej innej formy KOMUNIZMU PO, a WOLNOŚCI GOSPODARCZEJ PISU podział pracy
PO CO, BY LUDZIOM ŻYŁO SIĘ LEPIEJ W POLSCE, CHOJNICACH Z ICH PRACY DLA LUDZI...CO...
...produktywność trzech, koszt trzydziestu? To tylko mały przykład. Dochody tylko 3 prezesów miejskich spółek w Chojnicach (dane za 2013 r.): Prezes ZGM: 202 tys. zł Prezes Wodociągów: 197 tys. zł Prezes MZK: 178 tys. zł Łącznie: 577 tys. zł W 2013 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 1600 zł miesięcznie, czyli w ciągu roku 19,2 tys. zł. Oznacza to, że tylko tych trzech prezesów zarobiło w 2013 r. w przybliżeniu tyle, co 30 (= 577 / 19,2) pracowników tyrających w pocie czoła za minimalne wynagrodzenie. Specjalista doktor ekonomii - burmistrz Finster - jeszcze przed wyborami przyznaje prezesom spółek kolejne podwyżki. Kto za nie zapłaci? Jakie będą konsekwencje dla obywateli i miasta? Odpowiedź znacie lub powinniście znać. http://chojnice24.pl/artykul/19037/kolejna-podwyzka-dla-prezesa-miejskiej-spolki/, 2013.09.26.,. SZATAN.
26 Września 2014, godzina 15:44
Oceniono 13 razy 3
~władza absolutna inna forma KOMUNIZMU PO kontra WOLNOŚĆ GOSPODARCZA PIS...kogo wybiorą...jaką gospo
władza absolutna inna forma KOMUNIZMU PO kontra WOLNOŚĆ GOSPODARCZA PIS...kogo wybiorą jaką gospodarkę w Chojnicach i okolicy...???....!!!...
W Chojnicach zetrzą się w wyborach dwie formy gospodarki władza absolutna inna forma KOMUNIZMU wyborców Arseniusza F. i WOLNOŚĆ GOSPODARCZA PISORÓW...czyli PO przeciw PIS...Jaką gospodarkę wybiorą mieszkańcy Chojnic i okolic...???...
26 Września 2014, godzina 15:34
Oceniono 11 razy 3
~tłumaczenie
Chojnice na kolanach przed Człuchowem, oddajemy im pałeczkę.
26 Września 2014, godzina 15:22
Oceniono 11 razy 5
~~...To kiedy to się spełni od 2009 do 2015-2016...
~...To kiedy to się spełni od 2009 do 2015-2016...

...bo dotyczy kadencji od 2010 do 2014 i 0d 2014 do połowy kadencji czyli przełom 2015/2016 roku...,czyli przeczytaj treść ze zrozumieniem linku artykułu...,...wyraźnie jest powiedziane, więc policz sobie przepowiednię, prognozę...Jego zdaniem, na pewno wystartuje na kolejną kadencję i na pewno będzie burmistrzem. Kłopot jest z kolejną kadencją, bo w gwiazdach widać, że się na nią załapie, ale w połowie będzie musiał zrezygnować, być może z powodu jakiegoś zdarzenia losowego...SZATAN.
26 Września 2014, godzina 15:17
Oceniono 9 razy 7
~pies
Finio nie kocha już wójta Szczepańskiego,teraz ma nowego samorządowego przyjaciela ;-)
26 Września 2014, godzina 15:15
Oceniono 11 razy 5
~...doczekamy jeszcze tego, że Finster będzie miał pomnik z brązu na rynku...
...doczekamy jeszcze tego, że Finster będzie miał pomnik z brązu na rynku... ...doczekamy jeszcze tego, że Finster będzie miał pomnik z brązu na rynku... ...Ale doczekamy jeszcze tego, że Finster będzie miał pomnik z brązu na rynku - podkreśla Jackowski...,źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20091231/INNEMIASTA04/915487297, 2014.06.23.,...AGI
26 Września 2014, godzina 15:13
Oceniono 11 razy 5
~doopa
Chojnice były adwokatem Człuchowa w sporze o sąd ;-) Pamiętacie?
26 Września 2014, godzina 15:13
Oceniono 7 razy 7
~czy chcą władzy absolutnej...,...innej formy KOMUNIZMU...czy chce sięgnąć po władzę Człuchowa...!!!
......O co chodzi chojniczanom, wyborcom, obecnie rządzącym, czy chcą władzy absolutnej...,...innej formy KOMUNIZMU...czy chce sięgnąć po władzę Człuchowa...!!!...???...
...Burmistrz Finster zebrał swoją drużynę na wybory Burmistrz Arseniusz Finster ma już gotową drużynę Burmistrz Arseniusz Finster ma już gotową drużynę Burmistrz Arseniusz Finster chce, by w Radzie Miejskiej zasiadło 11 jego zawodników. - No i ktoś na rezerwę - śmieje się. Wiemy, kogo wystawi w wyborach. Przeczytaj więcej Arseniusz Finster zabiega o poparcie Platformy Obywatelskiej w wyborach na burmistrza Arseniusz Finster zabiega o poparcie Platformy Obywatelskiej w wyborach na burmistrza Platforma Obywatelska nie ma kandydata na burmistrza. Nie poparła Jadwigi Zagozdy Platforma Obywatelska nie ma kandydata na burmistrza. Nie poparła Jadwigi Zagozdy Powrót Dolnego? Wałdoch radnym? Kto kandydatem na burmistrza Chojnic? Powrót Dolnego? Wałdoch radnym? Kto kandydatem na burmistrza Chojnic? Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność idzie na wybory Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność idzie na wybory Znamy listę osób, które wystartują z Komitetu Wyborczego Wyborców Arseniusza Finstera w wyborach do Rady Miejskiej w Chojnicach. Komitet aktualnego burmistrza jest połączony ze stowarzyszeniem "Samorządni". Z 21 kandydatów ośmioro to aktualni radni: Renata Dąbrowska, Józef Skiba, Bogdan Kuffel, Maria Błoniarz Górna, Antoni Szlanga, Stanisław Kowalik, Edward Gabryś i Mirosław Janowski. Pozostali to byli radni lub samorządowcy, ale także zupełni debiutanci. Z jego listy wystartują też Kamil Trzebiatowski, Wojciech Adamowicz, Marek Szank, Zygmunt Popieliński, Bogdan Marcinowski, Andrzej Gąsiorowski, Marcin Łęgowski, Marek Bona, Jacek Klajna, Iwona Skocka, Dariusz Folerzyński, Maria Sułkowska, Marek Jaruszewski. - Będę prosił chojniczan o większość w radzie - mówi Finster. Marzy mu się pełna drużyna 11 zawodników w Radzie Miejskiej, co da większość i pełną swobodę w podejmowaniu decyzji. Ale jak mówi, nie ma nic przeciwko, by doszło jeszcze 3-4 rezerwowych. Z listy KWW Finstera do powiatu najbardziej znane nazwiska to: Mariusz Paluch, Ludomiła Paczkowska, Marian Rogenbuk, Anna Gmurowska, Mariola Majewska, Marek Czajka, Jarosław Frączek, Łukasz Prill, Agnieszka Kortas, Jacek Domozych oraz Arseniusz Finster i Edward Pietrzyk. - Ja i wiceburmistrz Pietrzyk jesteśmy po to, by uwiarygodnić tę listę, jeśli wyborcy nie znają naszych ludzi, mogą zagłosować na nas - dodaje Finster...,.źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140925/INNEMIASTA04/140929609, 2014.09.25.,. GORZAŁA TRZY.
26 Września 2014, godzina 15:05
Oceniono 11 razy 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 433.00 443.00 DKKDKK 52.00 55.90
EUREUR 459.00 469.00 RUBRUB 4.30 4.90
CHFCHF 472.00 485.00 NOKNOK 32.00 35.90
GBPGBP 529.00 542.00 SEKSEK 38.40 39.90
Aktualizacja: 2023-09-29 14:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 434.81 439.60 DKKDKK 52.10 55.80
EUREUR 461.23 465.72 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 475.16 481.43 NOKNOK 32.10 35.80
GBPGBP 531.48 537.22 SEKSEK 38.50 39.80
Aktualizacja: 2023-09-29 14:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 5 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij